Кіно та Голодомор. Як розповісти світові про геноцид українців

Лєна Чиченіна
28 лютого, 2018 середа
15:36

Польська режисерка Агнешка Голланд знімає фільм про Голодомор 1932-33. Прем'єра планується на наступний рік і є ймовірність, що "Гарет Джонс" таки стане бодай фестивальним хітом і світ нарешті збагне, що то за геноцид українців такий

Зміст

Українсько-польсько-німецько-шотландсько-бельгійська робота розповідатиме про журналіста Гарета Джонса, який вперше почав писати правду про штучний голод в Україні. Шанси на успіх підвищує і те, що на головну роль вибрали Джеймса Нортона, популярність якого нині достатньо висока.

Ніщо так не допомагає народам розповісти свої історії, як масова культура. Якщо ми вже йдемо по трагедіях, то про Голокост більшість із нас знають саме з маскульту. А надто – з кіно. І тут треба віддати належне євреям – вони створили сотні різних фільмів, на різну аудиторію. Це документалістика, яка допомагає розібратися у фактах, арт-гаус, який дає змогу режисерам знову і знову переосмислювати цю подію, а є масові, популярні картини з відомими акторами та зняті визначними режисерами.

Вони отримали схвалення критиків, любов глядачів та різні приємні статуетки. Відтак, "Піаніста" Поланськи, "Списка Шиндлера" Спілберга та "Вибору Софі" Пакули цілком досить, аби не просто знати, але й бодай частково відчути, що відбувалося за Другої світової з єврейським народом.

Читайте також: Зірка серіалу "МакМафія" зіграє журналіста Гарета Джонса, який першим розповів світу про Голодомор в Україні

Нехай не так успішно, але вірмени теж використовують культуру для донесення до світу своїх бід. А хоч би й Кім Кардашян про це розповідала. Не кажу про учасників System Of A Down, які теж доволі активні у цьому питанні. Зрештою, усім їм добряче допоміг Орхан Памук – турецький письменник і лауреат Нобелівської премії, який мусив вшитися з рідної країни через свої вислови про геноцид вірмен у Туреччині. Звісно, це була скандальна історія, а що як не скандал приверне увагу до проблеми.

Давайте тепер розберемося, що коїться у нас із вами. Даруйте за цинічність, але Голодомор – це супервигідна тема для маскульту. Мало того, що вона драматична, трагічна, то вона ще і страшенно багатогранна. Тут вийде хоч мелодрама, а хоч і політичний трилер. Особливо політичний трилер, аби просто показати ці навдивовижу схожі моменти тодішньої історії з тим, що відбувається просто зараз.

Так от, як не прикро, але мусимо констатувати наступне – нічого у нас поки не виходить.

Усі спроби українських режисерів зацікавити міжнародну аудиторію темою Голодомору закінчилися абсолютно нічим. Світ навіть не почав слухати. А причина досить проста і очевидна – не вміємо розповідати. І, здається мені, вчитися не хочемо. Але давайте до прикладів.

Є багато документалістики про Голодомор, навіть дуже непоганої, але усе ж ставку треба робити на фільми ігрові. У нас їх за часи Незалежності назбиралося аж три. Що ж з ними не так?

"Голод-33" Олеся Янчука.

Стрічка побачила світ у 1991 році та стала першою ігровою роботою, яка взагалі торкнулася цього питання. Екранізація "Жовтого князя" Василя Барки була на тому рівні, який взагалі дозволяв тодішній стан українського кінематографу. Чорно-біла історія однієї сім'ї, застаріла як з технічного погляду, так і з точки зору кіномови. Фільм з явним поетичним присмаком, де картонні герої розмовляють книжною мовою та видають вимучені репліки.

Втім, у своєму "Голоді-33" режисер Олесь Янчук не вдався до нині доволі популярного прийому. У нього всі персонажі розмовляють українською – і жертви, і поганці. Зараз же негативні персонажі часто наділяються російськомовністю, що, в принципі, є досить суперечливим прийомом із багатьох точок зору. Ясна річ, на той час вихід такого фільму був дуже важливим, але у такій формі він сприйнявся лише частиною українців. А вже про міжнародну аудиторію годі казати – міжнародним хітом "Голодові-33" точно бути не судилося.

  

"Поводир" Олеся Саніна.

Велика спроба номер два з'явилася аж через 22 роки. Зазвичай розмови про цю стрічку вибухонебезпечні. Фанати і хейтери готові вести гарячі суперечки, ледь не проклинаючи одне одного. Для мене ж це кіно є ідеальною ілюстрацією приказки "що росіянину добре, то німцю смерть".

"Поводир" вийшов у прокат в 2014 році і досі тримає звання однієї з найбільш касових вітчизняних стрічок. Успіх був неймовірним: зали забиті вщент, тисячі позитивних відгуків, сльози, емоції, люди ходили на сеанси не один раз. Щоправда, критики якось не у захваті були, навіть сварилися дуже. Фільм, мовляв, сентиментальний, непристойно пафосний, нелогічний, не сучасний, половина акторів дерев'яні, сценарій примітивний – ну десь приблизно таке писали.

Їх усіх, звісно, одразу поставили на місце. Наприклад, продюсер Ігор Савиченко про свій фільм в інтерв'ю Радіо Свободі сказав наступне: "Якщо ти українець – він тебе чіпляє. Якщо ти не українець, або критично ставишся до всього українського – то він тебе не чіпляє".

Ось така чудова логіка, яку, до речі, підтримало безліч шанувальників цієї історії. Не подобається наш фільм – так ви ж тоді і не українці зовсім, а то і українофоби якісь взагалі. Можна було б посміятися, якби не історія з Оскаром. Нагадаю, у категорію "Кращий фільм іноземною мовою" тоді відправили саме "Поводиря". І тут знову вийшли кінокритики зі своїми протестами. Мовляв, що ж ви робите, американські кіноакадеміки швидше оцінять "Плем'я", у "Поводиря" шансів нуль. Але ні.

Результат: стрічка Саніна вивалюється на першому ж колі оскарівської гонки, а стрічка Слабошпицького отримує приз європейських кіноакадеміків за найкращий дебют. Ось така неприємна ситуація. І найцікавіше – продюсер же правий був, бодай частково. Фільм для українців, точніше, лише для українців, та й то не усіх. Чудово, що так добре вдалося достукатися до своєї аудиторії, але завдання "розповісти світові про трагедію українців" "Поводир" просто не міг потягнути.

Це ми тут ладні пробачати своїм стрічкам недоліки, бо хочемо підтримати своє, бо тема близька, бо менталітет у нас сентиментальний і на локальному ринку ця історія зіграла. Світова публіка недоліків не пробачатиме, їй не цікаве, от просто не цікаве таке кіно. Крапка. І проти фактів не підеш – у "Поводиря" не було ані успішного світового прокату, ані вагомих нагород, ані резонансу.

Можливо, частину кінематографістів цей випадок навчив, що весь сир в один вареник пхати не варто. Втім, наша діаспора, на жаль, припустилася точно такої ж помилки.

"Гіркі жнива" Джона Менделюка.

Якщо автори "Поводиря" не надто часто говорили про міжнародну історію свого дітища, то канадські колеги сказали це на самому початку – ми хочемо розповісти про Голодомор світові. Попри те, що ця спроба із тріском провалилася, вона була досить благородною. Продюсер Ян Ігнатович та режисер Джордж Менделюк – обидва канадці українського походження.

Перший вклав свої 20 мільйонів доларів на зйомки, другий – довго хотів зробити таке кіно, бо ж і його мати колись пережила голод у Харкові. Авторам сценарію допомагав історик Орест Субтельний. В результаті, за словами продюсера, прокат вдалося влаштувати у понад сорока країнах. Прем'єра відбулася рівно торік. Результат: по усьому світу "Гіркі жнива" зібрали менше одного мільйона. І це, звісно, провал. Світові знову нічого розповісти не вдалося.

Проте українці кіно оцінили. Ні, це не був фурор, але майже 9 мільйонів гривень фільм зібрав. Достатньо середній результат, але свої шанувальники теж знайшлися. Вочевидь, це консервативні люди і лише на локальному українському ринку. Складалось враження, що у авторів в уяві була якась міфічна Україна з віночками, співами і танцями на полі, вишитими сорочками та полотняними штанями. Такий собі сільський вандерленд, до якого приходять злії люде, аби цей рай зруйнувати.

  • Особисто я припускаю, що про Голодомор може з'явитися непогана авторська стрічка, яка б могла взяти участь у якомусь із міжнародних фестивалів і частково зацікавити українців. Бо ж практика показує, що дуже мало наших співвітчизників є фанатами арт-гаузу. А тим часом усі великі сподівання мусимо пов'язати з Агешкою Голланд.
Теги:
Читайте також:
Київ
+3.9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.68
    Купівля 41.68
    Продаж 42.17
  • EUR
    Купівля 43.75
    Продаж 44.39
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
19 грудня
09:46
"Ситуація на фронті надзвичайно складна": Сирський поговорив телефоном з британським адміралом Радакіним
09:32
Ексклюзив
гроші
Як родинам військовополонених та зниклим безвісти отримати пільги: пояснила правозахисниця Денісова
09:21
Енергетика
У Росії заявили, що Грузія та Азербайджан готові допомогти їм з дефіцитом електроенергії
09:19
Оновлено
податки
Опендатабот написав про закриття понад 22,5 тис. ФОПів після підписання закону про підвищення податків. У Раді спростували
09:13
Пресреліз
Карел Комарек з проєкту "Ковчег", який профінансує місію із збереження культурної спадщини від дій агресора
Чеський фонд профінансує проєкт із захисту української культурної спадщини від дій агресора
09:06
Оновлено
РФ увечері 18 грудня обстріляла прикордоння Чернігівщини: у лікарні помер поліціянт, постраждав 16-річний підліток
08:49
Ексклюзив
Множинне громадянство паспорт
"Закрадається думка, що це робиться з двох причин": юрист Магера щодо законопроєкту про множинне громадянство
08:41
БМП. вбиті окупанти
Щонайменше 100 загиблих на Курщині: розвідка Південної Кореї назвала втрати бійців КНДР
08:36
Наступного року експерти НАТО проведуть аудит військової освіти в Україні
08:32
ППО
Українська ППО вночі знищила 45 російських БПЛА, 40 - локаційно втрачені
08:24
Оновлено
війна з РФ, ЗСУ
Минулої доби на фронті сталося 250 боєзіткнень: Сили оборони відбили 25 атак РФ на Курахівському напрямку
08:11
Оновлено
Дмитро Медведєв
Медведєв назвав редакцію The Times "законною військовою ціллю РФ". У Британії відреагували
08:00
OPINION
Реприза Бойка. Зеленський та Єрмак створюють проєкт контрольованої опозиції
07:59
Ніколя Саркозі
Експрезидента Франції Саркозі визнали остаточно винним у корупції
07:49
Кіт Келлог
Зеленський підтвердив візит майбутнього спецпредставника Трампа Келлога до України
07:45
російська техніка
Засіб ППО, 5 танків і 1530 окупантів: втрати РФ за добу війни в Україні
07:41
Оновлено
Армія РФ атакувала Україну з повітря: був атакований Кривий Ріг та Харківщина
07:19
школа
Наступного року громади отримають понад 14 млрд грн субвенції на ключові зміни в освіті
06:38
Оновлено
вибухи на російських НПЗ
У РФ заявили про збиття 84 БПЛА: у Ростовській області уражено НПЗ
06:38
Оновлено
Чорне море
У Чорному та Азовському морях відсутні російські кораблі
06:31
літак рф
У зоні ППО Аляски виявили 4 російські військові літаки
06:17
Британія підготувала новий пакет військової допомоги для України на $286 млн
05:52
військові новини
РФ окупувала Трудове на Донеччині, - DeepState
05:39
Володимир Зеленський
"Є позитив": Зеленський про дискусії щодо ймовірності миротворчих військ в Україні
05:06
Німеччина уряд
На німецькій військовій базі затримали китайця, якого підозрюють у шпигунстві
04:38
Володимир Зеленський
"Будемо робити все, аби в 2025 році переходити до дипломатії", - Зеленський
04:19
Евакуація мирного населення з прикордонних населених пунктів Харківської області на тлі нового наступу Росії
У Донецькій області залишаються близько 314 тис. цивільних, серед них понад 23 тис. дітей
03:16
Роберт Фіцо
Премʼєр Словаччини Фіцо зустрінеться з фон дер Ляєн для обговорення можливості транзиту газу через Україну
02:48
телефон
У Франції заявили, що РФ намагається поширювати пропаганду через інфлюенсерів
02:16
Дмитро Лубінець, омбудсман
На тлі Курської операції РФ уперше ініціювала питання обмінів полоненими, - Лубінець
01:43
Кір Стармер
Британський премʼєр Стармер обговорив із Трампом необхідність підтримки України
01:20
Кіт Келлог
Майбутній спецпредставник Трампа Келлог вважає, що Україна та РФ готові до мирних переговорів
01:14
НАТО
Щоб Україна була захищена, вона має бути в НАТО, – чиновник Білого дому Карпентер
01:00
Суми
РФ 18 грудня атакувала Ромни на Сумщині: пошкоджено 9 житлових будинків
00:47
Колаборанти на ТОТ просять у Кремля додаткову охорону після операцій з ліквідації ворогів України, - Спротив
00:44
Світовий банк
Світовий банк погодив виділення Україні $2,05 млрд, частина коштів – доходи від заморожених активів РФ
00:28
Джейк Салліван
Китай може бути залучений до переговорів України та РФ, але без провідної ролі, - Білий дім
00:13
Очільник МЗС Чехії опублікував запис у X кримськотатарською мовою
2024, середа
18 грудня
23:56
Артем Довбик, Рома, Серія А, Кубок Італії
Довбик забив за "Рому" вперше з 3 листопада
23:48
Володимир Зеленський та Емманюель Макрон сидять за столом
Франція підготувала бригаду для української армії та підготує ще одну
Більше новин