live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4
Богдан Буткевич 5 травня, 2017 п'ятниця

Чому Джамала заслужила 1 млн за виступ на Євробаченні

Артисти-патріоти заслуговують на можливість заробляти нормальні гроші в себе вдома

Нещодавно журналісти-розслідувачі опублікували відомості про витрати на Євробачення. Серед них були і гонорари артистів.

Реакція чималої частини українського суспільства на опубліковані цифри гонорарів Джамали, Онуки та Руслани показала в черговий раз, в якій же дикій та постсовковій країні ми живемо. Й ось чому. Спробував пояснити у формі: питання - відповідь.

А що, за музику взагалі треба платити? 

Так, треба. Музика - це така сама, ні, навіть набагато більш важка робота, ніж будь-яка інша. Яка потребує щоденної копіткої праці над собою, величезних фінансових та особистих вкладень у себе та справу, гігантських витрат на підготовку шоу та самого музичного матеріалу. 

Це в совку музика була безкоштовним додатком до "культмасових заходів". Тільки у жлобів музика - це погорлати в караоке чи погоцати під "рюмку водки" в кабачному. Музика - це такий само товар, як їжа, сантехніка чи автівка. Навіть більш складна, бо не має 100 % гарантій прорахування та повернення, адже смаки важко вгадати на всі сто.

Треба платити і за концерт, і за пісню, яку ви скачуєте собі на телефон, і за те, що радіо чи ресторан ставить цю пісню та цим приваблює клієнта. Музикант має право заробляти на своєму товарі. Особливо враховуючи, скільки він в нього вкладає та як мало в реальності зазвичай отримує в умовах, коли більшість населення класти хотіло на поняття інтелектуальної власності.

Ви ж будете протестувати, якщо вас змусять вирощену вами картоплю продати безкоштовно? Ну, так а чому музикант має працювати задарма?

А чому так багато? Чого ми цим «скоморохам» маємо з бюджету платити?

Відкрию страшний секрет. Коли рік тому більшість сьогоднішніх критиканів вижчали від радощів - Україна виграла Євробачення! - то насправді його виграла не так Україна, як сама Джамала. Яка вклала в це величезну купу своїх особистих коштів. Майже все робилося за її гроші та гроші меценатів.

Не знаю, чи платила вона особисто ще й внесок за право участі в конкурсі - Руслана та Олександр Пономарьов, наскільки я знаю - платили. Та навіть якщо й ні, вона витратила шалену кількість грошей і на сам конкурс, і на підготовку до нього, і на тур по країнах-учасницях конкурсу ще до його початку.

Якщо вже на то пішло, країна цілком може собі дозволити хоч якось відшкодувати їй витрачене. $36 тис. - це зовсім не захмарні гроші для людини, яка привезла Євробачення до України, не кажучи вже про репутаційні вигоди. 

Далі. Джамала - топова співачка, яка в тренді. І яка в ранзі переможниці конкурсу має повне право просити такий гонорар, який вважає за потрібний. Зрештою, не хочете - не платіть. Хочете? Ну сорі - я коштую стільки. Це - нормально. Успіх має вимірюватися в грошах.

Уявляю, до речі, як здивується чимало фанатів того ж таки "Океану Ельзи", якщо вони дізнаються гонорар команди та особисто пана Вакарчука. Він же святим духом має харчуватися, так? А виявиться, що вони заробляють на музиці, й заробляють чимало. Більше всіх в країні.

Головне - це те, що ці гроші підуть далеко не тільки в кишеню нібито ненажерливої співачки. Вони йдуть на шоу: 3 концертні номери, музикантів, підготовку шоу, балету тощо. Зрозуміло, що критикани й гадки не мають, як дорого все це коштує.

Я вже не кажу про представницьку роль Джамали як переможниці, за яку, прикиньте, теж треба платити. Теж саме стосується й Руслани (теж переможниці в Євробаченні, до речі) та Онуки – однієї з наймодерніших та цікавих українських сучасних виконавиць.

А чого на ці гроші не купити танків?

Тому що культура - це не менш, а навіть нерідко більш потужна зброя за танки. Одна перемога на Євробаченні зробила більше в плані просування іміджу країни, ніж 10 речників МО.

Артист - це дуже важка доля у воюючій країні.  Він має бути патріотом, але при цьому якось продовжувати займатися й творчістю. На яку, як ми вже визначилися, потрібно витрачати купу грошей. І те, що ці пані роблять, не уподібнюючись купі колег, які продовжують мати справу з агресором, заслуговує не тільки на повагу, а й на можливість заробляти нормальні гроші в себе вдома.

Введіть слово, щоб почати