Дід Мороз існує? Як правильно сказати правду дитині і не стати брехуном в її очах

20 грудня, 2017 середа
11:25

Гештальт-терапевт Світлана Паніна розкриває секрети, як говорити з дитиною про Діда Мороза, щоб вона не вважала батьків брехунами

Зміст

Казковий персонаж Дід Мороз – не такий вже й дід. У житті українців він з’явився у часи Радянського Союзу. Тодішня влада вирішила, що святому Миколаю, який є релігійним героєм, не місце у СРСР, тому вирішила створити свого персонажа.

Відтак, з 1930-х років Дід Мороз з’являвся на усіх виставах у дитячих садочках, школах і вулицях міст та сіл. Звичайно ж, він приносив усім подарунки, зазвичай солодощі, а роздавати їх допомагала онука Снігуронька і хлопчик, який був власне Новим Роком. У ті часи створили навіть спеціальні бюро, де можна було покликати Діда Мороза додому, щоб той приніс заздалегідь обговорені подарунки дітлахам.

Чоловік у червоній шубі до п’ят полюбився усім і міцно закріпився до сьогодні. Щороку діти по всій країні чекають на подарунки під ялинкою, які з’являються магічним чином і сподіваються засікти, як Дід Мороз пролазить через димар, вікно чи балкон, щоб підкласти очікувані презенти.

Що робити, коли дитина розуміє, що Дідом Морозом були батьки і запитує про нього напряму, розповіла гештальт-терапевт, сімейний психолог та мама трьох дітей Світлана Паніна.

Дитина вірить у Діда Мороза, а ми мовчимо. Чи брешемо ми

Дід Мороз – це фольклорний персонаж, який з’являється задовго до того, як дитина набуває навичок критичного мислення. Цей персонаж входить у її життя у той період, коли світ навколо неї здається казковим. Зазвичай це період до трьох років.Дитина загалом не пам’ятає, як батьки розповідали про нього. Вона лише слухає казки, які батьки читають на ніч, і вигадані герої, які є у них, закарбовуються у пам’яті.

Так, якщо перестати читати казки і, допустимо, переключити дитину на планшет, то вона може випасти із культури і нічого не дізнатися про Діда Мороза. Та у більшості випадків такого не стається, і дитина залишається у межах своєї культури.

До п’яти років дитина живе у казковому світі і вірить у те, що чари існують, тому звинувачувати себе у тому, що ви брешете їй, немає підстав. Та і врешті-решт, я рідко коли чула, щоб батьки навмисно повідомляли своїм дітям про те, що Дід Мороз існує. Вони так не вчиняють.

Дитина починає підозрювати, що Діда Мороза вигадали

Коли дитина починає ставити запитання про те, чи взагалі існує Дід Мороз, важливо не робити всю роботу за неї, даючи відповідь. Вона повинна зробити це без чиєїсь допомоги. Дитині краще самій дійти висновку, що Дід Мороз – це все-таки вигадка. Розкриття цієї таємниці – важливий етап дорослішання дитини. Вона самотужки має перейти від казкового до реального світу.

Діти – не такі дурні, якими хочуть здаватися. Вони хочуть, щоб чудо ставалося й надалі, хоча вже розуміють, що Діда Мороза не існує. Тим не менше, вони примушують батьків робити другу частину подарунка. Адже "ці подарунки приніс Дід Мороз. А що подаруєте мені ви, батьки?". І тут мамі із татом доводиться викручуватись.

Дитина запитує, чи існує Дід Мороз. Лайфхак, як відповісти на запитання правильно

У момент, коли дитина ставить такі запитання, батьки зазвичай впадають у ступор, не знаючи, як правильно повідомити правду. Є декілька способів, як це зробити.

Спосіб 1

Можна підняти "білий прапор", і розповісти про усе, як є. Дитині варто пояснити, що вони не мали наміру брехати і просто підтримували віру в чудо.

Але тут потрібно розуміти, що діти не завжди хочуть чути цю правду: насправді їх більше цікавить те, як батьки ставляться до них. Тому варто пояснити, що ви, батьки, вважаєте його/її дорослою людиною, яка сама усе в змозі зрозуміти. Запитайте у дитини, що вона сама думає з цього приводу, але навмисно на правду не наводьте.

Спосіб 2

Іще один спосіб відповісти – не говорити нічого. Батьки повинні, так би мовити, "морозитись", говорячи про те, що Дід Мороз приносить подарунки лише тим, хто у нього вірить. Так дитина сама аналізуватиме та покладатиме шлях до правильної відповіді.

Спосіб 3

Універсальна і найкраща відповідь – це обговорити із дитиною цю тему. Потрібно запитати, що вона думає та відчуває з цього приводу. Якщо дитина наполягає на тому, що Дід Мороз існує, розділіть її віру. Якщо ж каже, що Діда Мороза немає, запитайте, чому вона так думає. Не відповідайте ні ствердно, ні заперечно. Якщо дитина все таки зрозуміє, що цей персонаж – лише вигадка і засмутиться, підтримайте її і поясніть, якщо вам теж прикро та запропонуйте стати помічником Діда Мороза по відношенню до молодших дітей.

Досвід психолога

Особисто я викрутилась таким способом. Моя 12-річна дочка отримала два подарунки: один від Діда Мороза, а інший – від мене. Я вручила їй чарівну паличку і сказала: "12 років – це такий вік, коли ти вже сама можеш робити іншим людям подарунки. Дід Мороз приходить до дітей, а у 12 років людина вже доросла". Так я пояснила їй, що Дід Мороз – це не людина, а просто дух всередині неї, який надихає робити подарунки іншим.

Якщо дитина вже готова прийняти таку правду, розкажіть їй про це і підтримайте, адже саме за цим діти приходять до батьків.

Дитина образилась на батьків за "брехню" про Діда Мороза. Про що це говорить

Якщо дитина ображається на батьків за те, що вони замовчували правду і що Діда Мороза не існує, проблема насправді не тільки в цьому. Така реакція – прояв порушеної комунікації між дитиною та її батьками.

В такому разі батькам варто говорити зі своїми дітьми, щоб краще їх розуміти та попереджати такі випадки. Батькам варто запитати, як їхня дитина ставиться до свята, а також затягнути у процес підготовки до нього.

Наприклад, є чудова традиція писати листи Діду Морозу і Святому Миколаю. Запропонуйте дитині написати його, але дайте їй простір для творчості. Позбудьтеся усіх правил: нехай вона малює каракулі та пише не під лінійку. Головне, щоб саме у цей момент батьки були поруч.

Цей лист можна разом віднести на пошту, дозволивши дитині власноруч закинути його у поштову скриньку. Також можна разом готувати подарунки для інших членів сім’ї чи разом змайструвати прикраси для ялинки та дому. Така взаємодія дітей і батьків дає дитині відчути, що її люблять та підтримують.

Чому момент магії важливий у житті дитини, а декомунізація Діда Мороза – погана ідея

Хочемо ми цього чи ні, а людям потрібна магія. Свята у нашій культурі – це демонстрація того, що ми вижили і у нас ресурси не тільки для того, щоб далі існувати, а на те, щоб створити затишок і приємну атмосферу навколо. Такою "надмірністю" ми показуємо дитині, що нам під силу виживати й далі, адже раз, а то і більше, на рік сім’я може дозволити собі святкувати. Це елемент суспільної культури, до якої ми залучаємо дитину.

Я не знаю, як проходитиме декомунізація Діда Мороза, і як до нього застосують нові закони, але вважаю, що все повинно відбуватися своїм ходом. Якщо людство виросте з цих казок, то так тому і бути. Але навмисно витягувати Діда Мороза із дитячих ранків у садочках та школах і взагалі із життя людей не має сенсу. Все, що потрібно, відпаде саме по собі.

У житті дитини може бути й інший персонаж, навколо якого "крутитиметься" трохи містики та чарів. Не обов’язково повинен бути Дід Мороз, адже сто років тому про нього ніхто навіть не знав.

Якщо батьки не хочуть "брехати" про Діда Мороза, вони можуть вигадати іншого персонажа, який влаштує їхню совість. Момент магії повинен залишитись.

Для кожної людини важлива атмосфера таємничості. Якщо говорити, що Дід Мороз – це брехня, тоді і кіно, і театр, і мультики – теж брехня. Варто знаходити межу між чарами і брехнею, і отримувати позитивні емоції від таких свят.

Дід Мороз приходить все-таки один раз на рік, тому не варто зациклюватись на тому, що він – всього лише вигадка, і просто отримувати задоволення від сімейного свята. 

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.6
    Купівля 41.6
    Продаж 42.1
  • EUR
    Купівля 43.29
    Продаж 44.01
  • Актуальне
  • Важливе
2025, субота
1 лютого
23:53
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Армія РФ запустила кілька хвиль дронів по території України
23:45
окупанти, оркі, російські солдати
Майже всюди вдається сповільнити темпи наступу РФ: DeepState підрахував, що у січні росіяни окупували 325 кв. км території України
23:27
Оновлено
Знищена Росією п'ятиповерхівка у Полтаві (1 лютого 2025 року)
РФ атакувала Україну безпілотниками та ракетами: у Харкові, Запоріжжі, на Сумщині та Одещині є загиблі й поранені, в Полтаві серед 11 загиблих є дитина
22:47
Мартін Баколе
"Зупиню його": боксер з Конго пообіцяв нокаутувати Усика
22:35
Ексклюзив
Портников окреслив умови, за яких можна уникнути війни в Україні до 2030-х років
22:28
Андрій Єрмак
"Обговорили пошук шляхів до миру": Єрмак провів розмову з представником ПАР - країни БРІКС
22:09
Реджеп Тайїп Ердоган
Туреччина допоможе новій владі Сирії у створенні регулярної армії, - ЗМІ
21:56
Володимир Бражко (в центрі), Реал Сосьєдад - Динамо
"Динамо" підтвердило, що веде переговори про продаж футболіста в АПЛ
21:32
Володимир Кличко
Кличко-молодший розглядає можливість повернутись у бокс, - The Ring
21:18
Ексклюзив
Віталій Портников
Росія намагається створити передумови для громадянської війни в Україні після закінчення активної фази бойових дій, - Портников про ситуації з ТЦК
21:17
Оновлено
Росія атакувала центр Одеси балістикою ввечері 31 січня: є постраждалі, пошкоджено 19 пам’яток архітектури
21:07
Даяна Ястремська
Українка Ястремська зіграє у фіналі турніру WTA проти "нейтральної" росіянки
21:02
медичний канабіс
Легалізація медичного канабісу: хто і де зможе придбати ліки
21:02
Оновлено
Наслідки удару російським КАБом по школі-інтернат у Суджі (Курщина). 1 лютого 2025 року
"З-під завалів чути стогін та крики людей". Росіяни скинули КАБ на інтернат у Суджі, де перебували літні та хворі
20:37
Максим Таловєров
Таловєров вдало дебютував в англійському футболі: його визнали найкращим гравцем матчу
20:31
Володимир Зеленський
"Порушення санкцій має трактуватися як співучасть у війні": Зеленський про необхідність посилення тиску на РФ
20:06
землетрус
На Полтавщині зафіксували землетрус
20:04
OPINION
Зло само себе покарає
20:00
Ілон Маск
Ілон Маск інвестував понад $290 млн на підтримку передвиборчої кампанії Трампа
20:00
Ексклюзив
Роман Борщ
"Ми були в інформаційному вакуумі": ексжурналіст Еспресо та військовий Роман Борщ про те, як дізнавався про новини з України в полоні РФ
19:58
Ексклюзив
екстренка
Зупинка грантів США: чому Трампу вигідно закрити USAID, - пояснює речник Українського конгресового комітету США Добрянський
19:25
Оновлено
поліція ілюстративне
МВС: інформація про нібито збій системи "Армор" не є достовірною
19:06
Покровськ
У Покровську через російські атаки загинув чоловік, є поранений
18:38
Російське видання "Медуза" використало кадри війни в Україні для своєї реклами. Українське МЗС закликало видалити ролик
18:31
Ексклюзив
"Немає жодних виправдань, злочинець має бути покараний": військовослужбовець ЗСУ Варченко про вбивство працівника полтавського ТЦК
18:07
Ексклюзив
Роман Безсмертний
РФ намагається делегітимізувати українську владу, щоб запустити з переговірним процесом ще й виборчий, - Безсмертний
18:04
вибори в Україні
США прагнуть, щоб Україна до кінця 2025 року провела президентські та парламентські вибори, - Reuters
18:02
OPINION
Не самопоглинання, а реальна конверсія ресурсів влади й опозиції
17:55
У січні росіяни 13 разів атакували Київ безпілотниками
17:55
Ексклюзив
Роман Борщ
"Доступ просто відсутній": ексжурналіст Еспресо та військовий Роман Борщ про роботу міжнародних гуманітарних організацій із військовополоненими
17:37
штурм капітолію
Адміністрація Трампа звільнила групу прокурорів, яка розслідувала справи про штурм Капітолія 6 січня 2021 року
17:14
Огляд
Андрій Ярмоленко (праворуч), "Динамо" - РФШ
"Динамо" та "Шахтар" вилетіли з єврокубків, а боєць UFC кинув виклик Усику: головні новини українського спорту за тиждень
17:13
Ексклюзив
путін трамп
Дипломат Брайза пояснив, як діятиме Трамп, якщо Путін не погодиться на мирне врегулювання війни, прийнятне для України
16:50
швидка
"Дронове сафарі": британська газета Times розповіла, як російські садисти щодня полюють за мирними жителями Херсона
16:41
Гендиректору російської компанії, що виробляє "шахеди", оголосили підозру
16:39
Від початку доби на фронті відбулося 71 боєзіткнення: найгарячіше на Покровському напрямку
16:02
OPINION
Перебірливий Путін: спочатку будь-хто, крім Порошенка, тепер — крім Зеленського
15:55
Через російську агресію в Україні пошкоджено 1333 пам’ятки культурної спадщини
15:42
новини Львівщини
Армія РФ вбила дроном жителя Антонівки на Херсонщині
15:42
Ексклюзив
Дональд Трамп
Це може мати неоднозначні наслідки: дипломат Шамшур щодо запровадження США 25% мита для Канади та Мексики
Більше новин