Джон Маккейн пережив поранення, 5 років полону, а тепер вдруге бореться із раком. Історія великого друга України

Дмитро Гомон
26 вересня, 2017 вiвторок
17:59

Сенатор Джон Маккейн зізнався, що має мізерні шанси перемогти рак. Він розповів, чи вибачив Трампа за насмішки над його полоном і якими уявляє власні похорони

Сенатора Джона Маккейна добре знають в Україні. Він послідовно відстоює думку про те, що допомога США в боротьбі з російською агресією має бути більшою. Зокрема, він підтримує надання летального озброєння та є прибічником жорстких санкцій проти Кремля.

Але зараз життя 81-річного політика опинилось під загрозою через важку недугу. Доля Маккейна взагалі ніколи не була солодкою. Він двічі розбивався у військовому літаку, провів п'ять років у полоні в'єтнамців, де його катували та піддавали тортурам, двічі невдало балотувався у президенти. Та всі ці події не зламали його.

Рак мозку

У липні лікарі знайшли в Маккейна над лівим оком кров'яний тромб та з'ясували, що його спричинила злоякісна пухлина - гліобластома. Це найбільш розповсюджена і агресивна форма пухлини мозку.

Сенатор дізнався про діагноз, коли їхав автомобілем на своє ранчо. Йому довелося розвертатися та їхати в клініку, де його негайно прооперували. Про всю цю епопею політик розповів сам в телепередачі "60 хвилин" на CBS.

За п'ять днів після операції підтвердилось, що в нього - гліобластома. Маккейн розповів ведучій, що прогнози лікарів невтішні:

"Вони сказали, що це дуже серйозно, що прогнози дуже і дуже серйозні. Хтось говорить 3%, хтось говорить 14%. Ви знаєте, це дуже погані прогнози".

Зараз він проходить курси радіо- та хіміотерапії. Одночасно з цим він продовжує свою роботу у Вашингтоні - Маккейн очолює Комітет Сенату США зі збройних сил.

Через 11 днів після операції Маккейн з'явився у Конгресі, щоб проголосувати проти одного з найбільших проектів Трампа - пакету законопроектів, які мають замінити проведену Обамою реформу системи медичного страхування (відома в народі як Obamacare).

Біла ворона республіканців

Маккейн входить до Республіканської партії, але ніколи не коливався, коли вважав за необхідне йти проти "генеральної лінії". За це він отримав репутацію "білої ворони" серед журналістів, політологів та однопартійців. Цю якість він яскраво демонструє зараз, коли Дональд Трамп намагається втілити у життя одну зі своїх ключових обіцянок - скасувати реформу медичного страхування, запроваджену Бараком Обамою.

Гарна вона чи погана - питання дискусійне. З одного боку, вона відкрила доступ до медичного страхування мільйонам американців, раніше його позбавлених. З іншого боку, через реформу підвищились ціни на медичне страхування та погіршилась його якість.

У липні республіканці, які контролюють обидві палати Конгресу, намагалися скасувати Obamacare, але проти проголосували не лише демократи, а й кілька їхніх однопартійців. Один із вирішальних голосів проти дав Джон Маккейн.

У відповідь Трамп розрядився гнівним твітом. "Маккейн ніколи навіть не мав наміру голосувати за цей законопроект... Він розчарував Аризону", - написав президент США.

Стосунки Трампа і Маккейна м'яко кажучи напружені вже не перший рік. Тягнеться все це з часів передвиборчої кампанії, під час якої Трамп насміхався над сенатором і заявляв, що той ніякий не герой, адже на війні потрапив у полон.

Відзначимо, що сам чинний президент у роки В'єтнамської війни "відмазався" від служби в армії по стану здоров'я.

П'ять з половиною років полону

Дід та батько Маккейна - чотиризіркові адмірали. Тож не дивно, що їхній син також опинився на флоті як пілот літака на авіаносці. На війну він потрапив у 1967 році, коли йому було 30 років. Служба проходила невдало. У липні того ж таки року він ледь не загинув під час грандіозної пожежі на авіаносці "Форрестол", та йому пощастило - він отримав лише кілька легких поранень.

У полон Маккейн потрапив у жовтні 1967 року, коли виконував бомбардування. Його літак збив ракетою радянський військовий поблизу Ханоя. Майбутній політик отримав важкі поранення та ледь не потонув у озері, в яке він приземлився з парашутом.

Спочатку у полоні його навіть не збирались лікувати, але коли дізнались, що він син адмірала, то доправили у госпіталь. З цієї ж причини Маккейну пропонували раннє звільнення. Це було вигідно місцевій пропаганді, бо демонструвало б великодушність, а також те, що американські військові, які мають впливових родичів, користуються особливими привілеями. Маккейн відмовився і згодом тортури продовжилися.

Він якраз захворів на дизентерію, але незважаючи на це, його двічі на день зв'язували та били. Врешті решт він зробив заяву проти влади США. Пізніше він про це сказав так: "Я вивчив те, що ми всі там вивчили: кожна людина має свою точку зламу. Я своєї досяг".

Згодом його знову почали катувати, бо він відмовлявся підписати додаткові пропагандистські заяви. Звільнили його лише в березні 1972 року - таким чином, він провів в полоні 5,5 років. Через отримані поранення і травми він до кінця життя більше не міг піднімати свої руки над головою.

Герой в США та герой в Росії

Але прикметно ось що. В США Маккейна все одно зустрічали як героя. В нього брали інтерв'ю, він отримав можливість пройти курс фізіотерапії та відновити службу на флоті.

Коли ж стало зрозуміло, що перспективи стати адміралом туманні, він пішов у політику. У 1986 році він вперше став сенатором від Арізони й з легкістю переобирався на посаду п'ять разів поспіль (останній - у 2016-му). Також він двічі балотувався у президенти, але невдало. У 2000 році він програв праймеріз Джорджу Бушу, а в 2008 програв перегони Бараку Обамі.

Зовсім інакше склалася доля радянського ракетчика Юрія Трушечкіна, який збив Маккейна.

За "виконання інтернаціонального обов'язку" він отримав орден Червоної Зірки. У 2009 році він помер від меланоми у своєму старенькому зубожілому будиночку, де жив на пенсію в 10 000 рублів, що тоді дорівнювало приблизно $330.

Як писав у своєму блозі журналіст Денис Казанський, російська преса згадала про полковника запасу лише раз - у 2008 році, коли Маккейн балотувався в президенти. Тоді вийшло багато сюжетів, які розповідали про те, як радянський військовий геройськи збив американського льотчика, який бомбардував мирних в'єтнамців. Але допомогти бідному ветерану Трушечкіну влада тоді так і не спромоглася.

Маккейн також хворів на меланому, але йому успішно вилікували її в 2000 році. І жив він на власному ранчо, і на здоров'я з того часу особливо не скаржився. Принамні в 2008 році, коли він суперничав з Обамою, жодних слідів раку в нього не знайшли, а серце, як свідчили медичні довідки, працювало бездоганно.

Здатність пробачати

Прикметно, що саме Маккейн доклав багато зусиль для відновлення нормальних відносин між США та В'єтнамом. Здатність пробачати - одна з визначальних рис характеру Маккейна, писав у газеті Boston Globe журналіст Річард Норс Паттерсон.

Він знайомий з сенатором особисто й описав, як той тепло спілкувався з міністром закордонних справ В'єтнаму. "Це було б неправильно, відчував Маккейн, дозволити своїм особистим образам підтримувати й надалі рани війни", - згадував Паттерсон.

Також він згадав про ативоєнного активіста Девіда Іфшина, чия промова із засудженням війни транслювалася прямо в камеру Маккейна, коли він сидів у полоні. Роки потому вони зустрілися, Іфшин вибачився і вони працювали разом у галузі боротьби за права людини. "Його дружба була честю для мене", - сказав Маккейн у промові, коли Іфшин передчасно помер.

В інтерв'ю на CBS сенатора спитали, чи зміг би він пробачити образу Трампа, на що він відповів ствердно. Він пояснив ведучій, що життя занадто коротке, аби глибоко сприймати кожну особисту образу.

Останнє питання було про те, що Маккейн відчуває з того часу, як знає про свій діагноз. "Інколи я маю відчуття страху від того, що відбувається, - відповів той. - Але як тільки я це розумію, я кажу: Зачекай хвилинку. Ти прожив довге життя, старий. Ти мав прекрасне життя. Ти мав прекрасний досвід".

Я хочу, коли я піду, щоб була церемонія в Морській Академії. І щоб там було кілька людей, які б піднялися й сказали: "Цей чоловік служив своїй країні".

Теги:
Читайте також:
Київ
+10°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.92
  • EUR
    Купівля 42.25
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 квітня
06:03
Оновлено
Харків Харківщина ракетний удар обстріл
Росія атакувала Україну ракетами: вибухи у Харкові та "кинджали" на Львівщині
03:33
Володимир Зеленський та Борис Джонсон
Die Welt: Оприлюднено деталі мирної угоди, яку Україна та РФ могли підписати у квітні 2022 року
03:05
Хезбола, Ліван
ЦАХАЛ ліквідував у Лівані терористів, що запускали ракети по Ізраїлю
02:31
Вакцинація
ВООЗ не рекомендувала вживати антибіотики при лікуванні COVID-19
01:59
Реджеп Тайїп Ердоган
Туреччина розриває торговельні відносини з Ізраїлем через Палестину
01:20
Finnair
Літак Finnair не зміг приземлитися в Естонії через перешкоди GPS з боку РФ
00:56
Нафтогаз
У Нафтогазі розповіли скільки побутових споживачів справно платять за газ
00:38
Обстріл, Харків
Харківська ОВА спростувала фейк про евакуацію влади та військових з облцентру
00:28
Бельгія
Посилення ППО України: Бельгія виділить 200 млн євро та ракети
00:10
Канада надасть близько $12 млн на виробництво БПЛА й закупівлю снарядів для України
2024, п'ятниця
26 квітня
23:49
У лікарні помер поліцейський, поранений 4 квітня у Харкові
23:04
Іспанія
БМП, боєприпаси та ракети для Patriot: Іспанія передасть Україні новий пакет допомоги
22:43
Військовий літак Іл-20М КООТ-А
Німеччина підіймала свої винищувачі для перехоплення російського літака
22:19
Король Чарльз III
У Букінгемському палаці оголосили про повернення короля Чарльза до публічних заходів
21:57
грузія
У Грузії член керівної партії "Грузинська мрія" виступив проти закону про "іноагентів"
21:55
Ексклюзив
Охоплені практично всі порушення прав людини, які на сьогодні існують в Україні: адвокатка Пушина про звіт Держдепу США
21:51
Оновлено
Вступ України до ЄС і НАТО, санкції проти РФ, та спільне виробництво БПЛА: очільниця МЗС Латвії Браже провела перемовини з Кулебою
21:29
F-16
Бельгія передасть Україні винищувачі F-16 уже цьогоріч
21:26
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Обхід ворогом Часового Яру, оборона Очеретиного та американська допомога. Воєнні підсумки тижня
21:23
У Броварах голова РВА наїхав на пішоходів
У Броварах голова РВА наїхав на пішоходів: 4 людини постраждало. У ОВА заявили про звільнення
21:09
Мелітополь
У Мелітополі окупанти видали паспорти РФ 14-річним дітям, які залишились без батьківського піклування, - Лубінець
20:35
міністр оборони США Ллойд Остін
США оголосили про новий пакет військової допомоги Україні на $6 млрд
20:23
Анонс
Лауреат премії Букера Деймон Ґелґут та лауреат Frontline Club Prize Анджан Сундарам
В Києві поговорять про Україну, Південну Африку, Індію та краще розуміння один одного
20:23
Огляд
"Каскадер"
Покласти "Крашанку" під "Вуаль": що подивитися на вихідних
20:14
Володимир Зеленський на Чернігівщині (6 квітня 2024 року)
З початку року РФ вдарила по Україні 9 тисячами керованих авіабомб: Зеленський наголосив учасникам "Рамштайну" на необхідності Patriot
20:04
Оновлено
міська дитяча клінічна лікарня №1
У Києві через ворожу провокацію евакуювали дві лікарні
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 793-го дня війни: ГУР знищило російський гелікоптер в Москві і здійснило масштабну кібератаку на сервіси партії "Единая Россия"
20:00
OPINION
Василь Зима
Смерть, як і любов — дуже великі сили
19:50
Херсонська область
На Херсонщині обмежили відвідування низки територій. Перелік
19:44
3 окрема штурмова бригада, ЗСУ
За добу Сили оборони відбили 23 ворожих атаки на Авдіївському напрямку
19:36
Джозеф Байден
Байден назвав термін відправки зброї в Україну
19:30
Ексклюзив
Москва, теракт у ТРЦ "Крокус"
Коли "СВО" для росіян відійшло на другий план через економічні проблеми, влада РФ "увімкнула" теракти, - соціолог Шульга
19:16
Взяти Часів Яр в оперативне оточення: в ОСУВ "Хортиця" розкрили плани російської армії
19:10
У Києві затримали чоловіка, який влаштував стрілянину на дорозі
У Києві затримали чоловіка, який влаштував стрілянину на проїжджій частині
18:59
Ексклюзив
Карта бойових дій: Авдіївка
Найскладніша ситуація на фронті у напрямку Авдіївка - Покровськ, - депутат міськради Дружківки
18:49
Росія поновила постачання нафти до Індії, – Reuters
18:48
Українська команда перемогла на міжнародному хакатоні зі штучного інтелекту
Українські підлітки перемогли на міжнародному хакатоні з ШІ: який проєкт представили
18:43
Бустерна доза
У Британії вперше у світі почали тестування на людях вакцини від раку шкіри
18:30
Ексклюзив
Суровкін і Шойгу на нараді з Путіним
Арешт заступника Шойгу навряд чи свідчить про розкол російських "еліт", - соціолог Шульга
18:11
протести у Грузії, закон про "іноагентів"
У Грузії опозиція анонсувала масштабний мітинг проти закону про "іноагентів"
Більше новин