Для чого потрібен пакет законів про Донбас

Дмитро Добрий
6 жовтня, 2017 п'ятниця
18:48

5-6 жовтня Верховна Рада розглянула два невідкладних президентських законопроекти. Це проекти законів №7163 (про деокупацію Донбасу) та №7164 (про продовження ще на 1 рік особливого статусу окупованих територій)

Зміст

Закон про деокупацію після запеклого обговорення було прийнято у тільки першому читанні, закон про особливий статус - депутати проголосували відразу.

Навіщо потрібні ці закони

Законопроект №7163 встановлює, яким чином держава Україна сприймає окупацію окремих районів Донецької й Луганської областей, в який спосіб вона їх повертатиме і що робитиме там після відновлення повного контролю над ними (включно із українсько-російським державним кордоном).

Кінцева мета - "звільнення цих територій та відновлення конституційного ладу на них; захист прав, свобод і законних інтересів громадян України, які постраждали внаслідок російської агресії" (ст. 4).

Отже, про збереження статус-кво чи згоду на існування фейкових "народних республік" не йдеться. Навпаки, Україна збирається ці землі визволяти й визволяти шляхом поєднання зусиль як військового, так і дипломатичного плану. 

Зокрема, п. 3 ст. 5 проекту закону про деокупацію передбачає вжиття "заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, стримування і відсічі російської збройної агресії в Донецькій та Луганській областях", а п. 4 цієї ж ст. 5 передбачає "максимальне використання потенціалу міжнародного співробітництва", на чому ми ще зупинимося нижче.

Окрім того, законопроект №7163 розставляє усі крапки над "і" в юридичній площині, називаючи усе те, що зараз відбувається на Сході України своїми справжніми іменами. 

"Росію Україна кваліфікує як країну-агресора. А за собою ми фіксуємо право на самооборону відповідно до статті 51 Статуту Організації Об'єднаних Націй. Це ще більше зміцнює правову базу для застосування Збройних Сил, розширює їхні спроможності в регіоні", - прокоментував з цього приводу Петро Порошенко.

Також прописано такі поняття як "окупаційна влада Російської Федерації", "окупаційна адміністрація Російської Федерації", "тимчасово окуповані території".

Таким чином, після того як ці положення будуть остаточно проголосовані у якості закону бойові дії з росіянами та їхніми найманцями перейдуть з категорії "антитерористичної операції (АТО)" тобто формально внутрішньоукраїнської проблеми з чисто юридичної точки зору (на що завжди так старанно напирає російська пропаганда та ватажки бандформувань, котрі люблять розповідати про "громадянську війну", "хунту" тощо) у міждержавний конфлікт агресивної Росії, від якої наразі мусить боронити свій суверенітет Україна.

Що далі

Для чого потрібні такі уточнення? Аби застосувати міжнародні важелі впливу - отримати від наших американських партнерів летальну зброю, а від ООН - контингент миротворців.

У Міністерстві закорднних справ та в Адміністрації президента на сьогодні зовсім не сумніваються у можливості появи мироторців ООН на лінії розмежування та на деяких ділянках кордону. Україна, як відомо, послідовно робить у цьому напрямку чіткі й зрозумілі кроки: повторно звернулася до Радбезу ООН з відповідним проханням, отримала підтримку більшості країн-членів Ради безпеки й підготувала проект резолюції, який наразі узгоджується з низкою країн.

Можливо, справа на цьому не завершиться й доведеться йти далі й в прямому сенсі цього слова "відбивати" поки що окуповані території силою. Ця можливість теж передбачена законопроектом №7163, відповідно до ст. 8,9 якого за бойові дії там тепер відповідатимуть безпосередньо Збройні Сили України, а не Антитерористичний центр СБУ, як було (і досі є) до цього. 

При цьому зі ст. 7 проекту закону вилучено посилання на Мінські домовленості, замість згадки про які тепер Україна відштовзуватиметься від Резолюції Ради Безпеки ООН по Україні за 17 лютий 2015 року. Водночас деякі скептики взагалі вимагають уникнути посилань на цю резолюцію. Мовляв, приймалася вона не без урахування позиції Росії. Але як в такому випадку нам розраховувати на миротворців ООН, якщо ми відмовимося від врахування її рекомендацій?

Що ж стосується продовження ще на 1 рік проголосованого 2014-го "особливого статусу" тимчасово окупованих територій, то це чисто декларативний жест, необхідний нашим дипломатам для продовження санкцій й отримання згоди на розміщення вже згаданих миротворців. 

Окрім того, голосування за ці обидва документи покликані стати дієвими "козирями" в руках спецпредставниками США по Україні Курта Волкера. Він вже завтра, 7 жовтня, має зустрічатися у Сербії з питання припинення бойових дій на Донбасі й виведення звідти російської армії зі своїм кремлівським візаві Владиславом Сурковим.

І ще такі два принципових моменти:

- остаточно законопроект №7163 ще не прийнято, то ж його обговорення та редагування триває, й усі зацікавлені сторони можуть пропонувати своє бачення тих чи інших деталей;

- Україна продовжує героїчну боротьбу за свої землі і своїх громадян, тоді як про різноманітні особливості управління визволеними терориторіями можна буде говорити лише після того як вони будуть визволені. До тіє ж пори триває складна гра, у якій Київ все більше і більше нарощує свої позиції, і єдиним мірилом успішності якої стане кінцевий результат.

"Сьогоднішня пролонгація закону (про особливий статус - ред.) не означає його вступ в дію, бо це неможливо без виконання безпекового блоку. Але вона дала зброю нашим дипломатам - на переговори по санкціям і миротворцям", - зазначає з цього приводу перший заступник голови Верховної Ради Ірина Геращенко.

Доки росіяни не припинили обстріли, не звільнили заручників, не вивели свої війська та техніку, усе "особливе" по той бік лінії розмежування не діє й діяти не може.

До речі, підсумки голосування неабияк роздратували Москву, що є ще одним аргументом прихильників прийняття президентського пакету законопроектів.

"Там (у законопроекті №7163 - ред.) міститься стаття, де Російська Федерація називається агресором. І також там не міститься жодної згадки про Мінські домовленості", - обурюється прес-секретар російського президента Дмитро Пєсков.

За його словами, подібні формулювання для Росії є неприйнятними.

Теги:
Читайте також:
Київ
-2.4°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.69
    Купівля 41.69
    Продаж 42.2
  • EUR
    Купівля 43.4
    Продаж 44.1
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
23 грудня
05:50
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ атакувала Україну безпілотниками: як рухалися ворожі дрони в ніч на 23 грудня
05:43
Папа Римський Франциск
"Хай змовкне зброя і зазвучить коляда": Папа Римський вкотре закликав до різдвяного перемир'я в усьому світі
05:30
армія КНДР
У ССО показали документи, які Росія видає військовим з КНДР, аби приховати їхню присутність на фронті 
00:14
У Бразилії розбився літак із пасажирами: щонайменше 10 людей загинули
2024, неділя
22 грудня
23:36
Роберт Фіцо
"Була відповіддю на заяву Зеленського": Фіцо про зустріч із Путіним
22:36
Війна з Росією, ЗСУ
З початку доби на фронті відбулося 207 боєзіткнень: на Курахівському напрямку українські захисники відбили 26 атак
22:13
Дані про стан здоров’я пацієнтів автоматично передаватимуть до Реєстру військовозобов’язаних "Оберіг"
22:09
Ексклюзив
Вибори Україна
"Їхнє завдання – посіяти хаос": нардеп Княжицький про можливість участі в наступних президентських виборах проросійських сил
21:53
Ексклюзив
У Німеччині автомобіль в'їхав у натовп
"Ситуація абсолютно ганебна, усі щось зробили не так" - політолог Сумленний про теракт у Магдебурзі
21:42
Ексклюзив
транзит газу, газ
Технічні можливості є, - експерт з енергетики Закревський про можливості постачання газу до Молдови
21:14
Дональд Трамп
Трамп вже чекає на зустріч з Путіним
20:56
Росіяни пригрозили вдарити по Києву новими балістичними ракетами з КНДР: в ЦПД закликали не піддаватися провокаціям ворога
20:20
Оновлено
Усик привіз на бій до Ер-Ріяду справжню шаблю Івана Мазепи XVII століття
20:17
Саломе Зурабішвілі
Зурабішвілі дала "Грузинській мрії" не більше тижня на призначення нових парламентських виборів
20:07
Огляд
атака багатоповерхівок у Казані
Атака на хімпідприємство в Ростовській області, вибух на базі Північного флоту РФ у Муранську і на ТОТ Донеччини: де в росіян вибухало та палало цього тижня
20:00
OPINION
Ми відновлювали українське занадто повільно
19:49
Володимир Путін та Дональд Трамп
"Усе змінюється". Путін вважає, що після війни з Україною країни Європи та США знову будуть союзниками РФ
19:44
Огляд
Зґвалтування дитини
Жизель Пеліко та її чоловік-ґвалтівник: історія зради, насильства та боротьби за справедливість. Пояснюємо
19:25
Ексклюзив
кібератака
"Не лише Мін'юст відповідає, а й Держспецзв’язку" - керівник "Центру безпекових досліджень "СЕНСС" Черниш про кібератаку на держреєстри
19:00
Інтерв’ю
путін
Путін боїться торпедувати мирний план, але все одно це робить, - Фейгін
18:45
Інтерв’ю
Михайло Костів
"Батько конвенції про геноцид" - Рафал Лемкін: як найвизначніший юрист XX століття пов'язаний з Україною
18:29
Оновлено
ЗСУ загиблі
На Донеччині росіяни розстріляли 4 українських полонених зі 110-ї бригади: що відомо
18:07
прем'єрка Італії Мелоні
"Загроза набагато ширша, ніж ми уявляємо": прем'єрка Італії Мелоні попередила, що РФ може використати мігрантів, аби дестабілізувати ситуацію в Європі
18:00
OPINION
Внутрішнє існування РФ — мракобісся
17:42
Саломе Зурабішвілі
Грузинський прем'єр Кобахідзе висунув ультиматум президентці Зурабішвілі. Перед її виступом на мітингу в Тбілісі поліція конфіскувала авто зі звукотехнікою
17:29
курсанти
Міноборони різко збільшить стипендії курсантів: про які суми йдеться
17:14
Олександр Усик
Хоче відпочити й побачити доньку: Усик поділився планами на майбутнє після перемоги над Ф'юрі
17:02
Ексклюзив
волонтерка
Як РФ вдається дискредитувати українські благодійні фонди: пояснив засновник OSINT-агенції Molfar Старосєк
17:00
За добу росіяни обстріляли 8 населених пунктів Донеччини: загинула людина, ще одна поранена
16:44
Комплекс балістичних ракет середньої дальності KN-15 (Pukguksong-2), КНДР
Північна Корея імовірно передала РФ балістичні ракети KN-15: що про них відомо
16:00
OPINION
Чому серед українців розвелося чимало корисних ідіотів?
15:54
МВФ
Коли закінчиться війна: МВФ не виключає бойових дій до середини 2026 року
15:42
Після катастрофи танкерів з мазутом на узбережжя Новоросійська винесло мертвих дельфінів
15:25
Зеленський, Трамп
Трамп запропонував Зеленському почати думати про припинення вогню та відмову від усіх окупованих територій, - El Pais
15:21
Дрони вночі атакували Орловську область РФ: загорілася нафтобаза
15:08
Інфографіка
AGM-88 HARM
Знищують радари й засліплюють ворожу ППО: що таке AGM-88 HARM – американські ракети, якими ЗСУ свого часу шокували росіян
15:07
Оновлено
Стінг
Стінг заспівав Shape of my Heart під бандуру: на інструменті зіграв український військовий бандурист Тарас Столяр
15:03
зарплати
Три місяці без зарплати: на ТОТ росіяни не виплачують кошти працівникам Бердянського порту
15:03
Ексклюзив
Насправді все населення України отримує субсидії на електроенергію, - експерт з питань енергоефективності Павлюк
14:35
Зеленський заявив, що 2025 рік має стати для України роком справедливого миру
Більше новин