Як утеплити будинок і заощадити гроші за підтримки ЄС

Дар'я Тарасова
28 лютого, 2018 середа
09:49

Збільшення рахунків за електроенергію в Україні перетворило раніше достатньо невідому в країні тему підвищення енергоефективності на гарячу. Термоізоляція будівель не лише покращує якість життя людей, але і допомагає суттєво заощаджувати

Низка програм і проектів, які допомагають українцям здійснювати заходи щодо підвищення енергоефективності, реалізуються за підтримки Європейського Союзу. Одна з таких програм, "IQ energy", була запущена в Україні в квітні 2016 року. Вона допомагає українцям підвищити енергоефективність своїх будинків. Програма була розроблена Європейським Банком Реконструкції та Розвитку (ЄБРР) і фінансується Східноєвропейським Партнерством у сфері енергоефективності та екології (E5P), найбільшим донором якого є ЄС.

Програма "IQ energy" пропонує учасникам можливість придбати енергоефективне обладнання, супутні товари і монтажні роботи за допомогою кредиту від банків-партнерів, що беруть участь у програмі. Сума відшкодування складає 35% вартості, що дозволяє більшій кількості людей купити енергоефективне обладнання.

Наразі житловий сектор України не відповідає європейським стандартам і через значні втрати тепла використовує утричі більше енергетичних ресурсів, ніж сусідня Польща, незважаючи на схожий клімат. Енергоефективні заходи зменшують втрати тепла, дають змогу знизити споживання енергії і в результаті позитивно впливають на розмір рахунків за опалення.

"Реалізація програми за підтримки Європейського Союзу "IQ energy" має декілька пріоритетів, - каже Оксана Булгакова, керівник програми в Україні. - Перш за все, допомогти українцям залишатися в теплі. По-друге, комплексні заходи, спрямовані на зниження втрат тепла, позитивно вплинуть на економіку країни в цілому і допоможуть Україні бути менш залежною від імпорту енергоресурсів з інших країн. По-третє, такі програми як "IQ energy" допомагають українцям не лише заощаджувати гроші, покращувати рівень комфорту своїх домівок, знижувати рахунки за комунальні послуги та підвищувати ціни на свої домівки, але й знижувати рівень шкідливих викидів та негативний вплив на навколишнє середовище. Це є пріоритетами ЄБРР, Е5Р, Європейського Союзу, Швеції, Австрії та інших донорів програми в Україні".

Від фундаменту до даху: енергоефективний будинок в Гостомелі 

Олена Пильска та її чоловік будують свій енергоефективний будинок протягом п'яти років. У пари була ідея зробити свій дім комфортним, енергоефективним і екологічним ще до того, як питання про енергоефективність стало популярним серед українців.

"І я, і чоловік - інженери за освітою, - пояснює Олена. Для нас було абсолютно логічним будувати так, щоб житло було максимально енергоефективним, щоб можна було жити в комфорті і не думати про це щонайменше найближчі 30 років. Ми одразу обирали всі матеріали для будинку енергоефективні, щоб було тепло. А коли подорожчав газ, питання енергоефективності стало особливо актуальним".

Коли пара дізналася про програму "IQ energy", відразу вирішили взяти участь. "За цією програмою ми встановили енергоефективні вікна та утеплили фасад будинку, - ділиться досвідом Олена Пильська. - З вікнами було все швидко і просто. Ми взяли кредит в банку, купили вікна, сфотографували віконні отвори до, сфотографували вікна після і потім подали заявку на компенсацію. Через місяць ми отримали підтвердження, що буде компенсація, і впродовж 30 днів отримали гроші – відшкодування 35% від вартості". 

Е5Р, де ЄС є головним донором, також відшкодує частину вартості ізоляції фасаду будівлі. Олена визнає, що було складно зібрати всі необхідні документи для подачі заявки на цю компенсацію, оскільки багато матеріалів були придбані у різних продавців. "Однак сума, яку компенсують за програмою, доволі значна, тож це варто того, аби зібрати всі документи, - зазначає вона. - Ми і так хотіли робити своє житло енергоефективним, а програма "IQ energy" та компенсація ЄС допомогли нам зробити це дешевше і пришвидшити процес будування нашого будинку".

Учасниця програми говорить, що вони вирішили зробити свій будинок більш енергоефективним з трьох причин: комфорт усередині будинку, економія витрат і зниження впливу на навколишнє середовище.

"Якщо ти в щось інвестуєш, ти хочеш отримати максимальну вигоду. Коли ми вибирали матеріал стін, ми вираховували їхню теплопровідність. Ми будували житло так, щоб у подальшому витрачати на нього мінімально, щоб не гріти повітря на вулиці", - ділиться Олена.

Жити в теплі і економити

Родина Хорошів є доказом того, що енергоефективність поступово стає популярною серед українців. "Із самого початку ми хотіли, щоб наш будинок був енергоефективним, - розповідає Олексій Хорош. - А коли я дізнався про програму "IQ energy", зрозумів, що зможу зробити все швидше".

За допомогою програми спільного фінансування Олексій встановив у своєму будинку газовий котел і систему опалення, а також утеплив підлоги.

Каже, що для подачі заявки на участь у програмі потрібно вивчити всі документи. "Я обрав досить дорогі категорії товарів. І процес збору документів був того вартий, адже розмір гранту, який виплачується Е5Р в рамках програми "IQ energy", є значним", - додає Олексій.

Немає необхідності бути фахівцем у всіх технічних аспектах енергоефективності, щоб взяти участь у програмі. Фактично, всі матеріали, стандарти і критерії для енергоефективного обладнання можна знайти в каталозі на веб-сторінці програми "IQ energy".

Програма "IQ energy" надала родині Олексія можливість вибрати систему опалення, яка допомогла б їм заощадити більше грошей в майбутньому. "Ми вирішили, що краще зараз заплатити на 10% більше, знаючи, що ми отримаємо 35-відсоткову компенсацію від програми. Нашим пріоритетом було купити енергоефективний котел", - пояснює Олексій.

Не тільки матеріали можуть бути відшкодовані за допомогою програми. Витрати на монтажні роботи також можуть бути компенсовані за умови, що вони будуть куплені в кредит. В цілому можна повернути 35% кредиту або інвестицій в енергоефективні технології, якщо підрядник буде працювати офіційно і законно.

"Програма, що реалізується за підтримки ЄС, вчить наших продавців європейським стандартам енергоефективності та ведення бізнесу, - говорить Олексій. - Для того щоб учасник придбав обладнання у конкретного продавця, він повинен навчитися працювати з документами і платити податки".

Як я можу заощадити завдяки програмі "IQ Energy"? І скільки я зможу заощадити?

З моменту запуску програми "IQ energy" понад 17 тис. українців покращили свої житлові умови і отримали фінансову підтримку від ЄС та інших донорів у рамках фонду Е5Р. Загальна сума інвестицій українцям в модернізацію їх будинків вже сягнула понад 12 млн євро і буде продовжувати зростати під час впровадження програми до вересня 2020 року.

"Кожна людина може брати участь в програмі декілька разів. Наприклад, цього року можна модернізувати систему опалення, а наступного - ізолювати фасад будинку. Максимальна сума компенсації для однієї людини під час програми не може перевищувати 3000 євро", - говорить Оксана Булгакова.

Щоб отримати компенсацію від фонду Е5Р, учасники повинні купити обладнання, що відповідає європейським критеріям енергоефективності, в кредит від банків-партнерів, які беруть участь у програмі. Потім вони повинні зареєструватися і подати заявку на відшкодування на iqenergy.org.ua.

"У каталозі технологій програми "IQ energy" можна знайти понад 5500 товарів європейської якості. Це й системи опалення, газові та твердопаливні котли, вікна, вхідні двері, лічильники тепла, матеріали для утеплення стін, сонячні колектори та теплові насоси. Усього 9 категорій товарів", - каже Оксана.

Українські виробники і продавці товарів також отримають вигоду від програми "IQ energy". Оксана розповідає, що сонячні колектори або теплові насоси були занадто дорогими для громадян, тому можливість купувати в кредит зробила їх доступними для більшої кількості людей. Банки-партнери, які надають кредити через програму "IQ energy", - це ОТП Банк, УкрСиббанк, Райффайзен Банк Аваль і Креді Агріколь.

Програма ЄС допомагає не лише з фінансуванням, а й пропонує учасникам консультації з питань енергоефективного обладнання і технологій. Ґрунтуючись на правилах програми "IQ energy", учасники повинні встановити енергоефективні технології в своїх будинках, як і в багатьох інших країнах. Такі заходи можуть скоротити розмір рахунків за електроенергію до 20%.

Учасники програми "IQ energy" тепер можуть вибирати обладнання і технології з каталогу на веб-сторінці програми, таким чином використовуючи лише високоякісні матеріали, які відповідають європейським стандартам. У свою чергу, енергоефективне обладнання служить довше, в той час як зниження втрат тепла призводить до менших рахунків за комунальні послуги.

Програма "IQ energy" дозволяє українцям не лише зробити свої будинки комфортними, але й скористатися фінансовими вигодами і знизити шкідливий вплив на навколишнє середовище.

Ця стаття була підготовлена за сприяння Європейського Союзу в рамках Ініціативи EU4Energy. Зміст є виключно відповідальністю автора і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу.

Теги:
Читайте також:
Київ
+10°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.6
  Купівля 39.6
  Продаж 40.1
 • EUR
  Купівля 42.27
  Продаж 43.04
 • Актуальне
 • Важливе
2024, понедiлок
22 квітня
21:38
Ексклюзив
Джо Байден
"Сигнал, що з Росією вирішили закінчувати": дипломат Огризко про пакет допомоги від США
21:36
Вибух
Росія вдарила по селищу на Харківщині: поранено волонтерку
21:25
В Україні запрацював координаційний центр інтегрованого управління кордонами
Один із критеріїв вступу до ЄС: в Україні запрацював координаційний центр інтегрованого управління кордоном
21:20
Ексклюзив
Севастополь. Крим
ЗСУ розпочали перший етап операції з деокупації Криму, - військовий експерт Снєгирьов
21:07
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Нарешті США мають представити стратегію перемоги України над РФ. Колонка Сергія Згурця
20:50
Оновлено
Росія вдарила по телевежі у Харкові: є перебої із сигналом ТБ
РФ ударила по телевежі в Харкові: звідки отримувати інформацію, якщо зник сигнал
20:37
Булінг
У Києві школяра побили однолітки: дитину прооперували, Лубінець звернувся до поліції та РДА
20:15
Шахтар - Марсель
Який вигляд має турнірна таблиця УПЛ після 25-го туру
20:14
Ексклюзив
путін
Чому РФ де-факто здала свого "історичного союзника" Вірменію: пояснює експерт-міжнародник Данилов
20:10
Володимир Зеленський
"У разі схвалення сенатом негайно підпише закон": Зеленський провів телефонну розмову з Байденом
20:00
OPINION
Ігор Гулик
Як Джонсон будив у Конгресі дух Рейгана
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 789-го дня війни: Данія повідомила, коли передасть винищувачі F-16, ЗСУ знищили понад 600 безпілотників за добу
19:55
"Динамо" - "Полісся" 3:0 (21 квітня 2024 року)
УПЛ: "Шахтар" переграв "Зорю" та зберіг відрив від "Динамо": результати усіх матчів 25-го туру
19:36
Ігор Коломойський, суд
Суд залишив під вартою Коломойського та зменшив суму застави
19:35
Оновлено
Прапор Словаччини
Словаки зібрали на снаряди для України понад €3 млн після відмови уряду долучитись до чеської ініціативи
19:30
ЗСУ
Протягом доби Сили оборони відбили 53 ворожі атаки. Найбільше - на Лиманському напрямку
19:17
окупанти гармата
Росіяни обстріляли Красногорівку на Донеччині: вбили жінку, пошкодили 3 багатоповерхівки
19:07
росія прапор занепад
Росіяни змушують власників магазинів на ТОТ Запорізької області вивішувати триколори
18:56
Жозеп Боррель
Боррель розповів, коли Україна може отримати перші поставки боєприпасів у межах чеської ініціативи
18:47
Володимир Зеленський
Зеленський пояснив, чому не вірить у реалізацію ініціативи Макрона про "олімпійське перемир'я"
18:34
Mavic 3, Морська піхота, ЗСУ, українські військові
Міноборони закупило для ЗСУ 4 тис. дронів DJI Mavic
18:32
Філіп Хрговіч та Чжан Чжилей (праворуч)
"Давайте просто молитися": Усику знайшли суперника на випадок зриву бою з Ф'юрі
18:31
Президент України Володимир Зеленський
Нове покоління розуміється на технологіях: Зеленський пояснив зниження призовного віку в Україні
18:10
Українські фільми "Уроки толерантності" та "Назавжди-Назавжди" покажуть у Польщі
18:06
Вагнерівці навчають білоруських курсантів стрільби, - Спротив
18:02
OPINION
Мирослав Гай
ШІ як інструмент депутінізації
17:51
Зеленський на Ставці доручив підготувати всеохопний план із захисту цивільної інфраструктури від атак РФ
17:49
На фото: Річард Нельсон
Американський режисер Річард Нельсон у травні представить виставу в Театрі на Подолі
17:36
Поблизу Херсона ЗСУ знищили ворожий склад боєприпасів, окупанти тікають в паніці
Військові підрозділи ППО РФ позбавляють премій за нездатність відбити повітряні атаки України, - Атеш
17:30
Ексклюзив
ЗСУ війна фронт
"Армії РФ в місті немає": оперативно-стратегічне угруповання військ "Хортиця" про ситуацію в Часовому Яру
17:19
Оновлено
кримінал
Обом підозрюваним у вбивстві поліцейського на Вінниччині обрали запобіжний захід
17:18
хакер
"Петиції про присвоєння "Героя України": користувачів WhatsApp попередили про шахрайську схему викрадення акаунтів
17:11
Прем'єр-міністр Папуа-Нової Гвінеї Джеймс Марапе
Прем'єр Папуа Нової Гвінеї обурився через припущення Байдена, що його дядько міг стати жертвою канібалів у Океанії
17:05
На фото: Арчі Мур з Австралії отримав "Золотого лева" Венеційської бієнале
Венеційська бієнале визнала найкращим павільйон Австралії з генеалогічним деревом на 65 тис. років
17:01
Оксана Жолнович
Ринок праці потребує 6 млн робочих рук: міністерка соцполітики Жолнович заявила, що в Україні пенсіонерів більше, ніж платників податків
16:43
Енді Стоун
У Росії заочно засудили пресекретаря Meta Стоуна через "виправдання тероризму"
16:37
Рамштайн
Наступна зустріч у форматі "Рамштайн" відбудеться 26 квітня
16:36
OPINION
Пилип Духлій
Викладач ніколи не виграє конкуренцію у смартфона на уроці
16:23
ЗРК Patriot
Швеція розглядає можливість передачі Україні систем ППО Patriot
16:15
на Вінниччині прощаються із поліцейським
На Вінниччині поховали убитого 20-річного поліцейського Максима Зарецького
Більше новин