Ядерний шантаж. Чому КНДР та США готуються до війни

18 квітня, 2017 вiвторок
12:50

Погрозами випробувати ядерну зброю Північна Корея поставила світ на межу Третьої світової

Зміст

Наступна країна, по якій готовий ударити Дональд Трамп, - це КНДР. Весь світ багато років поспіль намагається змусити Пхеньян відмовитися від ядерної зброї. Але сімейство Кімів, яке керує країною, уперто відмовляється це робити.

Вони вважають ядерну зброю головною та надійною гарантією своєї безпеки. Відмовитись від розвитку ядерної програми їх не змусили навіть суворі міжнародні санкції. А тепер у Пхеньяні погрожують вдарити першими, щоб зупинити агресію американців та "їхніх васалів".

Демонстрація неадекватності

Днями Північна Корея заявила, що збирається провести чергові випробування ядерної зброї. Проте поки що вони обмежились військовим парадом до Дня Сонця і невдалим запуском балістичної ракети невстановленого типу.

Північнокорейський спецназ на параді. Фото: Reuters

На параді всьому світу показали два нових типи міжконтинентальних ракет. Теоретично ці ракети здатні доправити бойовий заряд аж до континентальної частини США. Проте, досі не було даних про їх успішне випробування.

Також північнокорейці показали балістичні ракети Pukkuksong ("Полярна зірка"). Їх запускають з підводних човнів і вони здатні подолати відстань до 1000 км. Розташовані на субмаринах ракети важче відстежити, аніж ті, які знаходяться в підземних шахтах. А завдяки великому радіусу дії вони здатні вразити багато сусідніх країн, які КНДР вважає ворожими - Японію, Австралію тощо.

Північнокорейська балістична ракета для запуску з підводного човна. Фото: Reuters

Демонстрація військової потужності супроводжується відкритими погрозами усім, хто спробує зупинити ядерну програму КНДР. Зазвичай недоступні для коментарів північнокорейські чиновники цими днями активно спілкувались з міжнародними ЗМІ.

"Ми будемо проводити більше ракетних випробувань на щотижневій, щомісячній та щорічній основі", - сказав BBC заступник міністра закордонних справ КНДР Хан Сонг-Рель. За його словами, якщо США будуть "достатньо безрозсудними, щоб використовувати військові засоби", може початися повномасштабна війна. На дію Америки обов'язково буде протидія.

"Ядерна зброя, що є в нашому розпорядженні - не ілюзія. Це не товар, який можна купити або продати за американські долари. Тож її не можна виносити на стіл переговорів, як предмет торгу", - сказав телеканалу Al-Jazeera інший заступник міністра закордонних справ КНДР Сін Хонг Чоль.

За його словами, якщо Трамп збирається вплинути на Пхеньян військовими погрозами та санкціями, як то робила адміністрація Обами, він скоро зрозуміє марність своїх зусиль.

А постійний представник КНДР при ООН Кім Ін Рен заявив, що "США створили в регіоні небезпечну ситуацію, за якої ядерна війна може початися у будь-який момент".

Зазвичай Північна Корея використовує мову ядерних погроз для вибивання чергового пакету гуманітарної допомоги від ООН. Та цього разу мова про інше.

Нові підходи Трампа

Адміністрація США намагається демонструвати, що вона має принципово інші підходи до розв'язання кризових питань, аніж попередники. Для початку було проведено операцію в Ємені, але невдало - загинув один з американських військових. Потім США розбомбили "томагавками" сирійську авіабазу.

А днями вперше застосували в Афганістані "матір всіх бомб" - найпотужнішу неядерну зброю в своєму арсеналі. На думку багатьох експертів, остання операція мала конкретного адресата - лідера КНДР Кім Че Ина та його генералів.

Читайте також: Матір всіх бомб. Як Трамп робить Америку знову великою

Ядерна проблема Північної Кореї - одна із застарілих світових криз. Ситуація патова: санкції не працюють, а воювати з ядерною державою охочих нема, бо наслідки можуть бути непередбачувані.

Трамп заповзявся розрубати цей Гордіїв вузол. До берегів Корейського півострова відправилась ударна група на чолі з авіаносцем "Карл Вінсон". А південнокорейські ЗМІ стверджують, що на допомогу вирушили ще й авіаносці "Рональд Рейган" та "Німіц".

Синхронно в турне по країнах Південної Азії відправився віце-президент Майк Пенс. 17 квітня він побував у демілітаризованій зоні між Південною та Північною Кореями і заявив, що "ера стратегічного терпіння" США щодо КНДР "закінчилася" через її небажання відмовитися від ядерної зброї і балістичних ракет.

Майк Пенс у демілітаризованій зоні. Фото: Reuters

Після цього з боку вищих посадових осіб Північної Кореї полилися наведені вище погрози. Схоже, що обидві сторони готові завдати удару, але поки що стримуються. Наразі Білий дім сподівається, що вдасться натиснути на північнокорейців за допомогою їхнього головного торговельного партнера - Китаю.

У Пекіні так само незадоволені ядерними експериментами сусідів. З лютого Китай зупинив постачання вугілля до КНДР, а кілька тижнів тому скоротив кількість авіарейсів до Пхеньяну. Проте, там не дуже схильні грати на боці США та побоюються отримати у випадку війни територію хаосу в себе під боком та величезну хвилю біженців.

Стривожені сусіди

Напруження навколо КНДР сильно тривожить навколишні країни. Першою, звісно, у випадку війни постраждає Південна Корея. Проте, так само тривожиться й інший союзник США в регіоні - Японія. Тамтешній уряд оголосив, що вперше розглядає можливість розгортання сил самооборони у разі, якщо ракета Північної Кореї потрапить в японські територіальні води.

З 2015 року прем'єр-міністр Японії Сіндзо Абе змінив військову доктрину і домігся дозволу використовувати японські війська закордоном. Тепер він, схоже, повен рішучості скористатися цією можливістю.

Більш далека Австралія непокоїться саме через радіус дії північнокорейської зброї. "Північна Корея знаходиться на шляху до створення ядерної зброї, і ми вважаємо, що Кім Чен Ин має чітке прагнення до розробки міжконтинентальної балістичної ракети, здатної донести ядерний заряд до території США. Це значить, що в межах досяжності опиниться й Австралія", - заявила прем'єр-міністр країни Джулі Бішоп.

Не залишатися осторонь вирішила й Москва. Там вирішили нагадати, що не лише Китай, а й вони можуть впливати на Пхеньян. Голова МЗС РФ Сергій Лавров сподівається, що США уникнуть односторонніх дій, як то було в Сирії.

Тим часом блогери наводять свідчення того, що японські повітряні сили самооборони зафіксували в районі напруги російські літаки-розвідники Іл-20, Іл-38, Ту-142 і стратегічні бомбардувальники Ту-95 МС.

Навряд чи вони стежили за північнокорейськими маневрами, тож напрошується висновок, що літаки шпигували для Пхеньяна за переміщеннями американського флоту. Напруга зростає щодня, як і ймовірність нової війни.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.09
    Продаж 43.86
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
23 листопада
19:15
світло
Тільки з 14:00 до 18:00 й одна черга: графік відключень світла на 24 листопада
19:00
Грузія протести
Грузинська опозиція закликала громадян узяти вихідний на 25 листопада, аби прибути до Тбілісі й не допустити "Мрію" до парламенту
18:46
Інтерв’ю
Анатолій Храпчинський
У застосування Росією ядерної зброї я не вірю. Розмова Еспресо з авіаекспертом Храпчинським
18:25
Володимир Зеленський
Зеленський: у січні хочу почути нові пропозиції Трампа щодо плану завершення війни
18:05
OPINION
Як влада мала б боротися з telegram
17:51
Володимир Зеленський
Путін дав наказ витіснити ЗСУ з Курщини до інавгурації Трампа, – Зеленський
17:25
МВС створило електронну мапу понад 2000 випадків канібалізму під час Голодомору
17:23
Ексклюзив
Володимир Путін і Дмитро Пєсков
Кремль буде позначати Трампу свої рамки щодо припинення війни, - російський опозиційний експерт Морозов
17:20
Віктор Ющенко
Розвідка США розсекретила, що Віктора Ющенка у 2004 році отруїла Росія, - Bloomberg
17:03
Жан-Ноель Барро
Немає ніяких "червоних ліній", коли йдеться про підтримку України, - очільник МЗС Франції Барро про можливість залучення до війни французьких військових
17:03
ЗСУ
На фронті з початку доби відбулося 125 боєзіткнень: росіяни завдали 110 обстрілів по Курщині
16:52
Заходи у США за участі Зеленського від 24.09. Володимир Зеленський
Український експорт продовольства забезпечує 400 млн людей у 100 країнах, - Зеленський
16:39
Ексклюзив
Володимир Зеленський і Дональд Трамп
Без гарантій безпеки для України жодні переговори не мають сенсу, - дипломат Брайза
16:34
Мати пекла коржики з перетертих бруньок, половина села не вижила: 100-річна жителька Черкащини розповіла про Голодомор
16:22
Огляд
Іван Калюжний (праворуч), Албанія - Україна
Волейболісти-втікачі та успіх України в Лізі націй: головні новини українського спорту за тиждень
16:09
Рафал Тшасковський
Тшасковський переміг Сікорського на праймериз "Громадянської коаліції": він стане кандидатом у президенти Польщі
16:05
OPINION
Путіне, Шойгу, де "Орєшнік"?
15:59
Ексклюзив
У Кентерберійському соборі розпочнеться особливе богослужіння з ушанування пам'яті жертв Голодомору
15:53
Російські окупанти без опізнавальних знаків у Криму у 2014 році
Росіяни викрали щонайменше 785 об'єктів української культурної спадщини
15:52
Майк Раундс
"Ми брешемо самі собі": соратник Трампа Майк Раундс відкинув ідею мирних переговорів із Путіним
15:34
путін
Путін під час "ракетного" звернення 21 листопада жодного разу не поворухнув руками: Bild припустив, що це означає
15:25
обстріл, ППО
Україна може збивати нові російські ракети "Кедр", що здатні нести "ядерку": NV дізнався як
15:11
штормове попередження
Сильний вітер, ожеледиця та 13 см снігу: Велику Британію накрив шторм "Берт"
15:07
Валерій Залужний
Залужний: ближче до 2027 року армія РФ може здійснити технологічний прорив
15:06
Ексклюзив
Пуск ракети "Сармат" (РФ)
Росіяни мають одиниці таких ракет: авіаексперт Романенко про ракетний удар РФ по Дніпру 21 листопада
14:59
мокрий сніг
Де 24 листопада очікувати опади та мороз: прогноз погоди від Наталки Діденко
14:55
нафта ембарго санкції
Чехія скасовує дозвіл на імпорт російських нафтопродуктів з наступного року
14:35
Андрій Юсов
У Росії діє система катувань полонених, для якої готують "окремих спеціалістів", - Юсов
14:22
ракети Taurus
Президентка Європарламенту Мецола закликала Німеччину надати Україні далекобійні ракети Taurus
14:21
Дрон PD-2
Інноваційний підхід: на Времівському напрямку ЗСУ поєднали автомат з дроном
14:13
Ексклюзив
Дональд Трамп
До інавгурації Трампа створилася турбулентність десь на 60, а, можливо, 90 днів, - російський опозиційний експерт Морозов
14:04
Оновлено
Газпромбанк
Банки у Європі та Азії припиняють обслуговувати картки системи UnionPay, видані російським Газпромбанком
14:00
OPINION
"Мирні переговори" можливі як процес, але не як результат
13:58
Удар Storm Shadow по підземному штабу РФ у Мар'їно на Курщині
Ударом Storm Shadow по підземному штабу РФ на Курщині, імовірно, ліквідовано російського генерала, - ЗМІ
13:46
Ексклюзив
Джо Байден і Володимир Зеленський
Адміністрація Байдена ніколи не намагалась забезпечити перемогу України, - дипломат Брайза
13:45
Україна повернула 4 дітей з ТОТ
Україна повернула ще 3 дітей з тимчасово окупованих територій
13:34
робота військових, Часів Яр
Готові до боїв у місті та війні дронів: які підрозділи РФ штурмують Часів Яр
13:25
Дональд Трамп і Марк Рютте
Генсек НАТО Рютте зустрівся з Трампом у Флориді: про що йшлося
13:15
Віцепрезидентка Філіппін Сара Дутерте
Віцепрезидентка Філіппін Сара Дутерте заявила, що найняла кілера, щоб убити президента та його дружину
13:08
балістична ракета "Сармат"
РФ планує знову провести випробувальні пуски балістичних ракет найближчими днями, - ISW
Більше новин