live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Геній, який 50 років обдурював смерть. Що треба знати про Стівена Гокінга


фото: REUTERS
Лікарі пророчили йому кілька років життя, а він прожив півсторіччя і встиг здійснити проривні дослідження в галузі фізики та космології, популяризувати науку та навіть знятися в кіно

Гокінг - один з найвідоміших фізиків-теоретиків сучасності, активний популяризатор науки та людина, що 50 років обдурювала смерть.

Як жив і працював геній, який, не зважаючи на параліч, просунув науковий прогрес і змусив нас дивитися на космос під інакшим кутом.

Життя та хвороба

У 1963 році 22-річному Гокінгу поставили діагноз - бічний аміотрофічний склероз (БАС). Це хронічне захворювання центральної нервової системи, яке в подальшому призвело до практично повного паралічу вченого.

Лікарі вважали, що йому залишилося 2-3 роки, але фізик продовжував жити і займатися науковою діяльністю.

У 1985 році через запалення легенів вченому зробили трахеостомію – надріз на гортані, через що він втратив здатність говорити. Тоді ж Гокінг почав користуватися синтезатором мови, а з 1997 року - комп'ютером. Останній працював за допомогою датчика, закріпленого біля мімічного м'яза щоки: саме з урахуванням цього була побудована система його крісла.

Гокінг був одружений двічі. У 1965 році він одружився зі студенткою лінгвістичного факультету Кембриджського університету Джейн Вайлд. У подружжя народилося двоє синів - Роберт (в 1967) і Тімоті (в 1979), а також дочка Люсі (в 1970). Після понад 20 років спільного життя пара розпалася.

Другий раз Гокінг одружився в 1995 році. Його дружиною стала доглядальниця Елайн Мейсон, з якою вчений розлучився в 2006 році.


Гокінг та кіно

Незважаючи на інвалідність, учений вів активне життя. У 2007 році він опинився в невагомості за допомогою спеціального літака. Також Гокінг виступав на конференціях, з'являвся в різних шоу, відповідав на запитання користувачів Reddit .

Легендарна кар'єра Гокінга як фізика-теоретика зробила його маленькою знаменитістю навіть у Голлівуді. Так, він зіграв самого себе в серіалі "Теорія Великого вибуху". Вчений з'явився в семи епізодах, включно із 200-м, щоб заспівати "З Днем Народження" Шелдону через Skype.

Мультиплікаційний персонаж Гокінга також з'являвся у 4 епізодах "Сімпсонів" та у "Футурамі".

А у фіналі шостого сезону "Зоряний шлях: Наступне покоління" можна побачити Гокінга, Альберта Ейнштейна і Ісаака Ньютона у вигляді голограм, що грають в покер з лейтенантом Commander Data.

У 2014 році вийшов фільм "Всесвіт Стівена Гокінга" про ранні роки вченого. Роль фізика виконав актор Едді Редмейн, який отримав "Оскар" за кращу чоловічу роль.

Окрім цього компанія ВВС у 2004 році зняла стрічку "Гокінг". У ній фізика зіграв Бенедикт Камбербетч. Також за участі вченого у 1991 році зняли документальний фільм "Коротка історія часу".

У 2017 році Гокінг у вигляді голограми з'явився на форумі YES-2017 у Києві. Вчений розповів про те, чому варто заселяти інші планети, створювати колонії на Місяці, а також про штучний інтелект і його можливості.

"Дивіться на зорі, а не під ноги, будьте допитливими"

Саме з такими словами виступив науковець. Він також сказав, що бажає українцям більше свободи.


Наукова спадщина

Гокінг - один із засновників квантової космології, вивчав проблеми виникнення космологічної сингулярності - первинного стану Всесвіту, з якого він, відповідно до теорії Великого вибуху, безперервно розширюється.

Вчений зробив багато відкриттів в теорії чорних дір. Зокрема, він виявив, що маленькі чорні діри втрачають енергію, випускаючи "випромінювання Гокінга", і випаровуються. Також у 2016 році Гокінг назвав мікроскопічні чорні діри практично необмеженим джерелом енергії.

Цікаво, що погляди науковця допускають існування паралельних світів, в яких об'єктивна дійсність, яку може спостерігати людина, лише одна з безлічі можливих.

Стівен Гокінг має 12 почесних ступенів, є членом Британського наукового Королівського товариства та Академії наук США. Він посідає восьме місце у рейтингу "100 геніїв сучасності" та відзначений такими нагородами, як медаль Альберта Ейнштейна, премія Вольфа, премія принца Астурійського, медаль Коплі, Президентська медаль Свободи та премія з фундаментальної фізики.

Астрофізик приділяв увагу не лише науковій роботі, а й популяризації науки в цілому. У 1998 році вийшов його бестселер "Коротка історія часу". У книзі на доступній для масового читача мові пояснюється суть квантової механіки і теорії суперструн, розповідається про природу часу і простору, виникнення Всесвіту і чорних дір.

Пізніше Гокінг написав ще кілька науково-популярних книг: "Чорні діри і молоді Всесвіти" (1993), "Світ у горіховій шкаралупці" (2001). У 2006 році він випустив дитячу книгу "Джордж і таємниці Всесвіту" в співавторстві зі своєю донькою Люсі.


Страшні прогнози майбутнього

Гокінг не раз попереджав людство про небезпеку прогресу та прогнозував невтішне майбутнє.

Серед основних його попереджень фігурує вихід штучного інтелекту з-під контролю. У травні 2015 року Гокінг нагадав про повстання машин.

Вчений попереджає, що комп'ютери можуть імітувати роботу людського розуму і врешті працюватимуть краще за нього, а це може призвести до загибелі людства.

Серед інших попереджень Гокінга - незворотнє глобальне потепління, перенаселення Землі та фатальні для людей наслідки зв'язку з інопланетними цивілізаціями.

"Я думаю, що це буде катастрофою, інопланетяни, ймовірно, будуть набагато більше розвинуті за нас. Історія розвинених рас, що зустрічали більш примітивних людей на цій планеті, не дуже щаслива, а вони належали до одного виду істот. Я думаю, що ми не повинні гарячкувати" – заявляв Гокінг у програмі In Naked Science: Alien Contact, канал National Geographic, 2004 рік.


Гокінг у цитатах

ВВС зібрало добірку найвідоміших цитат науковця. Ми наведемо частину з них:

Чому існує Всесвіт: "Якщо ми знайдемо відповідь на це, то це буде остаточний тріумф людського розуму, бо тоді ми б пізнали розум Божий" - книга "Коротка історія часу", опублікована 1988 року.

Про релігію та науку: "Існує принципова різниця між релігією, яка ґрунтується на авторитеті, та наукою, яка базується на спостереженні та розумі. Наука переможе, бо вона працює" - інтерв'ю ABC News у 2010 році.

Про своє захворювання: "Мої очікування були зведені до нуля, коли мені був 21 рік. Відтоді все стало винагородою" - інтерв'ю The New York Times, грудень 2004 року.

Про славу: "Недоліком моєї популярності є те, що я не можу їхати в будь-яку точку світу так, щоб мене не впізнали. Мені недостатньо, щоб я носив темні сонцезахисні окуляри та перуку, а візок видає мене" - інтерв'ю ізраїльському телебаченню, грудень 2006 року.

Про смерть: "Я жив з перспективою передчасної смерті впродовж останніх 49 років. Я не боюся смерті, але я не поспішаю померти. Я маю так багато того, що хочу спочатку зробити. Я розглядаю мозок як комп'ютер, який перестане працювати, коли його компоненти зламаються. Для зламаних комп'ютерів немає раю або потойбічного життя; це казка для людей, які бояться темряви" - інтерв'ю в The Guardian, травень 2011 року.

Легендарний фізик помер 14 березня 2018 року, на 77 році життя в своєму будинку в Кембриджі. Згодом із заявою виступили його діти - Люсі, Роберт і Тім, процитувавши батька:

"Ми глибоко засмучені тим, що наш батько сьогодні помер. Він був великим ученим і незвичайною людиною, чиї роботи і спадщина будуть жити довгі роки. Він одного разу сказав: "Земля не була б великою частиною Всесвіту, якби не стала домом для людей, яких ви любите". Ми будемо сумувати за ним".

новини партнерів

31 травня, 2020 неділя

30 травня, 2020 субота

31 травня, 2020 неділя

30 травня, 2020 субота

29 травня, 2020 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати