Конструктор фінансових схем. Хто перетворив КБ "Південне" в чорну діру космічної галузі

19 грудня, 2017 вiвторок
08:00

Державне конструкторське бюро «Південне» ще зовсім недавно було гордістю України і вважалося одним зі світових лідерів ракетно-космічної галузі. Та нині унікальне підприємство, яке приносило мільярдні прибутки ледве зводить кінці з кінцями

Зміст

Більше того, «Південне» стало регулярним фігурантом у справах про фінансові махінації і розкрадання коштів, а також прогриміло в серії гучних скандалів. Достатньо згадати, як КБ зірвало міжнародний проект на 800 мільйонів доларів.

При цьому експерти відзначають, що навіть зараз, незважаючи на фінансові проблеми, «Південне» спроможне ефективно працювати і бути прибутковим. Бо поки ще має хороший технічний і кадровий потенціал. Однак з нинішнім керівником шанси вийти із крутого піке у КБ мізерні.

Мова йде про Олександра Дегтярьова – людину, яка фактично узурпувала владу в бюро, обійнявши дві головні посади – в.о. генерального директора і головного конструктора. Крім того, Дегтярьов  був головою спостережної ради та кінцевим бенефіціаром банку «Новий», в якому знаходилися основні рахунки КБ «Південне».

Непотопляємий

В офіційній анкеті пана Дегтярьова вказано: академік, керівник і фахівець провідної аерокосмічної компанії в Україні КБ «Південне», розробник та дизайнер супутників та ракет. Звучить переконливо.

Однак варто «копнути глибше» і натрапляємо на перший серйозний скандал за участі Дегтярьова – його короткочасне звільнення у 2016-му. В лютому того року голова Державного космічного агентства України Любомир Сабадош звільнив Дегтярьова з посади генерального конструктора/генерального директора КБ «Південне» за невдалі проекти, непогашені борги та можливі фінансові порушення. Дегтярьов подав скаргу до Чечеловського (Красногвардійського) районного суду м. Дніпропетровська. І в травні-2016 суд прийняв рішення на користь позивача, дозволивши йому відновитися на посаді в бюро.

Однак у вересні 2017 року відбувся відкритий конкурс на посаду генерального директора КБ «Південне». Дегтярьов, який так затято боровся за посаду в суді, брати участь у ньому відмовився. Тому крісло формально втратив, але наразі продовжує керувати бюро з додатком «в.о.» – поки новий гендиректор не з’явиться.

Відзначимо, що, за іронією долі чи за чиєюсь вказівкою, Дегтярьов відмовився від конкурсу відразу після того, як Генеральна прокуратура України порушила кримінальну справу (№42015000000002433) щодо розкрадання коштів співробітниками КБ «Південне» під час згаданого вище провального 800-мільйоного проекту «Циклон-4».

Наразі справа вже складається з кількох солідних томів. А нещодавно (31 жовтня 2017 року) Печерський суд Києва ще й прийняв ухвалу про додаткову позапланову ревізію Міністерства фінансів України з питань реалізації проекту «Циклон-4». Ревізія, зокрема, має дати відповідь на питання: куди ділися бюджетні гроші, виділені КБ «Південне».

 

Варто зазначити, що клопотання про ревізію подала Головна військова прокуратура ГПУ, яку очолює Анатолій Матіос. Нещодавно в одному з інтерв’ю Матіос заявив, що військова прокуратура з моменту створення розслідувала 700 кримінальних проваджень пов’язаних із корупцією (по 400 з них вже є вироки), а 72% всіх закінчених досудових проваджень прокуратури за військовими прокурорами. За таких показників, розслідування справи «Південного» аж ніяк не буде формальним.

Зриви багатомільйонних проектів та інші прорахунки призвели до того, що за 2013-2015 роки КБ «Південне» офіційно недорахувалось 4,1 мільярда гривень.

Бюро закрило і призупинило ряд перспективних проектів, а його робітникам почали затримувати зарплату. Саме в цей час керівник КБ «Південне» Олександр Дегтярьов і його родина суттєво примножили свої статки.

Грошові джерела, фінансові ріки

Одразу відзначимо, що, згідно декларації за 2016 рік, Дегтярьов має одразу шість джерел доходу. Він отримував три зарплатні: як в.о. генерального директора і генерального конструктора КБ «Південне» – 490 тисяч; як голова наглядової ради банку «Новий» – 240 тисяч і як викладач у Національному аерокосмічному університеті ХАІ – ще 16 тисяч.

Крім того, Дегтярьов має пенсію у розмірі 78 тисяч, а також чималі доходи за членство в Національній академії наук і дивіденди від банку «Кредит Дніпро».

Разом з дружиною Оленою пан Дегтярьов володіє двома квартирами площею 88,5 кв.м. (по 25%) та 142,3 кв.м. Причому остання була придбана у 2013 році, коли КБ «Південне» переживало особливо важкі часи. Крім того, Дегтярьовим належать гараж, земельна ділянка та котедж.

З грошових активів у Олександра Дегтярьова – 23 500 доларів готівки та рахунки у банку «Кредит Дніпро» з 711 тисячами гривень. У Олени Дегтярьової на рахунках у цьому ж банку – 4733 доларів та 63 749 гривень. Та й доходи у неї непогані: зарплата у ЗАТ СК «Даск» – 179 тисяч, пенсія 19 тисяч та дивіденди 21 тисяча гривень.

Зважаючи на доступ до активів банку «Новий» і бюджету КБ «Південне» Олександр Дегтярьов мав можливість контролювати фінансові потоки між двома установами та можливо збагатити себе і родину. Крім того, для збагачення він міг використати корпоративні інструменти своєї родини. Але про «сімейну бізнес-систему» Дегтярьових дещо пізніше. Спочатку – про їхню активну банківську діяльність.

Банкують всі

Олександр Дегтярьов є головою наглядової ради банку «Новий», який на даний час знаходиться у стані ліквідації і щодо якого проводить слідство Генеральна прокуратура України.

Дегтярьов  був обраний головою наглядової ради у 2007 році. Найбільшим акціонером банку «Новий» є КБ «Південне» – 18,33% акцій. Інші основні акціонери банку: ТОВ «Індустріально-Фінансова Група» (9,46%), ТОВ «Модус Індастрія» (9,98%), ТОВ «Азимут М» (9,88%) та ТОВ «Бізнес Інвест» (9,99%), ТОВ «Клуб Здоров'я» (9,98%), Олександр Ярецький (9,95%) та Таїсія Булавінова (9,99%), яка також є головою правління банку «Новий». Спробуйте запам’ятати ці назви та імена, ви ще не раз про них прочитаєте.

У березні 2017 року Антимонопольний комітет України дав дозвіл КБ «Південне» на збільшення частки акцій банку «Новий» від 18,33%  до контрольного пакету акцій. Це могло допомогти банку задовольнити мінімальний розмір власного капіталу, встановленого НБУ.

Однак операція не відбулася і в червні-2017 «Новий» оголосив про закінчення своєї банківської діяльності на підставі рішення НБУ про те, що всі українські банки з липня 2017 року повинні досягати порогу акціонерного капіталу щонайменше 200 мільйонів гривень. Акціонери банку «Новий» не змогли знайти кошти для збільшення статутного капіталу до розміру, який відповідав би новим нормам НБУ.

А Генеральна прокуратура України нещодавно виявила, що на кінець другого кварталу 2016 року на рахунках КБ «Південне» в банку «Новий» було розміщено понад 1 млрд гривень. Зараз розслідування щодо того, чи були виплачені дивіденди акціонерам, продовжується.

Крім того, паралельно зі справою №42015000000002433, щодо викрадення бюджетних коштів посадовими особами КБ «Південне», ГПУ в даний час розслідує надання Таїсією Булавіновою міжбанківської позики у розмірі 1 млн доларів українському банку ВАТ «Банк Таврика».

Як повідомляється, ці кошти належали КБ «Південне» і були надані урядом для реалізації проекту створення ракетного космічного комплексу (справа №42014040670000034). Строк дії цього кредиту від банку «Новий» для «Таврики» є дуже підозрілим, оскільки кредит був позичений за чотири місяці до того, як ВАТ «Банк Таврика» ліквідували у грудні 2012 року.

Додамо, що банк «Новий» брав участь і у фінансових операціях КБ «Південне», пов'язаних зі вже згаданою космічною програмою «Циклон-4». Що характерно, проект так і не було реалізовано.

Ще один момент: невістка Олександра Дегтярьова – Ольга є непрямим акціонером банку «Новий» з 9,46% акцій станом на 1 січня 2017 року.

Бізнес-клубок

Ольга Дегтярьова є акціонером банку «Новий» через компанію ТОВ «Індустріально-Фінансова Група», де вона єдиний власник. Крім того, Ольга – колишній директор компанії ТОВ «Азимут М», яка також є акціонером у банку «Новий», і виключно належить Наталі Саланджій. «Азимут М» має 9,88% акцій банку «Новий» станом на 1 січня 2017 року.

Ольга Дегтярьова та Наталія Саланджій пов'язані через соціальні мережі і, напевно, мають тісний зв'язок у реальному житті. Крім того, «Азимут М» зареєстровано за однією адресою та в той же день, що і ТОВ «Бізнес Інвест М» та ТОВ «Клуб Здоров'я», які також акціонери банку «Новий». Ольга Дегтярьова також у друзях власників цих компаній в соціальних мережах. Отже, цілком можливо, що ці компанії та особи мають спільні інтереси або виконують функції довіреності.

Дружина Олександра Дегтярьова – Олена є акціонером ЗАТ «Страхова компанія «Даск» з іноземними інвестиціями» спільно з Олександром Конюховим. Останній є сином Станіслава Конюхова, одного із головних потенційних партнерів Олександра Дегтярьова. Конюхов-старший – колишній директор КБ «Південне» (1991-1995) і теж акціонер ЗАТ «Страхова компанія «Даск» з іноземними інвестиціями». Саме Конюхов, пішовши з посади голови наглядової ради банку «Новий» у 2007 році, наполіг, щоб на його місце сів Олександр Дегтярьов.

Найважливішим акціонером «Даск» є компанія Inter Capital Insurance Co. Limited на Кіпрі. Вона зареєстрована в 1993 році і ліквідована в 2016-му. Компанія контролювалася двома кіпрськими компаніями – Maninster Co. Limited та Prontoservus Limited, які, традиційно мають кіпрських номінальних акціонерів як довірених осіб. Компанія Inter Capital Insurance Co. Limited також раніше була ключовим акціонером компанії ЗАТ «Страхова компанія Диско27», яка зареєстрована за адресою компанії «Даск».

Син Дегтярьова Максим є головним конструктором і керівником системного машинобудування та сайтів в КБ «Південне». Паралельно він є акціонером трьох компаній: ТОВ «МЕТ» (нерухомість), ТОВ «Хами» (ресторан) і ТОВ «Депол» (виробництво меблів).

ТОВ «Хами», що належить Максиму Дегтярьову, Олені Іпатовій та Олені Харченко, володіє рестораном «ХАМЫ», модним баром і лаунжем. Цікаво те, що «ХАМЫ» також називається «Максим Дегтярьов» в обліковому записі Instagram.

ТОВ «МЕТ» належить виключно Максиму Дегтярьову. Компанія займається сектором нерухомості та зареєстрована за тією ж адресою, що і ТОВ «Індустріально-фінансова група», компанія, через яку його дружина Ольга Дегтярьова володіє пакетом акцій банку «Новий».

Окрім того, що невістка Олександра Дегтярьова – ключовий акціонер банку «Новий», вона також є ще й колишнім акціонером ТОВ «Лідерінвестсервіс». Директор якого — Михайло Мороховець — також є членом правління компанії ТОВ «Клуб Здоров'я», що є акціонером банку «Новий» з 9,98%.

Замість висновків

Як бачимо, всі основні акціонери банку «Новий» (юридичні і фізичні особи) мають спільні бізнес-інтереси в інших компаніях або пов’язані родинними зв’язками. При цьому структура власності і прибутків цієї великої «сім’ї» неоднозначна, умисно занадто складна і в ній присутній офшорний елемент. Все це дуже схоже на можливі традиційні корупційні складові.

КБ «Південне» у цьому дійстві – беззахисна жертва, з якої витягують усі фінансові соки. Ну, а роль керівника бюро Олександра Дегтярьова тут цілком зрозуміла. Чи може така людина керувати стратегічним підприємством? І чому Дегтярьов все ще дає накази підлеглим, а не покази для компетентних органів?

Автор: Олександр Гончаров

Точка зору редакції Еспресо.TV може не збігатися з точкою зору авторської колонки. Еспресо не впливає на зміст авторських колонок і не несе відповідальність за думку, яку автори висловлюють в них.

Теги:
Читайте також:
Київ
+22°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.87
  Купівля 39.87
  Продаж 40.38
 • EUR
  Купівля 43.09
  Продаж 43.84
 • Актуальне
 • Важливе
2024, субота
25 травня
14:17
Затриманий чоловік
На Одещині чоловік намагався перетнути кордон на дитячому матраці з людиною-павуком
14:09
OPINION
Ірина Геращенко
Моя зневага до російських лібералів більша, ніж до люмпена, якого заганяють в російську армію
14:08
Ексклюзив
путін
Це фальшиві маневри: Безсмертний про "готовність" Путіна до мирних перемовин
14:06
новини Львівщини
Під час повітряної тривоги у Чернігові чули вибух
13:58
ЦНАП
Понад 56 тис. військовозобов’язаних українців оновили дані у ЦНАПах
13:58
Осінь, дощ
Наталка Діденко спрогнозувала дощі та грози наступного тижня
13:50
Володимир Зеленський, Харків
Запорізька АЕС, зерновий коридор, діти, обмін всіх на всіх: Зеленський назвав пункти Формули миру, які обговорюватимуться у Швейцарії
13:46
У Тбілісі тисячі людей вийшли на протести через закон про "іноагентів"
У Тбілісі прихильники "Грузинської мрії" напали на протестувальників проти закону про "іноагентів"
13:29
Map. Харківщина_2205
Зеленський: спроба прориву на Харківщині вже коштувала Росії втрат у співвідношенні 1 до 8
13:25
Ексклюзив
НАТО
Європа та США розглядають різні можливості допомоги України, і навіть відправку підрозділів НАТО, - американський експерт Фрід
13:25
Віктор Орбан
Орбан затримує законодавство ЄС, яке дозволить передати Україні кошти від заморожених російських активів
13:23
Арешт
Повернувся з "СВО" й задушив дитину: у Ростовській області РФ окупант зізнався у вбивстві учениці 2-го класу
13:19
речник Держдепу США Метью Міллер
США просять Росію пояснити її плани змінити кордони з Литвою і Фінляндією у Балтійському морі
13:15
Володимир Зеленський
"Але нас ніхто не чув": Зеленський каже, що перед повномасштабним вторгненням просив США та ЄС впровадити санкції проти РФ
12:45
Кирило Буданов
"Будуть домінувати над кораблями": Буданов розповів про модернізацію морських безпілотників
12:43
Міноборони РФ
У РФ зростає кількість арештів чиновників міноборони через корупцію: розвідка Британії прогнозує збереження цієї тенденції надалі
12:09
Партизани розвідали ворожі РЕБ в окупованому Севастополі
12:00
Оновлено
Вертоліт, на якому летів Пашинян, здійснив екстрену посадку
12:00
OPINION
Андрій Кокотюха
Мова ворожнечі: як Нацрада злякалася сама себе
11:56
Хто загинув під час удару по друкарні в Харкові 23 травня: оприлюднено список
11:55
Оновлено
Вибух
Росія 25 травня атакує Харків та передмістя: є поранений
11:40
ЗСУ
Де на фронті росіяни мають найбільші втрати: свіжі дані від Генштабу
11:38
вуличне освітлення
Укренерго змінило графіки відключення світла 25 травня
11:34
Радослав Сікорський
Голова МЗС Польщі Сікорський: РФ пристосовується до "червоних ліній", які оголошує Україна та союзники
11:33
Китай - Тайвань. Повітряні провокації
Тайвань зафіксував понад 60 китайських літаків у своєму повітряному просторі
11:09
Протягом доби росіяни 12 разів обстріляли Донеччину: 3 людини загинули, двоє поранені
10:57
діти, війна з Росією
Через агресію РФ понад 2 тисячі дітей в Україні вважаються зниклими безвісти, - Лубінець
10:51
Ллойд Остін
Очільник Пентагону Остін повернувся до виконання обов’язків після госпіталізації
10:36
Вірменія
"Свідчить про погіршення відносин": Росія відкликала посла у Вірменії
10:30
Радослав Сікорський
"Має бути загальноєвропейською": у Польщі заявили про можливість обмеження пільг для військовозобов'язаних українців
10:19
Оновлено
удар РФ по Харкову, 25.05.24
РФ атакувала Харків ракетами: частково зруйновано ліцей
10:12
на фото Олександр Сирський (зліва) і Рустем Умєров (справа)
Говорили про фронт та посилення ППО: Сирський та Умєров провели телефону розмову з командувачами США
10:05
OPINION
Орест Сохар
Пристрасті з дозволом бити по Росії зброєю США: Блінкен не проти
09:52
Європейська площа в Одесі
В Одесі жінка справила потребу на меморіалі загиблим воїнам: її розшукала та затримала поліція
09:40
Ексклюзив
Кримський міст
Військовий експерт Снєгирьов пояснив, чому Кримський міст дотепер не знищений
09:35
Дональд Туск
Туск не виключає відкриття одного з пунктів пропуску на кордоні з Білоруссю
09:26
обстріл, ППО
У Росії заявили про атаку безпілотників: деякі населені пункти залишилися без світла
09:14
безпілотник, дрон
Країни Балтії, Польща, Фінляндія та Норвегія домовилися створити "стіну дронів": що це означає
09:13
біженці
МВС Німеччини запропонувало розподіляти біженців з України рівномірно між країнами ЄС
09:00
Огляд
Анатомія ненависті, спадок на кістках, полювання на відьом – 5 книг про те, чому "вони" діють так, а не інакше
Більше новин