live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Президент Франції хотів чесно зробити дружину Першою Леді, а отримав корупційний скандал. Яка в цьому логіка


фото: Reuters
Французький президент прагнув очистити вищі ешелони влади від сімейної корупції, але наразився на нерозуміння народу й відступив

Дружина французького президента Бріжит Макрон не отримає статусу Першої Леді. На Єлисейських Полях визнали за краще прислухатися до "гласу народного", який у формі онлайн петиції вимагав не надавати їй це звання.

За два тижні її підписало 275 тисяч людей. Соціологічне опитування підтвердило: більшість французів не підтримує ідею надання Брижіт Макрон статусу Першої Леді.

Іронія долі полягає в тому, що автор петиції вимагав якраз того, до чого прагнув і сам Макрон - обмежити державні видатки на високопосадовців. Але більшість французів не зрозуміла президента, який у травні тріумфально переміг на президентських виборах.

Що не так з Брижіт Макрон

Як то часто буває, скандал стався через політичні інтриги та брак комунікації між владною верхівкою та виборцями.

У Франції дружина президента не має офіційного статусу. Так само, як і в багатьох інших державах. Наприклад, не мають офіційного статусу Марина Порошенко (хоча на сайті президента є присвячений її діяльності фоторозділ), Йоахім Зауер (чоловік канцлера Німеччини Ангели Меркель) та Філіп Мей (чоловік прем'єр-міністра Великої Британії Терези Мей).

Макрон вирішив перейняти американську традицію, де з 1978 року дружина президента офіційно називається Перша Леді та має команду з 12 службовців.

Ідея Макрона полягала в тому, щоб вперше ввести офіційний статус для дружини президента у Франції, аби всі знали, скільки бюджетних коштів на неї витрачається. Бо на даний час це не регулюються ані конституцією, ані жодними законами чи протоколами.

Адже незважаючи на відсутність офіційного статусу, історично дружина французького президента завжди грала публічну роль на офіційних заходах, вітаючи голів держав та інших поважних осіб на зустрічах та прийомах.

У неї є невелика служба охорони та команда помічників, які оплачуються з бюджету президента, пише France24.

Наприклад, службовці колишньої партнерки президента Франсуа Олланда Валері Трієрвейлер у 2013 році коштували бюджету 400 тисяч євро.

Чого хотіли автори петиції

Онлайн петицію проти надання Брижіт Макрон офіційного статусу Першої Леді запустив художник та активіст Тьєррі Поль Валетт. У супровідному тексті він писав: "Немає причин для того, аби надавати дружині голови держави бюджет з публічних коштів. На даний час у Брижіт Макрон є двоє чи троє помічників, а також двоє секретарів та двоє охоронців, і цього досить".

Він також зазначив, що надати статус Першої Леді дружині президента несправедливо у той час, як парламент підтримав закон, що забороняє депутатам працевлаштовувати дружин та інших родичів.

Тема сімейної корупції актуалізувалась під час президентських перегонів: на ній погорів один із фаворитів Франсуа Фійон. Колишній прем'єр створив фейкові робочі місця для дружини та двох дітей, і всі троє отримували за це зарплату.

Соратники Макрона намагались пояснити, що автор петиції хибно зрозумів ідею президента та її мету.

"Ми не говоримо про роботу, ми говоримо лише про її статус, - сказав у ефірі телеканалу France2 речник уряду Крістоф Кастаньє. - Робота оплачується. Дружина президента республіки не отримує зарплатні та не отримуватиме її за свої дії, хоча вона постійно присутня поруч із чоловіком. Це лише питання прозорості".

Коли адміністрація президента оголосила, що вирішила відмовитись від плану надати Брижіт Макрон офіційний статус, Валетт на своїй сторінці у Facebook назвав це перемогою "красивих громадян": "Еммануель Макрон відступив від своєї позиції у світлі нашої мобілізації за ці кілька останніх днів, і ми дякуємо йому за це".

Як пише Politico, автора петиції і тих, хто його підтримав, вочевидь цікавила не прозорість, вони прагнули змусити президента відступити. Такий він, жорстокий світ французьких політичних інтриг.

Чому Макрон відмовився від ідеї, якщо вона правильна

Макрон вирішив за краще поступитися, бо в нього і без цього скандалу справи не дуже гарні. Опитування показали падіння рейтингу на 10% протягом останнього місяця.

Після обрання у червні рейтинг молодого президента навіть трошки зріс - до 64%. Але вже у липні він докотився до 36%. Це гірше, аніж показали за той же період його попередники Франсуа Олланд (56%) та Ніколя Саркозі (66%).

Причина різкого скорочення - корупційні скандали в уряді та непопулярні реформи з перегляду пенсійного і трудового законодавства.

Заради справедливості слід зазначити, що скандали пов'язані не з людьми Макрона, а з представниками партії, яка увійшла в коаліцію з його рухом "Вперед, республіко!" А трудове законодавство ще не переглядалося - це плани на осінь.

На такому фоні Макрон вирішив не поглиблювати кризу ще одним скандалом. Тим не менш, він реалізує свою ідею прозорості, але в іншій формі.

Що тепер буде з Брижіт Макрон

Вперше в історії Франції буде опубліковано документ, який розкриє, скільки помічників має дружина президента та розмір їхньої зарплати. Сама Брижіт, нагадаємо, зарплату не отримуватиме.

Власне, виходить так, що головна ідея авторів петиції потрапила мимо цілі, пише Politico. Зі статусом чи ні, Брижіт Макрон все одно матиме все те ж саме, що мали її попередниці. Її помічники та охорона отримуватимуть зарплатню, тобто все одно витрачатимуть кошти платників податків.

Проте, саме Брижіт витрачатиме менше, аніж то було раніше, бо бюджетні видатки на високопосадовців скорочуються.

А ще ЗМІ та офіційні особи все одно продовжать називати її Першою Леді, хоч і без офіційного статусу.

новини партнерів

18 січня, 2019 п'ятниця

18 січня, 2019 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати