Для чого потрібен пакет законів про Донбас

Дмитро Добрий
6 жовтня, 2017 п'ятниця
18:48

5-6 жовтня Верховна Рада розглянула два невідкладних президентських законопроекти. Це проекти законів №7163 (про деокупацію Донбасу) та №7164 (про продовження ще на 1 рік особливого статусу окупованих територій)

Зміст

Закон про деокупацію після запеклого обговорення було прийнято у тільки першому читанні, закон про особливий статус - депутати проголосували відразу.

Навіщо потрібні ці закони

Законопроект №7163 встановлює, яким чином держава Україна сприймає окупацію окремих районів Донецької й Луганської областей, в який спосіб вона їх повертатиме і що робитиме там після відновлення повного контролю над ними (включно із українсько-російським державним кордоном).

Кінцева мета - "звільнення цих територій та відновлення конституційного ладу на них; захист прав, свобод і законних інтересів громадян України, які постраждали внаслідок російської агресії" (ст. 4).

Отже, про збереження статус-кво чи згоду на існування фейкових "народних республік" не йдеться. Навпаки, Україна збирається ці землі визволяти й визволяти шляхом поєднання зусиль як військового, так і дипломатичного плану. 

Зокрема, п. 3 ст. 5 проекту закону про деокупацію передбачає вжиття "заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, стримування і відсічі російської збройної агресії в Донецькій та Луганській областях", а п. 4 цієї ж ст. 5 передбачає "максимальне використання потенціалу міжнародного співробітництва", на чому ми ще зупинимося нижче.

Окрім того, законопроект №7163 розставляє усі крапки над "і" в юридичній площині, називаючи усе те, що зараз відбувається на Сході України своїми справжніми іменами. 

"Росію Україна кваліфікує як країну-агресора. А за собою ми фіксуємо право на самооборону відповідно до статті 51 Статуту Організації Об'єднаних Націй. Це ще більше зміцнює правову базу для застосування Збройних Сил, розширює їхні спроможності в регіоні", - прокоментував з цього приводу Петро Порошенко.

Також прописано такі поняття як "окупаційна влада Російської Федерації", "окупаційна адміністрація Російської Федерації", "тимчасово окуповані території".

Таким чином, після того як ці положення будуть остаточно проголосовані у якості закону бойові дії з росіянами та їхніми найманцями перейдуть з категорії "антитерористичної операції (АТО)" тобто формально внутрішньоукраїнської проблеми з чисто юридичної точки зору (на що завжди так старанно напирає російська пропаганда та ватажки бандформувань, котрі люблять розповідати про "громадянську війну", "хунту" тощо) у міждержавний конфлікт агресивної Росії, від якої наразі мусить боронити свій суверенітет Україна.

Що далі

Для чого потрібні такі уточнення? Аби застосувати міжнародні важелі впливу - отримати від наших американських партнерів летальну зброю, а від ООН - контингент миротворців.

У Міністерстві закорднних справ та в Адміністрації президента на сьогодні зовсім не сумніваються у можливості появи мироторців ООН на лінії розмежування та на деяких ділянках кордону. Україна, як відомо, послідовно робить у цьому напрямку чіткі й зрозумілі кроки: повторно звернулася до Радбезу ООН з відповідним проханням, отримала підтримку більшості країн-членів Ради безпеки й підготувала проект резолюції, який наразі узгоджується з низкою країн.

Можливо, справа на цьому не завершиться й доведеться йти далі й в прямому сенсі цього слова "відбивати" поки що окуповані території силою. Ця можливість теж передбачена законопроектом №7163, відповідно до ст. 8,9 якого за бойові дії там тепер відповідатимуть безпосередньо Збройні Сили України, а не Антитерористичний центр СБУ, як було (і досі є) до цього. 

При цьому зі ст. 7 проекту закону вилучено посилання на Мінські домовленості, замість згадки про які тепер Україна відштовзуватиметься від Резолюції Ради Безпеки ООН по Україні за 17 лютий 2015 року. Водночас деякі скептики взагалі вимагають уникнути посилань на цю резолюцію. Мовляв, приймалася вона не без урахування позиції Росії. Але як в такому випадку нам розраховувати на миротворців ООН, якщо ми відмовимося від врахування її рекомендацій?

Що ж стосується продовження ще на 1 рік проголосованого 2014-го "особливого статусу" тимчасово окупованих територій, то це чисто декларативний жест, необхідний нашим дипломатам для продовження санкцій й отримання згоди на розміщення вже згаданих миротворців. 

Окрім того, голосування за ці обидва документи покликані стати дієвими "козирями" в руках спецпредставниками США по Україні Курта Волкера. Він вже завтра, 7 жовтня, має зустрічатися у Сербії з питання припинення бойових дій на Донбасі й виведення звідти російської армії зі своїм кремлівським візаві Владиславом Сурковим.

І ще такі два принципових моменти:

- остаточно законопроект №7163 ще не прийнято, то ж його обговорення та редагування триває, й усі зацікавлені сторони можуть пропонувати своє бачення тих чи інших деталей;

- Україна продовжує героїчну боротьбу за свої землі і своїх громадян, тоді як про різноманітні особливості управління визволеними терориторіями можна буде говорити лише після того як вони будуть визволені. До тіє ж пори триває складна гра, у якій Київ все більше і більше нарощує свої позиції, і єдиним мірилом успішності якої стане кінцевий результат.

"Сьогоднішня пролонгація закону (про особливий статус - ред.) не означає його вступ в дію, бо це неможливо без виконання безпекового блоку. Але вона дала зброю нашим дипломатам - на переговори по санкціям і миротворцям", - зазначає з цього приводу перший заступник голови Верховної Ради Ірина Геращенко.

Доки росіяни не припинили обстріли, не звільнили заручників, не вивели свої війська та техніку, усе "особливе" по той бік лінії розмежування не діє й діяти не може.

До речі, підсумки голосування неабияк роздратували Москву, що є ще одним аргументом прихильників прийняття президентського пакету законопроектів.

"Там (у законопроекті №7163 - ред.) міститься стаття, де Російська Федерація називається агресором. І також там не міститься жодної згадки про Мінські домовленості", - обурюється прес-секретар російського президента Дмитро Пєсков.

За його словами, подібні формулювання для Росії є неприйнятними.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.11
    Продаж 43.87
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
20:01
OPINION
День поцілунків
19:54
ППО THAAD
Україна веде переговори з партнерами щодо нових систем ППО, які здатні захистити від нових ризиків, - Зеленський
19:54
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Карпати" перемогли "Колос" в УПЛ. Результати та розклад 14-го туру
19:46
Ламін Ямаль (ліворуч), Монако - Барселона
"Барселона" і 17-річний футболіст домовились про контракт з відступними в 1 млрд євро
19:42
Володимир Зеленський
Інформацію про загрози не потрібно сприймати, як дозвіл на вихідний, – Зеленський
19:40
путін
"Викликає гордість та захоплення": Путін заперечив, що "Орешнік" є модернізованою радянською ракетою
19:40
Кароль Навроцький
У Польщі опозиційна партія "Право і справедливість" підтримає на виборах президента безпартійного кандидата Навроцького
19:00
Оновлено
Росія атакувала Україну "шахедами": у Сумах є загиблі та постраждалі, на Київщині працювала ППО
18:57
Ексклюзив
РФ нічого не стримує завдати ядерного удару, - Defense Express
18:56
Іспанія
В Іспанії розробляють план цивільної оборони на випадок війни, - ЗМІ
18:55
Волейбол, "Решетилівка"
Троє волейболістів клубу "Решетилівка" не повернулись в Україну після виїзних матчів у Європі
18:47
Юлія Саніна з The Hardkiss озвучила персонажку в "S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля"
18:45
рубль долар
Російський рубль упав до найнижчого рівня відносно долара з березня 2022 року
18:42
PR
Гривня, гривні, гроші
"Ми повинні стати нацією інвесторів", - керівник проєкту АУБ про фінансову грамотність Юрій Борщ
18:41
Оновлено
Екстрене засідання НАТО через удар РФ новою балістичною ракетою відбудеться 26 листопада, - Reuters
18:34
У США затримали норвезького студента за підозрою в шпигунстві на користь Росії та Ірану
18:18
голодомор
Росіяни на ТОТ закликали "здавати" тих, хто запалюватиме свічки в День памʼяті жертв Голодомору, - Спротив
18:16
Apple Music назвав Біллі Айліш артисткою року
18:14
ппо
Сили ППО впродовж доби знищили 64 зі 114 ворожих БПЛА
18:14
загинув свічка
Росіяни розстріляли 5 полонених воїнів ЗСУ поблизу Вугледара
18:00
OPINION
Від "Черемухи" на Майдані до "Орєшніка" в Дніпрі
17:55
Ангела Меркель
Меркель вважає, що її роблять цапом-відбувайлом за війну РФ проти України
17:46
Сергій Ребров, збірна України, Євро-2024
Ребров відреагував на жеребкування стикових матчів Ліги націй
17:40
Олександр Лукашенко
"Щоб звідти спецслужби не керували нашим суспільством": Лукашенко пригрозив вимкнути Інтернет у Білорусі в разі протестів після виборів
17:39
S.T.A.L.K.E.R. 2
Продажі "S.T.A.L.K.E.R. 2" за 2 дні після премʼєри перетнули позначку 1 млн копій
17:13
Вадим Скібіцький, заступник начальника ГУР МО України
Вихід на кордони Донеччини й Луганщини: в ГУР назвали завдання армії РФ на осінньо-зимовий період
17:10
У Швейцарії в церкві священника замінили аватаром Ісуса, відповіді якого генерує ШІ
17:06
Укренерго: 23 листопада діятиме одна черга відключень електроенергії
16:57
Ексклюзив
ракети "Х-22" з бомбардувальника ТУ-22М3
РФ вже використовувала ракети з подібною вагою бойової частини: Хазан про удар міжконтинентальною балістикою по Дніпру
16:52
Капустин Яр
"Капустин Яр", звідки росіяни запускали міжконтинентальну балістику, потрапив під атаку БПЛА, - ЗМІ
16:49
Ексклюзив
ЗСУ
Окупанти, імовірно, контролюють частину Курахового, - військовий оглядач Попович
16:49
У Києві в руках чоловіка здетонувала коробка з вибухівкою: він загинув
16:49
шенгенська віза шенген
Болгарія та Румунія підписали угоди з ЄС про приєднання до Шенгенської зони
16:42
З початку доби на фронті зафіксували 118 боєзіткнень: окупанти найактивніші на Покровському, Курахівському та Времівському напрямках
16:34
Кирило Буданов
Буданов пояснив, у чому різниця між "Орешніком" і "Кедром"
16:33
Уряд запропонував збільшити до 15 млн грн виплати родинам цивільних, які загинули при обороні України
16:25
гривня тисяча гривень
"Тисячу Зеленського" українцям виплачуватимуть із грудня до лютого
16:18
Сергій Лавров
Лавров заявив, що Зеленський "злякався" відповіді РФ на застосування далекобійних ракет
16:09
польща кордон
Польща запропонувала Словаччині долучитися до проєкту будівництва укріплень на кордоні з РФ та Білоруссю
16:03
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Під час атаки РФ 22 листопада до Білорусі залітали щонайменше 14 російських "шахедів", - Гаюн
Більше новин