Бузиновий лікер та королівський віскі від українця. 5 історій вишуканих алкогольних напоїв світу

6 лютого, 2018 вiвторок
13:01

Французький еліксир довголіття "Шартрез" та лікер, який назвали на честь справжнього авантюриста та окультиста Сен-Жермена. Дивовижні історії про алкоголь до Міжнародного дня бармена

Зміст

Про який напій не запитай, він знає про нього усе: історію звідки взявся, увесь перелік інгредієнтів і як їх потрібно змішувати, щоб в результаті з'явився вишуканий алкоголь.

Співвласник чернівецького бару Contrabanda Bar і за сумісництвом - бармен Антон Панов розповів Еспресо.TV п'ять дивовижних історій про найкращі лікери та віскі. 

Лікер "Сен-Жермен" (St-Germain)

Міцність: 20%

Країна: Франція

Ціна: 1200 грн (за пляшку 0,7 л)

Як з'явився "Сен-Жермен": Авантюрист епохи Просвітництва, алхімік та окультист - граф Сен-Жермен. Про нього склали безліч вигадок і легенд, через це він залишається однією з найбільш загадкових постатей в історії Франції XVIII століття. Саме на його честь назвали бузиновий французький лікер.

За однією з легенд, він винайшов еліксир безсмертя, завдяки якому і досі живий. А все тому, що його обличчя час від часу з'являється на картинах різних століть з невідомих причин.  

Саме за рецептом "еліксиру" почали випускати лікер, який готують усього 4-6 тижнів на рік.

Як готують напій: Цей напій славиться тим, що його виготовляють винятково зі свіжого квіту бузини, який збирають вручну у французьких Альпах. Період її цвітіння — приблизно один місяць, тому збирати її потрібно дуже швидко. Урожай дозволяють збирати лише спеціально навченим людям.

Ще складніше, коли бузину потрібно обробити. Якщо її пресувати, вона стає гіркою, а якщо заморозити, то вона повністю втрачає аромат. Виробники змогли створити спеціальну технологію подрібнення квітів та процес швидкої і безперервної мацерації - роз'єднання рослинних або тваринних клітин в тканинах. Це дозволяє майстрам вберегти неповторний аромат бузини.

У "Сен-Жермені" менше цукру, ніж у звичайних лікерах. Через те, що майже усі етапи приготування проходять вручну, цей лікер не виготовляють у промислових масштабах.

Хоч "Сен-Жермен" не намагається сягнути високого рівня продажу, він все одно залишатиметься еталоном серед своїх конкурентів.


Канадський віскі "Краун Ройял Де Люкс" (Crown Royal De Luxe)

Міцність: 40%

Країна: Канада

Ціна: 947 грн (за пляшку 0,7 л)

Як з'явився Crown Royal De Luxe: Якось король Великої Британії Георг VI вирішив завітати до Канади. Звісно ж, його разом із дружиною королевою Єлизаветою хотіли зустріти та пригостити усім найкращим. У Канаді знали, що він полюбляє віскі, тож 50 майстрів зібралися, щоб обрати найкращий напій для короля.

Кожен хотів, щоб саме його віскі Георг VI пив на бенкеті, і тому невдовзі розпочалася бійка. Коли всі вже втомилися, майстри вирішили таки обрати одного: ним став чоловік, який, за однією з легенд, був вихідцем з України.

Віскі, який виготовив цей майстер, подавали лише королівській сім’ї і нікому не продавали.

Як готується напій: Купаж віскі Crown Royal De Luxe складається з більш ніж 50 витриманих спиртів, а їх основа - кукурудза, жито і ячмінь. Особливість цього віскі – у воді. Для виготовлення напою використовують воду з озера Вінніпег.

Витримують віскі у американських дубових бочках до досягнення повної зрілості, а мінімальний вік спиртів становить 10 років.

До речі: На честь візиту короля до Канади віскі назвали Crown Royal. Пляшку для напою зробили у вигляді діаманту, а корок – із золотою короною. Напій запаковують в оксамитовий мішечок, на якому назва віскі вишита золотими нитками.


Лікер "Шамбор" (Chambord)

Міцність: 16,5%

Країна: Франція

Ціна: 900 грн (за пляшку 0,5 л)

Як з'явився Шамбор: Ожиновий смак цього лікеру вже п’яте століття поспіль підкорює навіть найбільших поціновувачів алкоголю. А все почалося у 1685 році, коли король Людовік XIV приїхав до замку Шамбор. Звісно ж, прийом мав бути гідним, тож йому запропонували найкращі напої, серед яких – місцевий лікер, виготовлений на диких ягодах ожини.

Ягідний післясмак не залишив короля байдужим, і відтоді лікер став невід'ємною частиною будь-якого королівського бенкету. Незабаром він увійшов в моду серед аристократичної знаті, а сам напій закріпив за собою звання "королівського".

Читайте також: 5 авторських святкових коктейлів, яких ви не знайдете в Google

Після смерті короля про лікер почали забувати, та наприкінці ХХ століття про нього згадали. Американець Ен Джі Скай Купер в 1980-х вирішив перебратися до Франції і влаштувався неподалік від самого замку.

Він знайшов рецепт лікеру і заснував виробництво там, де створили напій – у замку Шамбор. Лікер швидко став популярним, а статус "королівського" знову закріпився за ожиновим напоєм. 

Як готується напій: За сотні років рецептура не змінилася. До складу "Шамбора" входять лише натуральні продукти: добірні плоди ожини, малини, цедра марокканських апельсинів, мадагаскарська ваніль, квітковий мед і кращий французький коньяк.

Разом вони створюють бордово-червоний, рубіновий колір і витончений та багатогранний смак з переважанням малинових і ожинових нот, який переходить у коньячний післясмак.

Лікер не містить ніяких консервантів і добавок.

Порада: Його варто пити впродовж 6 місяців після відкриття пляшки, адже після закінчення цього терміну смак  не буде настільки привабливий.


Лікер "Бенедиктин" (Benedictine)

Міцність: 40%

Країна: Франція

Ціна: 1100 грн (за пляшку 0,7 л)

Як з’явився Бенедиктин: Вишуканий лікер "Бенедиктин" вигадав чернець родом з Венеції - Бернардо Вінчеллі. У той час східні прянощі і спеції розходилися по всій Європі саме з цього італійського міста. Деякі зі спецій використовували при виготовленні лікеру.

За легендою, коли Бернардо Вінчеллі спробував створений ним лікер, він вигукнув: "Бенедиктин!", тобто "Благословенний!".

Через це на кожній етикетці лікеру тепер є напис DOM, скорочення від Deo Optima Maximo. У перекладі це означає "Господу, Кращому, Величному".

Як готується напій: склад та спосіб приготування ретельно приховують та тримають у таємниці. Кажуть, лише три людини одночасно можуть знати про усі нюанси, які важливі у приготуванні.

Та все ж вдалося дізнатися, що до рецепту можуть входити ялівець, шафран, арніка, меліса, чай, чебрець, коріандр, гвоздика, лимон, ваніль, апельсинова цедра, мед і кориця, а загалом використовується понад 27 різних трав.


Лікер "Шартрез" (Chartreuse)

Міцність: 40-55%

Країна: Франція

Ціна: від 800 до 1200 грн (за пляшку 0,7 л)

Як з'явився Шартрез: Зараз "Шартрез" — це просто вишуканий напій, але у XVII столітті він був справжнім еліксиром довголіття.

За легендою, французький маршал Франсуа д'Естре володів загадковим манускриптом, у якому описувався рецепт чудодійного еліксиру. Він вирішив передати його до картезіанського монастиря Гранд Шартрез.
Зрозуміти надто складний рецепт зміг лише аптекар Жером Мобек. Йому вдалося приготувати еліксир для вживання з лікувальною метою.

У XVIII столітті монастир Гранд Шартрез продавав його в обмежених кількостях жителям, що мешкали неподалік. Та коли настала Французька революція, усіх монахів розігнали, а виробництво припинилося. Втім, рецепт так і залишився секретним, а у 1816 році монахи продовжили його готувати.

Після чергового вигнання, у 1903 році монахи вирішили відкрити виробництво в Іспанії, яке за 30 років зруйнував зсув. Та цього разу їм пощастило: французький уряд вирішив допомогти і відновив виробництво у Франції. 

Як готують лікер: Хоча усі тонкощі виготовлення до сьогодення не дійшли, та вже виробник намагається зберегти передані знання. Шартрез готують зі 130 трав та спецій, серед яких — мускат, кориця, кардамон, селера, імбир ангеліка та інші. Їх змішують та замочують у 30 літрах винного спирту та 10 літрах м'якої води.

До отриманого екстракту додається мед і цукровий сироп, а далі жовтий і зелений лікер розливають та витримують у дубових бочках.

"Шартрез" буває зеленим (міцність 55%) і жовтим (40%).

До речі: Лікер "Шартрез" входить до складу коктейлю, який називається Last Word ("Останнє слово"). Раніше у барах не видавали чеки, тому цей коктейль був знаком для бармена: якщо відвідувач замовляв "Останнє слово", це означало, що час його "розрахувати".

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.22
    Купівля 41.22
    Продаж 41.7
  • EUR
    Купівля 43.08
    Продаж 43.84
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
25 листопада
14:25
Бійка в готелі Києва: правоохоронці оголосили про підозру в умисному вбивстві мешканцю Василькова
14:17
Сергій Кривошеєнко
Президент призначив Сергія Кривошеєнка головою Сумської МВА
14:09
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:01
Каньє Вест
Модель Дженн Ен подала до суду на Каньє Веста через інцидент на зйомках кліпу в 2010 році
14:01
Віцепрезидентка Філіппін Сара Дутерте
Віцепрезидентка Філіппін Дутерте заявила, що погроза вбити президента була "не справжньою"
14:01
OPINION
блог Сергій Герасимчук
"Чорний лебідь" на президентських виборах у Румунії
13:52
Шалва Папуашвілі
У Грузії керівна партія заявила про намір провести вибори президента цьогоріч
13:52
Оновлено
Насідки обстрілу Одеси 25 листопада
Війська РФ вдарили ракетою по середмістю Одеси: є постраждалі
13:50
гуманітарна допомога
Окупанти на Миколаївщині скинули дрон на людей, які отримували гумдопомогу: є поранені
13:33
На Київщині й у Сумах затримали підпалювачів будівель ТЦК та автівок військових на замовлення РФ
13:27
Андрій Сибіга
Сибіга їде на засідання G7 до Італії: з дипломатами ЄС говоритиме про зміцнення підтримки України
13:08
Євпаторія
Близько половини сімей офіцерів росгвардії залишили Крим через побоювання можливих бойових дій у Євпаторії, - "Атеш"
12:57
Оновлено
пожежа
Сили оборони підтвердили атаку на низку важливих об'єктів у трьох областях Росії
12:53
домашні тварини, собаки
В Україні стартував перший етап запуску Єдиного держреєстру домашніх тварин
12:49
Оновлено
ППО
РФ запустила групи БПЛА по Україні: в Запоріжжі постраждав підліток, на Київщині пошкоджені 4 будинки
12:27
Російські окупанти без опізнавальних знаків у Криму у 2014 році
Російська ДРГ намагалася прорвати кордон на Харківщині в районі Дергачівської громади
12:09
Огляд
Макс Ферстаппен
Ферстаппен узяв четвертий титул Формули-1, Надаль попрощався з тенісом, а у Гвардіоли найгірший етап в кар'єрі. Головні новини світового спорту за тиждень
12:04
OPINION
Нам важливо, щоб Росія виснажилася швидше
12:01
У трейлері комедії "Збори ОСББ" з Яновичем, Сумською і Лебігою розкрили нові деталі сюжету
11:51
Сніг
Синоптикиня Наталка Діденко розповіла, коли в Україні очікується потепління
11:47
Ексклюзив
Тенденції загрозливі: військовий експерт Селезньов про Запорізький напрямок
11:35
ппо
Сили ППО знищили 71 дрон під час нічної та ранкової атаки росіян 25 листопада
11:32
електроенергія
Споживання зростає, погодинні вимкнення світла застосовують у всіх регіонах: ситуація в енергосистемі 25 листопада
11:29
Гладіатор ІІ
Режисер "Гладіатора 2" заявив, що персонаж Дензела Вашингтона схожий на Трампа
11:26
Оновлено
Обстріл Харкова
Росіяни зранку атакували Харків: зайнялася пожежа, є постраждалі
11:22
Telegram логотип
Національна академія наук заборонила співробітникам користуватися Telegram
11:17
Захопили в полон військових РФ: Третя штурмова провела успішну операцію в Копанках на Харківщині
10:53
Ексклюзив
гривні
Виплати - технологія, щоб задобрити електорат: політолог Кошель про ключові ознаки виборів
10:41
Олександр Сирський
За наказом Сирського кожна бригада має створити штатний підрозділ рекрутингу
10:32
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 25 листопада: скільки коштують євро, долар і злотий
10:27
Шпигував за оборонцями Харкова: клірику УПЦ МП з Мелітополя оголосили підозру
10:08
У Великій Британії заявили, що РФ намагається використовувати ШІ для атак на інфраструктуру
10:03
Лілу45 та Галич з O.Torvald презентували спільну пісню
10:02
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Війська виводять із двох кишень, які ворог хотів перетворити на пастки: Згурець про Курахівський напрямок
10:01
Огляд
світ, міжнародний огляд
Ракетне балансування України та Росії і солідарність Європи, яка не повинна похитнутися в епоху Трампа. Акценти світових ЗМІ 25 листопада
10:00
OPINION
Путін вірить, що Захід віддасть йому Україну на поталу
09:58
Оновлено
У Вільнюсі на житловий будинок упав вантажний літак: загинув пілот
09:32
Енергетика
У Харкові створюють "енергетичний острів", щоб децентралізувати систему енергозабезпечення
09:28
У міноборони Тайваню заявили, що Китай знову запустив повітряну кулю після піврічної перерви
09:11
Ексклюзив
Карта бойових дій за 13-20листопада
Погодні умови не зупиняють ворога: офіцер 59-ї ОМБр Цехоцький про Покровський напрямок
Більше новин