Російський кіберляпас. Чому Трамп може пробачити Путіну хакерську атаку
Американська розвідка опублікувала доповідь із прямим звинуваченням Росії та особисто Путіна в організації хакерської атаки на США. Чи варто Москві очікувати жорстких наслідків?
Дембельські акорди від Обами продовжуються. Звіт американської розвідки, у якому Росія прямо звинувачується в хакерських атаках і намаганні вплинути на результат виборів, - один із них.
Це гучний, але запізно застосований захід безпеки. Росія вже нанесла непоправний удар, і світопорядок, до якого звикли західні демократії, відходить у минуле.
То про що доповідь?
Головний сенс доповіді про російських хакерів - це її публічне оприлюднення. Три розвідувальні агенції - ЦРУ, ФБР та менш відоме українцям Агентство національної безпеки (АНБ) - опублікували документ, де Кремль прямо звинувачується у намаганні вплинути на результат президентських виборів у США в 2016 році.
На те, що за атакою стоїть російський уряд, вказують залишені хакерами "цифрові сліди". Також про це свідчать численні "домашні заготовки" російських пропагандистів, які базувались на "злитій" хакерами інформації. Та й взагалі на це вказує вся логіка роботи Кремля: хвиля офіційного та неофіційного негативу на адресу США негайно припинилася, як тільки стало відомо про перемогу Трампа.
У доповіді прямо сказано, що президент Росії Володимир Путін наказав розпочати в березні 2016 року кампанію впливу. Її мета була порушити демократичний процес, дискредитувати кандидата від демократів Гілларі Клінтон та сприяти перемозі Дональда Трампа.
У документі стверджується, що саме Росія стоїть за спиною Guccifer 2.0 - особи чи осіб, яка зламала поштові сервери апарату Демократичної партії та передала листування сайту Wikileaks. Хакер, який скоріш за все є ширмою для цілої групи людей, стверджував про своє румунське походження, але припустився багатьох неточностей та суперечливих заяв.
Значну частину доповіді присвячено інформаційним кампаніям, які розгорнула російська пропагандистська машина навколо виборів. Наприклад, там стверджується, що на випадок перемоги Клінтон була заготовлена масивна кампанія в Twitter з хештегом #DemocracyRIP.
Чи наведено прямі докази участі Росії в хакерській атаці?
Ні, якщо хтось серйозно очікував побачити в доповіді фотографії підпису Путіна під секретним наказом влаштувати хакерську атаку або записи його телефонних розмов, розчаруємо вас, нічого подібного в документі немає. Там немає прізвищ конкретних хакерів, не описано способи, якими вони отримали доступ до пошти демократів, не наведені дані про їхні рахунки.
Опублікований документ - це резюме результатів роботи розвідки. На більше не варто було й сподіватись - у спецслужбах не заведено детально розповідати про методи збору інформації або "зливати" свої джерела.
Російська пропаганда використає це. "А ви доведіть" - один з улюблених методів захисту, коли діяння кремлівських діячів виведено на чисту воду, що неодноразово могли спостерігати українці.
У випадку з хакерськими атаками звести все на відсутність прямих доказів легко, бо "цифрові" сліди замітати простіше, а розплутувати складніше. Безпосередній злам часто виконують міжнародні групи хакерів, а не кібервідділ ФСБ, наприклад. З'ясувати, хто кінцевий замовник, важко.
То звідки впевненість, що атакувала Росія?
Коли йдеться про потужні атаки, потрібні потужні ресурси. Дозволити такі собі можуть лише багаті замовники, як от уряди Росії, Китаю, Північної Кореї. Наприклад, сервери компанії Sony ламали на замовлення Пхеньяна - це була помста за зняту кінокомпанією комедію про Кім Чен Ина.
У випадку з виборами в США цілком очевидно, що головним отримувачем вигоди є Володимир Путін. Хоча, звісно, навряд чи він напряму переказував кошти на рахунки хакерам.
Чи буде визнано результат виборів у США недійсним?
Ні, про це не йдеться. Про це могла б бути мова, якби доповідь опублікували до виборів. Але зараз на рівні Білого Дому, представників Республіканської та Демократичної партій ніхто не говорить про те, що хакерська атака спотворила результати виборів.
Повний варіант доповіді, який містить засекречену для широкого загалу інформацію, показали обраному президенту США Дональду Трампу. Він заявив, що багато дізнався і задоволений зустріччю з керівництвом розвідувальних агентств.
Нащо ж тоді потрібна ця доповідь зараз?
Дійсно, тепер уже заяви про хакерську атаку виглядають як запізніла реакція. Проте, у ній сказано, що США - це не кінець. Росія збирається продовжити свою справу в країнах, які є союзниками Вашингтона.
Недарма ж уряди Франції та Німеччини, де цього року мають відбутися вибори, заявили, що бачать спроби хакерських атак і будуть їм протистояти. Також днями була заява про неодноразові атаки на сервери Єврокомісії.
Що робитиме Трамп?
Обраний президент США у складному становищі. Доповідь ставить під сумнів чистоту його перемоги. Тож зараз його теза номер один полягає в тому, що хакерська атака ніяк не вплинула на результат виборів.
Трамп і його представники роблять суперечливі заяви. Вони звинувачують "попередників" у нездатності захистити країну в XXI столітті від кібератак. Але російські хакери, твердо впевнені Трамп і його люди, не досягли успіху.
Читайте також: Обама почав дипломатичну війну з Росією. Розгрібати її доведеться Трампу
Трамп у своєму Twitter писав, що виборчі машини не зазнали впливу. Та, власне, ніхто й не стверджував, що Росія намагатиметься "малювати голоси". Її робота полягала у намаганні вплинути на свідомість виборців шляхом вкидання компромату на Клінтон. Ним і став "злив" листування демократів, де вони обговорюють свої різноманітні брудні справи.
Отже для Трампа ця вся історія неприємна, але не реагувати на неї він не зможе. Не виключено, що буде намагання замусолити її під соусом "не все так однозначно". Але навіть після призначення лояльних керівників розвідувальних агентств факт існування доповіді, яка звинувачує Росію, ігнорувати буде неможливо.
Які будуть наслідки?
Такі республіканці, як сенатори Джон Маккейн та Ліндсі Грем, прагнуть покарати Росію новими санкціями - і це мінімум. В ідеалі ж "яструби" хочуть збільшити допомогу Україні, прагнуть підсилення НАТО і відстоюють тезу про ізолювання Росії та якомога відчутніші удари по Кремлю.
Проте не варто обманюватись - Маккейн і Грем це ще не всі республіканці. Так само як і Трамп - це ще не весь Білий Дім. Поки не відбулась інаугурація та декілька ключових прізвищ у новій адміністрації під питанням, обраний президент уникає прямих відповідей на питання про покарання Росії за хакерські атаки.
У своєму Twitter Трамп назвав дурнями всіх тих, хто не хоче кращих стосунків з РФ. А його офіційний спікер Келліенн Конвей говорить про те, що з Росією треба кооперуватись там, де це можливо, наприклад, у боротьбі з тероризмом.
Наслідки для України
Для України наразі найбільш небезпечна тенденція, яка потроху проявляється з боку адміністрації Трампа - намагання укласти з Москвою щось на зразок сучасного пакту Молотова - Ріббентропа. Тобто прагнення поділити сфери впливу на світовій арені без врахування інтересів маленьких гравців. Проте поки що окрім заяв мало що свідчить про можливість укладання такої угоди - не той рівень довіри.
Західним елітам зараз намагаються змалювати картину готовності українських еліт піти на компроміси шляхом відмови від ряду принципових позицій. Стаття впливового на Заході олігарха Віктора Пінчука є саме таким пробним каменем. Паралельно в Україні бачимо намагання популяризувати тему нейтралітету.
Одна з найбільших помилок сьогодні - вважати, що Росія намагається встановити по всьому світу проросійські режими. Мова йде більше про руйнування звичного для Заходу світопорядку, який базується на ліберальних цінностях.
У перший день нового року видання Politico опублікувало текст колишньої радниці екс-президента Грузії Саакашвілі та екс-прем'єр-міністра Молдови Філата Моллі Маккью, де вона ділиться своїм баченням "тривалої гри", яку затіяв Путін. З її висновків випливає, що знищуючи уряди, які базуються на ліберальних цінностях, Кремль прагне змінити логіку протистояння з "авторитаризм проти демократії" на "війну всіх проти всіх". В останньому варіанті Росія перетвориться на одного з потужних світових гравців та повернеться за стіл сильних світу цього.
Чи стане Трамп лідером, який підтримає таку "війну всіх проти всіх", - невідомо, всі прогнози щодо цього зараз будуть неточні. Але війна вже йде - як на фронті, так і в умах.
- Актуальне
- Важливе