Як зрозуміти, що людина тоне, врятувати її і вберегтися самому

9 серпня, 2017 середа
10:00

В Україні з початку року потонула 641 людина. Як врятувати потопельника і запобігти нещасному випадку

Зміст

О другій ночі 8 серпня до Служби порятунку надходить повідомлення про те, що четверо людей потонули. Двоє маленьких дітей 7 і 9 років, їхня бабуся і її друг пропали на ставку селища Добровеличківка.

Рятувальники одразу ж почали пошукові роботи. І через годину їм вдалося знайти тіла загиблих бабусі та її семирічного онука. Рятувальники продовжили роботу - ще була надія знайти живих.

Але вже о 6-й ранку рятувальники відшукали тіла двох інших зниклих людей: 41-річного чоловіка і 9-річної дитини. Що сталося, поки неясно. Правоохоронні органи продовжують слідство.

Але це не єдиний нещасний випадок. Влітку, щоб врятуватися від спеки, люди часто відправляються до водойм і нехтують правилами безпеки.

20 червня група пластунів вирушила в похід у Тернопільській області. Щоб перепочити, вони зупинилися на березі Дністра. Один із дітей вирішив помити ноги в річці, але послизнувся і впав у воду. Стрімка течія понесла дитину у вир.

За дитиною стрибнув друг і спробував витягнути, але сам мало не втопився. Слідом за другом у воду стрибнув їхній учитель. Кілька хвилин вони намагалися вибратися, але в підсумку їх затягнуло під воду. Вчителя і дитину більше ніхто не бачив.

Трохи цифр

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, потопання є третьою за масштабністю причиною нещасних випадків. Щорічно тонуть близько 360 тисяч людей у всьому світі. У більшості випадків у зоні ризику знаходяться чоловіки і діти. Чоловіки потрапляють в цю категорію через зайву самовпевненість, а іноді бажання поплавати після прийняття алкоголю або просто люблять плавати наодинці.

Діти не усвідомлюють небезпеки води і більш беззахисні.

В Австралії потопання є першою причиною смертності серед дітей у віці від 1-4 років. А в Бангладеші 43% смертей серед дітей - потопання.

В Україні також існує своя невтішна статистика. За даними ДСНС, з початку року потонуло 641 осіб, серед яких 67 утоплеників - діти. Всього вдалося врятувати 481 людину, включаючи 108 дітей.

Погода у +35 градусів змусила людей рятуватися від спеки в прохолодних водоймах, що збільшило статистику нещасних випадків. Тільки за минулий тиждень потонуло 99 осіб. У той же час у Львівській області тривають пошуки тіла 50-річного чоловіка, який втопився 6 серпня. У Кіровоградській області 6 серпня потонули троє осіб, а в Херсонській області в Чорному морі було знайдено тіло 10-річного хлопчика.

Як зрозуміти, що хтось тоне

Ми звикли, що у кіно під час небезпеки людина починає кричати і розмахувати руками. Однак потопаюча людина буде боротися за ковток кисню, тому не закричить. А його безладні рухи і спроби вхопитися за що-небудь будуть приховані водою.

На відео помітно, що жінка намагається задерти вище голову, щоб хоч якось вдихнути повітря. Вона не може почати кричати, її обличчя постійно йде під воду. Її рот знаходиться на рівні води. Збоку здається, що жінка просто пірнає.

Запам'ятайте, якщо людина тоне:

1. Вона не кричить.

2. Її рот знаходиться на рівні води, а голова задерта.

3. Вона часто вдихає і видихає, вода заливається їй у рот.

4. Її голова знаходиться низько у воді.

5. Рухи рук нагадують не гребки, а спроби вхопитися за що-небудь.

6. Погляд не зосереджений на одному предметі.

7. Волосся закриває обличчя, але людина не поправляє його.

8. Вона майже не рухає ногами і знаходиться в вертикальному положенні в воді.

Якщо ви спостерігаєте ці ознаки у плаваючого, то у вас є від 20 до 60 секунд, щоб врятувати жертву. Інакше людина повністю піде під воду.

Як зрозуміти, що тоне дитина

У потопаючої дитини поведінка така ж сама, як і у дорослого: закинута голова, борсання руками. Але є кілька сигналів, які допоможуть зрозуміти, що з дитиною щось не так:

1. Тиша. Зазвичай, коли діти купаються або граються у воді, вони кричать. Якщо дитина затихла, то перевірте, чи все в порядку.

2. Спливають надувні круги і матраци. Якщо ви помітили порожній надувний круг чи нарукавники - озирніться навколо. Можливо хтось із дітей вислизнув з них у воду і йому потрібна допомога.

3. Пам'ятайте, що дитина може потонути навіть у ванній. Не залишайте дітей без нагляду поруч із водоймами.

Що робити

Припустимо, ви сумніваєтеся тоне людина чи вона просто так дивно купається. В такому випадку легше поставити їй запитання: чи все в порядку?

Якщо людина змогла відповісти, то швидше за все з нею дійсно все добре. Якщо людина не відповіла, то у вас є менше хвилини, щоб допомогти:

1. Якщо рятувальника немає, приверніть увагу кількох людей, які вміють плавати і повідомте в рятувальну службу за номером 101.

2. Якщо поблизу нікого немає, то спробуйте знайти рятувальний круг, жилет, мотузку або довгу палицю, за допомогою якої можна дотягнутися до людини. Зателефонуйте в службу порятунку, дотримуйтесь їх вказівками.

3. Якщо ви впевнені в своїх силах, то можете спробувати врятувати людину самостійно. Майте на увазі, що одного тільки плавання недостатньо, потопаюча людина (навіть дитина) здатна затягнути за собою навіть професійного плавця.

Як самостійно врятувати потопаючого

1. Розраховуйте свої сили. Якщо ви видихнетеся, то швидше за все загинете обоє.

2. Підпливайте до потопаючого ззаду, не давайте йому схопитися за вас і знерухомити.

3. Якщо потопаючий схопив вас за руки, ноги чи голову, постарайтеся відразу ж звільнитися. Наприклад, якщо потопаючий схопив вас за руки, поверніть їх проти напрямку великих пальців потопаючого і рваніть на себе, Якщо не вдається, спробуйте вирвати руки за допомогою перекиду під водою.

4. Навіть якщо ви намагаєтеся звільнитися від захвату потопаючого, будь-який поштовх людини має направляти потопаючого вгору.

5. Якщо не вдається відразу звільнитися, не витрачайте свої сили, вони ще знадобляться. Відпливайте від потопаючого на невелику відстань. Щоб відплисти, упірніть глибше і пливіть під водою - потопаючий швидше за все вас відпустить. Перевівши подих, спробуйте знову підпливти до людини зі спини.

6. Є кілька способів, як тримати потопаючого, щоб не потонути самому. Перевернути потопаючого на спину, взяти його під пахви або за голову в районі вух і тягнути до берега, працюючи ногами. Або пропустіть свою руку через його пахву, цієї ж рукою візьміть його за підборіддя і вільною рукою гребіть до берега.

7. Головне під час транспортування тримати голову потопаючого над водою. Як тільки людина почне отримувати кисень, його рефлекторні хапання можуть припинитися.

Що робити на суші

Не забувайте, що навіть після порятунку потопаючий все ще знаходиться в зоні ризику. "Сухе утоплення" можливе після того, як в легені потрапляє вода, і навіть на суші потерпілий не може почати дихати.

1. Коли жертва виявилася на суші, в першу чергу слід оцінити її стан і знайти пульс. Якщо ви досі не викликали службу порятунку чи "швидку допомогу", саме час це зробити, навіть якщо людина знаходиться в свідомості і каже, що добре себе почуває.

2. Якщо у людини є пульс і вона у свідомості, покладіть врятованого на спину так, щоб його голова перебувала нижче ніг. Зніміть з нього мокрий одяг, укутайте у що-небудь тепле і дайте гарячий чай.

3. Якщо у людини є пульс, але вона без свідомості, постарайтеся привести його до тями за допомогою нашатирного спирту, поплескування по обличчю. Переконайтеся, що є дихання. Переверніть людину на бік, щоб виходила вода, але вона знову не захлинулася.

4. Якщо у жертви немає пульсу, тоді вам доведеться повертати її до життя до приїзду рятувальників. Переконайтеся, що рот врятованого очищений від блювотної маси, піску або водоростей.

Порятунок людини, у якої зупинився пульс

Подальші дії повинні відбуватися дуже швидко. Щоб позбутися води в легенях, перекиньте врятованого через коліно, щоб він висів головою вниз. Однією рукою притримуйте голову, іншою тисніть на лопатки. Якщо вода все одно не виходить, просуньте свою руку до рота врятованого і натисніть пальцями на корінь язика.

Потім почніть робити штучне дихання. Для цього покладіть людину на спину і закиньте їй голову. Вдувати повітря зі свого рота до рота врятованого, затиснувши їй при цьому ніс. За хвилину має бути 12-14 вдувань, доки легені людини не почнуть працювати самостійно.

Одночасно зі штучним диханням почніть робити масаж серця. Для цього покладіть одну долоню поверх іншої і розмістіть їх на нижній частині грудної клітини. Тоді ритмічно натискайте на неї з частотою 60-70 натискань за хвилину. Якщо ви надаєте першу допомогу самостійно, то робіть один вдих на 5 масажних поштовхів.

Зрозуміло, що рахувати, скільки вийшло поштовхів на хвилину, а скільки вдихів в такій ситуації складно. Більшість інструкторів з надання першої допомоги радять запам'ятати пісню группі Bee Gees під назвою "Stayin 'Alive". Саме в такому темпі слід робити непрямий масаж серця.

Якщо в цей момент почне виходити вода, яка не вийшла раніше, то переверніть врятованого на бік, і дайте воді вийти.

Що робити, щоб не потрапити до зони ризику

Державна служба України з надзвичайних ситуацій радить:

1. Плавати і відпочивати на спеціально облаштованих пляжах

2. Ніколи не пірнати в незнайомих місцях

3. Не залишати дітей без нагляду біля води

4. Не запливати далеко і не плавати поодинці, особливо якщо не впевнені у своїх силах.

5. Не заходити в воду в стані алкогольного сп'яніння.

6. Не підпливати до кораблів, човнів і катерів.

7. Температура води має бути не менше 17 градусів. Плавати максимум 20 хвилин.

8. Слідкувати за штормовими попередженнями. Не виходити на човнах на воду при сильному вітрі.

9. У разі виникнення надзвичайної ситуації викликати службу порятунку за номером 101.

 

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.11
    Продаж 43.87
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
19:00
Оновлено
Росія атакувала Україну "шахедами": у Сумах є загиблі та постраждалі, на Київщині працювала ППО
18:57
Ексклюзив
РФ нічого не стримує завдати ядерного удару, - Defense Express
18:56
Іспанія
В Іспанії розробляють план цивільної оборони на випадок війни, - ЗМІ
18:55
Волейбол, "Решетилівка"
Троє волейболістів клубу "Решетилівка" не повернулись в Україну після виїзних матчів у Європі
18:47
Юлія Саніна з The Hardkiss озвучила персонажку у "S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля"
18:45
рубль долар
Російський рубль впав до найнижчого рівня відносно долара з березня 2022 року
18:42
PR
Гривня, гривні, гроші
"Ми повинні стати нацією інвесторів", - керівник проєкту АУБ про фінансову грамотність Юрій Борщ
18:41
Оновлено
Екстрене засідання НАТО через удар РФ новою балістичною ракетою відбудеться 26 листопада, - Reuters
18:34
У США затримали норвезького студента за підозрою у шпигунстві на користь Росії та Ірану
18:18
голодомор
Росіяни на ТОТ закликали "здавати" тих, хто запалюватиме свічки в День памʼяті жертв Голодомору, - Спротив
18:16
Apple Music назвав Біллі Айліш артисткою року
18:14
загинув свічка
Росіяни розстріляли 5 полонених воїнів ЗСУ поблизу Вугледара
18:14
ппо
Сили ППО впродовж доби знищили 64 зі 114 ворожих БПЛА
18:00
OPINION
Від "Черемухи" на Майдані до "Орєшніка" в Дніпрі
17:55
Ангела Меркель
Меркель вважає, що її роблять "цапом-відбувайлом" за війну РФ проти України
17:46
Сергій Ребров, збірна України, Євро-2024
Ребров відреагував на жеребкування стикових матчів Ліги націй
17:40
Олександр Лукашенко
"Щоб звідти спецслужби не керували нашим суспільством": Лукашенко пригрозив вимкнути інтернет у Білорусі в разі протестів після виборів
17:39
S.T.A.L.K.E.R. 2
Продажі "S.T.A.L.K.E.R. 2" за 2 дні після премʼєри перетнули позначку 1 млн копій
17:13
Вадим Скібіцький, заступник начальника ГУР МО України
Вихід на кордони Донеччини й Луганщини: в ГУР назвали завдання армії РФ на осінньо-зимовий період
17:10
У Швейцарії в церкві священника замінили аватаром Ісуса, відповіді якого генерує ШІ
17:06
Укренерго: 23 листопада діятиме одна черга відключень електроенергії
16:57
Ексклюзив
ракети "Х-22" з бомбардувальника ТУ-22М3
РФ вже використовувала ракети з подібною вагою бойової частини: Хазан про удар міжконтинентальною балістикою по Дніпру
16:52
Капустин Яр
"Капустин Яр", звідки росіяни запускали міжконтинентальну балістику, потрапив під атаку БПЛА, - ЗМІ
16:49
шенгенська віза шенген
Болгарія та Румунія підписали угоди з ЄС про приєднання до Шенгенської зони
16:49
Ексклюзив
ЗСУ
Окупанти, імовірно, контролюють частину Курахового, - військовий оглядач Попович
16:49
У Києві в руках чоловіка здетонувала коробка з вибухівкою: він загинув
16:42
З початку доби на фронті зафіксували 118 боєзіткнень: окупанти найактивніші на Покровському, Курахівському та Времівському напрямках
16:34
Кирило Буданов
Буданов пояснив, у чому різниця між "Орешніком" і "Кедром"
16:33
Уряд запропонував збільшити до 15 млн грн виплати родинам цивільних, які загинули при обороні України
16:25
гривня тисяча гривень
"Тисячу Зеленського" українцям виплачуватимуть із грудня до лютого
16:18
Сергій Лавров
Лавров заявив, що Зеленський "злякався" відповіді РФ на застосування далекобійних ракет
16:09
польща кордон
Польща запропонувала Словаччині долучитися до проєкту будівництва укріплень на кордоні з РФ та Білоруссю
16:03
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Під час атаки РФ 22 листопада до Білорусі залітали щонайменше 14 російських "шахедів", - Гаюн
16:01
OPINION
Стати Джоном Макклейном. Як утримати глузд під ядерними погрозами
15:52
"Не можу пити і їсти": письменник і військовий Сергій Сайгон потрапив у ДТП
15:50
Андрій Сибіга
"Додатковий шанс прискорити мирний процес": Сибіга про перемогу Трампа
15:34
У Харкові новорічну ялинку міста встановили в метро
У Харкові новорічну ялинку міста встановили в метро
15:33
Ексклюзив
Тайвань прапор
Генератори та ноутбуки: Тайвань виділив $10 млн допомоги для Асоціації міст України
15:32
Ізраїль, ЦАХАЛ
У ЦАХАЛі заявили, що знайшли протитанкові ракети російського виробництва на посту "Хезболли"
15:27
Росія намагається налякати Захід загрозою ядерної війни, аби змінити курс підтримки України, - ЦПД
Більше новин