live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4
Роман Кулик 31 січня, 2018 середа

Відповідь на загрозу ЧФ РФ. На що здатна українська крилата ракета "Нептун"

30 січня відбулися перші публічні льотні випробування дозвукової крилатої ракети наземного базування "Нептун" - і це викликало схвалення і ажіотаж у військовому та експертному середовищі

Основна причина такої реакції - розуміння потенціалу ракети і критична потреба підсилити обороноздатність узбережжя України від загрози Чорноморського флоту РФ.

Зробити це можна лише двома шляхами: революційним поповненням корабельного складу флоту, або ж розбудовою потужних сил берегової охорони, озброєних комплексами з протикорабельними ракетами (ПКР). Але перший варіант нині є непідйомним для нашої економіки, тому розробка вітчизняних зразків ПКР є критично важливим сегментом оборони півдня. 

Дана ракета - результат кооперації кількох оборонних підприємств, поміж яких ключову роль відіграло КБ “Луч”, одне з найуспішніших ДП "Укроборонпрому". "Нептун" - це сильно модифікована версія ще радянського проекту, протикорабельної ракети Х-35, розробка якої завершилась у 1992 році.

Але "Нептун" - це суто український продукт, розроблений та зібраний з українських комплектуючих без потреби імпортувати технологічні матеріали.

Відповідно запустити ракету "в серію" можливо лише з огляду на власні ресурси та виробничі потужності відповідних оборонних підприємств, без потреби закуповувати матеріали на зовнішніх ринках. Наявність інфраструктури для замкнутого циклу виробництва таких озброєнь - якісний показник "живучості" низки державних компаній, які "виживали" останні два десятиліття і лише зараз отримують певне фінансування для нових розробок. 

Відомі ТТХ і перспектива застосування:

Дальність стрільби ракети - орієнтовно 280-300 км, довжина ракети становить 5050 мм, а розміри транспортно-пускового контейнера - 5300х600х600 мм.

Вочевидь у найближчі роки зусилля оборонних підприємств будуть зосереджені на завершенні розробки ракети наземного базування на мобільних платформах і озброєння артилерійських підрозділів ВМС даною варіацією ракети "Нептун" - це універсальний підхід, оскільки ракету можна використовувати для ураження як морських, так і наземних цілей.

Але у перспективі ПКР "Нептун" можна адаптувати під авіацію та кораблі флоту, що відкриває можливості масштабного збільшення ударного потенціалу ВМС України.

Олександр Турчинов уже озвучив доручення РНБО розробити ці варіації ракети. 

Чому крилата ракета "Нептун" критично важлива для армії? 

Початок російсько-української війни, анексія Криму та захоплення найбільш боєздатної частини українського флоту фактично знищили наші Військово-морські сили. За ці роки так і не було напрацьовано реалістичної стратегії розвитку флоту.

Серйозні зрушення почались аж наприкінці 2017-го року, коли завод "Кузня на Рибальському" передав на випробування ВМС 4 одиниці МБАК (малий броньований артилерійський катер), збільшивши кількість катерів "москітного флоту" до 6 одиниць, а Кабмін ухвалив рішення відновити фінансування програми будівництва вітчизняних корветів проекту "Володимир Великий" (у планах 4 корвети до 2028 року вартістю 32 мільярди гривень).

На черзі будівництво ракетних катерів "Лань". Але для протидії наявним силам і засобам росіян у акваторії Чорного моря цього явно замало. 

Тому найбільш раціональним інструментом стримування можливої агресії Чорноморського флоту РФ експерти називали формування сильної берегової охорони та оперативну розробку протикорабельних ракет наземного базування. 

 

Такий шлях обрала РНБО та керівництво "Укроборонпрому". Вперше "Нептун" "засвітили" на виставці "Зброя та безпека" у 2015 році. З того часу про хід робіт над проектом ми знали переважно зі слухів. І зараз РНБО вирішила показати ракету, дипломатично розставивши акценти на відповідності тактико-технічних характеристик міжнародним договорам і демонстрації потенціалу ракетної галузі України. Направду - є що показати.

Близько десяти країн здатні виключно своїми силами оперативно реалізувати проекти типу ОТРК "Грім" чи тієї ПРК "Нептун". 

Загалом період кінця 2017-го та початку 2018-го показав серйозний прогрес у ракетній програмі: успішні випробування демонстратора ракетного двигуна ОТРК "Грім" (перші поставки по експортному контракту замовнику, Саудівській Аравії, очікуються уже всередині 2018-го, а поставки в ЗСУ можуть відбутись до кінця поточного року), фінальні випробування РСЗВ "Вільха" (перші поставки теж очікуються до кінця року). Суттєвий прогрес у розробці ракет зіграв Павлоградський завод і нові суміші твердого палива, які використовуються у нових розробках. 

І показаний громадськості (та й будьмо відвертими: демонстрація нової крилатої ракети спрямована - це очевидний черговий сигнал РФ, елемент інформаційної війни) є продовженням поступового прогресу у ракетній програмі України та підвищенні обороноздатності нашого південного узбережжя.

До першого публічного запуску ПРК "Нептун" експерти зазначали, що орієнтовний строк завершення проекту - 2020 рік. Січень 2018-го - і ми вже побачили перші льотні запуски ракети. Слідкуємо за подальшим розвитком. 

Введіть слово, щоб почати