Скачати безкоштовно. Чим загрожує Україні статус одного з головних піратів світу

Анастасія Пашинська
10 березня, 2017 п'ятниця
18:17

Як Україна опинилась серед 8 головних порушників інтелектуальних прав світу і чому цей статус загрожує країні санкціями

9 лютого Міжнародний альянс інтелектуальної власності (IIPA) вчергове включив Україну в Priority Watch List 2017 - коло країн, де найбільше порушуються права інтелектуальної власності в світі. Крім України в список головних порушників потрапили ще 7 країн: Китай, Чилі, Індія, Мексика, Росія, Тайвань та В'єтнам.

З 2013 року Україна має статус країни, де не цінується і не захищається інтелектуальна власність. Через подібний статус Україна часто потрапляє в "301" - список, який формується Торговим представництвом США.

З країною, яка потрапила в цей список, складаються позбавлені довіри економічні відносини, застосовуються санкції. Все це позначається на інвестиційній привабливості країни, а українських підприємців відмовляються сприймати всерйоз.

Згідно зі звітом Міжнародного альянсу інтелектуальної власності, Україну рекомендують залишити в списку пріоритетного спостереження, оскільки будь-яких глобальних змін щодо дотримання авторських прав в країні не спостерігається.

Уряд США не задоволений законодавством щодо прав інтелектуальної власності в Україні. Заповнення таких прогалин, на думку американського уряду, сприятиме економічному розвитку країни.

Ну а поки що, Альянс інтелектуальної власності пропонує зупинити застосування економічних пільг для України. Це означає, що тепер збуття української продукції буде ускладнено і законодавчо.

Такі основні галузі авторського права як фільми, музика, книги, комп'ютерні ігри та програмне забезпечення є основним сегментом економіки США, генеруючи більш $1,2 трлн на рік і забезпечуючи 5,5 млн людей роботою.

Як до такого дійшли

Не дивно, що до України, де на кожному третьому комп'ютері стоїть неліцензійне програмне забезпечення, хочуть застосовувати санкції. Це є зовсім невтішним фактором для країни, в якій IT сфера збільшується на 25% щорічно, а розробки українських програмістів (як і самі програмісти) цінуються у всьому світі.

Завдяки слабкому цифровому праву, ніщо не перешкоджало розвитку піратства. А деякі міжнародні "пірати" спеціально переносили свої сервери в Україну, користуючись беззаконною ситуацією.

Україна з 2015 року посідає 3 місце в світі за кількістю тимчасових мереж, що беруть участь в несанкціонованому спільному використанні файлів. Простіше кажучи, Україна входить в трійку лідерів з нелегального "файлообміну" в інтернеті, копіюючи і поширюючи інтелектуальну власність, не маючи на це прав.

Однією з причин безкарності є неможливість застосування кримінального покарання за крадіжку інтелектуальної власності. Порогом кримінального переслідування є 16 000 гривень за крадіжку. Але підрахунок завданого збитку в рамках інтелектуальної власності - процедура не з легких.

Відсутній єдиний підхід до підрахунку та оцінки авторського матеріалу. Історія з порогом не дає застосовувати кримінальне покарання до порушників прав інтелектуальної власності (ПІВ), замінюючи його на адміністративну.

Тортуга вже не та

Однак в звіті відзначені і невеликі позитивні події. Одним з таких поліпшень є створення кіберполіції, яка почала боротьбу з інтернет-піратством. Серед заслуг кіберполіції - закриття таких сайтів як EX.UA і FS.TO, що теж є позитивною зміною.

Ще однією перемогою стало закриття одного з найбільших торрент-трекерів. Українським та американським правоохоронним органам (не без допомоги Apple і Facebook), вдалося зупинити роботу трекера Kickasstorrents (kat.cr). Торрент-трекер - це файлообмінник, який дозволяє копіювати і поширювати продукти інтелектуальної праці (фільми, музику, ігри, програми).

На Kickasstorrents заходило від одного мільйона людей на день і 50 мільйонів щомісяця. Прибуток з ресурсу становив від $16 млн щорічно. А за приблизними підрахунками, за 8 років існування, сайт приніс збитки правовласникам на $1 млрд.

Власником торрента був харків'янин Артем Ваулин, який тимчасово проживав в Польщі. За іронією долі, король інтернет-піратів був затриманий при покупці легального контенту в iTunes.

Піратські ринки

Серед загальних рекомендацій - посилення контролю за "піратськими" сайтами, контроль вуличної торгівлі (на ринках і біля метро). Про контроль "ринків на повітрі" говориться дуже багато, мабуть коробочки з написом "1500 ігор на одному диску" або різноманітна добірка програм з надрукованими на звичайному принтері обкладинками дуже вразили Альянс інтелектуальної власності.

Однак і тут є позитивні зміни. Наприклад, на Петрівському ринку в Києві були введені системи контролю продукції і вдосконалені механізми примусового виконання. А в першій половині 2016 року поліція конфіскувала близько 5 000 контрафактних дисків у Львівській області.

Однак ринок «7-й кілометр» в Одесі з більш ніж 5 000 кіосків і ринок Барабашово в Харкові залишаються значними джерелами нелегальних матеріалів, особливо для кіноіндустрії.

Як повернути честь

Серед вимог Міжнародного альянсу інтелектуальної власності: ввести в дію закон "Про колективне управління" для того, щоб дії організації були максимально прозорими і організованими.

Також необхідно повністю реалізувати договори Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ) з авторських прав (ДАП) в інтернеті. Ці договори допоможуть відрегулювати норми і поняття інтелектуальної власності в інтернеті.

Змінити закон про авторське право в Кримінальному кодексі, а саме прибрати з цього закону виняток про зйомку на відеокамеру в кінотеатрі для особистого використання. Тому що при такому винятку будь-якого спійманого в кінотеатрі "оператора" можна виправдати особистими обставинами.

І необхідно прийняти законопроект № 3081-д "Про державну підтримку кінематографа", в якому містяться всі необхідні зміни для ефективної боротьби з піратством в інтернеті. 17 листопада 2016 року Закон уже майже був ухвалений, але в останній момент на нього наклав вето президент України Петро Порошенко.

Можливо, виконуючи ці рекомендації, Україні вдасться повернути собі статус країни, в якій цінується інтелектуальна праця. Однак, ухвали одних лише законів мало.

В українців виробилася звичка не платити за те, що не можна відчути фізично. Тут людина виправдовує себе тим, що "матеріально" вона нічого не відбирає у інших, а значить, і факту крадіжки немає.

Але це не так, як кінокомпанії повернути свої витрачені гроші на фільм, коли його вже виклали в інтернет і подивилися мільйони людей безкоштовно? 

Тут все просто, і для тих, хто запитує, чому кіноідустрії в Україні розвивається повільно - відповідь повинна бути очевидною: українці не звикли платити за те, що не можна помацати. А на законодавчому рівні все ще не має таких норм, які могли б вплинути на ситуацію примусово.

Теги:
Читайте також:
Київ
+8°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.06
    Купівля 39.06
    Продаж 39.53
  • EUR
    Купівля 42.22
    Продаж 42.96
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
29 березня
09:43
Олександр Сирський
Атаки дронами по кораблях РФ виявилися такими ефективними, що може йтися про зміну стратегії війни на морі, - Сирський
09:42
Оновлено
Атака на Україну 29 березня 2024
РФ атакувала Україну "шахедами" та ракетами: поранено 6 людей, пошкоджено ТЕС і ГЕС
09:41
Ексклюзив
окупанти в Криму
Ворог перекинув резерви з Куп'янського напрямку, щоб просунутися на Лиман, - командир взводу 95-ї ОДШБр Краснов
09:34
Огляд
світ, міжнародний огляд
Чи зможе Зеленський переграти Трампа, а Росія заблокувала спостережну місію ООН щодо санкцій проти Північної Кореї. Акценти світових ЗМІ 29 березня
09:13
На фото: Ксенія Мішина
Ведуча телешоу "Я люблю Україну" Мішина записала на Балі російськомовний подкаст зі своїм фітнес-тренером
09:09
Україна і США домовились про відтермінування виплат за державним боргом
08:55
Ексклюзив
Російські окупанти без опізнавальних знаків у Криму у 2014 році. Фото надано автором
Росіяни запустять залізницю від Маріуполя до Іловайська у квітні-травні та мріють про ще одну вздовж азовського узбережжя, - Андрющенко
08:38
Сумщина, шахеди, ППО, обстріл
Масована атака РФ: українська ППО знищила 84 повітряні цілі ворога
08:38
окупанти
Росія забирає нерухомість жителів ТОТ Луганщини та Донеччини, які поїхали з окупації, - ОВА
08:30
на фото: українська жінка
Близько 50% українських біженців, які опинилися у Польщі після повномасштабного вторгнення, висловлюють бажання повернутися в Україну, - дослідження
08:03
OPINION
Юрій Бутусов
Війна дронами. Прямі збитки Росії від атак на НПЗ сягнули півтора мільярда доларів
08:01
Бріджит Брінк
"Наша допомога потрібна зараз": посолка США Брінк відреагувала на російську атаку по Україні
07:49
Оновлено
втрати росіян
ЗСУ ліквідували 820 окупантів, 27 бронемашин та 56 БПЛА
07:24
санкції проти Росії
Японія продовжила торговельні санкції проти РФ ще на рік
07:22
Ємен, хусити
Сили США знищили 4 безпілотники хуситів, які намагалися атакувати судна у Червоному морі
07:15
Інфографіка
Регулювання Telegram та інших соцмереж: що пропонують народні депутати?
07:08
ООН
В ООН пояснили, хто стежитиме за санкціями проти КНДР після вето РФ на роботу спостерігачів
06:51
ЗАЕС Запорізька атомна електростанція
Експерти МАГАТЕ на ЗАЕС щодня чули вибухи впродовж тижня, а візит на сховище пального відклали через авіаналіт
06:49
На фото: військові
ISW розповів, на скільки просунулася РФ в Україні з початку 2024 року
06:48
олімпіада 2024
Польща відправить війська на Олімпійські ігри в Париж для допомоги в забезпеченні безпеки
06:29
Оновлено
Бєлгород
У РФ заявили про збиття 15 снарядів РСЗВ Vampire над Білгородом та областю: нібито є пошкодження
06:27
новини Львова
Окупанти планують "легалізувати" винищення української літератури на ТОТ, - Спротив
06:21
Окупанти, кримінал, росіяни
Запобігти потраплянню товарів до РФ: США просять американський бізнес вжити експортних обмежень
03:54
Макрон і Путін
Макрон назвав умови для запрошення Путіна на саміт G20
03:10
Ігор Потєря (праворуч)
UFC: українець Потєря проведе бій з непереможним росіянином
02:37
Прикордонники
Двоє чоловіків "замаскувались" під продавців подушок та ковдр, щоб незаконно потрапити у Молдову
01:59
Михайло Мудрик, збірна України, Євро-2024
Євро-2024: скарги тренерів змусили УЄФА змінити правила турніру
01:39
Олександр Сирський
Обговорили захист від російських ракет: Сирський поспілкувався з головою Об’єднаного комітету начальників штабів США
00:56
Марта Костюк
"Ледь не загинула на Мальдівах": тенісистка Костюк розповіла шалену історію з медового місяця
00:32
Жерсон Динамо
Футболіста "Динамо" засудили на 18 місяців умовного ув'язнення
00:17
Якщо Росія вторгнеться в Естонію, вирішальна перемога має бути дуже швидкою, – командувач сил оборони Мартін Герем
00:06
Російський літак "загубив" чергову авіабомбу над Білгородщиною, 9-ту за тиждень, – росЗМІ
2024, четвер
28 березня
23:03
Уражені "Росатомом"
У РФ заарештували топменеджера Росатому Сахарова
22:53
Оновлено
Росіяни вивели в Чорне море підводний ракетоносій після тижневої паузи
22:48
ДТП
У ПАР упав з мосту й загорівся автобус, загинули щонайменше 45 людей
22:30
Оновлено
Прем'єр міністр України Денис Шмигаль та прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск
Україна запропонувала 5 кроків для розблокування кордону, - Шмигаль після зустрічі з Туском
22:21
Окупанти, кримінал, росіяни
На ТОТ Запорізької області росіяни повноцінно розпочали мобілізаційний облік, - Федоров
22:19
"Новий український правопис мають використовувати всі держструктури": нардеп нагадав про закінчення перехідного періоду
21:58
Telegram логотип
Дуров анонсував нову функцію для користувачів Telegram з України, Білорусі й Росії
21:44
Снаряди 155-мм
Учасники чеської ініціативи уклали угоду, за якою Україна отримає 1 млн снарядів, - ЗМІ
Більше новин