Однакові зарплати та керівні посади. Де у світі найкраще народитись жінкою

Віра Стадник
8 березня, 2018 четвер
10:28

Рейтинг найкращих місць життя для жінок. Спойлер - не США

Найщасливіші жінки живуть в Ісландії. У цій країні найменший розрив між статями. Тобто жінки, як і чоловіки мають однаковий доступ до освіти, медицини, у них однакова заробітня плата та тривалість життя. Практично однаковий.

Всесвітній економічний форум (ВЕФ) щороку визначає рейтинг країн з найменшим розривом між статями. Цьогоріч вже вдев’яте список очолює Ісландія.

ВЕФ при складанні рейтингу враховують такі критерії як рівність заробітної плати, кількість жінок у парламентів та тривалість життя обох статей.

Не варто говорити, що в Ісландії все ідеально, бо це не так. З 1 максимального балу в країни всього 0,878. Однак якщо порівняти із Єменом (0,516.), яка посіла останнє місце в рейтингу, Ісландія майже рай для жінок.

Журнал "The Economist" назвав Ісландію найкращою у світі країною для працюючих жінок. А от Велика Британія посіла лише 24 місце. І це правда, адже 80% ісландських жінок працевлаштовані. Половина членів правління компаній тепер жінки, а ще 65% студентів ісландських університетів - жінки, і 41% членів парламенту - теж жінки.

В цій країні досить цікавий спосіб навчання дівчат. В дитячих садках і школах їх не виховують "принцесами" та феями, а вчать витривалості, сміливості та хоробрості. В дошкільних закладах немає ляльок.

Читайте також: Uber=сексизм. Чому одна з найбільших IT-компаній світу зневажає жінок

Таких шкіл та садочків все більше, адже потім це позначається на дівчатах в дорослому віці. Такий спосіб виховання зумовлений історично, адже раніше ісладнські чоловіки були моряками та підкорбвали океан. А жінки залишались одні і виконували ролі і фермерів, і мисливців, і навіть будівельників. 

Жінки в Ісладнії були відповідальні за бюджет сім'ї та за процвітання країни. Але навіть тоді у них не було стільки прав, як у чоловіків, наприклад, у політиці жінок були одиниці. А оплата їх праці була меншою. 

Тоді жінки взяли все у свої руки, організовували протести, не виходили на роботу та заснували жіночу партію - Жіночий Альянс. Вже за 20 років кількість жінок в парламенті досягла понад 30%. 

Навіть попри це, ісландські жінки все ще почуваються дискримінованими. Тільки 22% жінок - керівники; лише 30% фахівців на телебаченні - це жінки, і жінки все ще заробляють приблизно на 14% менше, ніж чоловіки. Уряд країни пообіцяв усунути гендерну різницю в оплаті праці до 2022.

ТОП 10 країн

Те, що лідерами рейтингу 2017 року стали Скандинавські країни не дивує абсолютно. Ці країни завжди входили в першу п’ятірку. Більше дивує те, що в першу десчятку входять також Руанда - країна в центральній Африці та Нікарагуа, а Велика Британія посіла аж 15 місце. Але цьому також є пояснення.

Руанду раніше називали "феміністичним раєм", адже країна є першою в світі по представництву жінок в органах влади. Наприклад, в парламенті їх - 56%. 

Пов'язують це з тим, що під час геноциду в 1994 році було вбито 20% чоловіків і жінкам довелось все робити самим. Але під управлінням жінок Руанда показує вражаючі результати: зростання ВВП 8%, скорочення бідності на 3% в рік.

За даними ВЕФ найкраща ситуація з гендерною рівністю в країнах Північної Європи. Пояснити це можна правильною державною політикою та високим рівнем економічного розвитку країн.

Що стосуєтсья країн Південної Європи, то там ситуація стає кращою. За останні кілька років розрив між статями в освіті ліквідовано, однак жінки все ще заробляють менше і отримати керівні посади шансів у них значно менше.

Цьогоріч перша десятка країн виглядає отак:

 1. Ісландія

 2. Норвегія

 3. Фінляндія

 4. Руанда

 5. Швеція

 6. Нікарагуа

 7. Словенія

 8. Ірландія

 9. Нова Зеландія

 10. Філліпіни

Вже в ТОП-20 входять країни великої двадцятки - Франція, Німеччина, Велика Британія, Канада та ПАР.

За даними дослідження розрив між статями поступово знижується. Якщо минулого року він становив в середньому 32,0%, то цьогоріч це 31,7%

Зі 142 двох країн, 82 держави показали покращення ситуації та зменшення генденої нерівності. Однак в той же час у 60 країнах ці показники, навпаки, погіршились.

Якщо враховувати ті тенденції, з якими зараз розвиваються країни, через 100 років гендерна нерівність зникне у 106 країнах. Минулого року цей показник становив 83 роки. 

Розрив в освіті має зникнути через кілька років, але досі найпроблемішно сферою є політика та економіка. Там гендерна нерівність ще продовжуватиметься понад 200 років, за прогнозами експертів.

Читайте також: Україна та сексуальні домагання: Між махровим сексизмом та істеричним фемінізмом

Якщо країни досягнуть гендерного паритету, це може дуже добре позначитись на економіці країн та привезти до дотаткових дивідентів. Наприклад, економічна гендерна рівність принесе Великій Британії $250 млрд до ВВП, а Китаю -  $2,5 трильйона.

А що в Україні

Україна у рейтингу посіла 61 місце, однак, як зазначають експерти, у нас ситуація покращується. Але ми досі не в перші десятці, тому тішитись не варто.

Наш гендерний баланс зараз на рівні Польщі, Греції та Автрії.  Але ми випередили Італію, Росію та Угорщину.

В Україні, за даними дослідження, жінки мають однаковий доступ до освіти та медицини. Однак досі існує суттєва різниця в політиці та економічному житті. Українських жінок досі дуже мало в політиці, вони рідко займають керівні посади та отримують менше за чоловіків.

Дуже мало українок займають керівні посади в політиці та стають міністрами. Існує і певне викривлення в професіях. Жінки далі працюють більше в гуманітарних та творчих сферах, чоловіки - в технічних. Однак закон про скасування обмеженнь в 450 професіях для жінок має поступово вирівняти генедерний баланс.

Де ситуація найгірша

Очікувано, найбільший розрив між чоловіками та жінками в мусульманських країнах Близького Сходу та Азії. Однак дослідження не може бути абсолютно об'єктивним, адже експерти не володіють даними усіх країн світу. 

Рейтинг найгірших країн для життя жінок у 2017 році розподілився отак:

 1. Ємен

 2. Пакистан

 3. Сирія

 4. Чад

 5. Іран

 6. Малі

 7. Саудівська Аравія

 8. Ліван

 9. Марокко

 10. Йорданія

​В більшості цих країн зараз йде війна і жінки в розвитку країни грають мізерну роль. Ємене не вперше називають найгіршою країною для жінок. І не прото так.

Жінки там виходять заміж у 12 років, масово гинуть при пологах, їх арештовують на вулиці і кидають у в'язниці. Місцеві жінки безкомпромісно належать чоловікам.  Вони не тільки є власністю чоловіків, але навіть не мають прав без дозволу покинути будинок. 

Ємен - одна з найменш розвинених країн у світі, рівеь бідності там складає 40%. Тільки 35,9% громадян мають доступ до чистої питної води. Тільки одна з трьох жінок в Ємені вміє читати і писати (серед чоловіків кількість неграмотних складає 31%).

Також Ємен - перша країна за рівнем жіночого обрізання в світі. Багато дівчаток помирають також під час цієї процедури.

Читайте також:
Київ
+20°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 38.4
  Купівля 38.4
  Продаж 39.53
 • EUR
  Купівля 38.71
  Продаж 40.02
 • Актуальне
 • Важливе
2022, неділя
7 серпня
18:26
Ексклюзив
путін
Путін став вторинним партнером і Туреччини, і Ірану, і Китаю, - радник міністра МВС Денисенко
18:23
Amnesty International дискредитувала
The Times назвала Amnesty International пропагандистами Путіна й закликала "піти зі сцени"
18:17
Інтерв’ю
Глен Грант
Осінь і зима стануть можливістю, а не проблемою для України , - військовий експерт Глен Грант
17:58
Ексклюзив
Запорізька АЕС
Росіяни не планують серйозну радіаційну аварію на Запорізькій АЕС, - експерт з атомної енергетики
17:42
Миколаїв обстріл
Повномасштабна війна РФ проти України: у Миколаєві росіяни вбили 132 цивільних, поранили ще 619
17:22
Ексклюзив
Крим, корабель, задимлення
Удару по загарбниках в Криму очікуємо найближчим часом, - експерт Defense Express Рябих
17:22
В Україні ліквідували російського підполковника-танкіста, - офіцер ЗСУ Штефан
17:01
сектор Газа
Єгипет пропонує посередництво для встановлення миру між Ізраїлем та Палестиною, - Reuters
16:54
Ексклюзив
Фейк, Росія
М'яка сила РФ зменшилась до мінімуму, - заступник керівника Центру стратегічних комунікацій
16:44
На Донеччині українські морпіхи знищили до 15 окупантів і російський склад із боєприпасами
16:40
Ексклюзив
путін путлер
Поразка армії РФ в Україні спричинить військово-політичний крах Путіна, - військовий експерт Притула
16:38
Ексклюзив
Андрій Іллєнко
Росіяни намагаються охопити Бахмут з півдня і півночі, - офіцер батальйону "Свобода" Іллєнко
16:36
Ексклюзив
Американські боєприпаси
Головний акцент у новому пакеті військової допомоги - боєприпаси, - військовий експерт Грабський
16:18
Харківська прокуратура
На Харківщині вже загинуло понад 1 000 цивільних людей, поранено – вдвічі більше
16:04
В Україні ліквідували росіян, які катували цивільних у Бучі
15:53
Швеція Україна
Швеція направить інструкторів у Британію навчати українських військових
15:50
Брітні Грайнер
Білий дім пообіцяв екстраординарні заходи для звільнення засудженої в РФ на 9 років олімпійської чемпіонки
15:31
Ексклюзив
Amnesty International дискредитувала
У звіті Amnesty International дуже багато маніпуляцій, - виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини
15:26
До Києва прибула американська акторка Джессіка Честейн
15:25
Ексклюзив
Глен Грант
Для здійснення прориву та знищення морального духу противника слід особливо потужно оснастити якусь ділянку фронту, - військовий експерт Глен Грант
15:24
У боях за Бахмут загинув боєць ДУК Олександр Попов із Кам'янця-Подільського, що воював з 2014-го
15:20
"Російський ядерний терор вимагає рішучішої відповіді": Зеленський поговорив з президентом Євроради про ЗАЕС
15:19
Кріштіану Роналду
Роналду не потрапив до складу "Манчестер Юнайтед" на стартовий матч чемпіонату Англії
15:14
Польща
Польська ініціатива збирає автівки для захисників України
14:53
Нацбанк України
Нацбанк відновлює обіг державних цінних паперів
14:43
27 поліцейських присягнули ворогу в окупованому Маріуполі
27 поліцейських присягнули ворогу в окупованому Маріуполі
14:38
Ексклюзив
США та Китай
Військове зіткнення зі США стане катастрофою для Китаю, - аналітик Шевченко
14:34
Дар'я Білодід
Українська чемпіонка Білодід здобула перше золото у новій категорії
14:27
Херсон
10 тис. рублів за голос: на Херсонщині окупанти хочуть "купити" учасників фейкового референдуму
14:24
Ексклюзив
окупанти в Херсоні
Росіяни укріплюються: окупанти не готові до наступу на Запоріжжі, - депутат райради Кирильчук
14:24
Маріуполь
Повномасштабна війна РФ проти України: понад 3,5 млн українців втратили домівки
13:53
Росія
У РФ більше не доступні Patreon та Grammarly
13:53
спека
Синоптик Наталка Діденко розповіла, де чекати на дощі та спеку в понеділок
13:46
Михайло Подоляк
Вкидами про "чорний ринок зброї" РФ прагне заблокувати підтримку України, - Подоляк
13:35
Сухогруз RAZONI з українським зерном біля Стамбулу
Перше судно з українською кукурудзою, відправлене з Одеси, затримується, – посол України в Лівані
13:33
"Є ефективною у лікуванні телят". Для росіян Coca-Cola буде замінена білоруською "Бела-Колою"
13:30
Реджеп Ердоган
Ердоган після переговорів у Сочі скасував спільні пресконференцію та вечерю з Путіним, - ЗМІ
13:29
Чехія Україна
Вперше з 24 лютого Чехія не видала жодної візи українським біженцям
13:24
радіація
"Країна-терорист не дотримується жодних законів". МОЗ пояснило українцям, як діяти у випадку радіаційної аварії
13:13
Запоріжжя
На Запоріжжі росіяни за добу зруйнували 8 цивільних об'єктів
Більше новин