Чи можна продавати українську землю. Все найважливіше про реформу

7 грудня, 2017 четвер
17:51

Закритий ринок землі стримує розвиток української економіки, а українці досі не впевнені, чи хочуть його відкривати

Зміст

7 грудня Верховна Рада підтримала законопроект, який продовжив мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення. 

Документ пропонує продовжити мораторій до моменту врегулювання на законодавчому рівні процедури обороту земель сільгосппризначення і розробки необхідних нормативно-правових актів, але не раніше 1 січня 2019 року.


Тема земельної реформи стала однією з ключових в інформаційному полі протягом останніх років. Вона є благодатним матеріалом, за допомогою якого політики заробляють собі електоральні бали.

За відкриття земельного ринку агітують українські активісти, політики та навіть співаки. На реформі тривалий час наполягали й фахівці МВФ. В опозиції такі політичні важковаговики як Юлія Тимошенко та Олег Ляшко.

Цікаво, що проти реформи виступають й деякі групи аграріїв (проти відкриття ринку землі проголосували 72,9%), а також частина агрохолдингів.

Довга земельна історія

Земельним питанням українці задалися ще в 90-ті роки. Тоді Україна стала незалежною, тож землю як національне надбання розприділяли між громадянами - таким чином власниками земельних ділянок стало 7 млн українців.

Загальна ідея полягала в тому, щоб за допомогою землі, українці перетворилися на успішних фермерів, на кшталт як це працює в США, де саме дрібні сімейні ферми складають 97% усіх фермерських господарств. Але ця економічна модель в Україні так і не прижилася, оскільки ринку дешевих кредитів для підтримки фермерства тоді ніхто не запустив. Розчаровані люди почали шукати шляхи, як продати ділянки.

Для того, щоб не спровокувати нераціонального розпорядження чорноземом, держава вирішила захистити його в 2001 року мораторієм.

Документ забороняв продаж землі та передбачав тимчасову дію, поки не утвердять механізм продажу землі та не наведуть ладу з кадастром. Зрештою історія мораторію розтягнулася на 17 років, а скасувати його вкотре обіцяють 1 січня 2018 року. Та утвердженого механізму продажу землі та порядку з кадастром поки немає.

Україна залишається однією з 6 країн світу, де досі закритий ринок землі.

null

За час поки тривали танці навколо мораторію, власники земельних ділянок встигли добряче постаріти - зараз їх середній вік складає 57 років. Чимало людей вже встигло померти, так і не дочекавшись реального права власності на свою землю. Відповідно, ділянки перейшли у власність держави.

Ті ж хто, залишився - досі обробляє землю здебільшого примітивним способом, вирощує продукти для забезпечення власної родини. Врахуйте й процес урбанізації, який незворотній та нормальний для країни, що розвивається.

Молодь масово покидає села та не збирається повертатися до залишених бабусею ділянок. Що тоді з ділянками? Та сама схема: бабуся обробляє, поки має сили, потім вони заростають бур’яном, а згодом переходять у власність держави.

Держава, звісно, не завжди “найгірший власник”, але в Україні така модель господарювання протягом років незалежності так і не змогла себе виправдати.

Правова колізія: земля - ваша, але продати зась

Ст. 13 Конституції України декларує:

Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України... є об'єктами права власності Українського народу.

Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону.

Однак мораторій на продаж землі по суті суперечить основному Закону України. Адже виходить, що земля є вашою власністю формально - розпоряджатися нею як реальною власністю ви не маєте права. Розвивати з її допомогою бізнесу - також зась.

Адже для цього треба взяти кредит на розвиток в банку, а земля не може бути заставою. То що ж робити з нею. Наразі є два варіанти, якщо земля вам не потрібна: здавати в оренду та продати на чорному ринку.

Тобто, виходить, що ринку землі немає, але нею все ж торгують. Торгують незаконно, “в сіру”, відповідно очікувати справедливої ціни від такої оборудки, не варто.

Оренда зазвичай неефективна для розвитку економіки. Договори заключають на короткі терміни, виснажують землю та платять власникам копійки. 

Середня ціна на ринку за 1 га - 1093 грн. І це за рік - тобто, менше $4 в місяць. 

За розрахунками народного депутата Олексія Мушака, внаслідок дії мораторію, українська економіка втратила понад $ 8 млрд.

null

На “чорному ринку” гектар землі в середньому коштує $3 тис. залежно від регіону. Заступник голови ради Асоціації “Земельної спілки України” Андрій Мартин певен, що після відміни мораторію українська земля подорожчає в в 5 разів.

Ціни за гектар можуть піднятися до $9-15 тис. на рівні з польськими (зараз 1 га в Україні коштує близько $3 тис.)

Відкриття ринку мало хороші наслідки для економіки в більшості країн, що наважилися на нього, в тому числі постсоціалістичних. Врожайність в країнах Центральної та Східної Європи після відкриття ринку землі виросла в середньому на 9%, як і прибуток на них.

Коли чекати на зміни та якими вони будуть

Зараз в ВРУ зареєстровано два законопроекти, які повинні змінити ринок землі - урядовий та від групи народних депутатів. Ще один альтернативний проект пропонує депутат Корнацький, а ще три законопроекти народні обранці обіцяють подати до осені.

Володимир Гройсман переконує, що земельна реформа готова вже на 90%. Однак інформації щодо того, як вона виглядатиме поки немає. Виникла лише купа міфів, якими майстерно маніпулюють політики.

Серед основних:

українську землю після відкриття ринку одразу ж розкуплять іноземці та грошовиті агрохолдинги;

землю швидко виснажать;

закон зменшить надходження до бюджету,

забере в українців робочі місця, знищать дрібних аграріїв, підвищить рівень злочинності та ще тисячі страшилок, які експерти намагаються спростовувати.

“Батьківщина” видала спеціальну брошуру та пропонує проводити референдум для того, щоб вирішити долю мораторію.

Враховуючи слизкість ситуації та постійний спротив з боку зацікавлених груп законотворці змушені закладати в реформу ряд обмежень. 

Вже відомо, що відкриття ринку, скоріш за все, буде поступовим: спочатку продаватимуть державну землю, а вже через три роки дадуть можливість торгувати нею приватним власникам. 

Це повинно запустити ринок землі як такий, утвердити одне місце, де проводитимуться торги, визначити ринкові ціни за гектар тощо.

Також пропонують обмежити площі земельних ділянок в одні руки до 200 га або 500 га. А продаватимуть землю спочатку лише фізичним особам за наявності диплому про аграрну освіту. Іноземцям та юридичним особам купувати українські чорноземи поки не вдасться.

Економіка від цього значно втратить: середньорічні темпи зростання вартості землі в країнах, які обмежили доступ для іноземців, дорівнював 32,5% в рік, а в країнах, що не обмежували - 208%.

Це дещо затримає обсяг інвестицій, проте захистить від бездумного продажу землі за безцінь, як обіцяють політики.

Також пропонують захисний механізм від спекулянтів: якщо захочете продати щойно куплену землю протягом 5 років року, доведеться платити державі 100% її вартості у вигляді мита.

Панацеєю проти грошовитих агрогігантів може стати заборона накопичувати землю в одному регіоні та підтримка з боку держави для дрібних та середніх агропідприємців, які можуть зайняти нішеві позиції.

На думку економічного оглядача “Українського тижня” Любомира Шавалюка, рішення про відкриття ринку потрібно прийняти до початку нового року: “Адже 2018 - це рік перед виборами, тож зачіпати такі “болючі” для електорату реформи скоріш за все ніхто не наважиться”.

Тож якщо за законопроект про ринок землі не проголосують восени, він може зависнути в Україні ще на роки.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.19
    Купівля 41.19
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 44.28
    Продаж 45.02
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
8 листопада
05:39
сили ППО
РФ атакувала Україну ракетами та дронами: ППО спрацювала на Київщині, на Одещині є поранені
05:29
Оновлено
обстріл Харкова. Ілюстрація
Росія вдарила КАБом по багатоповерхівці у Харкові: є руйнування та постраждалі
04:47
смерть рашистським окупантам
У російській армії розпочались "інспекції" на Запоріжжі, - "Атеш"
02:52
вогонь, полум'я, пожежа
Росія захопила Новоолексіївку на Донеччині, - DeepState
01:57
Віктор Циганков, збірна України, Євро-2024
Лідер збірної України пропустить вирішальні матчі Ліги націй, - ЗМІ
01:05
Збитки від агресії РФ оцінюють у $800 млрд, - Зеленський
00:47
Михайло Мудрик і Крістофер Нкунку, Ліга конференцій
Мудрик забив гол і допоміг "Челсі" розтрощити "Ноах" у Лізі конференцій
00:26
Розпад коаліції в Німеччині: трьох міністрів звільнили, є призначення наступників
00:22
Динамо - Ференцварош
"Динамо" пропустило 4 голи від "Ференцвароша" та програла 4-й матч ЛЄ поспіль
2024, четвер
7 листопада
23:57
Володимир Зеленський
Зеленський прагне прямої передачі $300 млрд заморожених активів РФ: Купимо на ці гроші зброю в усіх країнах світу
23:55
Віталій Буяльський (ліворуч), Динамо - Ференцварош
"Динамо" - "Ференцварош" 0:4: онлайн-трансляція матчу Ліги Європи
23:13
путін
Переговори на базі "Стамбулу" та "нові кордони" України: Путін знову наробив заяв про війну
22:55
Білий дім
Адміністрація Байдена поважає вибір народу: в Білому домі визнали розчарування результатами виборів
22:28
Президент України Володимир Зеленський на саміті Європейського політичного співтовариства в Будапешті, Угорщина, 7 листопада 2024 р.
Зеленський на саміті Європейської політичної спільноти зустрічається з лідерами країн: деталі перемовин
21:40
Німеччина
Німеччина продовжить підтримку України в 2025 році попри розпад коаліції, - Reuters
21:34
Володимир Зеленський
"Швидке закінчення війни - це втрати": Зеленський прокоментував слова Трампа про мир за 24 години
21:16
Володимир Путін та Дональд Трамп
Путін привітав Трампа з перемогою на виборах США
21:11
Оновлено
Росіяни завдали масованого удару КАБами та ракетами по Запоріжжю: 4 загиблих, серед поранених 4 дитини
21:07
Ексклюзив
Сі Цзіньпін та Путін
"Росія стане економічним лузером": дипломат Огризко пояснив, що чекає на Москву без підтримки Китаю
20:57
Президент України Володимир Зеленський на саміті Європейського політичного співтовариства в Будапешті, Угорщина, 7 листопада 2024 р.
"У них вже є втрати, це факт": Зеленський попередив про можливе збільшення бійців КНДР в Україні через слабку реакцію Заходу
20:16
Президент України Володимир Зеленський на саміті Європейського політичного співтовариства в Будапешті, Угорщина, 7 листопада 2024 р.
З трансляції саміту в Будапешті прибрали виступ Зеленського, бо він нібито "не був публічним". У Києві відреагували
20:06
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Росія змінює тактику застосування "шахедів" для атак по Україні, FPV-дрони стають основним засобом ураження на війні. Колонка Сергія Згурця
20:00
OPINION
Між Трампом і Путіним Україна може знову опинитися як "між Гітлером і Сталіним"
19:59
Оновлено
Олег Татаров
"Схеми" з'ясували, що Татаров після 2014 року щонайменше 9 разів літав до Москви. Заступник Єрмака відреагував
19:48
Оновлено
Росіяни вдарили по Миколаївці
Росіяни вдарили по Миколаївці на Донеччині: 2 загиблих, 5 поранених
19:46
Україна - Євросоюз
На саміті Європейської політичної спільноти лідери понад 40 країн закликали Трампа зберегти підтримку України
18:58
Оновлено
Бундестаг
У Німеччині після розпаду коаліції визначилися з новим міністром фінансів, а Штайнмаєр заявив про готовність розпустити Бундестаг
18:55
Джо Байден
"Не можна любити країну лише тоді, коли перемагаєш": Байден вперше звернувся до американців після перемоги Трампа
18:49
Ексклюзив
Кораблі цієї флотилії завдавали ракетних ударів по Україні: Defense Express про ураження суден РФ у Каспійському морі
18:33
Уряд протягом двох тижнів планує розробити кроки з цифровізації ВЛК
18:29
грузія
У Грузії апеляційний суд скасував рішення щодо анулювання результатів голосування на кількох дільницях
18:25
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль
Шмигаль розповів, від чого залежатиме успішне проходження опалювального сезону
18:25
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець
Україна передала Туреччині перелік тяжкохворих кримських політвʼязнів
18:08
Ноутбук
В Україні близько 8 млн економічно неактивного населення, – Мінекономіки
18:03
OPINION
Про дилему: або "ось-ось програємо", або "треба про щось домовлятися"
17:54
Державний оператор тилу розробив санкції проти недобросовісних постачальників
17:51
на фото: ИіГ-29
"Патрулюють наше небо": міністр оборони Польщі пояснив, чому Україна не отримала обіцяні МіГ-29
17:32
Ексклюзив
Арсеній Яценюк
За президентства Трампа Україна не отримає членства в НАТО, - Яценюк
17:32
Онлайн-навчання Армія+
У застосунку "Армія+" військовослужбовці успішно склали 1,5 тис. іспитів
17:13
Google лого
Із карт Google прибрали українські військові обʼєкти
Більше новин