СРСР давно розвалився, але українці - все ще радянські люди. Як Україну руйнує більшовизм у головах

7 листопада, 2017 вiвторок
15:53

У свідомості українців досі домінують радянські риси: протиставлення себе іншим, нетерпимість і подвійна мораль

Постріл з крейсеру «Аврора» ввечері 25 жовтня 1917 року ознаменував прихід до влади в Російській імперії нового політичного класу – пролетаріату. 

Провідниками його політики стали «більшовики» - очолюване Леніним крило комуністичної партії, а інструментами - війни, терор, голодомори, репресії та депортації. І хоча більшовизм давно перестав бути в Україні одноосібною ідеєю, наслідки холостого пострілу «Аврори» дають про себе знати і донині.

В 2012 році Інститут світової політики в спеціальному дослідженні проаналізував прояви пострадянськості в політиці та суспільстві кількох країн, які входили до СРСР,  і виявив чимало спільних рис. Усім був притаманний однин і той самий світогляд, який відбивався на поведінці людей і проявлявся в політиці.

Стратегія життя пострадянської людини

Патерналізм. Пострадянські люди переважно розглядають державу як священну всемогутню інстанцію, яка повинна запропонувати вирішення всіх проблем 

Конформізм. Пострадянські люди, приймаючи рішення та виробляючи плани, часто вдаються до установок «А що скажуть люди?» або ж «Я хочу бути, як усі». 

Запізніле прийняття інновацій та страх реформ. Пострадянські люди дуже часто не розуміють значення реформ, не приймають їх і не люблять зміни. Страх реформ у радянські часи був посіяний колективізацією та індустріалізацією 

Нетолерантність. Пострадянські люди не завжди готові зрозуміти і свідомо толерувати людину, яка інша культурно, соціально, релігійно та сексуально. 

Заперечення індивідуальності. Індивідуальність не є цінністю для радянських людей. Досить часто спостерігається феномен, коли вони не відчувають цінності навіть власної особистості. 

Соціальна відчуженість. Пострадянські люди відчувають відчуження навіть від свого найближчого соціального оточення. Вони можуть викидати сміття, псувати стіни в ліфті будинку, де мешкають. Вони відчувають лише мінімальну відповідальність за себе.

Знецінення таланту й знань. Пострадянські люди в переважній більшості не вміють цінити таланти, знання та майстерність інших людей.

Такі риси формують особливі моделі поведінки: торгівлю цінностями, непривітність, ірраціональне споживання.

В політиці ж вони проявляються у вигляді домінуючого кумівства, сприйняття влади як бізнес-проекту, домінування персоналій над інститутами, статусних привілеїв і відсутності відповідальності за публічну брехню.

За кілька років тенденції, про які попереджали експерти, стали політичним мейнстрімом. Про засилля популізму в українській політиці сьогодні не говорить лише ледачий. Але жоден український політик не втратив електоральної підтримки через брехню. І не поніс за неї політичної відповідальності. 

Які радянські риси домінують в українців

Соціологічні дослідження досі фіксують домінування в свідомості українців радянських рис: схильність до спрощення ситуації, протиставлення себе іншим, нетерпимість і подвійну мораль. 

Вони гучно лають політичну корупцію і спокійно толерують побутову, з більшовицьким розмахом узагальнюють недоліки і не помічають переваг.

Наприклад, дослідження Інституту соціології показало, що більшість українців вважають інших аморальними. На питання, чи здатні інші українці на нечесний вчинок заради вигоди, ствердну відповідь дали 70,8% людей.

На думку соціолога Євгена Головахи, це відображає той факт, що частина українського суспільства тяжіє до спрощення ситуації. Замість розібратися, хто справді чесний, а хто — ні, є схильність до думки, що всі нечесні

Освічені люди, за словами Головахи, вважають інших менш аморальними і не схильні до узагальнень про нечесність усієї спільноти, якщо натрапили на кілька випадків нечесності. 


Приклад різниці в усвідомленнях ілюструє опитування школярів із запитанням, - чи скажуть вони вчителю, що товариш по парті списує. У нашій системі цінностей це здається неетичним, зрадницьким. Натомість багато з європейців відповіли, що скажуть. Головаха відзначає: найбільше ствердних відповідей було в заможних країнах.


Соціологічне опитування «Ким ми себе вважаємо і хто ми є?» фондів «Відродження та «Демократичні ініціативи» в 2016 році показало, що попри усвідомлення змін, які відбуваються в суспільстві, готовність українців до зміни власної поведінки є меншою. Українці відмічають зростання громадянської активності, проте залишаються пасивними.

50% респондентів вважають, що готовність об’єднуватися у громадські організації зросла, але лише 18% опитуваних готові до об’єднання. 43% вважають, що зросла готовність брати участь у політичному життя і лише 12% готові самі брати участь. Результат, на думку соціологів, свідчить про відстороненість суспільства від політики.

Так само фіксується розрив і у питанні контролю влади громадянами. 44% опитаних вважають, що така участь зростає, проте особисто лише 16% респондентів готові контролювати владу.

Вирішувати проблеми чужими руками

Опитування свідчать, що більшість українців вважають здатними на нечесний вчинок інших людей, а не себе. Вони усвідомлюють зміни в суспільстві, але демонструють неготовність змінюватися самим. Помічають громадську активність навколо себе, але воліють залишатися пасивними. Відзначають успіхи в контролі над владою, але не виявляють готовності самим здійснювати контроль. 

Експерти починають говорити про новий вид патерналізму: замість всеохоплюючої віри у державу, формується віра в громадські організації. Спільна риса при цьому одна: лад в країні за нас мають наводити інші.

В останні роки заговорили про брак відповідальності в суспільстві як про тенденцію, яка притаманна пострадянським країнам, дедалі більше поширюється в світі і становить пряму загрозу для демократії.

Політично некомпетентні громадяни не здатні зробити якісний вибір. Це робить неефективним механізм виборів і вихолощує ідею демократії як інституту. З цією тенденцією пов’язують Brexit, радикалізацію політичних настроїв в Європі, результати президентських виборів у США. І в ній - загроза політичного реваншу в Україні і низької ефективності реформ.

Некомпетентні виборці приводять до влади демагогів. Але мало хто із виборців пов’язує шахрайство у політиці й у владі зі своїм некомпетентним вибором.

Віра Гирич

Теги:
Читайте також:
Київ
+9°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.45
  Купівля 39.45
  Продаж 39.9
 • EUR
  Купівля 42.11
  Продаж 42.83
 • Актуальне
 • Важливе
2024, середа
24 квітня
02:58
Typhoon
Велика Британія відправить до Польщі винищувачі Typhoon
01:55
Оновлено
ЗРК С-300 РФ
Армія РФ вдарила ракетами по житловому комплексу в Харкові та області: щонайменше 2 поранених
01:52
Міноборони створює єдину систему надання медичної допомоги пораненим за стандартами НАТО
00:58
Сергій Кислиця
ООН має докази систематичного використання сексуального насильства Росією як знаряддя війни і тортур
00:54
Айтана Бонматі
Оголошено імена володарів спортивного "Оскара"
00:40
Валерій Залужний
В ОП повідомили, коли Залужний розпочне роботу на посаді посла у Великій Британії
00:28
Білий дім
У Білому домі розповіли, як розподілятиметься допомога Україні після надання $61 млрд
2024, вiвторок
23 квітня
23:54
Михайло Мудрик (у синій формі) та Бен Вайт, Арсенал - Челсі
"Арсенал" принизив "Челсі" в "українському дербі" та став одноосібним лідером АПЛ
23:26
Оновлено
Україна США
Україна у новому пакеті допомоги від США на $1 млрд може отримати далекобійні ракети ATACMS, - CNN
22:50
навчання ЗСУ
Для активних дій цього недостатньо, - політолог Магда про допомогу Україні від партнерів
22:47
Оновлено
Сенат США
Сенат США схвалив розгляд законопроєкту про допомогу Україні за скороченою процедурою
22:44
Тимур Іванов, Володимир Путін та Сергій Шойгу (зліва - направо)
У Росії за підозрою у хабарництві затримали заступника міністра оборони, який курував "відновлення" Маріуполя
22:20
Володимир Зеленський
Зеленський обговорив із Сирським посилення ЗСУ на ключових ділянках фронту
22:00
Ексклюзив
Глава Офісу президента України Андрій Єрмак
Поки міністри виконують вказівки Єрмака, їхні перестановки не будуть ефективними: Луценко про підозру Сольському
21:43
Микола Княжицький
Припинення вчинення консульських дій щодо українських чоловіків, які перебувають за кордоном - пряме порушення Конституції, - Княжицький
21:28
Ексклюзив
злочини росії
"Щоб жінки й в Європі, і в Балтійських країнах усвідомили, що з ними також може статися": у Польщі опублікували звіт про звірства росіян проти українок
21:13
Оновлено
Військовий квиток
Крім дітей до 12 років: українцям за кордоном припинили видачу документів. У МЗС дали роз'яснення
20:34
Київські митники вилучили з посилки три археологічні артефакти з 6 тисячоліття до н.е.
Артефакти з 6 тисячоліття до н.е.: київські митники вилучили цінну знахідку
20:06
OPINION
Ігор Гулик
Андрій Єрмак. З топу Time – у прем’єри?
20:02
ЗСУ. кулемет
Сили оборони відбили 59 ворожих атак за добу: найактивніше росіяни наступали на Новопавлівському, Бахмутському й Авдіївському напрямках
20:00
Єнс Столтенберг
"Створюємо довгострокові плани фінансових зобов'язань": Столтенберг про допомогу НАТО Україні
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 790-го дня війни: три "урали" мертвих окупантів у Маріуполі і найбільший пакет військової допомоги від Британії
19:34
Ексклюзив
Карта бойових дій Бахмут 23.04.24
Противник стягнув до Часового Яру велику кількість техніки й особового складу, - майор НГУ Кожубенко
19:24
Митрополит Епіфаній і Гундяєв
У ВСУ прокоментували перше в Україні рішення про законність переходу громади з УПЦ МП до ПЦУ
19:14
Україна_Словаччина
Українці подякували словацькому народу за підтримку збору на боєприпаси після відмови уряду долучитися до чеської ініціативи
19:02
На фото: "Дедпул і Росомаха"
Вийшов новий трейлер фільму "Дедпул і Росомаха", який побив рекорд всесвіту Marvel
19:01
Ріші Сунак
Британія переведе оборонну промисловість на військову основу
18:23
Данія
Данія надасть Україні €380 млн для критичної інфраструктури, яка використовує відновлювальну енергетику
18:21
На фото: Том Йорк з Radiohead
Фронтмен Radiohead Том Йорк випустив дві пісні, які стали саундтреками до фільму Confidenza
18:18
фортифікація, обладнання рубежів оборони, ЗСУ
Кабмін виділив ще 8 млрд грн на будівництво фортифікацій
18:18
Ексклюзив
Джо Байден
У Defense Express пояснили, що таке президентське вилучення, яке має пройти законопроєкт про допомогу від США
18:09
OPINION
Богдан Логвиненко
Про типаж Вікторії Спартц
18:01
Новини компаній
Переваги металопластикових вікон
18:00
Литва прапор
Литва планує закупити для України радари ППО
17:52
Дамба ДніпроГЕС, Запоріжжя
На Дніпрогес триває розбір завалів і демонтаж, про відновлення енергетичної складової наразі не йдеться, - голова Запорізької ОВА
17:49
Ошукали мешканців Чехії на 5,5 млн грн: в Одесі викрили шахрайський колцентр
17:29
На фото: Лана Дель Рей на фестивалі Coachella
Фестивалю Coachella загрожує $28 тис. штрафу за те, що виступ Лани Дель Рей завершився на 13 хвилин пізніше
17:19
окупанти
Штурмували позиції ЗСУ в Мар'їнці та Вугледарі: СБУ повідомила про підозру 5 бойовикам
17:14
Росія Ленін Фінляндія культура
У Фінляндії закривають музей Леніна, який працював з 1946 року
17:03
військові облігації, Дія
Українці придбали за добу через Дію облігацій на понад 30 млн грн, - Федоров
Більше новин