live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Гра престолів по-арабськи. Як нафтові гіганти цькують Катар, щоб не став занадто впливовим


фото: Reuters
Американські ЗМІ роздобули інформацію, яка проливає нове світло на "холодну війну" між Катаром і низкою держав Перської затоки

Газета The Washington Post посилаючись на власне джерело в розвідувальних колах США, повідомила, що на спусковий гачок натисли Об'єднані Арабські Емірати (ОАЕ). А телеканал CNN згодом оприлюднив секретні угоди між Катаром та сусідніми державами.

У них перший зобов'язувався припинити фінансування опозиційних та ворожих груп на їхній території, а також у Єгипті та Ємені.

Хакерська атака, що підірвала Близький Схід

За твердженням неназваного співрозмовника, саме ОАЕ організували хакерський злам сайту державного агентства новин Катару та соцмереж і розмістили там 24 травня фальшиві цитати еміра Шейха Таміма бін Хамада аль-Тані.

Нагадаємо, приводом для блокади Катару сімома країнами Близького Сходу стали нібито критичні висловлювання аль-Тані на адресу Саудівської Аравії та ОАЕ за нападки на Іран, компліменти на адресу Тегерану і "Хамас". Джерело газети говорить, що незрозуміло, чи ОАЕ самі організували хакерську атаку, або ж профінансували сторонніх виконавців.

Влада Катару швидко видалила цитати еміра та заявила, що насправді нічого такого емір не говорив та й взагалі не було жодної промови, і все це результат хакерської атаки. Але це не спинило торгівельний і дипломатичний бойкот.

Саудівська Аравія, ОАЕ, Бахрейн, Єгипет та кілька інших невеликих країн, які приєднались до блокади, заборонили польоти "Катарських авіаліній" та наказали своїм громадянам залишити територію Катару. Так само громадяни Катару були змушені залишити країни, які оголосили блокаду.

Було введено санкції щодо низки компаній та банків Катару. У Саудівській Аравії закрили офіс катарського телеканалу "Аль Джазіра". Окрім того, Катар має сухопутний кордон лише з Саудівською Аравією і через нього припинилося постачання продуктів харчування та інших товарів. Тепер їх доводиться завозити з моря та доставляти літаками.

Уряд ОАЕ назвав матеріал The Washington Post неправдивим. Міністр іноземних справ країни Анвар Гаргаш повторив твердження про те, що Катар карають санкціями за підтримку терористів: "Не можна бути одночасно нашим другом та другом Аль-Каїди".

У Катарі ж, навпаки, заявили, що матеріал газети відповідає реаліям. Як заявив голова офісу комунікацій країни Шейх Саїф бін Ахмед аль-Тані, публікація "однозначно доводить, що хакерський злочин мав місце".

За що блокують Катар

Інфографіка CNN

Саудівська Аравія та союзні їй держави стверджують, що блокада - це покарання Катару за підтримку терористів "Аль-Каїди", "Ісламської держави", руху "Брати мусульмани" та інших угруповань.

Ці твердження виглядають трохи лицемірно, оскільки Саудівська Аравія так само фінансує низку терористичних організацій. Це секрет Полішинеля, хоча офіційно Ер Ріяд виступає як борець з міжнародним тероризмом.

Читайте також: Прикриваючись терористами: За що карають Катар

Сходознавці вважають, що справжня причина - це конкуренція між Саудівською Аравією та Катаром за вплив у регіоні. Загравання Дохи з Тегераном, який також прагне грати першу скрипку, відбуваються давно, країни мають спільні економічні проекти.

Цей заплутаний клубок відносин рано чи пізно мав вилитись у гучний публічний конфлікт, що, власне, і сталося. Нинішня криза - логічне продовження закулісного протистояння.

Спочатку видавалося, що криза минеться швидко. Оман і Кувейт взялися бути посередниками в переговорах, як то вони часто роблять. Катар, здавалося, готовий йти на поступки, бо незважаючи на всю свою економічну міць вочевидь є слабшим, аніж Саудівська Аравія.

Однак, йому на допомогу прийшов не лише Іран, а й Туреччина, яка направила до маленької півострівної держави свої війська. Після вступу до гри ще одного важковаговика регіону стало зрозуміло, що криза минеться нескоро.

Подальший розвиток подій це підтвердив. Катар відкинув вимоги Саудівської Аравії, які складалися з 13 пунктів і скидалися на ультиматум.

Зокрема, від Дохи вимагали припинити віщання "Аль Джазіри", прибрати зі своєї території турецьку військову базу, зменшити зв'язки з Іраном, припинити підтримку "Братів мусульман", "Хезболи" та інших угрупувань, виплатити величезну компенсацію за шкоду, яку нанесла державна політика Катару.

У свою чергу уряд в Ер Ріяді заявив, що "поточні процедури" продовжаться допоки очільники Катару не візьмуть на себе зобов'язання виконати всі вимоги, які "гарантують протидію тероризму та досягнення стабільності й безпеки в регіоні". Тобто, обидві сторони мають намір продовжувати протистояння.

Таємні угоди з Катаром

Документи, які оприлюднив телеканал CNN, розширили розуміння кризи та її причин. Вочевидь, Доха не виконала взяті на себе зобов'язання і це спричинило негативну реакцію інших підписантів.

Таємна угода між Саудівською Аравією, Кувейтом і Катаром була підписана в Ер Ріяді 23 листопада 2013 року. Що цікаво, документ рукописний, а не друкований. Два інші - це таємні доповнення до першої угоди, ухвалені в 2014 році. Телеканал переклав їх усі англійською.

Якщо вірити змісту документів, Катар брав на себе зобов'язання не спонсорувати ворожі до саудів угрупування, не фінансувати вороже настроєні до влади Єгипту рухи, не надавати притулок особам з таких груп. Окремо там згадується про "Аль Джазіру" - згідно угоди, Катар зобов'язується не розповсюджувати через нього образи на адресу Єгипту.

Тут слід пояснити, що Катар фінансував рух "Брати мусульмани", який знаходиться у жорсткій опозиції до президента Єгипту Абдель Фаттаха ас-Сісі. "Аль Джазіра" піддавала його жорсткій критиці. Єгипет ув'язнює журналістів катарського телеканалу. Невдовзі після підписання угод телеканал припинив діяльність свого єгипетського відгалуження "Аль Джазіра Мубашір Міср".

У коментарі для CNN голова офісу з комунікацій Катару заявив, що нинішні вимоги саудитів та їхніх союзників виходять за рамки досягнутих у 2013-2014 угод. Там не було мови про закриття "Аль Джазіри" та величезні компенсації.

"Більш того, жодного разу ані Саудівська Аравія, ані ОАЕ не використали механізм у ріядських угодах, щоб висловити свої застереження Катару", - заявив високопосадовець.

"Холодна війна" на Близькому Сході перейшла до затяжної фази. Ізолювати Катар наскоком не вийшло, за нього вступились впливові союзникі і країна, що має чималі фінансові ресурси, почала швидко пристосовуватись до нових реалій. Боротьба за регіональне лідерство триває.

новини партнерів

6 грудня, 2019 п'ятниця

6 грудня, 2019 п'ятниця

5 грудня, 2019 четвер

Відео

Введіть слово, щоб почати