Подалі від Європи. Куди загнав Туреччину Ердоган за рік після перевороту

17 липня, 2017 понедiлок
18:59

Минув рік з дня спроби перевороту в Туреччині. Одна частина суспільства згадує про загиблих та підтримує владні амбіції Ердогана, а інша обурюється репресіями

Зміст

Рік тому в Туреччині сталася спроба перевороту, внаслідок якої загинуло 250 людей. Лідер країни Реджеп Таїп Ердоган звинуватив у спробі повалити його владу Фетхуллаха Гюлена та його прибічників. Їх тепер називають FETÖ - Fethullahçı Terör Örgütü, що в перекладі з турецької означає Терористична організація гюленістів.

"Рубати голови"

У суботу та неділю в Стамбулі та Анкарі проходили масові мітинги прихильників Ердогана. Величезний натовп з національними прапорами та портретами загиблих зібрався біля мосту, який перетинає Босфор. Його перейменували на "Міст мучеників 15 липня".

У суботу всі турецькі мережі стільникових операторів програвали 13-секундне повідомлення від Ердогана перед тим, як з'єднати з абонентом. У повідомленні президент Туреччини прославляв мучеників, які померли під час спроби перевороту та ветеранів, які вийшли тоді на вулиці, щоб зупинити заколотників.

Урочистості продовжили в Анкарі - біля будівлі парламенту, яку рік тому обстріляли з штурмового літака. А вранці в неділю Ердоган виступив перед натовпом, що зібрався біля президентського палацу. Згодом було відкрито величезний монумент на честь загиблих.

У своїй промові Ердоган був вірним собі та не цурався різких слів та заяв.

"Ми знаємо, хто стоїть за FETÖ, PKK (Робітнича партія Курдистану. - Авт.) та всіма ними. Ми не можемо перемогти королеву, короля чи шейхів без того, щоб перемогти пішаків, коней і тури. Спочатку ми відрубаємо голови цих зрадників", - сказав він.

Також Ердоган оголосив про те, що тепер на судових процесах звинувачені в спробі перевороту будуть з'являтися в уніформі, подібній до тієї, яку носять в'язні Гуантанамо.

Це сталося після того, як один зі звинувачених з'явився на процес у футболці з написом Hero (герой). Суд над солдатами, звинуваченими в замаху на вбивство Ердогана, проходив 14 липня в місті Мугла.

До суду доставляють солдатів, звинувачених у спробі вбивства президента Ердогана. На одному з них видно футболку з написом Hero, яка так обурила лідера країни. Фото: Reuters

До суду доставляють солдата, звинуваченого в спробі вбивства президента Ердогана. Фото: Reuters

Хто здійснив переворот

До речі, Гюлен далеко не завжди був кровним ворогом Ердогана. Ще десять років тому вони були соратниками. Розрив Ердогана та Гюлена публічно відбувся у 2013 році, коли країною прокотився гучний корупційний скандал: поліція затримала синів трьох міністрів, кількох чиновників та відомих бізнесменів.

Читайте також: Паралельна держава проти Ердогана. Турецька гра у взаємне знищення

Тоді Ердоган звинуватив гюленістів у спробі підірвати основи держави. Поліцейських та суддів, які санкціонували арешти, позвільняли. Спроба перевороту 2015 року, схоже, стала лебединою піснею прихильників Гюлена в намаганні повернути свій вплив.

Переворот став для турецького президента прекрасною нагодою сконцентрувати в своїх руках ще більше влади та закрутити гайки всім незгодним. Гюленістами виявилися всі незручні для влади журналісти, політичні і громадські діячі тощо.

Дійшло до того, що одразу після перевороту гюленістом раптово виявився пілот винищувача, який збив російський Су-24. Щоправда, згодом прем'єр-міністр Давутоглу заявив, що це неправда.

Введений після перевороту надзвичайний стан продовжується досі. І в парламенті вже лежить законопроект, який пропонує подовжити його ще на три місяці. Це дозволить тримати під замком усіх незгодних, навіть не висуваючи їм звинувачень.

Зараз уже багато хто сумнівається в офіційній версії щодо заколотників. Лідер провідної опозиційної Республіканської народної партії Кемаль Киличдароглу каже про "контрольований переворот": мовляв, уряд знав про його підготовку, але не перешкоджав.

Минулого року політик приєднався до Ердогана на мітингу після перевороту, щоб продемонструвати єдність. Цього року за кілька днів до річниці він провів "Марш за справедливість". Це була піша хода від Анкари до Стамбулу, учасники якої протестували проти масових арештів, проведених владою.

Фінальний мітинг учасників опозиційного "Маршу справедливості". Фото: Reuters

Один з тих, кого вимагали звільнити, опозиційний журналіст та член парламенту від Республіканської народної партії Еніс Бербероглу. Його позбавили недоторканності й арештували за те, що він передав ЗМІ відео, на якому видно, як співробітники секретної служби Туреччини передають зброю сирійським повстанцям. Його засудили на 25 років тюрми.

Широкомасштабні репресії

Західні ЗМІ пишуть, що кількість заарештованих за звинуваченням в причетності до руху Гюлена і перевороту зашкалює. "У Туреччині зараз ув'язнено більше журналістів, аніж у будь-якій іншій країні світу", - пише The Guardian.

Загалом число затриманих сягає 50 000. Окрім того, 150 000 були звільнені з роботи через звинувачення в причетності до руху Гюлена. Було закрито десятки ЗМІ. А ті, що не закриті, стали лояльними до Ердогана.

У неділю агентство Anadolu повідомило про затримання ще 115 підозрюваних у причетності до перевороту. Серед них журналісти, бізнесмени, акушерки. Усі вони користувалися месенджером ByLock, який дозволяє шифрувати повідомлення. Саме ним нібито користувалися гюленісти.

Геть від Європи

Турецький президент заявив, що без коливань відновить смертну кару, якщо за це проголосує парламент. Проте це остаточно зачинить для Туреччини двері до ЄС, нанаписав голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер у своїй статті для німецької газети Bild am Sonntag.

Втім, більшу частину тексту єврочиновник присвятив співпраці між ЄС і Туреччиною. "За рік після спроби перевороту рука Європи лишається простягнутою", - зазначає він.

Також Юнкер наводить як приклад історії успіху спільну роботу над зниженням потоку мігрантів. "З того часу, як запрацювала угода між Туреччиною та ЄС, потік біженців, які прямують з Туреччини до Греції, знизився на 97%", - пише він. За словами Юнкера, країни ЄС прийняли 7600 сирійських біженців з Туреччини та надали 1,6 млрд євро на проекти, які мають покращити умови проживання в притулках для біженців на території Туреччини.

Натомість сам Ердоган у своїй промові висловив незадоволення щодо ЄС та його лідерів. "Відношення Європейського Союзу для нас зрозуміле... минуло 54 роки, а вони все ще морочать нам голову", - сказав він.

За його словами, Брюссель не дотримався обіцянок майже по всім пунктам - від безвізового режиму до надання допомоги для мігрантів з Сирії.

Концентрація влади

За рік, що минув, Ердоган продемонстрував, що впевнено йде по шляху, який перетворить його на сучасного султана. 16 квітня 2017 року з його подачі відбувся референдум, який схвалив зміни до конституції. Вони збільшать повноваження президента та дозволять йому сконцентрувати в своїх руках необмежену владу. Усе це має статися в 2019 році, на який в Туреччині заплановано проведення парламентських і президентських виборів.

Читайте також: Турки дозволили Ердогану стати султаном. Все про референдум Туреччини

63-річний Ердоган зможе керувати країною мінімум до 2029 року. Заплановані ним зміни до конституції передбачають, що саме президент призначатиме міністрів та інших вищих державних чиновників, а також половину вищого суддівського корпусу. Також він отримає можливість випускати декрети та оголошувати надзвичайний стан.

Зміни передбачають, що президент зможе керувати країною не більше двох 5-річних строків підряд (проте нинішній строк Ердогана не рахується). Також президенту дозволять залишатися на чолі політичної партії, а отже зберігати контроль за внутрішньопартійними процесами та перешкоджати вилазкам внутрішніх конкурентів.

Проте той же референдум засвідчив, що в Ердогана немає одностайної підтримки турецького суспільства. Він переміг з крихітною перевагою в два відсотки.

Проте, переворот дозволив йому значно мобілізувати своїх прихильників. Він також став гарним приводом для включення репресивної машини, що кришить його суперників.

Теги:
Читайте також:
Київ
-2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.69
    Купівля 41.69
    Продаж 42.2
  • EUR
    Купівля 43.4
    Продаж 44.1
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
23 грудня
08:41
У Бразилії обвалився автомобільний міст: сірчана кислота з вантажівки вилилася в річку
08:25
ГУР: у Росії згорів склад із деталями до "шахедів" вартістю $16 млн
08:15
Дональд Трамп
Трамп заявив, що хоче, аби Гренландія була під контролем США
08:03
OPINION
Усик, шабля Мазепи та анафема
07:51
МЗС презентувало портал "Дипломатичний е-Архів" з унікальними документами української дипломатії
07:43
втрати окупантів
Протягом доби Сили оборони ліквідували 1990 військових РФ
07:34
Випалені будівлі, воронки від снарядів і руїни: воїни 24-ї ОМБр показали зруйнований росіянами Часів Яр
У Часовому Яру, Торецьку й Кураховому тривають міські бої, - ОСУВ "Хортиця"
07:33
Кім Чен Ин побував на випробуваннях першого ударного дрона КНДР
КНДР готується розгорнути додаткові війська й техніку в РФ, – розвідка Південної Кореї
07:31
людина з інвалідністю
У Південній Кореї дослідники створили екзоскелет, що допоможе ходити людям з паралічем ніг
07:05
OPINION
"Орешник" став головним елементом шантажу: Путін обіцяє мститися
07:00
Джейк Салліван
Салліван переконаний, що за час президентства Байдена позиція США у світі зміцнилася
06:50
Оновлено
корабель рф
У Чорному й Азовському морях ракетоносії РФ відсутні
06:34
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ атакувала Україну безпілотниками: як рухалися ворожі дрони в ніч на 23 грудня
06:31
Дональд Трамп
Трамп оголосив список кандидатів до своєї нової адміністрації
06:25
Українські полярники встановили новорічну ялинку на станції "Академік Вернадський"
05:43
Папа Римський Франциск
"Хай змовкне зброя і зазвучить коляда": Папа Римський вкотре закликав до різдвяного перемир'я в усьому світі
05:30
армія КНДР
У ССО показали документи, які Росія видає військовим з КНДР, аби приховати їхню присутність на фронті 
00:14
У Бразилії розбився літак із пасажирами: щонайменше 10 людей загинули
2024, неділя
22 грудня
23:36
Роберт Фіцо
"Була відповіддю на заяву Зеленського": Фіцо про зустріч із Путіним
22:36
Війна з Росією, ЗСУ
З початку доби на фронті відбулося 207 боєзіткнень: на Курахівському напрямку українські захисники відбили 26 атак
22:13
Дані про стан здоров’я пацієнтів автоматично передаватимуть до Реєстру військовозобов’язаних "Оберіг"
22:09
Ексклюзив
Вибори Україна
"Їхнє завдання – посіяти хаос": нардеп Княжицький про можливість участі в наступних президентських виборах проросійських сил
21:53
Ексклюзив
У Німеччині автомобіль в'їхав у натовп
"Ситуація абсолютно ганебна, усі щось зробили не так" - політолог Сумленний про теракт у Магдебурзі
21:42
Ексклюзив
транзит газу, газ
Технічні можливості є, - експерт з енергетики Закревський про можливості постачання газу до Молдови
21:14
Дональд Трамп
Трамп вже чекає на зустріч з Путіним
20:56
Росіяни пригрозили вдарити по Києву новими балістичними ракетами з КНДР: в ЦПД закликали не піддаватися провокаціям ворога
20:20
Оновлено
Усик привіз на бій до Ер-Ріяду справжню шаблю Івана Мазепи XVII століття
20:17
Саломе Зурабішвілі
Зурабішвілі дала "Грузинській мрії" не більше тижня на призначення нових парламентських виборів
20:07
Огляд
атака багатоповерхівок у Казані
Атака на хімпідприємство в Ростовській області, вибух на базі Північного флоту РФ у Муранську і на ТОТ Донеччини: де в росіян вибухало та палало цього тижня
20:00
OPINION
Ми відновлювали українське занадто повільно
19:49
Володимир Путін та Дональд Трамп
"Усе змінюється". Путін вважає, що після війни з Україною країни Європи та США знову будуть союзниками РФ
19:44
Огляд
Зґвалтування дитини
Жизель Пеліко та її чоловік-ґвалтівник: історія зради, насильства та боротьби за справедливість. Пояснюємо
19:25
Ексклюзив
кібератака
"Не лише Мін'юст відповідає, а й Держспецзв’язку" - керівник "Центру безпекових досліджень "СЕНСС" Черниш про кібератаку на держреєстри
19:00
Інтерв’ю
путін
Путін боїться торпедувати мирний план, але все одно це робить, - Фейгін
18:45
Інтерв’ю
Михайло Костів
"Батько конвенції про геноцид" - Рафал Лемкін: як найвизначніший юрист XX століття пов'язаний з Україною
18:29
Оновлено
ЗСУ загиблі
На Донеччині росіяни розстріляли 4 українських полонених зі 110-ї бригади: що відомо
18:07
прем'єрка Італії Мелоні
"Загроза набагато ширша, ніж ми уявляємо": прем'єрка Італії Мелоні попередила, що РФ може використати мігрантів, аби дестабілізувати ситуацію в Європі
18:00
OPINION
Внутрішнє існування РФ — мракобісся
17:42
Саломе Зурабішвілі
Грузинський прем'єр Кобахідзе висунув ультиматум президентці Зурабішвілі. Перед її виступом на мітингу в Тбілісі поліція конфіскувала авто зі звукотехнікою
17:29
курсанти
Міноборони різко збільшить стипендії курсантів: про які суми йдеться
Більше новин