live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Apple сховала від податків $252 млрд. Як схитрувала компанія, щоб зекономити мільярди доларів


фото: Andrey Bayda / Shutterstock.com
Одна зі значних знахідок "Райського досьє" - це історія про те, як корпорація Apple змогла уникнути сплати мільярдів податків

Apple сховала від податків $252 млрд. Історія не про обман, але про хитрість 

Компанія Apple довгий час використовувала лазівку в законодавстві Ірландії, щоб сплачувати якомога нижчі податки. Коли ця можливість закрилась, було знайдено іншу "тиху гавань", яка б дозволяла, як то називається, оптимізувати витрати.

Про це свідчать документи, які потрапили в руки команди журналістів-розслідувачів Міжнародного консорціуму (ICIJ) - так зване "Райське досьє" (Paradise Papers). Воно містить величезну переписку співробітників компанії-реєстратора Appleby, яка допомагала солідним компаніям та мільярдерам створювати офшорні фірми на Бермудах, Кайманових островах, островах Мен, Джерсі та інших "райських гаванях".

Читайте також: Порошенко, зв'язки Трампа і Путіна, сховок британської королеви. Найцікавіше з нового офшорного скандалу

Apple знайшла прихисток на острові Джерсі - одному з коронних володінь Великої Британії, що знаходиться поблизу французького узбережжя. Він вважається "податковим раєм", як і декілька інших британських володінь. Корпоративний податок там складає 0%.

У розслідуванні журналіста ICIJ Саймона Бауерса стверджується, що це дозволило компанії акумулювати $252 млрд прибутків, які з формальної точки зору отримані поза межами юрисдикції США.

Рай на острівці

Кілька десятків років Apple використовувала три зареєстровані в Ірландії дочірні компанії, щоб уникати сплати податків у США, де ставка на корпоративний дохід складає 35%. Зараз, до речі, адміністрація Трампа докладає зусиль, аби знизити її до 20% або ще нижче, але справа буксує. І все одно це вище, ніж платять мультинаціональні корпорації, які користуються офшорками.

Отже, виробник Айфонів та Макбуків має три зарубіжні компанії, на які припадає дві третини зарубіжних прибутків: Apple Operations Europe, Apple Operations International та Apple Sales International. З них дві останні з початку 2015 року користуються райськими умовами ведення бізнесу на острові Джерсі.

Читайте також: Всі критикують iPhone, а Apple заробляє мільярди долларів щороку. Як вони це роблять

Зареєструватися там вони вирішили після того, як під тиском ЄС Ірландія почала прикривати лазівки в податковому законодавстві. Бауерс пише, що в березні 2014 року відома юридична фірма Baker McKenzie, яка обслуговує Apple, звернулась з низкою питань до компанії Appleby.

У спеціалістів з офшорів цікавились, чи зможе ірландська компанія вести справи й не платити податки в тих "гаванях", які пропонує Appleby. Також юристи питали про гарантії дружнього політичного клімату - чи немає ознак, що закони можуть змінитися найближчим часом.

Ірландський рай

Довгий час на податкові витівки Apple та інших мультинаціональних корпорацій не зважали, але все змінилося під час фінансової кризи 2008 року. Це призвело до того, що в 2013 році голова Apple Тім Кук був змушений з'явитися в Сенаті й пояснювати, чому його компанія уникає сплати податків у США.

Мільярди доларів прибутку відписувались на три згадані підконтрольні Apple фірми.

Сенатори назвали їх компаніями-привидами, оскільки вони не були зареєстровані податковими резидентами в жодній країні.

Тім Кук та його колеги з Apple на слуханнях в Сенаті у 2013 році. Фото: 9to5mac.files.wordpress.com

Сталося так через "дірку" в ірландському законодавстві. Воно вимагало, щоб компанія, зареєстрована як юридична особа в Ірландії, там же й сплачувала податки на прибуток. Але якщо компанія могла довести податковим органам, що вона керується та контролюється з-за кордону, вона могла не сплачувати всі, або майже всі ірландські податки. Окрім того, ставка корпоративного податку в Ірландії значно нижче, ніж у США: не 35%, а всього лише 12,5%.

Три дочірні компанії Apple саме так і робили - вони були зареєстровані як юридичні особи в Ірландії, але керівництво відбувалося з Каліфорнії.

Тож вони не платили більшість ірландських податків, а також не мали сплачувати й американські, оскільки не були зареєстровані юридичними особами в США.

У жовтні 2013 року через міжнародний тиск ірландці змінили своє податкове законодавство. Тим не менш, компанія Apple Operations Europe лишилася податковим резидентом Ірландії. Ключ до цього рішення, як пише Бауерс, полягав у тому, що попри прикриття лазівок, мінімум одна лишилася.

Полягає вона в тому, що компаніям, які купують дорогу нематеріальну власність (наприклад, інтелектуальну) значно знижували податкові ставки. Для мультинаціональних корпорацій ця норма цікава тим, що вона діє навіть якщо нематеріальну власність купують і продають компанії, які входять в одну групу.

Особливо це вигідно, якщо ірландському підрозділу корпорації продає нематеріальну власність компанія з тієї ж групи, зареєстрована в офшорі, де на прибуток з продажу не доводиться платити податок.

Коментарі Apple

У 2013 році під час слухань в Сенаті Тім Кук заявив, що його компанія пишається тим, що народилася в США і вклала мільярди доларів в американську економіку. Він зазначив, що компанія сплатила в 2012 році $6 млрд податків та причетна до створення 600 тисяч робочих місць для американців.

"Apple проводить справжні операції у справжніх місцях, а співробітники Apple продають справжні продукти справжнім покупцям. Ми сплачуємо всі податки, які повинні, кожен долар", - говорив Кук.

Читайте також: 8 фактів про iPhone X, які не розповіли в Apple

Але що таке $6 млрд для компанії, яка накопичила $252 млрд коштів завдяки діяльності своїх зарубіжних підконтрольних фірм. Бауерс пише, що в Apple відмовились коментувати їхні знахідки. Сказали лише, що в 2014 році повідомили регуляторні органи США, Ірландії та Єврокомісії щодо своєї реорганізації. "Зміни, які ми провели, не зменшують кількість сплачуваних нами податків у жодній країні", - пояснив речник компанії.

У компанії завжди стверджують, що повністю підкоряються законам. Насправді, так воно і є, але ніхто й не забороняє користуватися дірками в законах. Адже це не злочин, а лише "оптимізація доходів".

новини партнерів

16 жовтня, 2018 вівторок

16 жовтня, 2018 вівторок

15 жовтня, 2018 понеділок

14 жовтня, 2018 неділя

Відео

Введіть слово, щоб почати