Президент Чехії запропонував продати Крим Росії. Хто ще в ЄС може здати Україну

11 жовтня, 2017 середа
17:40

У Євросоюзі є чималий клуб прихильників Кремля, і декого з них варто знати в обличчя

Зміст

Кремль давно і наполегливо створює собі союзників у Євросоюзі. Інколи вони перетворюються на лідерів своїх країн, що значно підсилює вплив путінського режиму на об'єднану Європу. Як не дивно, нерідко ці любителі російських грошей в минулому були затятими антикомуністами й демократами. Їхню метаморфозу важко пояснити.

Мілош Земан

Фото: Reuters

Президент Чехії перебуває при владі з 8 березня 2013 року. Посада доволі символічна - більшість владних важелів у країні знаходиться в руках прем'єр-міністра. Проте Земан регулярно робить заяви на користь Кремля, а інколи й надає практичну допомогу.

За це в листопаді 2014 року обурені чехи закидали його помідорами та яйцями під час промови, присвяченої 25-річчю Празької весни. Охорона відбивала атаки чорними парасольками.

Зокрема, в 2015 році він запросив Путіна в Прагу, на урочистості з нагоди 70-річчя звільнення концтабору Освенцім. Це викликало протести багатьох громадян Чехії, відбулись акції, на яких учасники несли перекреслений портрет Земана. Виникла громадська ініціатива "Не хочемо Путіна в Празі". В результаті, від ідеї довелось відмовитись, Росію представляв голова адміністрації президента Сергій Іванов.

Того ж року в травні Земан був одним з небагатьох світових лідерів, які не погидували приїхати до Москви, щоб засвітитися на параді, присвяченому 70-річчю перемоги на фашистською Німеччиною.

Окрім цього Земан регулярно робив проросійські заяви, в яких називав санкції шкідливими та звинувачував західних лідерів у русофобії. Останньою послугою для Кремля стала промова Земана в ПАРЄ, в якій він назвав втрату Україною Криму "завершеною справою" і сказав, що має бути "якась компенсація для України - чи в фінансовій формі, чи нафтою і газом". А в разі незгоди України на компенсацію, вважає президент Чехії, розпочнеться "європейська війна".

Це не перша його подібна заява: аналогіно про анексію він говорив у вересні 2016 року, відповідаючи на питання читача видання Parlamentni listy.

Як не дивно, у молодості Земан не вирізнявся особливою любов'ю до Москви. У 1968 році, коли сталася Празька весна, він вступив до компартії. Але вже за два роки його виключили через незгоду з вторгненням радянських військ до Чехословаччини. У 1989 році він опублікував критичну щодо комуністичного режиму статтю, через яку його звільнили з роботи.

Земан також відомий двома пристрастями - він любить футурологію та алкоголь. У 2013 році на виставці відреставрованих скарбів Земан ледь тримався на ногах і час від часу хапався за стіну. ЗМІ запідозрили, що він нетверезий, а його адміністрація пояснювала, що президент підхопив вірусну інфекцію. На захід Земан прибув прямо з прийому в російському посольстві.

Сам він у 2016 році в інтерв'ю для російського видання "Аргументы и факты" заявив, що не любить бехеровку, бо вона занадто солодка, натомість п'є горілку та сливовицю.

Роберт Фіцо

Фото: Facebook / Robert Fico

Прем'єр-міністр Словаччини перебуває при владі з 4 квітня 2012 року. Наприклад, в 2016 році в інтерв'ю для Reuters він заявив, що Україна робить менше зусиль, ніж Росія, для виконання мінських домовленостей. У лютому 2017 року він черговий раз розкритикував санкції ЄС проти РФ.

На практиці Кремлю небагато користі від нього. У Брюсселі Фіцо не наважується ініціювати скасування санкцій (які мають ухвалюватися одноголосно). Так само він гарантує Києву реверс газу, завдяки чому Україна змогла відмовитись від прямих постачань "Газпрому".

Також Фіцо у 2015 році був серед тих світових лідерів, які засвітились на Параді Перемоги в Москві.

Свою політичну кар'єру Фіцо починав у Компартії Чехословаччини. Після Оксамитової революції він приєднався до Партії демократичних лівих, яка стала правонаступницею Комуністичної партії Словаччини. Її він залишив лише в 1999 році, коли політична сила втратила популярність та не змогла подолати прохідний бар'єр.

Віктор Орбан

Фото: kremlin.ru

Прем'єр-міністр Угорщини з 29 травня 2010 року. Давній друг Володимира Путіна й не соромиться це підкреслювати. Зараз його уряд найбільш жорстко виступає проти закону про освіту. Цим він активно підіграє російській пропаганді, яка намагається зобразити Україну в очах Заходу державою печерних націоналістів, які ненавидять все російське, а заодно ще й угорське.

У серпні 2017 року Путін отримав звання почесного доктора Дебреценського університету за те, що "уряд Угорщини і Росія відводять Дебреценському університетові важливу роль в програмі побудови другої черги АЕС "Пакш-2".

У липні 2014 року Орбан сказав, що Угорщині варто поміняти ліберальну демократію на модель, яка існує в Росії, Туреччині, Китаї та Сингапурі. Тоді ж після перемовин з "Газпромом" угорський уряд на три місяці призупиняв реверс газу в Україну. Як і всі інші друзі Кремля, угорський прем'єр регулярно критикує санкції, називаючи їх шкідливими.

Свою політичну кар'єру Орбан починав з антиросійських висловлювань. Він сам говорив, що його погляди радикально помінялись під час служби в армії - до того він був "наївним та відданим прихильником" комуністичного режиму. 16 липня 1989 року Орбан виголосив промову на Площі Героїв у Будапешті з нагоди перепоховання Імре Надя й інши загиблих під час Угорської революції 1956 року. Він вимагав вільних виборів та виводу радянських військ. Ця акція зробила політика відомим і врешті решт привела його партію "Фідес" до влади.

Алексіс Ципрас

Фото: kremlin.ru

Прем'єр-міністр Греції з 21 вересня 2015 року. Ще до свого приходу до влади вирізнявся проросійською позицією, давав розлогі інтерв'ю російським державним ЗМІ, в яких говорив приємні для Кремля речі про шкідливість санкцій, диктат Брюсселя й Вашингтона тощо.

Після приходу до влади Ципрас, всупереч сподіванням росіян, не заблокував санкції. Та й взагалі значно стишив свою прокремлівську риторику. Втім, під час візиту до Києва в лютому 2017 року він не втримався і згадав про шкідливість санкцій, хоча й обережно.

"Греція є членом Європейського Союзу і, незважаючи на факт, що вона має окремий економічний інтерес в негайному вирішенні кризи та скасуванні санкцій, які мають дуже болючий вплив на грецьку економіку, ми не будемо розвалювати європейську єдність", - цитувала Ципраса грецька газета Kathimerini.

Ципрас - молодий радикально лівий політик. Такі дуже легко ведуться на кремлівську пропаганду. До того ж Росія давала йому багато обіцянок допомогти витягнути країну з кризи, хоча й не здатна була їх виконати. А головне, що в Греції майже всі політики - так чи інакше проросійські, що обумовлється цілою низкою чинників, від релігійних до історичних.

Румен Радев

Фото: Reuters

Президент Болгарії з 22 січня 2017 року. Одразу після обрання президентом в інтерв'ю французькій газеті Le Monde він розповів, як сильно шкодять санкції болгарській економіці. Там же він заявив, що хоча анексія Криму - порушення міжнародного права, за словами екс-президента Франції Валері Жискар Д'Естена в історичному та культурному плані Крим російський і визначати його долю мають місцеві жителі.

У червні він сказав, що його країна могла б запустити процес скасування санкцій ЄС, але "має бути зрозуміло, що президент самостійно не може ініціювати подібні дії". Тоді ж Радев запросив Путіна до Софії на святкування 140-річчя звільнення Болгарії від османського панування.

А 5 жовтня під час візиту в Польщу Радев сказав, що "санкції проти Росії не можут тривати вічно, треба шукати шляхи рішення кризи, від яких бізнес не страждає".

Радев - генерал-майор запасу, колишній військовий льотчик. Що цікаво, літати на різноманітних бойових машинах він навчався не лише в Болгарії, але й на авіабазі в США. До президентських виборів у 2016 році не займався політикою - два роки перед цим він командував військово-повітряними силами своєї країни і навіть персонально виконував фігури вищого пілотажу.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.11
    Продаж 43.87
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
23 листопада
07:40
Дональд Трамп
Трамп розглядає на посаду спецпосланця з питань України колишнього керівника розвідки Гренелла, - Reuters
07:08
Радослав Сікорський
Сікорський заявив, що застосування росіянами нової балістичної ракети є "виявом розпачу Путіна"
06:47
поліція
База даних "Воєнний злочинець" має інформацію про понад 680 тис. причетних до агресії РФ, - Нацполіція
06:26
Прапор США
Китайські хакери готуються до здійснення атак у разі конфлікту з США, - кіберкомандування
05:43
Японія
Японія та ПРООН передали Харкову та Одесі енергообладнання для забезпечення потреб критичної інфраструктури
04:49
Сербія
Катастрофа на залізничному вокзалі в Сербії: у межах розслідування заарештували 11 людей
03:27
Дональд Трамп
Трамп обрав кандидатом на посаду міністра фінансів США інвестора Скотта Бессента
03:10
Еммануель Макрон
Назвав лідерів країни придурками: Гаїті викликала посла Франції через висловлювання Макрона
02:15
національний кешбек
Українцям в Дії виплатили 119 млн грн нацкешбеку, отриманого за жовтень
01:37
Оновлено
Едіє Муслімова
У Криму ФСБ затримала головну редакторку дитячого кримськотатарського журналу "Арманчыкъ" Едіє Муслімову
01:24
Ілюстративне
Викинула з 8 поверху: киянку засудили за вбивство кота
00:56
Бердянськ
У районі порту в Бердянську пролунав вибух
00:38
Bloomberg оприлюднив дані розвідки США про вбивства опонентів Путіна за кордоном
00:38
так званий міністр юстиції "ДНР" Юрій Сироватка
В Україні заочно засудили так званого міністра юстиції "ДНР"
00:17
Оновлено
шахеди, ППО, ЗСУ
Росія атакувала Україну "шахедами". Ситуація у ніч на 23 листопада
00:04
Дмитро Медведєв
Медведєв заявив, що Трамп може "завершити конфлікт в Україні"
2024, п'ятниця
22 листопада
23:39
Росіяни найактивніше атакують на Покровському й Курахівському напрямках, на Курщині українські бійці тримають оборону
23:37
OPINION
Мігранти в Україні: зрада чи порятунок економіки?
23:21
Оновлено
Оборонна співпраця й посилення санкційного тиску на РФ: Сибіга і Шмигаль зустрілися в Києві з очільником МЗС Чехії Ліпавським
23:11
Запорізька область
РФ обстріляла Запоріжжя та область: пошкоджено будинки, ферму та склади
23:03
Конор Макгрегор
Ірландського бійця UFC Макгрегора визнали винуватим у зґвалтуванні жінки у 2018 році
22:50
вогонь, полум'я, пожежа
Росіяни мають значне просування на відтинку Кліщіївка - Андріївка, - DeepState
22:45
Петер Сіярто
Сіярто заявив, що санкції США проти Газпромбанку "є атакою на суверенітет" Угорщини
22:37
Представник ГУР Вадим Скібіцький
У ГУР підтвердили, що Росія розробляла план з поділу України на три частини
22:23
Оновлено
Кім Чен Ин інспектує війська КНДР
В ОТУ "Харків" заперечили, що на Харківському напрямку помітили північнокорейських військових
22:08
Володимир Зеленський
Робота над Планом стійкості триває, її мають завершити в грудні, - радник Зеленського Литвин
21:26
Ексклюзив
Контратенор Андреас Шолль виступив на закритті Міжнародного фестивалю барокової музики в Києві
21:24
Дональд Туск
"Відчуваємо, що наближається невідоме": Туск про ймовірність глобального конфлікту з Росією
21:09
Ексклюзив
Валентин Наливайченко
Росія модернізує радянський мотлох, американці знають, як із цим боротися, - ексголова СБУ Наливайченко
20:56
Дональд Трамп
Винесення вироку Трампу в справі про підкуп порноакторки відклали на невизначений термін
20:52
Херардо Мартіно та Ліонель Мессі
Команда Мессі та Кривцова залишилась без головного тренера
20:50
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Нові подробиці щодо удару по Дніпру та чим зумовлене просування росіян на Донеччині. Колонка Сергія Згурця
20:39
Огляд
Не загубіть "Сімейний альбом": що подивитися на вихідних
20:19
ЗРК NASAMS
До України прибула система ППО NASAMS від Канади
20:01
OPINION
День поцілунків
19:54
ППО THAAD
Україна веде переговори з партнерами щодо нових систем ППО, які здатні захистити від нових ризиків, - Зеленський
19:54
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Карпати" перемогли "Колос" в УПЛ. Результати та розклад 14-го туру
19:46
Ламін Ямаль (ліворуч), Монако - Барселона
"Барселона" і 17-річний футболіст домовилися про контракт із відступними в 1 млрд євро
19:42
Володимир Зеленський
Інформацію про загрози не потрібно сприймати як дозвіл на вихідний, – Зеленський
19:40
Кароль Навроцький
У Польщі опозиційна партія "Право і справедливість" підтримає на виборах президента безпартійного кандидата Навроцького
Більше новин