Для чого потрібен пакет законів про Донбас

Дмитро Добрий
6 жовтня, 2017 п'ятниця
18:48

5-6 жовтня Верховна Рада розглянула два невідкладних президентських законопроекти. Це проекти законів №7163 (про деокупацію Донбасу) та №7164 (про продовження ще на 1 рік особливого статусу окупованих територій)

Зміст

Закон про деокупацію після запеклого обговорення було прийнято у тільки першому читанні, закон про особливий статус - депутати проголосували відразу.

Навіщо потрібні ці закони

Законопроект №7163 встановлює, яким чином держава Україна сприймає окупацію окремих районів Донецької й Луганської областей, в який спосіб вона їх повертатиме і що робитиме там після відновлення повного контролю над ними (включно із українсько-російським державним кордоном).

Кінцева мета - "звільнення цих територій та відновлення конституційного ладу на них; захист прав, свобод і законних інтересів громадян України, які постраждали внаслідок російської агресії" (ст. 4).

Отже, про збереження статус-кво чи згоду на існування фейкових "народних республік" не йдеться. Навпаки, Україна збирається ці землі визволяти й визволяти шляхом поєднання зусиль як військового, так і дипломатичного плану. 

Зокрема, п. 3 ст. 5 проекту закону про деокупацію передбачає вжиття "заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, стримування і відсічі російської збройної агресії в Донецькій та Луганській областях", а п. 4 цієї ж ст. 5 передбачає "максимальне використання потенціалу міжнародного співробітництва", на чому ми ще зупинимося нижче.

Окрім того, законопроект №7163 розставляє усі крапки над "і" в юридичній площині, називаючи усе те, що зараз відбувається на Сході України своїми справжніми іменами. 

"Росію Україна кваліфікує як країну-агресора. А за собою ми фіксуємо право на самооборону відповідно до статті 51 Статуту Організації Об'єднаних Націй. Це ще більше зміцнює правову базу для застосування Збройних Сил, розширює їхні спроможності в регіоні", - прокоментував з цього приводу Петро Порошенко.

Також прописано такі поняття як "окупаційна влада Російської Федерації", "окупаційна адміністрація Російської Федерації", "тимчасово окуповані території".

Таким чином, після того як ці положення будуть остаточно проголосовані у якості закону бойові дії з росіянами та їхніми найманцями перейдуть з категорії "антитерористичної операції (АТО)" тобто формально внутрішньоукраїнської проблеми з чисто юридичної точки зору (на що завжди так старанно напирає російська пропаганда та ватажки бандформувань, котрі люблять розповідати про "громадянську війну", "хунту" тощо) у міждержавний конфлікт агресивної Росії, від якої наразі мусить боронити свій суверенітет Україна.

Що далі

Для чого потрібні такі уточнення? Аби застосувати міжнародні важелі впливу - отримати від наших американських партнерів летальну зброю, а від ООН - контингент миротворців.

У Міністерстві закорднних справ та в Адміністрації президента на сьогодні зовсім не сумніваються у можливості появи мироторців ООН на лінії розмежування та на деяких ділянках кордону. Україна, як відомо, послідовно робить у цьому напрямку чіткі й зрозумілі кроки: повторно звернулася до Радбезу ООН з відповідним проханням, отримала підтримку більшості країн-членів Ради безпеки й підготувала проект резолюції, який наразі узгоджується з низкою країн.

Можливо, справа на цьому не завершиться й доведеться йти далі й в прямому сенсі цього слова "відбивати" поки що окуповані території силою. Ця можливість теж передбачена законопроектом №7163, відповідно до ст. 8,9 якого за бойові дії там тепер відповідатимуть безпосередньо Збройні Сили України, а не Антитерористичний центр СБУ, як було (і досі є) до цього. 

При цьому зі ст. 7 проекту закону вилучено посилання на Мінські домовленості, замість згадки про які тепер Україна відштовзуватиметься від Резолюції Ради Безпеки ООН по Україні за 17 лютий 2015 року. Водночас деякі скептики взагалі вимагають уникнути посилань на цю резолюцію. Мовляв, приймалася вона не без урахування позиції Росії. Але як в такому випадку нам розраховувати на миротворців ООН, якщо ми відмовимося від врахування її рекомендацій?

Що ж стосується продовження ще на 1 рік проголосованого 2014-го "особливого статусу" тимчасово окупованих територій, то це чисто декларативний жест, необхідний нашим дипломатам для продовження санкцій й отримання згоди на розміщення вже згаданих миротворців. 

Окрім того, голосування за ці обидва документи покликані стати дієвими "козирями" в руках спецпредставниками США по Україні Курта Волкера. Він вже завтра, 7 жовтня, має зустрічатися у Сербії з питання припинення бойових дій на Донбасі й виведення звідти російської армії зі своїм кремлівським візаві Владиславом Сурковим.

І ще такі два принципових моменти:

- остаточно законопроект №7163 ще не прийнято, то ж його обговорення та редагування триває, й усі зацікавлені сторони можуть пропонувати своє бачення тих чи інших деталей;

- Україна продовжує героїчну боротьбу за свої землі і своїх громадян, тоді як про різноманітні особливості управління визволеними терориторіями можна буде говорити лише після того як вони будуть визволені. До тіє ж пори триває складна гра, у якій Київ все більше і більше нарощує свої позиції, і єдиним мірилом успішності якої стане кінцевий результат.

"Сьогоднішня пролонгація закону (про особливий статус - ред.) не означає його вступ в дію, бо це неможливо без виконання безпекового блоку. Але вона дала зброю нашим дипломатам - на переговори по санкціям і миротворцям", - зазначає з цього приводу перший заступник голови Верховної Ради Ірина Геращенко.

Доки росіяни не припинили обстріли, не звільнили заручників, не вивели свої війська та техніку, усе "особливе" по той бік лінії розмежування не діє й діяти не може.

До речі, підсумки голосування неабияк роздратували Москву, що є ще одним аргументом прихильників прийняття президентського пакету законопроектів.

"Там (у законопроекті №7163 - ред.) міститься стаття, де Російська Федерація називається агресором. І також там не міститься жодної згадки про Мінські домовленості", - обурюється прес-секретар російського президента Дмитро Пєсков.

За його словами, подібні формулювання для Росії є неприйнятними.

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.51
    Купівля 41.51
    Продаж 41.99
  • EUR
    Купівля 42.97
    Продаж 43.7
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
5 лютого
13:46
Максим Ємець і Оксана Рубаняк
Воював з 19 років: на Покровському напрямку загинув військовий і поет Максим Ємець
13:37
Кіт Келлог
"Чекаю нагоди розповісти про мету Трампа завершити війну в Україні": Келлог візьме участь у Мюнхенській безпековій конференції
13:26
військовий квиток, мобілізація
На Рівненщині водія вперше позбавили прав за порушення правил військового обліку
13:15
ожеледиця
Ожеледиця, мокрий сніг і вітер: прогноз погоди від Наталки Діденко на 6 лютого
13:02
Ексклюзив
Кристали та мінерали в шахті Стебника
В Україні немає рідкісноземельних елементів, Трамп говорив про інші копалини, - екскерівник Обʼєднаної гірничо-хімічної компанії Перелигін
12:51
Дмитро Пєсков
Пєсков: РФ готова до перемовин із Зеленським, хоча не визнає його легітимності
12:45
На фото: Степан Гіга
Степан Гіга випустив студійну версію пісні "Смереки осені не знають", що стала хітом у TikTok
12:37
Оновлено
Девід Леммі
Голова МЗС Британії Леммі прибув до Києва: Сполучене Королівство готує допомогу Україні на понад $68 млн
12:36
Оновлено
Херсонська область
Окупанти зранку атакували Херсон та область: є загиблий, серед постраждалих - поліціянти
12:33
Російські полонені
Морпіхи та десантники: на Курщині відразу 21 окупант здався в полон українським військовим
12:30
міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан
Туреччина до кінця червня очікує на початок мирних ініціатив щодо України, - глава МЗС Фідан
12:26
"Дюна:Частина друга"
Дені Вільнев розповів, чому вирішив зробити третю частину "Дюни" раніше запланованого
12:02
Оновлено
нафтопереробне підприємство у Краснодарському
Сили оборони уразили нафтозавод у Краснодарському краї РФ: там виникла пожежа
12:00
OPINION
Вибори Україні потрібні, але під час війни — неможливі
11:44
електроенергія
Енергетики відновили живлення для понад 5 тис. споживачів, знеструмлених через бойові дії: ситуація в енергосистемі 5 лютого
11:38
Оновлено
Ізюм
Удар РФ 4 лютого по Ізюму на Харківщині: загинули 5 людей, 59 поранено
11:33
PR
Робити те, що ще ніхто не робив: володар числених рекордів скайдайвер Олександр Марушко вразив новим досягненням та вже готує наступне. Бути FIRST - його кредо
11:15
Правоохоронці затримали підозрюваних у підриві вибухівки біля ТЦК у Павлограді
11:01
пошта
Поштова служба США зупинила доставку посилок із Китаю та Гонконгу
10:55
ЗАЕС і МАГАТЕ
МАГАТЕ відклало ротацію місії на окупованій ЗАЕС через відсутність гарантій безпеки від Росії
10:37
Огляд
світ, міжнародний огляд
Чому для створення трибуналу Путіна знадобилося три роки і як Україна вражає Трампа багатствами корисних копалин. Акценти світових ЗМІ 5 лютого
10:34
До переліку книжок антиукраїнського змісту внесли ще 9 видань
10:22
Картка єВідновлення
Уряд виділив додаткові 15 млрд грн на єВідновлення для ВПО
10:12
Сара Мішель Геллар зніметься у перезапуску серіалу "Баффі — винищувачка вампірів"
10:05
OPINION
Чи є у Трампа план
09:50
Огляд
Карта бойових дій за 29 січня – 5 лютого
Карта бойових дій за період 29 січня – 5 лютого: ЗСУ стабілізували фронт, під Покровськом б’ються за кожний метр
09:49
наземний роботизований комплекс Гімлі
Міноборони розгорнуло роботизовані підрозділи в бригадах ЗСУ
09:49
Поліція ліквідувала схему розповсюдження прекурсору для виготовлення амфетаміну в шести регіонах: 16 фігурантам оголосили підозри
09:32
Volodymyr Zelenskyy
Зеленський: Путіну байдуже, хто буде президентом України. Головне - з антизахідною позицією
09:29
Ексклюзив
Атака дронів по двох нафтобазах у Ростовській області
В січні Україна атакувала 30 обʼєктів РФ, - Згурець
09:21
Сумщина, шахеди, ППО, обстріл
Українська ППО знищила 57 ворожих БПЛА, 42 - не досягли цілей
08:44
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ атакує Україну дронами: у Херсоні 4 постраждалих, у Києві працювала ППО
08:42
ЦРУ
ЦРУ запропонувало звільнитися всім своїм співробітникам, - ЗМІ
08:41
Ексклюзив
Випалені будівлі, воронки від снарядів і руїни: воїни 24-ї ОМБр показали зруйнований росіянами Часів Яр
У Часовому Яру залишається 205 цивільних людей, - очільник МВА
08:16
Дональд Трамп
Трамп заявив, що дав наказ знищити Іран у разі замаху на нього
08:07
Оновлено
Снайпер ЗСУ
Сили оборони за добу відбили 35 атак росіян на Покровському напрямку і 12 на Курщині
08:00
OPINION
Обміняти рідкісноземельні метали на військову допомогу США – непогана домовленість. Колонка Віталія Портникова
07:58
Ексклюзив
Є інформація, що росіяни збільшили бойову частину БПЛА Shahed до 90 кг, - депутат Харківської облради Скорик
07:33
Лідер більшості в Сенаті демократ Чак Шумер
Демократи у Конгресі США розкритикували Департамент ефективності уряду на чолі з Маском
07:29
Військові Мексика
Мексика направила 10 тис. нацгвардійців до кордону зі США, щоб зупинити потік мігрантів і наркотиків
Більше новин