live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Президент Чехії запропонував продати Крим Росії. Хто ще в ЄС може здати Україну


фото: kremlin.ru
У Євросоюзі є чималий клуб прихильників Кремля, і декого з них варто знати в обличчя

Кремль давно і наполегливо створює собі союзників у Євросоюзі. Інколи вони перетворюються на лідерів своїх країн, що значно підсилює вплив путінського режиму на об'єднану Європу. Як не дивно, нерідко ці любителі російських грошей в минулому були затятими антикомуністами й демократами. Їхню метаморфозу важко пояснити.

Мілош Земан

Фото: Reuters

Президент Чехії перебуває при владі з 8 березня 2013 року. Посада доволі символічна - більшість владних важелів у країні знаходиться в руках прем'єр-міністра. Проте Земан регулярно робить заяви на користь Кремля, а інколи й надає практичну допомогу.

За це в листопаді 2014 року обурені чехи закидали його помідорами та яйцями під час промови, присвяченої 25-річчю Празької весни. Охорона відбивала атаки чорними парасольками.

Зокрема, в 2015 році він запросив Путіна в Прагу, на урочистості з нагоди 70-річчя звільнення концтабору Освенцім. Це викликало протести багатьох громадян Чехії, відбулись акції, на яких учасники несли перекреслений портрет Земана. Виникла громадська ініціатива "Не хочемо Путіна в Празі". В результаті, від ідеї довелось відмовитись, Росію представляв голова адміністрації президента Сергій Іванов.

Того ж року в травні Земан був одним з небагатьох світових лідерів, які не погидували приїхати до Москви, щоб засвітитися на параді, присвяченому 70-річчю перемоги на фашистською Німеччиною.

Окрім цього Земан регулярно робив проросійські заяви, в яких називав санкції шкідливими та звинувачував західних лідерів у русофобії. Останньою послугою для Кремля стала промова Земана в ПАРЄ, в якій він назвав втрату Україною Криму "завершеною справою" і сказав, що має бути "якась компенсація для України - чи в фінансовій формі, чи нафтою і газом". А в разі незгоди України на компенсацію, вважає президент Чехії, розпочнеться "європейська війна".

Це не перша його подібна заява: аналогіно про анексію він говорив у вересні 2016 року, відповідаючи на питання читача видання Parlamentni listy.

Як не дивно, у молодості Земан не вирізнявся особливою любов'ю до Москви. У 1968 році, коли сталася Празька весна, він вступив до компартії. Але вже за два роки його виключили через незгоду з вторгненням радянських військ до Чехословаччини. У 1989 році він опублікував критичну щодо комуністичного режиму статтю, через яку його звільнили з роботи.

Земан також відомий двома пристрастями - він любить футурологію та алкоголь. У 2013 році на виставці відреставрованих скарбів Земан ледь тримався на ногах і час від часу хапався за стіну. ЗМІ запідозрили, що він нетверезий, а його адміністрація пояснювала, що президент підхопив вірусну інфекцію. На захід Земан прибув прямо з прийому в російському посольстві.

Сам він у 2016 році в інтерв'ю для російського видання "Аргументы и факты" заявив, що не любить бехеровку, бо вона занадто солодка, натомість п'є горілку та сливовицю.

Роберт Фіцо

Фото: Facebook / Robert Fico

Прем'єр-міністр Словаччини перебуває при владі з 4 квітня 2012 року. Наприклад, в 2016 році в інтерв'ю для Reuters він заявив, що Україна робить менше зусиль, ніж Росія, для виконання мінських домовленостей. У лютому 2017 року він черговий раз розкритикував санкції ЄС проти РФ.

На практиці Кремлю небагато користі від нього. У Брюсселі Фіцо не наважується ініціювати скасування санкцій (які мають ухвалюватися одноголосно). Так само він гарантує Києву реверс газу, завдяки чому Україна змогла відмовитись від прямих постачань "Газпрому".

Також Фіцо у 2015 році був серед тих світових лідерів, які засвітились на Параді Перемоги в Москві.

Свою політичну кар'єру Фіцо починав у Компартії Чехословаччини. Після Оксамитової революції він приєднався до Партії демократичних лівих, яка стала правонаступницею Комуністичної партії Словаччини. Її він залишив лише в 1999 році, коли політична сила втратила популярність та не змогла подолати прохідний бар'єр.

Віктор Орбан

Фото: kremlin.ru

Прем'єр-міністр Угорщини з 29 травня 2010 року. Давній друг Володимира Путіна й не соромиться це підкреслювати. Зараз його уряд найбільш жорстко виступає проти закону про освіту. Цим він активно підіграє російській пропаганді, яка намагається зобразити Україну в очах Заходу державою печерних націоналістів, які ненавидять все російське, а заодно ще й угорське.

У серпні 2017 року Путін отримав звання почесного доктора Дебреценського університету за те, що "уряд Угорщини і Росія відводять Дебреценському університетові важливу роль в програмі побудови другої черги АЕС "Пакш-2".

У липні 2014 року Орбан сказав, що Угорщині варто поміняти ліберальну демократію на модель, яка існує в Росії, Туреччині, Китаї та Сингапурі. Тоді ж після перемовин з "Газпромом" угорський уряд на три місяці призупиняв реверс газу в Україну. Як і всі інші друзі Кремля, угорський прем'єр регулярно критикує санкції, називаючи їх шкідливими.

Свою політичну кар'єру Орбан починав з антиросійських висловлювань. Він сам говорив, що його погляди радикально помінялись під час служби в армії - до того він був "наївним та відданим прихильником" комуністичного режиму. 16 липня 1989 року Орбан виголосив промову на Площі Героїв у Будапешті з нагоди перепоховання Імре Надя й інши загиблих під час Угорської революції 1956 року. Він вимагав вільних виборів та виводу радянських військ. Ця акція зробила політика відомим і врешті решт привела його партію "Фідес" до влади.

Алексіс Ципрас

Фото: kremlin.ru

Прем'єр-міністр Греції з 21 вересня 2015 року. Ще до свого приходу до влади вирізнявся проросійською позицією, давав розлогі інтерв'ю російським державним ЗМІ, в яких говорив приємні для Кремля речі про шкідливість санкцій, диктат Брюсселя й Вашингтона тощо.

Після приходу до влади Ципрас, всупереч сподіванням росіян, не заблокував санкції. Та й взагалі значно стишив свою прокремлівську риторику. Втім, під час візиту до Києва в лютому 2017 року він не втримався і згадав про шкідливість санкцій, хоча й обережно.

"Греція є членом Європейського Союзу і, незважаючи на факт, що вона має окремий економічний інтерес в негайному вирішенні кризи та скасуванні санкцій, які мають дуже болючий вплив на грецьку економіку, ми не будемо розвалювати європейську єдність", - цитувала Ципраса грецька газета Kathimerini.

Ципрас - молодий радикально лівий політик. Такі дуже легко ведуться на кремлівську пропаганду. До того ж Росія давала йому багато обіцянок допомогти витягнути країну з кризи, хоча й не здатна була їх виконати. А головне, що в Греції майже всі політики - так чи інакше проросійські, що обумовлється цілою низкою чинників, від релігійних до історичних.

Румен Радев

Фото: Reuters

Президент Болгарії з 22 січня 2017 року. Одразу після обрання президентом в інтерв'ю французькій газеті Le Monde він розповів, як сильно шкодять санкції болгарській економіці. Там же він заявив, що хоча анексія Криму - порушення міжнародного права, за словами екс-президента Франції Валері Жискар Д'Естена в історичному та культурному плані Крим російський і визначати його долю мають місцеві жителі.

У червні він сказав, що його країна могла б запустити процес скасування санкцій ЄС, але "має бути зрозуміло, що президент самостійно не може ініціювати подібні дії". Тоді ж Радев запросив Путіна до Софії на святкування 140-річчя звільнення Болгарії від османського панування.

А 5 жовтня під час візиту в Польщу Радев сказав, що "санкції проти Росії не можут тривати вічно, треба шукати шляхи рішення кризи, від яких бізнес не страждає".

Радев - генерал-майор запасу, колишній військовий льотчик. Що цікаво, літати на різноманітних бойових машинах він навчався не лише в Болгарії, але й на авіабазі в США. До президентських виборів у 2016 році не займався політикою - два роки перед цим він командував військово-повітряними силами своєї країни і навіть персонально виконував фігури вищого пілотажу.

новини партнерів

22 липня, 2018 неділя

21 липня, 2018 субота

22 липня, 2018 неділя

21 липня, 2018 субота

20 липня, 2018 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати