Президент Чехії запропонував продати Крим Росії. Хто ще в ЄС може здати Україну


фото: kremlin.ru
У Євросоюзі є чималий клуб прихильників Кремля, і декого з них варто знати в обличчя

Кремль давно і наполегливо створює собі союзників у Євросоюзі. Інколи вони перетворюються на лідерів своїх країн, що значно підсилює вплив путінського режиму на об'єднану Європу. Як не дивно, нерідко ці любителі російських грошей в минулому були затятими антикомуністами й демократами. Їхню метаморфозу важко пояснити.

Мілош Земан

Фото: Reuters

Президент Чехії перебуває при владі з 8 березня 2013 року. Посада доволі символічна - більшість владних важелів у країні знаходиться в руках прем'єр-міністра. Проте Земан регулярно робить заяви на користь Кремля, а інколи й надає практичну допомогу.

За це в листопаді 2014 року обурені чехи закидали його помідорами та яйцями під час промови, присвяченої 25-річчю Празької весни. Охорона відбивала атаки чорними парасольками.

Зокрема, в 2015 році він запросив Путіна в Прагу, на урочистості з нагоди 70-річчя звільнення концтабору Освенцім. Це викликало протести багатьох громадян Чехії, відбулись акції, на яких учасники несли перекреслений портрет Земана. Виникла громадська ініціатива "Не хочемо Путіна в Празі". В результаті, від ідеї довелось відмовитись, Росію представляв голова адміністрації президента Сергій Іванов.

Того ж року в травні Земан був одним з небагатьох світових лідерів, які не погидували приїхати до Москви, щоб засвітитися на параді, присвяченому 70-річчю перемоги на фашистською Німеччиною.

Окрім цього Земан регулярно робив проросійські заяви, в яких називав санкції шкідливими та звинувачував західних лідерів у русофобії. Останньою послугою для Кремля стала промова Земана в ПАРЄ, в якій він назвав втрату Україною Криму "завершеною справою" і сказав, що має бути "якась компенсація для України - чи в фінансовій формі, чи нафтою і газом". А в разі незгоди України на компенсацію, вважає президент Чехії, розпочнеться "європейська війна".

Це не перша його подібна заява: аналогіно про анексію він говорив у вересні 2016 року, відповідаючи на питання читача видання Parlamentni listy.

Як не дивно, у молодості Земан не вирізнявся особливою любов'ю до Москви. У 1968 році, коли сталася Празька весна, він вступив до компартії. Але вже за два роки його виключили через незгоду з вторгненням радянських військ до Чехословаччини. У 1989 році він опублікував критичну щодо комуністичного режиму статтю, через яку його звільнили з роботи.

Земан також відомий двома пристрастями - він любить футурологію та алкоголь. У 2013 році на виставці відреставрованих скарбів Земан ледь тримався на ногах і час від часу хапався за стіну. ЗМІ запідозрили, що він нетверезий, а його адміністрація пояснювала, що президент підхопив вірусну інфекцію. На захід Земан прибув прямо з прийому в російському посольстві.

Сам він у 2016 році в інтерв'ю для російського видання "Аргументы и факты" заявив, що не любить бехеровку, бо вона занадто солодка, натомість п'є горілку та сливовицю.

Роберт Фіцо

Фото: Facebook / Robert Fico

Прем'єр-міністр Словаччини перебуває при владі з 4 квітня 2012 року. Наприклад, в 2016 році в інтерв'ю для Reuters він заявив, що Україна робить менше зусиль, ніж Росія, для виконання мінських домовленостей. У лютому 2017 року він черговий раз розкритикував санкції ЄС проти РФ.

На практиці Кремлю небагато користі від нього. У Брюсселі Фіцо не наважується ініціювати скасування санкцій (які мають ухвалюватися одноголосно). Так само він гарантує Києву реверс газу, завдяки чому Україна змогла відмовитись від прямих постачань "Газпрому".

Також Фіцо у 2015 році був серед тих світових лідерів, які засвітились на Параді Перемоги в Москві.

Свою політичну кар'єру Фіцо починав у Компартії Чехословаччини. Після Оксамитової революції він приєднався до Партії демократичних лівих, яка стала правонаступницею Комуністичної партії Словаччини. Її він залишив лише в 1999 році, коли політична сила втратила популярність та не змогла подолати прохідний бар'єр.

Віктор Орбан

Фото: kremlin.ru

Прем'єр-міністр Угорщини з 29 травня 2010 року. Давній друг Володимира Путіна й не соромиться це підкреслювати. Зараз його уряд найбільш жорстко виступає проти закону про освіту. Цим він активно підіграє російській пропаганді, яка намагається зобразити Україну в очах Заходу державою печерних націоналістів, які ненавидять все російське, а заодно ще й угорське.

У серпні 2017 року Путін отримав звання почесного доктора Дебреценського університету за те, що "уряд Угорщини і Росія відводять Дебреценському університетові важливу роль в програмі побудови другої черги АЕС "Пакш-2".

У липні 2014 року Орбан сказав, що Угорщині варто поміняти ліберальну демократію на модель, яка існує в Росії, Туреччині, Китаї та Сингапурі. Тоді ж після перемовин з "Газпромом" угорський уряд на три місяці призупиняв реверс газу в Україну. Як і всі інші друзі Кремля, угорський прем'єр регулярно критикує санкції, називаючи їх шкідливими.

Свою політичну кар'єру Орбан починав з антиросійських висловлювань. Він сам говорив, що його погляди радикально помінялись під час служби в армії - до того він був "наївним та відданим прихильником" комуністичного режиму. 16 липня 1989 року Орбан виголосив промову на Площі Героїв у Будапешті з нагоди перепоховання Імре Надя й інши загиблих під час Угорської революції 1956 року. Він вимагав вільних виборів та виводу радянських військ. Ця акція зробила політика відомим і врешті решт привела його партію "Фідес" до влади.

Алексіс Ципрас

Фото: kremlin.ru

Прем'єр-міністр Греції з 21 вересня 2015 року. Ще до свого приходу до влади вирізнявся проросійською позицією, давав розлогі інтерв'ю російським державним ЗМІ, в яких говорив приємні для Кремля речі про шкідливість санкцій, диктат Брюсселя й Вашингтона тощо.

Після приходу до влади Ципрас, всупереч сподіванням росіян, не заблокував санкції. Та й взагалі значно стишив свою прокремлівську риторику. Втім, під час візиту до Києва в лютому 2017 року він не втримався і згадав про шкідливість санкцій, хоча й обережно.

"Греція є членом Європейського Союзу і, незважаючи на факт, що вона має окремий економічний інтерес в негайному вирішенні кризи та скасуванні санкцій, які мають дуже болючий вплив на грецьку економіку, ми не будемо розвалювати європейську єдність", - цитувала Ципраса грецька газета Kathimerini.

Ципрас - молодий радикально лівий політик. Такі дуже легко ведуться на кремлівську пропаганду. До того ж Росія давала йому багато обіцянок допомогти витягнути країну з кризи, хоча й не здатна була їх виконати. А головне, що в Греції майже всі політики - так чи інакше проросійські, що обумовлється цілою низкою чинників, від релігійних до історичних.

Румен Радев

Фото: Reuters

Президент Болгарії з 22 січня 2017 року. Одразу після обрання президентом в інтерв'ю французькій газеті Le Monde він розповів, як сильно шкодять санкції болгарській економіці. Там же він заявив, що хоча анексія Криму - порушення міжнародного права, за словами екс-президента Франції Валері Жискар Д'Естена в історичному та культурному плані Крим російський і визначати його долю мають місцеві жителі.

У червні він сказав, що його країна могла б запустити процес скасування санкцій ЄС, але "має бути зрозуміло, що президент самостійно не може ініціювати подібні дії". Тоді ж Радев запросив Путіна до Софії на святкування 140-річчя звільнення Болгарії від османського панування.

А 5 жовтня під час візиту в Польщу Радев сказав, що "санкції проти Росії не можут тривати вічно, треба шукати шляхи рішення кризи, від яких бізнес не страждає".

Радев - генерал-майор запасу, колишній військовий льотчик. Що цікаво, літати на різноманітних бойових машинах він навчався не лише в Болгарії, але й на авіабазі в США. До президентських виборів у 2016 році не займався політикою - два роки перед цим він командував військово-повітряними силами своєї країни і навіть персонально виконував фігури вищого пілотажу.

новини партнерів

28 лютого, 2021 неділя

27 лютого, 2021 субота

Відео

Введіть слово, щоб почати