live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4
Дмитро Гомон 30 серпня, 2017 середа

Російські фейки дуже набридли Європі, але вона нічого не може зробити. Чому так відбувається

Маленька Естонія банить російських журналістів, але це виключення з правил. Загалом ЄС реагує на фабрикування Кремлем фейкових новин дуже кволо й неефективно

Цього тижня Кремлю в Європі не щастить. Для початку з'ясувалося, що скасування санкцій не світить. За словами канцлера Німеччини Ангели Меркель, питання скасування санкцій проти Росії буде порушено лише тоді, коли остання виконає Мінські угоди.

А далі виявилося, що Євросоюз планує наступ на російську пропаганду. Новий єврокомісар з цифрових технологій Марія Ґабріель оголосила, що одним із її перших завдань на новій роботі буде організація групи експертів з фейкових новин.

Плани нового єврокомісара

Як випливає з повідомлення сайту EurActiv, для початку це будуть публічні консультації, які триватимуть два чи три місяці. А в перспективі це може призвести до нових правил гри для соцмереж, зокрема Facebook і Twitter. Компанії можуть зобов'язати ретельніше слідкувати за тим, що розміщують дописувачі.

Як пише видання, Єврокомісія у вересні збирається встановити спільні вимоги для компаній, згідно з якими вони будуть зобов'язані усувати нелегальний контент, який користувачі розміщують на їхніх платформах.

Читайте також: Війна з брехнею. Чому Європа програє російській пропаганді

Утім поки що зарано говорити про якесь нове законодавство на рівні ЄС. Наразі, як пояснює Ґабріель, вона планує лише розпочати публічні консультації та сформувати групу залучених експертів, які зможуть надавати їй поради щодо фейкових новин.

Експерти з пропаганди

Новий єврокомісар далеко не перша, хто збирається виробити механізм протидії російській пропаганді, яка використовує для своїх цілей фінансовані державою ЗМІ, фабрики тролів, армії ботів та інші засоби.

З березня 2015 працює невеличка "Оперативна група зі стратегічних комунікацій на Сході" (East StratCom Task Force). На початку серпня журналіст Time Саймон Шустер писав, що весь штат групи складається з трьох журналістів та не має власного бюджету. Їм допомагають громадські організації, дипломати, співробітники аналітичних центрів та фахівці з медіа.

Але рівень популярності дайджесту в соцмережах, який готує East StratCom, дуже низький. Наприклад у Facebook їхня сторінка має лише близько 18 тисяч "лайків". У той же час сторінка російського пропагандистського інформагентства Sputnik - близько 1,1 млн "лайків".

Німецький спосіб боротьби з пропагандою

Поки в Брюсселі роблять дуже аморфні спроби боротьби з російською пропагандою, Німеччина пішла більш жорстким шляхом. У червні бундестаг ухвалив розроблений урядом закон, який зобов'язує популярні соцмережі (такі, що мають більше 2 млн користувачів) видаляти нелегальний контент (мова ненависті, порнографія, зловмисна пропаганда) протягом 24 годин. Інакше їм загрожує штраф від 5 млн до 50 млн євро.

Ухвалення цього закону цілком зрозуміле - 24 вересня Німеччину чекають вибори до федеративного парламенту. Очікується, що російська пропагандистська машина на повну силу буде запущена проти чинного канцлера Ангели Меркель. Проте згаданий закон набуде чинності лише в жовтні, тож на перебіг виборів навряд чи вплине.

У Facebook усвідомлюють небезпеку пропаганди та фейкових новин. З березня компанія почала співпрацювати з німецьким колективом журналістів-розслідувальників Corrective. Саймон Шустер детально описує, як виглядає ця співпраця.

Читайте також: Самогубства, насильство і аборти. Що можна публікувати в Facebook

Колектив Corrective складається з чотирьох журналістів, які кожен ранок отримують електронного листа з Facebook, де міститься підбірка фальшивок, клікбейтів та постів, відзначених користувачами соцмережі як неправдиві чи образливі.

Якщо перевірка підтверджує, що новина фейкова, вона позначається у стрічці користувачів прапорцем "disputed" (сумнівно) та опускається вниз.

Втім, цей метод так само важко назвати ефективним, зважаючи на невідповідність кинутих на інформаційну війну ресурсів. Росія витрачає на пропаганду мільйони. Фейкові новинні історії мають тисячі перепостів завдяки армії ботів.

Тим часом Corrective має лише маленьку команду й дуже скромну присутність у соцмережах: трохи більше 400 фоловерів на Twitter і 27 тисяч "лайків" у Facebook. До того ж, якщо Facebook хоч якось намагається боротися з пропагандою, інші компанії особливо на неї не зважають.

До останніх, як пише Шустер, належить, Twitter, який незважаючи на скарги, не видаляє пости з мовою ненависті, антисемітським змістом і т.п.

Естонська відповідь пропаганді

Ключова проблема боротьби з пропагандою для Євросоюзу міститься в принциповому небажанні відповідати на неї контрпропагандою. Росія дуже майстерно використовує демократичні цінності проти їхніх же носіїв-європейців.

Російські пропагандисти люблять поговорити про свободу слова, про рівність усіх перед законом, хоча в їхній рідній країні цими речами й не пахне. Телеканал RT (колишній Russia Today) навіть запустив цього року власний проект FakeCheck (перевірка фейків) де нібито розвінчує неправдиві новини західних медіа. Він, щоправда, виконаний дуже неохайно - приблизно так само, як і схожа ініціатива російського МЗС.

Читайте також: Як Росія промиває мізки у Східній Європі

А все, що спроможні протиставити їхній цинічній брехні європейські світлі голови - це намагання спростування дезінформації. Але їхній голос тоне в галасливому морі ботів і тролів.

А інколи ще й справляє протилежний ефект - розвінчання якоїсь фейкової історії лише підігріває до неї інтерес та призводить до перепостів, які супроводжують коментарями на кшталт "дивіться, як від нас намагаються приховати правду".

Але є країни-члени ЄС, які готові діяти більш жорстко по відношенню до російських пропагандистів. Естонія, яка з липня головує в ЄС, відмовила в акредитації трьом журналістам інформаційного агентства "Россия сегодня" (це "РИА Новости" та Sputnik). Усі вони хотіли потрапити на неофіційну зустріч міністрів закордонних справ країн-членів ЄС 7-8 вересня.

Що прикметно, на їхнє рішення не вплинули скарги Європейської та Міжнародної федерацій журналістів, які звинувачували Естонію в порушенні свободи слова. Ці ж дві організації скаржаться на рішення СБУ не впускати до України двох іспанських журналістів, один з яких писав про "бомбардування Первомайська українською армією" в 2014 році.

Читайте також: Як Кремль вбиває у голови росіян, що їх ненавидить весь світ. Міф русофобії

Прес-служба головування Естонії в Раді ЄС заявила, що редакції, які отримують вказівки від уряду не можна називати незалежними.

"У цьому випадку ми маємо справу не з вільною пресою, а з пропагандою. Практика свідчить, що подібні канали не дотримуються добрих традицій журналістики та передають інформацію у неповній або тенденційній формі", - цитує прес-службу портал rus.err.ee.

Критикувати Естонію в Раді Європи не наважились. Це досить показовий урок я слід чинити з російськими майстрами пропаганди.

Введіть слово, щоб почати