9 найпопулярніших ліків в Україні не мають доведеної ефективності. Дослідження
Лише 3 препарати із 12, які українці купують найчастіше, мають достатню доказову базу щодо їх ефективності
Як йдеться в публікації журналу "Психосоматична медицина та загальна практика", Україна дуже добре підходить для промоції різних медичних препаратів з сумнівною ефективністю.
Більшість медикаментів у нас відпускають без рецептів. Безрецептурні препарати також можна рекламувати.
В нашій країні немає установи, яка би контролювала правдивість інформації на упаковці препарату згідно із принципами доказової медицини.
Фармкомпанії зацікавлені у якомога кращих продажах своїх продуктів. Для цього у них є всі можливості для впливу на думку лікаря, так і у впливі на свідомість пацієнта.
Але якщо лікарі на основі своїх знань та навичок мають можливість об’єктивно оцінити той чи інший препарат, то пацієнти такої можливості не мають.
Читайте також: Які народні методи не лікують ГРВІ
У короткому огляді автори проаналізували доказову базу щодо кожного лікарського засобу, який входить у топ-12 з продажів в аптеках України.
Список препаратів був представлений у газеті "Аптека". Видання наводить статистику продажів за перших 9 місяців цього року.
Для того щоб зрозуміти, чи має препарат достатню доказову базу, були проаналізовані наступні моменти:
-
Ухвалення діючої речовини (хоча б по одному бренду) або їх комбінації Управлінням з контролю за якістю медикаментів та продуктів харчування США (FDA).
-
Присутність діючої речовини в клінічних настановах Національного інституту здоров’я та клінічного вдосконалення Великої Британії (NICE).
-
Опубліковані Кокранівські систематичні огляди (одна з найвідоміших і найавторитетніших спілок лікарів і вчених, які проводять незалежний аналіз результатів наукових досліджень. - Ред.) по діючій речовині. Підтвердженням ефективності ми вважали наявність чітких рекомендацій у висновках дослідників.
-
Для кожного бренду була вказана основна діюча речовина чи декілька, якщо препарат комбінований.
Як видно із таблички, лише 3 лікарських засобів із топ-12 мають достатню доказову базу щодо їх використання. І це "Нурофен", хлорид натрію та "Цитрамон".
Коротко про кожний із препаратів, доказова база щодо яких є сумнівною:
Депротеїнізований гемодериват із крові телят. Немає доказової бази щодо використання цієї діючої речовини при будь-якому стані.
Німесулід. Не має ухвалу FDA (Управління продовольства і медикаментів) та не згадується у протоколах лікування Інститут серця в США (NICE).
Згадки про цей препарат є в декількох Кокранівських оглядах, але жодних прямих порівнянь та висновків по цьому препарату не було опубліковано.
За даними Європейського медичного агентством (EMA), ризики, пов’язані із цим препаратом, значно перевищують його переваги.
Дротаверин. Єдина доказова база щодо цієї діючої речовини є лише в одному огляді на Кокрані, який стосується пологів. Жодних позитивних висновків щодо його ефективності при цьому стані.
Поліенілфосфатіділхолін. Цей препарат не є рекомендованим FDA, не згадується в протоколах NICE та не вивчався в рамках жодного Кокранівського систематичного огляду.
Комбінація: сорбітол + розчин Рінгера. Ця комбінація не зустрічається серед розчинів, ухвалених FDA, та не згадується ні в протоколах NICE, ні в Кокранівських систематичних оглядах.
Розчин Рінгера широко використовується в медицині та є однією із набільш необхідних розчинів за версією Всесвітньої організації охорони здоров'я.
Є згадки про препарати, які мають схожу комбінацію діючих речовин, але вони використовуються тільки в ветеринарії (наприклад, Dexolyte).
Комбінація: метамізол натрію + пітофен + фенпіверинію бромід. Жоден із компонентів не згадується ні в Кокранівських систематичних оглядах, ні в протоколах NICE. Окрім того, FDA наклало заборону на метамізол натрію через побічні ефекти.
Також цей препарат заборонений у Великобританії та 30 інших країнах. В більшості інших країн світу використання його суттєво обмежене: лише за рецептом, в обмеженій кількості, при сильному болю, який не знімається іншими препаратами.
Синупрет®. Екстракт різних трав. Згідно із Державним реєстром лікарських засобів України вказаний як лікарський засіб. Жодних згадок подібних комбінацій серед лікарських засобі, ухвалених FDA. Також не згадується в NICE та в Кокранівських систематичних оглядах.
АСК + магнію гідроксид. Ацетилсаліцилова кислота (АСК) є ефективним засобом для профілактики інфарктів та інсультів. Цей препарат має обширну доказову базу в Кокранівських систематичних оглядах, він ухвалений FDA та прописаний в протоколах NICE.
З іншого боку, комбінація АСК та гідроксиду магнію є доволі дивною. По-перше, гідроксид магнію використовується як проносний засіб, дія якого добре доведена. По-друге, він знижує ефективність АСК.
Автор: Віталій Безшейко, асистент кафедри психосоматичної медицини і психотерапії Національного медичного університету імені О. О. Богомольця.
- Актуальне
- Важливе