"Захід-2017": Чому всі бояться військових навчань Росії в Білорусі

Юрій Корогодський
11 вересня, 2017 понедiлок
10:17

Однією з небезпек російських навчань у Білорусі може стати ймовірний "гібридний" конфлікт у Сувалкському коридорі на кордоні між Литвою та Польщею

Небезпечний "Захід-2017"

14-20 вересня Росія проведе у Білорусі військові навчання Захід-2017. Ці навчання вже влітку викликали увагу з боку представників Збройних сил України, НАТО, країн, які мають кордони з Росією.

Вважається, що Росія може використати ці навчання для зміни політичного режиму у Білорусі, посилення тиску на Україну, провокацій у стилі «гібридної війни» проти країн Балтії або навіть Польщі.

Останнім часом Росія постійно провокує НАТО на конфліктні ситуації. Літаки та кораблі Росії небезпечно наближаються до кордонів країн-членів Альянсу, а російські високопосадовці роблять заяви про те, що «танкам візи не потрібні». Також відбувається розгортання потужного військового угруповання у Калінінградській області, регіоні, який відокремлений від сухопутної території Росії і має кордон з Польщею і Литвою.

У таких умовах масштабні навчання Росії у Білорусі стають ще одним кроком, наслідки якого важко передбачити.

Росія офіційно заявила, що у навчаннях "Захід-2017" братимуть участь 13 тисяч військових. Це невелика кількість, однак західні та українські експерти вважають, що мова йде про значно більшу кількість людей та техніки.

За словами секретаря РНБО Олександра Турчинова, реальна чисельність учасників військових навчань "Захід-2017" оцінюється у 230-240 тис. людей, що у понад 10 разів перевищує офіційно заявлену чисельність.

Буде залучено понад 10 тисяч одиниць бойової техніки, близько 100 літальних апаратів та близько 40 кораблів/підводних човнів.

У цей час передбачається проведення навчань практично на всій території європейської частини Росії та в окупованих Криму та Донбасі, вздовж кордонів України, а також у Середземному морі та Сирії. Крім армії, будуть залучені органи державного управління, підрозділи Росгвардії, МВС, ФСБ, міністерства з надзвичайних ситуацій.

Вихід з угоди про звичайні збройні сили

10 березня 2015 року керівник російській делегації на переговорах у Відні з питань контролю над озброєннями Антон Мазур заявив, що Росія вирішила призупинити участь в засіданнях спільної групи Договору про звичайні збройні сили в Європі.

Говорячи про причини такого рішення, Мазур за російською звичкою звинуватив країни НАТО у нібито припиненні діалогу щодо майбутнього цієї угоди.

Слід зазначити, що ще у листопаді 2014 року про припинення дії цього договору заявив глава російського МЗС Сергій Лавров. Він заявив, що Москва не має наміру до нього повертатися.

Договір про звичайні збройні сили в Європі був підписаний 19 листопада 1990 року в Парижі і набув чинності в 1992 році. Спочатку підписи під ним поставили представники 16 держав НАТО, а також шести держав-учасників прорадянського Варшавського договору.

Угода встановлювала обмеження на розмір звичайних збройних сил і визначала граничні чисельності звичайних озброєнь, що розгортаються сторонами в Європі.

В даному разі важливо, що вихід росіян з угоди стався саме після анексії Криму та окупації окремих районів Донбасу. І саме такий крок дозволяє тепер Росії приховувати дані щодо реальних обсягів навчань у Білорусі, кількості залучених військових та техніки.

Провокації у небі та на морі

Після окупації Росією частини Донбасу почастішали випадки провокацій на кордонах країн НАТО, які відбуваються за участю російських бойових літаків та кораблів.

У 2016 році бойові літаки країн-членів Північноатлантичного альянсу здійснили загалом 870 вильотів по тривозі.

За даними представників НАТО, ця кількість вильотів більш ніж у два рази перевищує зафіксовані впродовж 2015 року аналогічні випадки. Тоді ця кількість становила 410 випадків.

Переважну більшість зареєстрованих протягом минулого року випадків спровокували дії російської авіації. Таких ситуацій за участю російських літаків нарахували 780.

Лише 90 випадків припадали на бойові літаки інших держав, що не є членами Альянсу, або ж на пасажирські та вантажні літаки, що не були одразу правильно ідентифіковані.

Одним з напрямків таких провокацій традиційно залишаються країни Балтії.

Наприклад, 27 серпня цього року збройні сили Латвії виявили три військові літаки Російської Федерації поблизу морського кордону країни.

У минулому році військові літаки і кораблі Росії наближалися до кордонів Латвії 209 разів, що лише на кілька десятків випадків менше, ніж у 2015 році.

Дипломатична війна з американцями

Цікаво, що підготовка до навчань у Білорусі співпала з посиленням російсько-американського дипломатичного конфлікту. Його масштаби свідчать про те, що сторони близькі до певної точки неповернення у міждержавних відносинах.

21 серпня цього року посольство США в Росії оголосило, що з 23 серпня припиняє видавати неімміграційні візи в російських регіонах.

До таких дій США вдалися у відповідь на примусове скорочення Кремлем штату американського посольства в Москві.

31 серпня Державний департамент США оголосив, що до 2 вересня Росія повинна закрити своє генеральне консульство в Сан-Франциско, торговельне представництво у Вашингтоні і його філію в Нью-Йорку. Рішення про закриття генерального консульства ініціював особисто президент Дональд Трамп.

2 вересня у Вашингтоні до будівлі торговельного представництва Росії прийшли з обшуком. Такі дії американців є викликом Путіну, який може сприйняти обшуки як приниження Росії.

Загострення конфлікту показує,що саме США залишаються зараз єдиним серйозним противником розширення сфери російського впливу. Важко уявити, щоб до таких різких кроків щодо російських дипломатичних установ вдалися у європейських країнах.

Чи підуть зелені чоловічки на Польщу та Литву

Західні та українські аналітики вважають, що однією з небезпек російських навчань у Білорусі може стати ймовірна "гібридна" війна проти Литви та Польщі.

Зокрема, речник Генерального штабу ЗСУ полковник Владислав Волошин вважає, що російсько-білоруські військові навчання у вересні можуть закінчитися спробою прориву бійців без знаків розмежування у бік Калінінградської області.

"Там є Сувалкський коридор, який роз’єднує Білорусь і російську Калінінградську область. Це досить невелика відстань, де є територія Польщі і Литви. І як показали події в Криму і на Донбасі провести в цьому коридорі таку операцію з "іхтамнєтами" досить просто", - пояснив Волошин.

Зазначимо, що Сувалкський коридор - це прикордонна ділянка між Литвою і Польщею шириною приблизно 100 км, яка на заході межує з Калінінградською областю, а на сході - з Білоруссю.

Зазначимо, що у блоці НАТО вже деякий час враховують можливість такого "гібридного" прориву росіян.

У червні цього року військовослужбовці НАТО провели навчання з оборони Сувалкського коридору. Навчання проходили два дні, в них було задіяно близько 1,5 тисяч військовослужбовців з Литви, Польщі, США та Великої Британії.

Ймовірне захоплення Сувалкського коридору для росіян важливо не тільки тим, що припиняє сухопутну ізоляцію Калінінградської області. Таким чином Росія також може відокремити країни Балтії від союзників по НАТО, ускладнивши надання їм допомоги сухопутним шляхом.

Теги:
Читайте також:
Київ
+5°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.41
    Купівля 39.41
    Продаж 39.92
  • EUR
    Купівля 42.16
    Продаж 42.89
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
19 квітня
07:22
ЗСУ генштаб війна з Росією
На фронті за добу відбулося 86 боєзіткнень, РФ атакує на 6 напрямках
07:19
Дональд Трамп
У суді щодо приховування Трампом виплат порнозірці обрали 12 присяжних
07:13
Радослав Сікорський
"Угорщина блокує компенсації за надану Україні зброю": очільник МЗС Польщі заявив про ускладнення подальшої допомоги
07:11
Наталія Гуменюк
Генштаб ЗСУ звільнив Наталію Гуменюк з посади речника Сил оборони півдня
07:05
Оновлено
збитий "Шахед"
РФ атакувала Україну: на Дніпропетровщині загинула жінка, в Дніпрі є постраждалі, зруйновано багатоповерхівку
07:00
Бєлгород вибух
У Росії заявили про збиття 25 повітряних цілей над Білгородщиною: нібито є пошкодження
07:00
Обидві партії у Конгресі США підтримують законопроєкт з допомогою Україні, - Шмигаль після зустрічей з сенаторами та конгресменом
06:45
Держдеп США
"Глибоко розчаровані": США закликали Грузію не приймати "інспірований Кремлем" закон про "іноагентів"
06:36
Дональд Трамп
Трамп заявив, що виживання України є важливим для Сполучених Штатів
06:32
росія мобілізація
РФ посилила мобілізацію перед можливим наступом влітку: ISW назвав проблеми, що можуть чекати на РФ
06:26
Дональд Туск
"Ситуація критична": Туск заявив, що найближчі тижні можуть вирішити долю війни в Україні
06:17
Ізраїль, ЦАХАЛ
Ізраїль завдав ракетного удару по Ірану, - ABC News
06:10
Додо, Фіорентина, Ліга конференцій
Ліга конференцій: визначились півфіналісти турніру, результати матчів чвертьфіналу
05:05
Мохамед Салах (в центрі), Ліверпуль - Аталанта
Ліга Європи: визначились півфіналісти турніру, результати матчів чвертьфіналу
04:27
Дмитро Пєсков
"Київ продовжує анонсувати теракти по території РФ": російські фейки і маніпуляції за 18 квітня
02:20
Марта Костюк
Костюк перемогла імениту суперницю і вийшла у чвертьфінал турніру WTA у Німеччині
01:45
окупант
У Криму росіяни влаштували облаву та мобілізували мусульман під час Ураза-байрам
01:00
фото Юлія Кочетова
Українська фотожурналістка Юлія Кочетова – серед переможців глобального етапу премії World Press Photo-2024
00:56
Анатолій Трубін, Бенфіка
Трубін не врятував "Бенфіку" від вильоту з Ліги Європи: по пенальті виграв "Марсель"
00:38
Баєр, Байєр, Ліга Європи
"Баєр" пройшов "Вест Гем" в ЛЄ і встановив історичний рекорд у європейському футболі
00:28
ЦРУ
Є ризик програшу України до кінця року, якщо не буде схвалено допомогу США, – директор ЦРУ Бернс
00:13
Оновлено
Харківщина газопровід пожежа
На Харківщині пошкоджено газопровід: виникла пожежа, постраждалих немає
00:01
Ентоні Блінкен та Дмитро Кулеба
"У нас немає плану Б": Кулеба прокоментував очікування від голосування в конгресі США
2024, четвер
18 квітня
23:56
Венеційська бієнале: українці поширили по всьому місту мапи бомбосховищ
23:44
Генасамблея ООН
США обмежили пересування очільника МЗС Ірану, який прибув на заходи ООН
23:13
В Україну після року роботи в Антарктиці повернулася 28-ма експедиція
23:03
Окупанти на ЗАЕС
У МАГАТЕ повідомили про вибухи на території ЗАЕС. Окупанти заявили, нібито "нейтралізували" дрон
23:01
Дмитро Кулеба
"Навіть більше є батарей, ніж 100": Кулеба про ППО, які можуть бути надані Україні
22:50
Meta представила прототип нової моделі ШІ LLaMA 3
22:27
конгрес США
Демократи у конгресі пообіцяли підтримати законопроєкт про допомогу Україні
22:18
Валдіс Домбровскіс
У G7 розглядають використання $300 млрд заморожених активів РФ як заставу для кредитів України, - віцепрезидент Єврокомісії Домбровскіс
22:14
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Залежність України від допомоги США. Технологічні рішення та ситуація на полі бою. Колонка Сергія Згурця
21:51
Оновлено
Віцеканцлер Німеччини Габек
Віцеканцлер Німеччини Габек у Києві зустрівся з Зеленським
21:46
Ексклюзив
Військові
За умови нормальної ротації 70-80% військових повернулися б на фронт після відпочинку, - нардеп Костенко
21:40
"Схеми": Портнов, який перебуває в Іспанії, переоформив на дітей маєток під Києвом
21:36
Зеленський напередодні свята Песах зустрівся з єврейською громадою в укритті школи
21:30
Чехія допомога Україні
Україна та Чехія розпочали підготовку двосторонньої безпекової угоди
21:04
Google
Google звільнила 28 працівників, які протестували проти контракту компанії з Ізраїлем
20:57
Дмитро Сус
Касаційна палата Верховного Суду підтвердила вирок експосадовцю Генпрокуратури Сусу
20:27
Швейцарія
Уряд Швейцарії затвердив виділення Україні понад 5 млрд євро на відновлення
Більше новин