Не святий лоукост. Чому Ryanair не долетів в Україну

11 липня, 2017 вiвторок
18:13

Скандальні вимоги ірландського лоукоста чи корупційні домовленості в Борисполі. Чому Ryanair не прийшов в Україну

Зміст

Ірландська лоукост авіакомпанія Ryanair скасувала плани польотів в Україну. Ryanair йде з українського ринку через розбіжності з аеропортом Бориспіль. Представник компанії заявив, що головний аеропорт в Києві не виконав умови, узгоджені на початку цього року.

Ryanair. Початок

Ще 15 березня комерційний директор авіакомпанії Ryanair Девід О'Брайан оголосив офіційні плани про появу лоукост-перевізника в Україні. Тоді компанія очікувала, що пасажиропотік з Києва складе 250 тисяч осіб.

Ірландська компанія Ryanair вважається однією з найбільш бюджетних авіаліній у світі. Авіакомпанія літає в 33 країни світу. Їхні квитки іноді дешевші за квитки на автобус у деяких європейських країнах.

Ryanair планував літати з київського аеропорту Бориспіль і львівського аеропорту імені Данила Галицького.

З Києва Ryanair намір запустити рейси в Ейндховен (Нідерланди) тричі на тиждень. Також планувався запуск рейсів у Манчестер (Великобританія) 3 рази на тиждень, у Лондон (аеропорт Станстед, Велика Британія) 5 разів на тиждень, і 4 рази на тиждень в Стокгольм, Швеція.

Зі Львова планувалося 16 рейсів на тиждень за напрямками: Лондон (Великобританія), Ейндховен (Нідерланди), Берлін і Меммінген (Німеччина), Вроцлав і Краків (Польща), Будапешт (Угорщина).

Читайте також: Ryanair в Україні: Куди і за скільки літатиме лоукост

Перші рейси були заплановані на вересень, а вартість квитків складала всього від 19,9 євро. З моменту оголошення наміру з'явитися на українському ринку, лоукостер почав продаж квитків на рейси в зазначених напрямках. 

Щось пішло не так

Незважаючи на те, що основні домовленості вже були закладені, а 5 липня був підписаний контракт з боку аеропорту Бориспіль, Ryanair не зміг прийти до компромісу щодо деталей угоди.

У понеділок 10 липня представник Ryanair заявив про вихід компанії з українського ринку.

«Київський аеропорт ... вибрав захист авіакомпаній з високими тарифами і позбавляє українців доступу до найнижчих тарифів у Європі. Шкодуємо, що Львівський аеропорт також став жертвою рішення Київського аеропорту», - йдеться в заяві Ryanair в понеділок.

Представник Ryanair сказав, що вони використають сили на розширення інших ринків, наприклад, у Німеччині, Ізраїлі чи Польщі.

Через скасування 4 київських і 7 львівських маршрутів, більше 500 тисяч пасажирів не зможуть скористатися їхніми послугами, а роботу втратять 400 осіб, пояснили в компанії.

"Аеропорт "Бориспіль" став на сторону авіакомпаній з високими тарифами, включаючи "Міжнародні авіалінії України", і позбавив українських пасажирів доступу до дешевих авіаквитків", - йщлося в офіційному повідомленні компанії.

Міністр інфраструктури України Володимир Омелян також заявив, що в ситуації з відмовою Ryanair винна українська авіакомпанія МАУ. За словами міністра, Бориспіль і МАУ спеціально об'єдналися, щоб не пускати європейського конкурента.

У своєму Facebook Омелян написав: "Майберг (голова наглядової ради МАУ, - ред.) І Рябікін (глава "Борисполя", - ред.) можуть відкривати шампанське. Сподіваюся, смак запам'ятають. А ми за звичним сценарієм: термос, парасольки... Або ще потерпимо", - написав Омелян.

Раніше директор аеропорту Борисполя Павло Рябікін не раз заявляв про те, що як державному підприємству, Борисполю не вигідний контракт з Ryanair. Рябікін також говорив про політичний тиск, який на нього чинять, щоб він пустив Ryanair на український ринок.

Директор Борисполя заявив, що виконання умов авіакомпанії обійдеться щорічним збитком Борисполю в 2 мільярди гривень. 

За словами Рябікіна, вимоги авіакомпанії не тільки завдадуть збитків, а й порушують українське законодавство. Ультиматум, який пред'явила компанія, Рябікін озвучив на прес-брифінгу 10 липня.

"Якщо контракт не буде підписаний, то тільки з однієї причини - тому що для нас як державного підприємства, і як для держави цей контракт буде не вигідний. Якщо хтось буде шукати "зраду", то зовсім не потрібно, це моя позиція як менеджера, який несе відповідальність за діяльність підприємства ", - сказав Рябікін.

Правда Рябікін запропонував інший спосіб домовитися з Ryanair - прибрати з посади самого Рябікіна і знайти іншого керівника, якому такі умови припадуть до душі.

На подібні заяви Омелян зауважив, що рано чи пізно Ryanair з'явиться в Україні, з цим директором Борисполя, або без нього. Пізніше міністр повідомив, що внесе до Кабміну подання на звільнення Рябікіна.

Що вимагав Ryanair - версія Борисполя

Більшість рейсів Ryanair обслуговуються в неголовних аеропортах європейських міст. В Києві аеропортом, який активно працює з лоукост-перевізниками є Жуляни. Саме з цього летовища відправляються рейси великого угорського лоукосту Wizzair.

Але приватний аеропорт Київ (Жуляни) майже одразу відмовився співпрацювати з Ryanair. За словами директора Жулян Дениса Костржевського, їхні можливості не зовсім збігаються з ціновими очікуваннями Ryanair. Аеропорт не може знизити збори на 60-80%. Тому переговори між ними призупинені.

Аеропорт "Бориспіль" є державним, тому враховуючи активну піар-компанію навколо виходу Ryanair, саме він був змушений вести переговори з лоукостом.

Рябікін на брифінгу

Глава аерпорту Рябікін розповів, що є кілька питань, за якими вони ніяк не можуть домовитися з Ryanair.

Перевізник наполягав на тому, щоб спірні моменти розглядалися в Лондонському арбітражному суді із застосуванням норм англійського права. Яким чином це повинно було працювати - незрозуміло. Чи означає це, що на філію Ryanair, а також на його працівників, які перебувають в Україні, буде поширюватися британське право?

Бориспіль відмовився підписувати цей розділ контракту.

"Ми вважаємо, що всі наші взаємини, пов'язані з виконанням зобов'язань на території України, повинні розглядається в судовому порядку на території України із застосуванням норм українського законодавства", - заявив Рябікін.

Наступний "камінь спотикання" - це вимога $7,5 пасажирського збору. Що таке пасажирський збір? Це ті гроші, які отримує аеропорт за кожного пасажира. Так, середня сума за одного пасажира, який вимагає аеропорт Бориспіль - $20.

З цією інформацією можна ознайомитися на їхньому офіційному сайті. У цю суму входять і обслуговування пасажира на аеровокзалі, і його безпека. Також існують збори за посадку, зліт і стоянку літаків.

Ryanair зажадала знизити збори мало не втричі і закріпити ці положення на 5 років. Бориспіль відмовився підписувати цю вимогу, оскільки  за їхніми підрахунками ця схема призведе до збитку.

Щоб аеропорт не втратив гроші, потрібно створити приріст пасажирів не менше 150 тисяч щорічно. Але такі зобов'язання вже не взяли на себе авіалінії Ryanair.

Також Рябікін не виключає можливості, що інші компанії теж зажадають знизити пасажирський збір, зробивши його єдиним для всіх компаній.

Третьою спірною ситуацією стало застосування  такого важливого для Борисполя правила 100-кілометрової зони. Це правило регулює положення про нові напрямки: новим напрямком вважається місце як мінімум в 100 кілометровій віддаленості від місця, куди вже відбуваються польоти. При появі нових напрямків, згідно з публічною офертою, аеропорт може надати знижку перевізнику.

Ryanair вимагають скасування цього правила. Це означає, що менеджери Ryanair можуть зажадати знижку при польоті в новий аеропорт. Не в нове місто, не по новому напрямку, а в новий аеропорт.

Крім того, авіакомпанія зажадала ще безкоштовних послуг: навігації, стійок для продажу квитків, стоянки під свій автопарк, приміщення під офіс.

Правда на думку міністра інфраструктури України Володимира Омеляна, Ryanair зі своїми чотирма напрямками в тиждень не дуже вплине на фінансовий стан аеропорту.

Також міністр пояснив, що в усьому світі тарифи для перевізників знижуються, а аеропорти заробляють на сервісі, оренді, парковці і рекламі, попит на який створює великий пасажиропотік.

Ведення бізнесу

Розкриття вимог Ryanair засудив міністр Омелян.  Експерти також вважають поведінку директора Борисполя непрофесійною. 

"Жоден великий світовий бізнес не буде займатися благодійністю в Україні. Бізнес звик заробляти. Саме тому Ryanair - найбільший і найдешевший перевізник Європи, бо всюди витискає максимальні умови для себе. Бориспіль не мав права їх розголошувати", - заявив міністр і додав, що розголошення відбулося цілеспрямовано, щоб Ryanair пішов, грюкнувши дверима.

За словами Омеляна Ryanair має базову угоду і додаткові. В додаткових містилась значна частина вимог, які слід було обговорювати.

"Львів підписав базову угоду, всі щасливі. Це ж закон переговорів: кожна сторона, умовно, пише по 3 пункти, які є обов'язковими, і ще по 7, від яких можна відмовитися в процесі переговорів", - написав він у своєму Facebook.

Ryanair також не відрізняється педантичністю в бізнесі. У багатьох країнах компанія веде агресивну політику, критикуючи державу або політику аеропортів, які не погодилися з їхніми умовами. Так що цей випадок не єдиний в історії.

1. Наприклад, в 2011 році лоукостер пішов з Марселя (Франція), оскільки відмовлявся платити податки за французьким законодавством. З 2006 року компанія платила податки згідно з ірландськими податковими зборами, ставка яких була набагато нижче.

2. Також у 2012 році Ryanair скоротив свої послуги в аеропорту Единбурга, Шотландія, оскільки не зміг домовитися з представниками аеропорту про зниження плати на користування аеропортом.

3. А 18 липня 2015 датська профспілка робітників влаштувала страйк через "рабські" умови праці працівників Ryanair. Один зі стюардів розповідав, що був змушений збирати і здавати порожні пляшки, щоб хоч якось прогодувати сім'ю взимку. У зимові місяці співробітники заробляли менше 500 євро в місяць.

Данський суд, розглянувши скарги робітників, зажадав від авіакомпанії не порушувати трудове право Данії. На це суд отримав відповідь, що Ryanair - ірландська компанія, а значить законодавство, яке вони дотримуються - теж ірландське.

Компанія пообіцяла забрати свої представництва з трьох міст Данії, але поки тільки закрила представництво в Копенгагені, перенісши його в литовське місто Каунас. "Чорний день для економіки Данії", - так назвали свій відхід з Копенгагена представники Ryanair.

4. У червні 2016 авіакомпанія також зі скандалом пішла з норвезького міста Осло, розкритикувавши податкову систему Норвегії.

5. Також Ryanair поступово почав іти з італійського ринку через підвищення муніципального податку на кожного пасажира з 6,5 євро до 9 євро. Представництво Ryanair порівняло поведінку італійського законодавства з "пострілом собі в ногу ".

Переможці

З усієї цієї ситуації виграв тільки угорський лоукостер WizzAir, який вже 9 років присутній на українському ринку.

Оскільки Ryanair вже почав продаж квитків ще в березні, без остаточного укладення договору, багато людей поспішили купити дешеві квитки.

Угода не відбулася. В Ryanair пообіцяли повернути гроші за квитки. Однак WizzAir зробив "хід конем" і запропонували обміняти квитки на їхні зі знижкою на аналогічні рейси на ті ж дати. Наприклад, WizzAir пропонує полетіти зі Львова до Берліна всього за 25 євро.

Теги:
Читайте також:
Київ
+13°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.02
    Купівля 41.02
    Продаж 41.47
  • EUR
    Купівля 44.94
    Продаж 45.61
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
11 жовтня
04:44
Донеччина, війна
Росія захопила 3 населені пункти в районі міста Мирноград на Покровському напрямку, - DeepState
04:03
Оновлено
нічна атака "шахедів"
РФ атакувала Україну "шахедами", у передмісті Києва спрацювала ППО. Ситуація в ніч на 11 жовтня
03:53
стадіон "Зірка", Кропивницький
УАФ дозволила грати матчі Премʼєр-ліги у Кропивницькому
03:23
Новофедорівка, Крим. Фото: скріншот, Telegram
ЦНС: на ринку праці Криму тотально не вистачає кадрів
01:56
Ерлінг Холанд, збірна Норвегії, Ліга націй
Холанд у 24 роки став найкращим бомбардиром в історії Норвегії
01:10
Оновлено
Зустріч Президента України Володимира Зеленського з Головою Ради міністрів Італії Джорджею Мелоні
Зеленський прибув до Італії та представив План перемоги Мелоні
00:54
Віктор Ляшко
Ляшко про перевірки МСЕК: 3,5 тис. справ щодо інвалідності чоловіків було скеровано на перегляд
00:51
Віллі Саньоль
"Зробимо все можливе, щоб перемогти": тренер Грузії зробив заяву перед матчем з Україною у Лізі націй
00:19
Суджа, РФ, Курська область
Росія продавила лівий фланг Курського угрупування Сил оборони України, - DeepState
00:15
Патрік Райдер
Пентагон офіційно підтвердив відкладення "Рамштайну"
00:12
Оновлено
Оллі Воткінс та Кайл Вокер (ліворуч), Нідерланди - Англія, Євро-2024
Франція розгромила Ізраїль, Англія сенсаційно програла Греції. Результати Ліги націй за 10 жовтня
2024, четвер
10 жовтня
23:58
ізраїльські солдати
ЦАХАЛ вдарив по Бейруту для ураження керівника підрозділу зв'язку та координації "Хезболли", - ЗМІ
23:32
Оновлено
Ураган "Мілтон"
Ураган "Мілтон" обрушився на Флориду: щонайменше 10 загиблих
23:16
Starlink
Не Ілон Маск: у МЗС Польщі заявили, що Starlink в Україні фінансує виключно Варшава
22:55
Олександр Сирський
РФ перекинула на Курський напрямок близько 50 тис. військових, - Сирський
22:32
Оновлено
війна проти РФ ЗСУ
Від початку доби на фронті відбулося 114 боєзіткнень: найгарячіше на Лиманському, Курахівському та Покровському напрямках
22:24
Оновлено
Вікторія Рощина
Україна отримала документальне підтвердження від РФ про смерть журналістки Вікторії Рощиної, - Лубінець
22:09
Оновлено
Володимир Зеленський і Еммануель Макрон
Макрон запевнив у підтримці України в Парижі, а Зеленський заявив, що план для Саміту миру в листопаді "буде на столі"
21:50
Молдова
У Молдові заблокували Telegram-канали, повʼязані з прокремлівським олігархом Шором
21:33
Ексклюзив
на фото Володимир Зеленський (справа) і Марк Рютте (зліва)
Україну по шматках до НАТО ніхто не буде приймати, - дипломат Безсмертний
21:24
росія прапор занепад
РФ обманом вербує жінок з Африки, аби ті збирали дрони в Татарстані, - AP
21:20
Ексклюзив
Микола Княжицький
Посадовці, прикриваючись вторгненням РФ, вводять цензуру, - Княжицький
21:00
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
ЗСУ знищили понад 400 БПЛА Shahed в Октябрському, та чому результати удару Сил оборони по авіабазі "Ханська" можуть вразити. Колонка Сергія Згурця
20:53
путін літак
Візит Путіна до Туркменістану: реакція МЗС України
20:28
Угорщина
Угорщина підписала з російським Газпромом угоду про можливе збільшення постачання газу
20:03
OPINION
"Доведи, що я не Богородиця..."
20:01
Україна Британія
Британські інструктори можуть прибути на захід України для підготовки новобранців, – The Times
19:44
Оновлено
РФ атакувала Черкаську Лозову на Харківщині: серед поранених – троє дітей
19:26
журналіст
Журналісти "Радіо Свобода" потрапили під російський обстріл на Бахмутському напрямку: є поранені
19:15
Оновлено
Балістика, ракета, шахед, дрон, атака
РФ атакувала портову інфраструктуру Одещини балістикою: 8 людей загинули, є поранені
19:13
Оновлено
Верховна Рада
Верховна Рада підтримала законопроєкт щодо збільшення податків
19:06
путін
Путін розширив для грузинів безвізовий режим
19:03
Насміхався над загиблими героями та поширював дезінформацію: у Києві заарештували вчителя музики
18:56
Принцеса Уельська
Кейт Міддлтон вперше з'явилася на публіці після курсу хімієтерапії
18:37
уряд Норвегії, Норвегія
Норвегія виділила понад 82 млн євро на виробництво зброї для України
18:28
Допомагали ухилитися від мобілізації військовозобовʼязаним: у Києві та Херсоні затримали адвокатів і посадовців ТЦК
18:25
PR
DIM.RIA — надійний маркетплейс для пошуку житла в новобудовах
18:09
Михайло Подоляк
ОП про припинення війни в обмін на гарантії безпеки від Заходу: "Абсурдно"
18:07
Ексклюзив
армія КНДР
Не слід виключати, що військові армії КНДР можуть з'явитися в Україні, - Defense Express
18:00
OPINION
Перед жорстоким вибором: мирне рабство чи вбивча війна
Більше новин