В Білорусі почали затримувати українців. Що взагалі відбувається

20 листопада, 2017 понедiлок
19:15

Білорусь перетворюється на все менш безпечне місце для українців: за останній місяць там затримано вже двох наших співгромадян, а раніше звідти ж російські спецслужби викрали сина військового капеллана Романа Гриба

Зміст

20 листопада вранці стало відомо, що в Білорусі затримали керівника ПАТ "Завод обтяжувачів" Олександра Скибу. Це сталося ще 15 листопада, коли українець прилетів до Мінська на переговори з представниками ВАТ "Мінський тракторний завод".

Підозрюється в дачі хабара

Того ж дня він збирався повернутися додому, про що сам повідомив по телефону ввечері. Однак, вже вранці він подзвонив дружині з чужого білоруського номеру й розповів, що його затримало місцеве КДБ. Представник заводу Кольченко передзвонив у КДБ Білорусі, де йому підтвердили інформацію про затримання Скиби.

Посол України в Білорусі Ігор Кизим розповів виданню TUT.BY, що про затримання Скиби дізнався 18 листопада.

"Я одразу ж зв'язався з колегами з білоруського МЗС. На жаль, вони не володіли будь-якою інформацією. Не надали інформацію і в КДБ", - розповів дипломат. Він також зазначив, що за наявною інформацією директору заводу інкримінують дачу хабара.

Завод, який очолює Скиба, знаходиться в місті Констянтинівка Донецької області. Там виробляють сипучі матріали, які використовують у виробництві на "Мінському тракторному заводі".

Офіційно КДБ ситуацію ще не коментувало, на відміну від історії з іншим затриманим журналістом - кореспондентом "Українського радіо" Павлом Шаройко.

За що затримали журналіста Шаройка

Шаройко затримали ще 25 жовтня й обвинуватили в шпигунстві, але відомо про це стало лише через два тижні. Тобто історія довго трималась "за кулісами".

Але вже 17 листопада голова Національної громадської телерадіокомпанії України (НГТУ) Зураб Аласанія повідомив у своєму Facebook про затримання Шаройко. "Українське радіо" струкурно входить до складу НТКУ.

Аласанія писав, що вони довго не мали зв'язку з кореспондентом та його дружиною: вони не відповідали на телефони та електронні повідомлення. Виявилось, що дружину після затримання журналіста переконали дати підписку про нерозголошення. Але згодом вона опинилася в Україні, де й розповіла, що сталося. За її словами, в них з Павлом були підозри, що в їхній квартирі проводили негласний обшук.

За словами голови Національної спілки журналістів України Сергія Томіленка, кореспондент може контактувати з родичами лише листами. Перший з них його дружина отримала лише за півтора тижня після затримання.

А вже 20 листопада КДБ Білорусі вирішило викласти свою версію подій. Офіційний представник КДБ Білорусі Дмитро Побяржін на брифінгу заявив, що український журналіст Павло Шаройко створив агентурну мережу з числа громадян Білорусі, які нібито за винагороду збирали для журналіста відомості розвідувального характеру.

Пробяржін заявив, що Шаройко є кадровим співробітником Головного управління розвідки Міноборони України. "Для прикриття йому визначили посаду кореспондента Громадської національної телерадіокомпанії України", - заявив представник білоруського КДБ.

За його словами, Шаройко визнав, що є співробітником ГУР та навіть назвав своє звання - полковник.

"Він також підтвердив, що координацію його розвідувальної діяльність здійснював співробітник Головного управління розвідки Міноборони Ігор Скворцов, який діяв під прикриттям радника посольства України Білорусі. За діяльність, несумісну з дипломатичним статусом, Скворцов оголошений персоною нон-грата", - повідомив Побяржін.

Отже скандал вже переріс у дипломатичний, з висилкою дипломатів. Звісно, що в ГУР Міноборони спростували заяву білоруського КДБ. Там заявляють, що Шаройко не був кадровим співробітником управління з 2009, звільнившись за станом здоров'я.

До того він очолював прес-службу розвідувального відомства. "Після звільнення Шаройко працював за раніше набутою спеціальністю - журналістом українських ЗМІ, у тому числі кореспондентом на території Республіки Білорусь", - наголошується в заяві ГУР.

Деякі деталі затримання Шаройка КДБ повідомив кординатор групи "Інформаційний спротив", народний депутат Дмитро Тимчук. 

Безпосередньо в день затримання Шаройко зустрівся зі співробітником російського телеканалу НТВ на прохання останнього. Він намагався передати Павлу нібито секретні документи з російського Генштабу щодо використання території Білорусі для вторгнення в Україну. Шаройко відмовився взяти дані документи, а по дорозі з зустрічі додому він був затриманий співробітниками КДБ РБ. 

"Якщо МЗС Білорусі та АП (Адміністрації президента) вистачить розуму вивести конфлікт з публічної площини та повернути громадянина України на Батьківщину, це буде розумний крок. Який, на жаль, все одно буде супроводжуватися репутаційними втратами", - вважає білоруський аналітик, співробітник Українського інституту майбутнього Ігор Тишкевич.

Для української сторони, на його думку, найкращим варіантом буде асиметрична відповідь в економічній площині. "У Мінську прекрасно розуміють, що таке втрачена вигода. А ось гасла та заклики звично пропускають повз вуха", - вважає Тишкевич.

Справа Гриба

Усе, що сталось викликає питання щодо можливості дружніх стосунків України та Білорусі. Особливо зважаючи на історію з викраденням 19-річного Павла Гриба, сина українського офіцера-прикордонника. Його звинуваючують в підготовці теракту в одній зі шкіл міста Сочі і вже кілька місяців утримують у СІЗО Краснодара.

Читати також: Син українського офіцера поїхав на побачення в Білорусь і зник. Що це за історія і до чого тут ФСБ

Павла виманила в Гомель на побачення дівчина з Росії, з якою він спілкувався в соцмережах. 27 серпня співробітники краснодарського ФСБ викрали його. Павлу інкримінують знайомство з українськими націоналістами. ФСБ заявляє, що він нібито запропонував знайомій дівчині підірвати на шкільній лінійці в Сочі бомбу.

Павло Гриб в суді. Фото: kommersant.ru

До Павла не пускали адвоката та матір. Його батько Ігор Гриб повідомив, що українському консулу заборонили спілкуватися з Павлом українською мовою і перервали зустріч через 7 хвилин після її початку.

"Йому не дозволили передати ліки або спілкуватися рідною мовою. Консул не встиг в нього нічого запитати, помітив тільки що син виглядає дуже погано, стан його здоров'я погіршився, він весь у виразках", - розповів Ігор Гриб "Українській правді".

Ігор Тишкевич вважає, що викрадення Гриба було частиною російської кампанії з метою дискредитації Білорусі в очах українських громадян.

Теги:
Читайте також:
Київ
-2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.5
    Купівля 41.5
    Продаж 41.96
  • EUR
    Купівля 42.96
    Продаж 43.71
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
5 лютого
19:50
У Дніпрі троє чоловіків захопили аптеку і вивезли майно на понад 2 млн грн: їм повідомили про підозру
19:49
Джеймс Девід Венс
Віцепрезидент США Венс здійснить перший закордонний візит та візьме участь у Мюнхенській безпековій конференції
19:26
РФ атакувала Одещину ракетою: убила й поранила випадкових перехожих
19:25
Поезія, критика, спогади й публіцистика: у Києві триває виставка "Пророцтво: пам’яті Дмитра Павличка"
19:23
Кріштіану Роналду, збірна Португалії, Ліга націй
"Немає сенсу туди повертатись": Роналду у день 40-річчя відповів на важливе запитання щодо свого майбутнього
19:20
на фото президент Володимир Зеленський
"Навесні, влітку чи восени": Зеленський спрогнозував, що РФ втягне Білорусь у війну й провокуватиме країни НАТО
19:18
Оновлено
Кіт Келлог
Келлог оприлюднить план Трампа щодо припинення війни в Україні на Мюнхенській конференції, - Bloomberg
18:58
Ексклюзив
В України з'явилися інструменти стратегічного тиску на окупантів: Defense Express про далекобійні удари по РФ
18:58
До України прибула делегація Литви: рятувальникам передали спецавтомобілі та одяг
18:57
ліквідований окупант
ЗСУ ліквідували російського футболіста, який воював проти України
18:53
Володимир Путін
Путін вніс на ратифікацію до Держдуми договір із Білоруссю про "гарантії безпеки" із пунктом про умови застосування ядерної зброї
18:41
Ексклюзив
Війна з Росією, ЗСУ
Ми на порозі великої спроби зупинити бойові дії. Очікуємо 12 лютого, - нардеп Гончаренко
18:36
Оновлено
Ізюм
Удар РФ 4 лютого по Ізюму на Харківщині: кількість загиблих збільшилася до 6
18:16
Володимир Зеленський
"Ви ще побачите, які умови будуть у РФ": Зеленський вважає, що Курська операція стане важливою на перемовинах
18:04
Рятувальнии обстежують місце падіння літака в річці Потомак
Авіакатастрофа у Вашингтоні: з річки дістали тіла всіх 67 загиблих
18:03
Ексклюзив
оборонно-промислового комплекс
Підприємствам оборонної промисловості хочеться прогнозованості: виконавчий директор NAUDI Гончаров про конфлікт між Міноборони та АОЗ
18:03
OPINION
блог Денис Попович
Ми любимо ЗСУ. Але ТЦК — це частина ЗСУ
17:59
Арсеній Батагов, Трабзонспор
Врятували "Трабзонспор" від поразки: Зубков, Сікан і Батагов вперше зіграли разом
17:48
ЗСУ
Міноборони у 2024 році закупило для військових взуття на понад 3,1 млрд грн
17:43
Міноборони допустило до використання у ЗСУ дрони ZEUS і HADES українського виробництва
17:41
Ексклюзив
Дональд Трамп
Експерт з економіки пояснив, що мав на увазі Трамп, коли говорив про українські рідкісноземельні метали
17:40
Оновлено
Україна повернула з російського полону 150 захисників
17:35
Разом з Оззі Осборном: Black Sabbath зіграють фінальний концерт з Metallica, Slayer і Pantera
17:35
Азербайджан
Азербайджан виділив Україні $1 млн гуманітарної допомоги на закупівлю електрообладнання
17:20
Оновлено
пошта
Поштова служба США відновила прийом посилок із Китаю та Гонконгу
17:17
водопостачання вода
Японія передала Києву обладнання для очищення та знезараження води
17:15
Форум сімʼї та Демографії в межах Українського тижня, який відбувається у Вашингтоні
Необхідно створити державний фонд для інтеграції переселенців та повернення українців додому, – Княжицький
17:13
Денис Берінчик
Берінчик - Девіс: де та коли дивитись чемпіонський бій українського боксера
17:11
Netflix намагається дистанціюватися від зірки "Емілії Перес" Карли Гаскон після її ісламофобських висловлювань
17:10
ВООЗ
В Аргентині оголосили про вихід з ВООЗ слідом за США
16:53
Starlink
Через блокування Starlink російські війська залишаються без звʼязку, - "Атеш"
16:47
Тополі, Харківщина
РФ утворила новий плацдарм на правому березі річки Оскіл, неподалік держкордону, - DeepState
16:42
Рамштайн
Наступний "Рамштайн" відбудеться 12 лютого під головуванням Великої Британії, - Радіо Свобода
16:33
Ексклюзив
"Ворог копає багатоповерхові нори, звідки його непросто викурити": "Хартія" про оборону на північ від Харкова
16:27
Іван Вигівський
За підривами біля приміщень ТЦК стоять російські спецслужби, - голова Нацполіції Вигівський
16:27
на фото мобільна аптека
На прифронтовій Сумщині розпочав роботу мобільний аптечний пункт
16:24
Ігор Пластун
Ексфутболіст збірної України знайшов команду у нижчій лізі Бельгії
16:22
ЗСУ
З початку доби на фронті відбулося 50 боєзіткнень: на Покровському напрямку окупанти здійснили 12 атак
16:18
Оновлено
Сибіга обговорив з очільником МЗС Британії Леммі підготовку військових і розширення далекобійних спроможностей України
16:07
винищувач F-35
Норвезькі F-35 перехопили групу російських бомбардувальників на Крайній Півночі
Більше новин