Каталонія хотіла незалежності, але втратить навіть автономію. Як загострюється іспанська криза

23 жовтня, 2017 понедiлок
17:08

Криза в Каталонії стає дедалі гострішою, та жодна зі сторін поки що не збирається відступати

Зміст

Цього тижня Каталонію можуть позбавити автономії та перевести на ручне управління центральним урядом. У п'ятницю Сенат (верхня палата іспанського парламенту) має зібратись та розглянути це питання. Каталонський уряд заявляє, що не буде підкорятися наказам з Мадриду.

У четвер тамтешній парламент збереться, щоб виробити план подальших дій. Одним із кроків, який можна від нього чекати - остаточне проголошення незалежності.

Протистояння двох прем'єрів

Раніше голови урядів Іспанії та Каталонії утримувались від взаємних персональних атак. Але тепер Маріано Рахой та Карлес Пучдемон не соромляться переходити на особистості.

За словами іспанського прем'єра, Пучдемон цілеспрямовано спровокував кризу і йому бракує гідності, щоб дати раду в делікатній ситуації. "Цього б, напевно, ніколи не сталося, якби у керма була інша особа зі схожими ідеями", - сказав Рахой.

Вочевидь, це одна з причин, через яку уряд в Мадриді вирішив провести в Каталонії дострокові вибори. Планується усунути від влади нинішній уряд, віддати важелі управління тимчасовій адміністрації, а після виборів повернути їх новому уряду.

У Мадриді сподіваються, що переможуть або юніоністи, або менш радикальні прихильники посилення автономії. На минулих виборах противники незалежності набрали всі разом близько 40%.

Пучдемон не забарився з відповіддю та заявив, що дії іспанського прем'єра - це "найгірша атака на установи та народ Каталонії з часів диктаторського режиму Франко". Фактично він звинуватив Рахоя у фашистських замашках. За часів генералісімуса ніяких автономій не було й будь-які натяки на незалежність регіонів жорстко карались.

Спікер каталонського уряду Джорді Турулл заявив, що питання виборів не обговорюється. Натомість, сказав він, парламент у четвер може проголосити незалежність.

Як поглиблювалася криза

На референдумі, який відбувся 1 жовтня, проголосувало 43% каталонців, і 90% з них підтримали незалежність. Голосування провели, незважаючи на рішення конституційного суду, який визнав його нелегальним. Ті мешканці регіону, які хочуть залишатись з Іспанією, бойкотували референдум.

Іспанська поліція намагалась запобігти волевиявленню, блокуючи дільниці, конфіскуючи бюлетені та розганяючи людей. Від її палиць та гумових куль отримали травми 844 людини.

Відтоді в Каталонії відбулося вже кілька протестів. Спочатку місцеві жителі обурювалися жорстокими діями поліції та вимагали права на волевиявлення. Потім була демонстрація, під час якої від Мадриду вимагали діалогу. А після цього була демонстрація каталонців, які не бажають відділятися та хочуть залишитися з Іспанією.

Через дев'ять днів після референдуму Пучдемон зробив заяву, яка ще більше заплутала ситуацію. Він проголосив, що регіон отримав право проголосити незалежність. Але одразу ж додав, що тимчасово відкладає проголошення незалежності заради перемовин з Мадридом.

Читайте також: Каталонія топчеться на місці, а в Іспанії хочуть скасувати навіть її автономію. Чому незалежність відкладається

Центральний уряд почав вимагати пояснень: так проголошено незалежність, чи ні. Рахой дав час на чітку відповідь до 19 жовтня. А 16 жовтня було заарештовано за заклики до антиурядових дій лідерів двох організацій, що виступають за незалежність - Жорді Санчеса та Жорді Куішара. На демонстрації, яка відбулася у Барселоні в суботу, 21 жовтня, люди тримали листки А4 з написом: "Звільніть Жордісів!".

Пучдемон попросив у Рахоя два місяці на переговори. У відповідь іспанський прем'єр зібрав своїх міністрів аби запустити, як пишуть іспанські ЗМІ, "ядерну опцію". Так вони називають застосування 155-ї статті Конституції, яка передбачає припинення місцевого самоврядування для всіх 17 автономних іспанських провінцій. Щоб вона запрацювала, потрібне ще схвалення Сенату, який збереться в п'ятницю.

Як житиме Каталонія під керівництвом Мадрида

Вибори нового парламенту й формування нового уряду в Каталонії мають відбутися не пізніше ніж через шість місяців. Рахой сказав, що він хоче, аби вони пройшли якомога скоріше.

На цей час будуть відсторонені від керівництва президент Женералітету та прем'єр-міністр Карлес Пучдемон, віце-президент та всі міністри каталонського уряду. Їх замінить адміністрація з Мадриду. Зрозуміло, що й місцевий парламент, де більшість складають прихильники незалежності, буде розпущено.

Віце-прем'єр Іспанії Сорая Саенс де Сантамарія пояснила, що, можливо, буде призначений "міністр по Каталонії" - людина, яка буде від імені мадридського уряду керувати регіоном.

Окрім того, буде взято під контроль місцеву поліцію. В Іспанії є Guardia Civil - поліція, яка діє від імені центрального уряду. У Каталонії більшість її функцій виконує Mossos d'Esquadra. Останню позбавлять повноважень, доки не підшукають іншого керівника.

Нарешті, уряд Рахоя збирається взяти під контроль суспільне телебачення Каталонії - телеканал TV3. Воно веде мовлення виключно каталонською мовою, хоча, наприклад, у випусках новин іспанська не дублюється.

Проте, якщо у четвер парламент Каталонії відмовиться проголошувати незалежність, цілком можливий крок назад і з боку іспанського уряду, повідомила Сантамарія. За її словами, Сенат, який у п'ятницю має схвалити скасування автономії, може "адаптуватися" відповідно до подій. Втім, подібний сценарій зараз виглядає як малоймовірний.

ЄС обрав роль спостерігача

Самі каталонці говорять, що вони не дуже розуміють, чого чекати від центрального уряду. "Ми налякані та нервуємось. Коли бачиш усі ці гелікоптери, які літають над нами і не знаєш, вони збираються стріляти, чи що?" - сказав кореспондентці CNN один із учасників демонстрації 21 жовтня.

У Каталонії дії Мадриду призводять до посилення протестних настроїв. На кожен крок, який робить Мадрид, аби не допустити незалежності Каталонії, каталонці відповідають все з більшим енергією, зауважує телеканал CNN.

Не відтає й місцева преса. Газети Каталонії закликають Пучдемона діяти рішучіше. Видання La Vangardia на першу шпальту винесла ультимативний заголовок: "Президенту, постав виборчі урни".

Звісно, що каталонці навряд чи закидають нову адміністрацію коктейлями Молотова. Навіть під час референдуму місцеві лідери закликали до пасивного спротиву поліції. Проте пристрасті стають все більш гарячішими й нічого доброго подібне загострення не віщує. Банки та деякі підприємства вже переносять свою діяльність з Каталонії в більш спокійні місця.

Пучдемон продовжує закликати лідерів ЄС виступити посередниками в перемовинах з Мадридом. Але вони в конфлікт влазити не поспішають. Офіційна позиція Євросоюза була сформульована одразу після референдуму - це внутрішня справа Іспанії, яку вона сама має вирішити. Аналогічну позицію вибрала й українська влада.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.14
    Купівля 41.14
    Продаж 41.64
  • EUR
    Купівля 43.12
    Продаж 43.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
16:57
Ексклюзив
ракети "Х-22" з бомбардувальника ТУ-22М3
РФ вже використовувала ракети з подібною вагою бойової частини: Хазан про удар міжконтинентальною балістикою по Дніпру
16:52
Капустин Яр
"Капустин Яр", звідки росіяни запускали міжконтинентальну балістику, потрапив під атаку БПЛА, - ЗМІ
16:49
Ексклюзив
ЗСУ
Окупанти ймовірно контролюють частину Курахового, - військовий оглядач Попович
16:49
У Києві в руках чоловіка здетонувала коробка з вибухівкою: він загинув
16:49
шенгенська віза шенген
Болгарія та Румунія підписали угоди з ЄС про приєднання до Шенгенської зони
16:49
Оновлено
Росія запустила "шахеди": у Сумах є загиблі та постраждалі, на Київщині працювала ППО
16:42
З початку доби на фронті зафіксували 118 боєзіткнень: окупанти найактивніші на Покровському, Курахівському та Времівському напрямках
16:34
Кирило Буданов
Буданов пояснив, у чому різниця між "Орешніком" і "Кедром"
16:33
Уряд запропонував збільшити до 15 млн грн виплати родинам цивільних, які загинули при обороні України
16:25
гривня тисяча гривень
"Тисячу Зеленського" українцям виплачуватимуть з грудня до лютого
16:18
Сергій Лавров
Лавров заявив, що Зеленський "злякався" відповіді РФ на застосування далекобійних ракет
16:09
польща кордон
Польща запропонувала Словаччині долучитися до проєкту будівництва укріплень на кордоні з РФ та Білоруссю
16:03
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Під час атаки РФ 22 листопада до Білорусі залітали щонайменше 14 російських "шахедів", - Гаюн
16:01
OPINION
Стати Джоном Макклейном. Як утримати глузд під ядерними погрозами
15:52
"Не можу пити і їсти": письменник і військовий Сергій Сайгон потрапив у ДТП
15:50
Андрій Сибіга
"Додатковий шанс прискорити мирний процес": Сибіга про перемогу Трампа
15:34
У Харкові новорічну ялинку міста встановили в метро
У Харкові новорічну ялинку міста встановили в метро
15:33
Ексклюзив
Тайвань прапор
Генератори та ноутбуки: Тайвань виділив $10 млн допомоги для Асоціації міст України
15:32
Ізраїль, ЦАХАЛ
У ЦАХАЛі заявили, що знайшли протитанкові ракети російського виробництва на посту "Хезболли"
15:27
Росія намагається налякати Захід загрозою ядерної війни, аби змінити курс підтримки України, - ЦПД
15:04
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:37
генератори від USAID
USAID передало 63 генератори водопостачальникам чотирьох областей України
14:27
PR
Чорна п'ятниця 2024: де найвигідніше купити одяг, взуття і косметику?
14:26
У Києві відкрили реабілітаційний центр Recovery для військових, поліцейських і рятувальників
14:23
Російські солдати
У бойових діях проти України беруть участь майже 580 тис. росіян, - ГУР
14:16
Партнерський матеріал
Чому Шевченко не носив джинсів, або 4 пізнавальні книги для дітей про Україну та українців
14:05
OPINION
Як перемога Майдану наблизила поразку демократії
14:00
Збірна України з футболу, Ліга націй
Жеребкування в Лізі націй: Україна зіграє проти Бельгії у плейоф за місце у дивізіоні A
13:53
Оновлено
новини Львівщини
Окупанти обстріляли Херсон і область: скинули вибухівку на тролейбус, поранили двох людей
13:40
ГУР
ГУР заявило: росіяни вдарили по Дніпру балістичною ракетою з комплексу "Кєдр"
13:36
У трьох областях викрили організаторів схем зі "студентськими" відстрочками від мобілізації
13:29
Швеція профінансує виробництво українських далекобійних дронів
13:08
генератор
У Києві затвердили рекомендації для безпечного використання генераторів
13:00
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 22 листопада: скільки коштують євро, долар і злотий
12:55
Ліки
Якщо українці зловживатимуть антибіотиками, за 10 років пневмонія може стати невиліковною, - Ляшко
12:48
мокрий сніг
Синоптикиня Наталка Діденко розповіла, якої погоди чекати українцям цими вихідними
12:24
Донецька область, стела
Росіяни атакували передмістя Краматорська: загинула людина, є поранені
12:21
Ексклюзив
ексзаступник начальника Генштабу ЗСУ генерал-лейтенант Ігор Романенко
Patriot - не зовсім та зброя, потрібні такі ЗРК, як на базі США в Польщі, - генерал Романенко про збиття міжконтинентальних ракет РФ
12:18
дрони
Українські виробники стали лідерами за кількістю заявок у серії міжнародних тендерів Коаліції дронів
12:00
OPINION
Гра в боягуза
Більше новин