"Формула Е". Як електрокари роблять революцію у автоперегонах
Чому найпотужніші автоконцерни світу масово йдуть у нову серію перегонів на авто з електродвигунами – "Формула Е"
Що таке "Формула Е"
Ідея створення "Формули Е" виникла зовсім нещодавно - у 2011 році. Міжнародна автомобільна федерація (FIA) вирішила крокувати у ногу з часом на хвилі зростаючого інтересу до електромобілів і підтримала проект запуску серії автоперегонів на болідах з електричними двигунами.
У 2013 році на автосалоні у Франкфурті показали перший прототип авто, який використовувався під час дебютного чемпіонату, що розпочався восени 2014-го.
У новітніх змаганнях беруть участь електричні гоночні боліди, що рухаються завдяки електродвигунам. У першому сезоні усі команди виступали на однакових болідах, вироблених консорціумом виробників - Dallara, Renault, Spark Racing Technologies, McLaren та Williams.
Особливістю "Формули Е" є обмеження швидкості у 225 км на годину та використання кожним гонщиком двох болідів, через неможливість швидко підзарядити акумулятори. Тобто під час піт-стопу пілоти просто пересідають з одного авто на інше.
Та технічні обмеження поступово зникають. Вже під час другого чемпіонату "стайням" дозволили використовувати власні силові агрегати, тож поступово різниця між болідами стає все разючішою. А з 2018 року боліди взагалі обладнають новітніми потужнішими двигунами та акумуляторами, які дозволять не міняти автомобілі під час гонки, а виступати на одному.
Чому цей проект революційний
"Формула Е" для автовиробників виявилася дуже привабливою. Витрати на утримання команд у новій серії набагато менші, ніж у "Формулі-1" – найпрестижнішому у світі класі автоперегонів. Якщо у "королівських" гонках витрати на "стайню" за сезон складають понад 100 млн євро, то в електричному класі вони навмисне обмежені сумою 2,5 млн євро.
Взагалі "Формула Е" передовсім позиціонується, як екологічно чистий проект, тому серія гонок намагається бути економною за всіма параметрами. Наприклад, вільна практика, кваліфікація та сама гонка проводяться впродовж одного дня, а не трьох, як у "Формулі-1". А самі змагання проходять не на автодромах, а на вулицях міст.
Цього сезону це - Гонконг, Маракеш, Буенос-Айрес, Мехіко, Монако, Париж, Берлін, Брюссель, Нью-Йорк та Монреаль. Серед іншого, вуличні гонки покликані популяризувати електромобілі у різних куточках світу.
Експансія автовиробників
FIA не приховує, що робить величезну ставку на нову серію. Все більше уваги "Формулі Е" приділяють й провідні автовиробники, які зараз активно розвивають електричну лінійку звичайних автомобілів.
Першими з великих корпорації у цей клас автоперегонів прийшов Renault, який брав участь у розробці боліда для стартового сезону. Зараз у серії виступає заводська команда Renault e.dams.
Citroen під вивіскою DS вже другий сезон працює з командою Virgin. А нинішній – третій сезон "Формули Е" відзначився дебютом німецького концерну BMW, який співпрацює з американською командою Andretti. Та поверненням у автоспорт після 12-річної відсутності легендарної команди Jaguar, яке з ентузіазмом вітав босс електричної серії іспанець Алехандро Агаг.
"Ми раді вітати Jaguar в "Формулі E". Це виробник з багатою спортивною спадщиною. З приходом Jaguar ми отримаємо приплив нових уболівальників з числа шанувальників марки, що збільшить популярність чемпіонату в світі, та продемонструє, що "Формула E" - майбутнє автоспорту", - сказав Агаг.
Наприкінці жовтня стало відомо, що наступного року свою заводську команду "Формули Е" запустить Audi, що заради електричних перегонів залишив престижну серію гонок на витривалість, відому на весь світ такими змаганнями, як "24 година Ле-Ману".
Голова ради директорів компанії Audi Руперт Штадлер також називає "Формулу Е" гонками майбутнього.
"Ми збираємося вступити в гонку за майбутнє, яка буде вестися за допомогою електрики. Оскільки наші серійні машини стають все більш і більш електричними, наші гоночні машини, як вістря технологій Audi, повинні бути такими навіть більшою мірою", - сказав Штадлер.
Цим німецька експансія у "Формулу Е" не обмежиться - з 2018 року у "Формулі Е" з'явиться команда ще одного потужного концерну – Mercedes-Benz, яка вже підписала із серією відповідну угоду.
Азійські "тигри" та Ді Капріо
Алехандро Агаг (зліва) та Леонардо Ді Капріо
За словами керманича "Формули Е" Алехандро Агага, новачкам доведеться за місце у серії добряче заплатити – поява у чемпіонаті їм коштуватиме щонайменше 25 млн євро. Водночас, Агаг пообіцяв всіляко опікати інтереси електричних "старожилів".
Показово, що серед них не лише команди з традиційно потужних країн-автовиробників - США, Великої Британії та Німеччини. Mahindra Racing представляє Індію, Venturi Formula E – Індонезію, а Nextev Nio та Techeetah – Китай. Загалом у серії зараз 10 команд та 20 пілотів. Проте, вже з 2018 року кількість команд зросте до 12. І керівники "Формули Е" запевняють, що це лише початок.
Цікаво, що співвласником Venturi Formula E ще 2013 року став відомий голівудський актор Леонардо Ді Капріо, який є відомим борцем за чистоту навколишнього середовища. А з 2015 року Ді Капріо очолив комітет з популяризації "Формули Е" та просуває перегони у світі.
"Зіркові" пілоти
Нельсон Піке-молодший
Вже зараз серія примусила замовкнути скептиків, які пророкували їй невдачу. Серед іншого перегони привертають до себе увагу і завдяки "зірковим" гонщикам, багато з яких має досвід виступів та перемог у "Формулі-1".
Зокрема, у "Формулі Е" виступав канадець Жак Вільньов, який став чемпіоном світу у класі "королівських" перегонів у 1997 році, а за два роки до того, тріумфував у головній північноамериканській серії – Indicar.
"Зірками" "Формули -1" свого часу вважалися німець Нік Хайдфельд, італієць Ярно Труллі та бразилець Нельсон Піке-молодший з Nextev Nio, який став переможцем першого сезону електричних перегонів. Минулого року чемпіонат виграв швейцарець Себастьян Буемі з Renault e.dams.
Також у "Формулі Е" змагалися три жінки – італійка Міцела Черутті, британца Катрін Легг та швейцарка Сімона де Сільвестро, яка виступає й цього сезону за американську команду Andretti.
"Формула Е" робить лише перші кроки у автоспорті, але потенціал у цієї серії величезний. І вона щороку доводить, що здатна вражати. Приміром, цього сезону у Лас-Вегасі відбудеться унікальна віртуальна гонка за участю 20 пілотів серії та 10 фанів, які отримають право позмагатися з гонщиками за підсумками відбіркових змагань.
Призовий фонд цих кіберзмагань складе $1 млн, а переможець отримає $200 тис. Найцікавіше ж те, що Алехандро Агаг не виключив, що в майбутньому за віртуальну гонку пілоти і команди зможуть заробляти очки в залік реального чемпіонату. І от уже в цьому "Формула Е" вже зараз здатна дати фору навіть "Формулі-1".
- Актуальне
- Важливе