Новий бандерівський роман Василя Шкляра "Троща". Уривок з книги

19 серпня, 2017 субота
16:31

"Троща" - роман про УПА, про перемогу людини над обставинами і над собою. Сам автор каже, що книга написана для того, аби показати світові, що українці не змирилися з режимом, і продовжують боротьбу, як і раніше

Для головного героя, вояка УПА, війна вже минула, проте боротьба не забулася. Та раптом він бачить на цвинтарі недавню могилу свого бойового товариша, і спогади наринають на нього з новою силою. «Свої» і «чужі», дружба та розбрат, кохання і зрада, помилування й помста, свобода й неволя… Перед його очима знов розгортаються бої та тривають допити, постають обличчя різних людей, та ніяк не з’являється личина зрадника…

Про автора:

Василь Шкляр - один із найвідоміших сучасних вітчизняних письменників, «батько українського бестселера», автор роману «Ключ», який приніс йому кілька престижних літературних премій, серед яких Гран-прі конкурсу гостросюжетного роману «Золотий бабай», премії столичних журналів «Сучасність» та «Олігарх», премію міжнародного конвенту фантастів «Спіраль століть».

Лауреат Шевченківської премії (2011). Книги Василя Шкляра перекладено англійською, болгарською, вірменською, шведською, словацькою, російською мовами.

Еспресо.TV разом з видавництвом "Клуб сімейного дозвілля" публікує частину книги Василя Шкляра "Троща".


Зрада

1

Блискавка з чистого неба мене б так не вразила, як та могила, що її я побачив одного похмурого дня на міському цвинтарі. Не знаю, що занесло мене знічев’я в те невеселе місце, мабуть, саме Провидіння, хоч, кажуть, є така прикмета в людині — іноді вона безпричинно заходить на цвинтар. Якийсь потаємний інстинкт чи що воно, Бог його знає, а от часом тягне тебе пройтися біля чужих могилок. Походиш, порозглядаєшся, а потім сядеш у тиші, подумаєш.

Хоч, сказати по правді, мене пригнічують тутешні міські кладовища, куди замість церковних дзвонів долинають дзвінки трамваїв. Тут навіть дерев’яного хреста не побачиш — натомість стоять бетонні, сірі, як хідники, надгробки з напівстертими написами, подекуди стримлять фарбовані бляшані обеліски з п’ятикутними зірками на маківках, а як десь і побачиш хреста, то хіба з металевих труб, і мені здається, що крізь ті труби вітер дістає аж до небіжчика.

Я вже не кажу про забуті могили, зарослі бур’янами, захаращені злинялими штучними квітами та брухтом з’їдених іржею огорож.

Ні, не хотів би я тут лежати. Посидіти — інша річ.

Зручне місце я знайшов на ближній до в’їзної брами алеї, де й пам’ятники були добротніші — таки з каменю, не з бетону, і лави міцніші, не трухлі. Сів я на таку лавицю, ще не облущену від зеленої фарби, замислився, як і личить статечному чоловікові, а погляд мимоволі ковзнув по написах — у якому ж товаристві я оце примостився?

Ну, компанія звична як для цього некрополя: скворцов-молодцов, лісіцин-куніцин… І раптом на чорному вітрилі габро я прочитав:

Тимчак Михайло Степанович

1924 — 1972

Мене обдало гарячим вітром. Що за чортівня? Точнісінько так звали мого друга, який загинув далеко від цього міста 1947-го. Кожен із нас, певна річ, може мати не одного повного тезку, але тут збігався ще й рік народження — 1924-й.

Я підійшов упритул до пам’ятника, де на чорному габро кріпився портрет небіжчика. У грудях мені замлоїло. Це був невиразний, розмитий фотовідбиток на порцеляновому овалі, але я відразу впізнав Михайла. На знімку він був набагато старший, і, якби не напис, я б не звернув на нього уваги. Але тепер у мене не залишилося жодного сумніву: він.

Я сторожко роззирнувся. Здавалося, що за мною хтось стежить. Це не була параноя, після повернення з таборів я часто помічав за собою «хвостів», яких лагідно називав хлопцями в чорних плащах. Але цього разу я присоромив себе за надмірну обачність, хоч мою тривогу можна було зрозуміти. Важко передати, що коїлося в моїй душі. Я ще довго вдивлявся в той знімок, ніби хотів переконати себе, що це якась безглузда помилка, святотатська бутафорія, влаштована спеціально для мене.

На порцеляновому відбитку Михайло був у військовому френчі, на плечах — офіцерські погони, на грудях — пляма якогось ордену, чи то Червоної Зірки, чи, може, Бойового Червоного Прапора. Взагалі-то на пам’ятниках із габро портрети здебільш карбують, а тут ні. Порцеляновий овал не дуже пасував до чорного каменю, і я здогадався, що його приладнали пізніше, коли пам’ятник уже стояв на могилі.

Пішов із життя мій… товариш, якщо виходити з дати смерті, два роки тому, тобто у сорокавосьмирічному віці. Господи, що це?

Кров шуміла у скронях. Не пам’ятаю вже, як я вийшов з того кладовища. Пригадую тільки, що мою увагу привернули айстри, які стояли на могилі у надщербленій скляній вазі. Квіти були ще свіжі.

2

Нас оточили близько восьмої ранку. Ще вчора провідник Корнило сказав, що ми тут, в очеретах, облаштувалися як на курорті, а наступного дня розпочалася облава. Так, ми згодні були, що у плавнях над Стрипою велося нам куди ліпше, ніж у криївках чи навіть у лісі, адже тут можна було не лише відігрітись на сонечку, але й викупатися, коли душа забажає. Дзідзьо навіть ухитрявся посидіти з вудкою та потрусити верші. Тож попри те, що торік нас тут накрила була авіація (Чепігу вбило, трьох поранило відламками бомби), ми й цього року, щойно піднявся молодий очерет, уже в червні перебралися на «курорт». Зручнішого місця в нашому терені годі було шукати.

Якраз тут, над Стрипою, під нашим віданням був важливий пункт зв’язку, через який ось і тепер переходив далі на захід крайовий референт СБ Корнило. Я знав, що він ішов по зв’язках не далеко й не близько, а саме в Бережанську округу. До нас провідник Корнило прибув лише з одним охоронцем Пластуном, і їх обох перевіз човном до нашого табору друг Стодоля, який відповідав за наш пункт зв’язку. Раніше Стодоля теж був референтом СБ, але якраз під час отого торішнього бомбування з літаків він дістав поранення і після того, як видужав, його настановили на зв’язок.

Провідникові Корнилу в нас відразу сподобалося.

— Еге, хлопці, — сказав він. — Та ви ж тут як на курорті!

Стодоля помітно напружився.

— На курорті чи ні, а відколи я тут, жоден щур не прошмигнув понад Стрипою, — не без гонору мовив він.

Стодоля наїжачився, бо вловив у словах провідника натяк на те, що ми тут відлежуємося. Він, як я зрозумів, давно готувався до цієї розмови.

— Та знаю, знаю, — сказав провідник Корнило. — Я кажу тільки про місце квартирування. Перша кляса!

Справді, щодо місця постою нам гріх було скаржитися. Перед очима тихо несла свої води Стрипа, яка тут розгалужувалася на два рукави, а довкола, куди не кинь оком, зеленіли зарості молодого очерету, стояли стіни старої сухої тростини, і, мабуть, тому це місце у ближніх селах називали трощею. Але нас найбільше тішили в тих очеретах суцільні багна і трясовини, через які більшовики не сунули сюди носа, обминали трощу навіть тоді, коли товклися в сусідніх селах.

На правому березі лежало село Ішків із прилеглим до нього мішаним лісом, на лівому — Багатківці з хуторами, а туди далі вгору за течією гніздилося ще більше село Купчинці. Ось у цьому трикутнику й розкинулася наша троща на цілі гони.

Улітку вона таки скидалася на рай Божий, де цілий день замість ангелів співали пташки, крумкали дикі качки, плюскалась риба, кулики переривчастими голосочками хвалили своє болото: кі-кі, кав-кав, і тільки пізніми вечорами налітали рої ненажерливих комарів-кровопивць, яких у раю, мабуть, немає.

Проте до вечора ще тільки йшлося, і провідник Корнило, трохи розглянувшись по нашому табору, запитав:

— То що, з дороги можна скупатися?

— Треба, — відповів Стодоля і кивнув Сіркові, аби той приніс мило й рушник.

Теплий вітерець, який цілий день гнав річкою лагідну хвилю, якось ураз принишк, і перед нами засвітилося тихе плесо. Аж тут при березі пролунав такий гучний сплеск, наче хто вдарив праником по воді. Там скинулася велика, вигнута колесом темно-зелена рибина.

— А то що за чудовисько? — вражено спитав провідник Корнило, дивлячись, як на воді розходяться широкі пружинисті кола.

— Щука гуляє, — сказав Стодоля.

— А я вже подумав, що крокодил. У такій шалині може завестися що завгодно.

Прикрий натяк знов забринів у словах есбіста, але, сказати по правді, він мені подобався. На його худій цибатій поставі форма совіцького офіцера без погонів сиділа як влита. До неї пасував акуратний німецький «емпій», що звисав із плеча дулом долів. Дві гранати-репанки на паску свідчили про повне бойове поготівля.

Віку він був за тридцятку, хоча з вигляду ми всі видавалися старшими — тривалі бої на два фронти, потім збройне підпілля, сидіння в криївках, відтак безвихідь становища, яке гнітило дедалі більше, — усе це накладало свою похмуру печать. Що не кажи, а йшов уже сорок сьомий рік, і коло фатально звужувалося.

Сірко приніс рушника й коричневий, ще не початий брусок мила, який, здається, теж зацікавив провідника. Він зважив його на долоні, колупнув нігтем великого пальця, понюхав, наче хотів переконатися, що в його руці таки мило, а не брусок пресованого тротилу.

Але я його розумів: для досвідченого есбіста іноді нікчемна дрібниця важить більше, ніж протокол допиту. Щось мені підказувало, що крайовий референт СБ, переходячи на Бережанщину, мав спеціальний інтерес і до нашого пункту зв’язку. Тому над Стрипою мав затриматися ще на два дні.

Тонкий, довгоногий, схожий на розважливого бусла, він відійшов купатися чимдалі від нас, видно, не хотів мочити підштаники. Лише охоронець Пластун рушив за ним услід, однак зупинився на березі. Лізти у воду вслід за командиром йому не годилося — кожному своя черга.

Разом із прийшлими тепер нас було тринадцятеро, і це той випадок, коли треба назвати всіх. Окрім провідника Корнила та Пластуна, з наших були Стодоля, Сірко, Голий, Місько, Шпак, Сокіл, Лоза, я, а також Гак, Сум і Дзідзьо. Ці троє останніх перед вечором відійшли на інше місце квартирування, бо провідник Корнило сказав, що нас зібралася завелика гурма.

Оскільки Гак, Сум і Дзідзьо були з одного куща, то вони разом від’їхали човном на Ішків, де мали свою криївку, а я вже за вечерею раптом подумав, що крайовий провідник Безпеки, мабуть, забобонний. Він побоявся числа тринадцять, бо яка ж це гурма для трощі? Де десятеро, там і троє не зайві, але тоді в нас вийшла б мовби тайна вечеря.

Ще дужче мене здивувало те, що есбіст тут якраз нехтував безпекою. Провідник такого рівня не мусив би відпускати нікого з місця своєї ночівлі. Ще було б зрозуміло, якби він вислав варту чи стежу, але отак просто — «завелика гурма», — це, як на мене, було легковажно.

Читайте також:
Київ
-2°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.7
  Купівля 39.7
  Продаж 40.4
 • EUR
  Купівля 40.23
  Продаж 41.3
 • Актуальне
 • Важливе
2022, середа
30 листопада
06:46
Китай запустив корабель з космонавтами на борту
КНР запустила на орбіту пілотований космічний корабель
06:18
російські війська
В ISW сказали, чому РФ змушена покладатися на погано організовані тимчасові формування
05:48
Посольство РФ в Чехії
"Дати відчути на смак власні ліки": у Чехії пропонують відключити будівлі посольства РФ від світла
05:30
Анонс
Ліонель Мессі, збірна Аргентини, ЧС-2022
ЧС-2022: розклад усіх матчів і трансляцій 30 листопада
05:20
Речник міністерства оборони США Джон Кірбі
Україна протягом тижня отримає першу допомогу США для відновлення енергосистеми
04:32
Анонс
"Динамо", Ліга Європи
"Динамо" - "Металіст": де та коли дивитись перенесений матч 8-го туру УПЛ
03:31
курська область вибух
Частина Курської області на декілька годин залишилась без світла. РФ звинувачує у цьому ЗСУ
02:45
збірна Катару, ЧС-2022
Катар з ганебними антирекордами вилетів з домашнього ЧС-2022
02:11
електроенергія
Наближаємося до стабілізації ситуації і нормальних графіків, - Yasno про ситуацію зі світлом у Києві
01:46
Ентоні, збірна Бразилії, ЧС-2022
Футболісти збірної Бразилії захворіли через кондиціонери на стадіонах ЧС-2022
01:15
Сумщина. Зруйнована будівля після російського удару.
Росія спрямувала по Сумщині 150 мін і снарядів. Пошкоджено критичну інфраструктуру, зерносклади та автівки
00:57
Рамзан Кадиров
Кадиров поскаржився, що Папа Римський "став жертвою пропаганди" щодо жорстокості російських окупантів
00:42
Георгій Гочолейшвілі
"Шахтар" купив грузинського футболіста за 1 млн євро
00:21
Дмитро Медведєв
Центр протидії дезінформації оприлюднив добірку фейків від Росії за 29 листопада
00:11
Зеленський
"Наступають на Сході, щось планують на Півдні": Зеленський запевнив, що ще цьогоріч Росія втратить 100 тис. військових
00:09
Фінляндія, Україна
Фінляндія пропонує навчати українських військових
2022, вiвторок
29 листопада
23:54
Зеленський
"Робимо все, щоб створити трибунал": Зеленський наголосив на необхідності покарати РФ за злочини з 2014 року
23:32
Оновлено
Рагім Стерлінг (ліворуч)
ЧС-2022: Результати усіх матчів 29 листопада, турнірні таблиці
23:25
У Правдиному на Херсонщині росіяни вбивали цивільних і тижнями забороняли ховати тіла
У Правдиному на Херсонщині росіяни вбивали цивільних і тижнями забороняли ховати тіла, - The New York Times
23:21
збірна Ірану, збірна США, ЧС-2022
США обіграли Іран і зіграють в 1/8 фіналу ЧС-2022
23:18
Північний потік газ
Міністр юстиції Німеччини визнав, що Північний потік-2 став "внеском Берліна у розв’язання війни в Україні"
23:12
Філ Фоден, збірна Англії, ЧС-2022
Англія розгромила Уельс і вийшла в плей-офф ЧС-2022
23:02
ПВК Вагнера
Білий дім може оголосити ПВК "Вагнера" терористичною організацією, - ЗМІ
22:37
Російські полонені в Україні
Українці краще ставляться до в’язнів, аніж командування армії РФ до своїх солдат, - мати полоненого росіянина
22:08
Євген Пригожин
Пригожин вербує в Африці найманців на війну в Україні, - ЗМІ
22:02
Україна Британія
Уряду Британії скерували петицію з проханням допомогти з житлом для біженців з України
21:48
Аналітика
Сергій Згурець
Для ворога пробитись до околиць Бахмута - це єдиний шанс роздути тактичний успіх, бо на всіх інших напрямках у нього системні стратегічні поразки. Колонка Сергія Згурця
21:34
українська артилерія
Латвія на саміті НАТО запропонувала дозволити Україні бити по військових об’єктах на території РФ
21:22
Міністр інфраструктури України Олександр Кубраков та віцепремʼєр-міністр Молдови Андрій Спину
Міністр інфраструктури Кубраков стане новим віцепрем'єром, - нардеп Железняк
21:17
американські системи ППО Patriot
Передача Patriot розглядається: у Пентагоні прокоментували варіанти посилення ППО України
21:06
Німеччина уряд
Німеччина виділила для України 350 генераторів і €56 млн на ремонт об'єктів енергетики
20:46
Нікопольщину пообіді обстріляли окупанти: постраждала людина, пошкоджені газогін і домівки
20:34
РФ вперше не потрапила до керівного складу Конвенції про заборону хімічної зброї
20:32
На фото Олена Зеленська
За злочини РФ треба покарати "колективного Путіна", — Зеленська
20:28
Напівзруйнований будинок у Києві
Мешканці напівзруйнованого іранським дроном будинку в центрі Києва не хочуть переїздити в запропоновані владою помешкання
20:14
З українських портів вийшли ще три судна з 61 тис. тонн агропродукції для Азії та Європи
20:05
OPINION
Ігор Гулик
Зупиніть Папу, бо він перекроїть Святе письмо
19:56
Ексклюзив
Азовсталь
Азовсталь ріжуть на брухт, а меткомбінат облаштовують під військові бази, - Андрющенко
19:51
Члени Альянсу допоможуть Україні відновити енергетичну інфраструктуру й захистити населення від ракетних атак, - заява глав МЗС країн НАТО
19:33
Україна отримає 100 млн євро від Французького агентства розвитку
Україна отримає 100 млн євро від Французького агентства розвитку
Більше новин