Китайська Марсіанська Республіка. Хто першим заселить Червону планету
Як Китай позмагається з американцями за колонізацію Марсу
16 жовтня з космодрому Цзюцюань у пустелі Гобі запустили шостий пілотований корабель КНР. На борту знаходяться два космонавти, а сам корабель носить назву - "Шеньчжоу-11", що в дослівному перекладі означає "священний човник".
Запуск "Шеньчжоу-11"
Попередньо, ще місяць тому, китайці запустили на орбіту космічну лабораторію "Тянгунь-2" ("Небесний палац-2"). Корабель та лабораторія стикувались сьогодні на висоті 393 км. А астронавти Цзин Хайпен і Чень Дун перейшли в лабораторію, де впродовж місяця будуть відчувати можливості життєзабезпечення комплексу на орбіті.
Тридцятиденне експедиція покаже, чи може майбутня орбітальна станція бути проміжним пунктом для дозаправки і ремонту перед подорожами на Місяць, а головне - Марс.
Astronauts Jing Haipeng and Chen Dong aboard #Shenzhou11 wave to the camera after entering space lab #Tiangong2 Wed morning pic.twitter.com/16amW1LLm3
— People's Daily,China (@PDChina) 19 жовтня 2016 р.
Надіслати власний зонд на Марс космічна академія Китаю планує до 2021 року. Зонд буде оснащений автономним марсоходом, мета якого зібрати якомога більше інформації про саму планеті.
На даний момент населення червоної планети обчислюється двома марсоходами NASA, виробництва Boeing, а по її орбіті пересуваються п'ять штучних супутників. Днями очікується появи шостого супутника, запущеного 14 березня 2016 року і розробленого програмою "ЕкзоМарс" за підтримки Європейського космічного агентства і Роскосмоса.
До гонки за марсіанські простори, крім Китаю та Росії, збираються приєднатися навіть в Об'єднаних Арабських Еміратах. Там 2015 року був заснований центр з космічних досліджень, першою метою якого став запуск 2021 року зонда "Аль-Амаль". Він повинен буде вивчати атмосферу і клімат Марса.
Всього ж різними країнами в найближчі десять років планується здійснити як мінімум десяток космічних програм, пов'язаних з Марсом.
Президента США Барак Обама також вирішив приєднатися до гонки за Марс. Американський президент сподівається на численні комерційні компанії, що займаються космічними розробками.
При об'єднанні держави і таких компаній, США збереже свої лідируючі позиції по освоєнню космосу. Обама звертає увагу на те, що поки лише США змогли послати апарати до кожної планети сонячної системи, а телескопи країни змогли відкрити безліч планет потенційно схожих із Землею.
Комерційні "марсіани"
У США існує безліч комерційних компаній, що спеціалізуються на космічних розробках. Кожна пропонує свій план і цінник. Однією з таких компаній є SpaceX, засновник якої - заповзятливий мільярдер Ілон Маск.
Інноватор не боїться висловлювати свої сміливі ідеї по освоєнні Марса, а за його задумом першу сотню колонізаторів можна буде відправити вже в 2024 році. Політ триватиме близько трьох місяців, на борту пасажирам будуть запропоновані ігри, фільми і лекції.
Читайте також: Колонізація Маска. Як переселити землян на Марс
За словами Маска, проблема полягає лише в потрібному фінансуванні - на даний момент компанія не може витримати всіх витрат і активно шукає інвесторів, а також намагається оптимізувати технології, зробивши корабель багаторазовим.
Але сміливий мільярдер не врахував безлічі підступів, і вже зараз багато дослідників задаються питаннями: як саме SpaceX буде боротися з випромінюванням під час польоту, так небезпечним для людини? Подібне випромінювання може спричинити за собою рак, а також вплине на роботу мозку пасажирів, що призведе до порушення пам'яті та пізнавальних здібностей людей.
Також залишається нерозкритим питання про життєзабезпечення колонізаторів по прильоту на Марс. Якщо Маск сподівається підтримувати життя за допомогою самого корабля, займаючись переробкою відходів, то досвідом з ним можуть поділитися китайські вчені.
Комплекс моделювання закритою екологічної системи забезпечення життя на місячній базі "Юегун-1" зумів довести неможливість проектування повноцінної системи: випробовувані протрималися в ізоляції лише 105 днів.
Космос як шоу
Інша ініціатива по освоєнню Марса - Mars One. Цей недержавний проект задуманий як поїздка в один кінець, фінансування якого буде проводиться за рахунок створення реаліті-шоу про колонізаторів. Засновник божевільного проекту - голландець Бас Лансдорп - має намір також стати колонізатором. Реалізація польоту запланована на 2024 рік.
За планами Mars One колонізаторів відправлятимуть на Марс невеликими групами, по 4 людини. Сам політ триватиме 210 днів. Багато критиків вважають, що сам проект є "качкою", а всі надані розробки Лансдорпа - лише привід привернути до себе увагу.
Компанія Inspiration Mars Foundation також пропонує свою програму, метою якої відправити двох астронавтів у 580-денний обліт Марса. Перевагою при відборі охочих полетіти на Марс, крім наявності хорошої фізичної форми, стане офіційний шлюбний статус пари. Старт корабля намічений на 2021 рік. Засновник компанії Денис Тіто вважає, що перш ніж висаджувати людей на Марс, варто випробувати умови самого перельоту до червоної планети.
Слабоумство і зайва вага
Як і в програмі SpaceX, IMF не вважали за потрібне боротися рівнем радіації, що зашкалює, під час 580-денного польоту. Також, щоб здійснити таку тривалу подорож, необхідний великий обсяг палива, що призведе до критично високою маси корабля.
Деякі дослідники відзначають, що наявність лише двох космонавтів у замкнутому просторі призведе до ризику конфлікту. Як підсумок результатом цієї місії може виявитися недоумкувата і розсварена одружена парочка астронавтів, втрачена глибоко в космосі на вмираючому без палива кораблі.
Денніс Мюленбург, президент і головний виконавчий директор американського концерну Boeing вважає, що якщо людина і висадиться на Марс, то тільки завдяки розробкам їхньої компанії.
Впевненість Мюленбурга має основу - саме ракети і марсоходи Boeing допомогли NASA успішно досліджувати поверхню Марса. Мюленбург заглянув далі та пообіцяв розвиток міжпланетного туризму і будівництво готелю на території Марса. Так що колонізація Червоної планети, швидше за все, без американців не обійдеться.
- Актуальне
- Важливе