Вашу картку заблоковано. Як шахраї крадуть гроші з наших карток

Уляна Букатюк
6 лютого, 2018 вiвторок
18:20

Які способи придумали шахраї, щоб видурити у нас гроші, як захиститися від цих схем та що робити, якщо вже стали жертвою зловмисників

Україна взяла курс на cashless, а це означає, що все більше фінансових операцій українці здійснюватимуть безготівково - онлайн чи через платіжні термінали.

За даними НБУ, в першому півріччі 2017 року частка безготівкових розрахунків в загальному обсязі операцій з використанням платіжних карток в Україні становила 38,1%.

Однак це не означає, що кошти громадян тепер захищені краще. Звісно, вкрасти гроші з картки тяжче, аніж витягнути гаманець в громадському транспортні. Та шахраї поки чудово адаптувалися й до такого.

Читайте також: Забути, як виглядає гривня. Чому світ відмовляється від готівки

У 2017 році злочинці викрали в українців понад 670 млн гривень, що майже вдвічі більше, ніж у 2016 році (339 млн гривень).

Ці гроші - мінімальна зарплатня за місяць для понад 187 тис. українців.

Й порівняння з зарплатнею невипадкове, адже через неуважність можна запросто позбутися половини місячного заробітку. За статистикою, середня сума збитків для українця в результаті однієї такої шахрайської атаки становить 1500 гривень. Й щороку “середній чек” зростає.

77% опитаних міжбанківською Асоціацією членів платіжних систем "ЄМА" заявили про те, що знають про те, що повідомляти дані банківської картки не можна. Та попри це, 76% зіткнувшись з шахрайством, все ж це роблять.

Та не лише розголошування даних призводить до втрат. Попадаються українці на підроблені сайти: 34% вважають безпечним використовувати новий невідомий сервіс, а 82% опитаних вважають безпечним використовувати платіжний сервіс на наступному для всіх домені.

Окрім того, необачно себе поводять громадяни й користуючись банкоматами: 36% не прикривають ПІН-код, а 82% взагалі його не змінюють. 43% йдуть від банкомата, якщо той не видав гроші, а 54% не встановлюють лімітів на платежі за своїми рахунками.

Через це гроші українців стають легкою здобиччю для шахраїв. То як нас грабують?

Які основні схеми обману та як уникнути

Фахівці виділяють декілька основних схем шахрайства:

Вішинг та смішинг

Обидва методи схожі між собою та загалом називаються соціальною інженерією. Вішинг - це коли для отримання даних про картку шахраї можуть телефонувати людині, представляючись співробітниками банку, СБУ, Пенсійного фонду тощо. Смішинг - коли використовують смс-сповіщення.

Наприклад, українцям масово розсилають смс про те, що їхня картка заблокована і треба терміново зв'язатися з банком для розблокування картки. Або повідомлення про те, що виграли автівку чи техніку.

В повідомленні вказують номер, куди слід зателефонувати. Воно може бути навіть від імені банку, оператора чи когось іще (зловмисники підмінюють перші три цифри номеру телефона).

А вже телефоном навчена людина під виглядом працівника банку чи правоохоронця каже вам, що робити. Зазвичай шахраї хочуть вивідати повний номер картки (16 цифр), термін її дії та CVV-код, про що співробітники банку не мають права запитувати ніколи.

Тож фахівці наголошують, що єдина інформація, яку ви можете розголошувати - лише номер картки. Банкам зазвичай потрібні лише 4 останні цифри.

Фішинг

Ловля на гачок. Для того, щоб видурити з нас гроші таким чином, шахраї реєструють сайти-копії до відомих нам сторінок, які майже не відрізняється від справжніх. Це можуть бути фейкові сайти переказу грошей з картки на картку, оплати мобільного зв'язку, комунальних послуг, отримання кредитів тощо.

Мета фейкового сайту – отримати дані картки клієнта та прибрати гроші до своїх рук. Відбувається це так: ви вводите дані своєї картки, після нібито сплати нічого не відбувається, ви думаєте, що це помилка та покидаєте спроби. Але згодом дізнаєтеся, що шахраї  зняли ваші гроші, використовуючи введену вами інформацію.

Не ведіться на неймовірні знижки чи дешеві товари. Часто шахраї маскують свій сайт-підробку під відомий інтернет-магазин або продають “мегадешево” на інтернет-майданчиках. Але часто там продають повітря, адже ввівши дані для оплати ви ризикуєте так нічого і не отримати.

Щоб не “клюнути на гачок”, фахівці радять дуже уважно оглядати вікно, де потрібно вводити дані картки, особливо звертати увагу на адресу сторінки.

Також варто перевірити сайт  в чорному списку шахрайських сайтів від Асоціації ЄМА.

Читайте також: Весь світ дізнався про подружні зради 30 млн людей. Як хакери викрадають те, що люди найбільше приховують

Скімінг

Тут вже шахраї вдаються до спеціального приладдя, яке встановлюють на банкомати. Технологія працює так: на отвір для вставлення картки на банкоматі кріплять скімінгову накладку, та зчитує дані з магнітної стрічки й дані вашої картки практично в зловмисника в кишені.
Залишається тільки дізнатися ПІН-код. Для цього є вихід - поставити на банкомат малесеньку веб-камеру (її навіть не видно) й пігледіти, як ви вводите пароль.

Саме тому фахівці радять завжди закривати рукою чи портмоне клавіатуру банкомату. Але й це не гарантує безпеки, адже є ще накладки клавіатуру, які запам’ятовують послідовність цифр.

null

Фахівці радять уважно оглядати банкомати. Скімери часто виступають над банкоматом, а накладну клавіатуру легко підважити пальцем. Також вона може різнитися кольором та бути “занадто новою”.

А щоб обмежити шахраям поле для маневрів, часто змінювати ПІН-код, встановити ліміт та налаштувати двофакторну аутентифікацію (коли операцію треба підтверджувати ще й кодом з смс).

Кеш-трепінг

Найбюджетніший спосіб збагатися для шахраїв, адже не потребує якогось особливого обладнання. Працює це так: людина вводить ПІН-код, суму, яку хоче зняти в банкоматі, з’являється напис “Заберіть, будь ласка, гроші”, а грошей так і немає. Людина думає, що якась проблема з банкоматом та йде собі.

А потім до банкомату підходить зловмисник та забирає те, що не забрали ви. Отвір для видачі грошей був замаскований, а купюри “прилипли” вставки зсередини, оскільки на ній був двосторонній скотч.

nullЯкщо з вами таке сталося фахівці радять в жодному випадку не відходити від банкомату, зателефонувати в банк та повідомити про проблеми з банкоматом. Й чекати поки вони не вирішаться.

Що робити, якщо вас вже ошукали

Варто заблокувати картку та одразу повідомити про злочин в банк. Також слід написати заяву в поліцію. З 2015 року в Україні працює спеціальний підрозділ - кіберполіція. 

Можна повідомити про шахрайство онлайн в будь-який час доби, просто заповнивши заявку на сайті кіберполіції.

Експерти радять не соромитися через те, що вас обдурили та відстоювати свої права, адже саме від цього залежатиме, чи відшкодують вам вкрадені гроші.

У 2017 році Нацполіція відкрила 3820 кримінальних проваджень, з них 1330 – в сфері платіжного шахрайства. Відшкодувати вдалося близько 65% від усіх понесених збитків.

Та для відшкодування збитків банком клієнт повинен довести, що дотримувався всіх правил безпеки та нікому не повідомляв інформацію щодо картки. Особливо тяжко це зробити у випадках соціальної інженерії.

 
Теги:
Читайте також:
Київ
+7°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.35
    Купівля 39.35
    Продаж 39.85
  • EUR
    Купівля 41.97
    Продаж 42.73
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
18 квітня
03:16
Оновлено
Канада готова надати України додаткових 450 млн. позики
Канада заклала у бюджет на 2024 рік кошти на допомогу Україні: подробиці
02:48
росія хакер
Росія активізувала кампанію з втручання у вибори в США, - заява Microsoft
02:35
Оновлено
електроенергія, шахеди
Росія атакувала Україну "шахедами" та ракетами. Ситуація у ніч на 18 квітня
02:20
У Британії запровадять заборону продажу сигарет народженим після 2009 року
01:52
Кирило Буданов
Буданов запевнив, що в України є план зменшення військової міці РФ, - WP
01:24
землетрус
У Японії стався землетрус неподалік атомної електростанції
00:56
міністр оборони США Ллойд Остін
Остін та начальник штабів США Браун закликали ухвалити допомогу Україні
00:47
Андрій Лунін та Бернарду Сілва (ліворуч)
Лунін став героєм серії пенальті з "Ман Сіті" та вивів "Реал" до півфіналу ЛЧ
00:28
Грузія акції протестів
Парламент Грузії ухвалив у першому читанні закон про "іноагентів". Протестувальники вимагають зустрічі з прем'єром
00:27
Росія продовжує продукувати фейки
"В Україні запропонували мобілізувати політбіженців з РФ та Білорусі": російські фейки за 17 квітня
2024, середа
17 квітня
23:56
ЗРК Patriot
Прем’єр Нідерландів запропонував спосіб, як Україні отримати більше систем Patriot
23:53
Йозуа Кімміх та Габріель Мартінеллі (ліворуч), Баварія - Арсенал
"Баварія" перемогла "Арсенал" та вийшла до півфіналу ЛЧ
23:15
Оновлено
На фото: Юлія Навальна на обкладинці TIME
Навальна, Єрмак та Кайлі Міноуг потрапили до 100 найвпливовіших людей TIME. Голова ОП відреагував
22:51
Оновлено
Світло
Промспоживачів попередили про можливі обмеження енергопостачання 18 квітня. У Yasno також заявили про високі ризики відключень
22:45
Оновлено
Вибухи під Джанкоєм
"Дякую за влучність": Зеленський підтвердив успішні удари ЗСУ по аеродрому "Джанкой"
22:42
Володимир Зеленський
"ППО та фронт – це ключовий пріоритет": Зеленський взяв участь у роботі Європейської ради
22:33
OPINION
Андрій Яніцький, директор з розвитку сайту Еспресо ТБ
Національно-визвольні рухи оголосили війну Кремлю. Вашингтонська декларація
22:27
ПАРЄ
ПАРЄ ухвалила резолюцію із закликом не визнавати Путіна легітимним президентом РФ
22:23
Суд
Суддя Деснянського суду Києва вирішила мобілізуватися. І попросила ВРП зупинити справу щодо її п'яного водіння, - ЦПК
22:15
Ексклюзив
Глава Офісу президента України Андрій Єрмак
"Не дуже хороша новина для Єрмака": політолог Бобиренко про рейтинг найвпливовіших політиків світу TIME
22:01
Ексклюзив
обстріл Часів Яр
Часів Яр має не лише політичне значення: генерал-майор запасу Кривонос про важливість захоплення міста до 9 травня
21:45
Ексклюзив
Експерт з енергетичних питань Рябцев розповів, чи очікувати в Україні стабілізаційних вимкнень світла
21:42
Оновлено
Майк Джонсон
Джонсон винесе на голосування законопроєкт про допомогу Україні 20 квітня. Байден пообіцяв негайно підписати документ
21:27
Ексклюзив
російські танки, окупанти, оркі
РФ може повторити наступ на північ України, але з урахуванням помилок 2022 року, -  генерал-майор запасу Кривонос
21:25
Ексклюзив
путін
Почався процес підриву легітимності путінського режиму, - політичний експерт Розумний
21:25
Передаємо на фронт 2 тисячі одиниць РЕБу ближньої дії
Українські розробники Brave1 передали на фронт 2 тис. РЕБів
20:42
Оновлено
Динамо
УПЛ: "Динамо" перемогло "Минай" і впритул наблизилось до "Шахтаря", "Олександрія" зіграла внічию з "Оболонню"
20:34
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Окупанти змінюють тактику штурмів біля Часового Яру та успішна атака ЗСУ на аеродром в Джанкої. Колонка Сергія Згурця
20:33
Георгій Судаков (ліворуч), Шахтар - Антверпен
Гендиректор "Шахтаря" анонсував трансфер зірки українського футболу у європейський топ-клуб
20:32
НАТО
Українці візьмуть участь у навчаннях НАТО з кібероборони Locked Shields 2024
20:06
OPINION
Ігор Бондар-Терещенко
Побачити Париж
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 784-го дня війни: удар по військовому аеродрому в Джанкої, знищення Мі-8 у Самарі та атака на авіазавод у Татарстані
19:59
Греція
Греція планує побудувати ППО, подібну до "Залізного купола" в Ізраїлі
19:52
Воїни 47 ОМБр, ЗСУ, війна
Українські воїни за добу відбили 19 атак на Бахмутському напрямку
19:45
Оновлено
Удар по Чернігову 17.04.24
РФ запустила по Україні ракети: в Чернігові є загиблі та поранені. Оголошено День жалоби
19:35
людиноподібний робот
Boston Dynamics презентувала повністю електричного робота-гуманоїда Atlas
19:33
BAE Systems
В Уельсі на найбільшому оборонному заводі Великої Британії стався вибух
19:16
Ірпінь
Азербайджан допоможе Україні з відновленням Ірпеня
19:06
Володимир Зеленський
"Вдячний за швидку реакцію": Зеленський провів телефонну розмову зі Столтенбергом
18:54
Джо Байден
Байден у статті для WSJ назвав Китай, Іран і Північну Корею друзями Путіна
Більше новин