live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4
Марія Гурська 14 березня, 2018 середа

Геній, який 50 років обдурював смерть. Що треба знати про Стівена Гокінга

Лікарі пророчили йому кілька років життя, а він прожив півсторіччя і встиг здійснити проривні дослідження в галузі фізики та космології, популяризувати науку та навіть знятися в кіно

Гокінг - один з найвідоміших фізиків-теоретиків сучасності, активний популяризатор науки та людина, що 50 років обдурювала смерть.

Як жив і працював геній, який, не зважаючи на параліч, просунув науковий прогрес і змусив нас дивитися на космос під інакшим кутом.

Життя та хвороба

У 1963 році 22-річному Гокінгу поставили діагноз - бічний аміотрофічний склероз (БАС). Це хронічне захворювання центральної нервової системи, яке в подальшому призвело до практично повного паралічу вченого.

Лікарі вважали, що йому залишилося 2-3 роки, але фізик продовжував жити і займатися науковою діяльністю.

У 1985 році через запалення легенів вченому зробили трахеостомію – надріз на гортані, через що він втратив здатність говорити. Тоді ж Гокінг почав користуватися синтезатором мови, а з 1997 року - комп'ютером. Останній працював за допомогою датчика, закріпленого біля мімічного м'яза щоки: саме з урахуванням цього була побудована система його крісла.

Гокінг був одружений двічі. У 1965 році він одружився зі студенткою лінгвістичного факультету Кембриджського університету Джейн Вайлд. У подружжя народилося двоє синів - Роберт (в 1967) і Тімоті (в 1979), а також дочка Люсі (в 1970). Після понад 20 років спільного життя пара розпалася.

Другий раз Гокінг одружився в 1995 році. Його дружиною стала доглядальниця Елайн Мейсон, з якою вчений розлучився в 2006 році.


Гокінг та кіно

Незважаючи на інвалідність, учений вів активне життя. У 2007 році він опинився в невагомості за допомогою спеціального літака. Також Гокінг виступав на конференціях, з'являвся в різних шоу, відповідав на запитання користувачів Reddit .

Легендарна кар'єра Гокінга як фізика-теоретика зробила його маленькою знаменитістю навіть у Голлівуді. Так, він зіграв самого себе в серіалі "Теорія Великого вибуху". Вчений з'явився в семи епізодах, включно із 200-м, щоб заспівати "З Днем Народження" Шелдону через Skype.

Мультиплікаційний персонаж Гокінга також з'являвся у 4 епізодах "Сімпсонів" та у "Футурамі".

А у фіналі шостого сезону "Зоряний шлях: Наступне покоління" можна побачити Гокінга, Альберта Ейнштейна і Ісаака Ньютона у вигляді голограм, що грають в покер з лейтенантом Commander Data.

У 2014 році вийшов фільм "Всесвіт Стівена Гокінга" про ранні роки вченого. Роль фізика виконав актор Едді Редмейн, який отримав "Оскар" за кращу чоловічу роль.

Окрім цього компанія ВВС у 2004 році зняла стрічку "Гокінг". У ній фізика зіграв Бенедикт Камбербетч. Також за участі вченого у 1991 році зняли документальний фільм "Коротка історія часу".

У 2017 році Гокінг у вигляді голограми з'явився на форумі YES-2017 у Києві. Вчений розповів про те, чому варто заселяти інші планети, створювати колонії на Місяці, а також про штучний інтелект і його можливості.

"Дивіться на зорі, а не під ноги, будьте допитливими"

Саме з такими словами виступив науковець. Він також сказав, що бажає українцям більше свободи.


Наукова спадщина

Гокінг - один із засновників квантової космології, вивчав проблеми виникнення космологічної сингулярності - первинного стану Всесвіту, з якого він, відповідно до теорії Великого вибуху, безперервно розширюється.

Вчений зробив багато відкриттів в теорії чорних дір. Зокрема, він виявив, що маленькі чорні діри втрачають енергію, випускаючи "випромінювання Гокінга", і випаровуються. Також у 2016 році Гокінг назвав мікроскопічні чорні діри практично необмеженим джерелом енергії.

Цікаво, що погляди науковця допускають існування паралельних світів, в яких об'єктивна дійсність, яку може спостерігати людина, лише одна з безлічі можливих.

Стівен Гокінг має 12 почесних ступенів, є членом Британського наукового Королівського товариства та Академії наук США. Він посідає восьме місце у рейтингу "100 геніїв сучасності" та відзначений такими нагородами, як медаль Альберта Ейнштейна, премія Вольфа, премія принца Астурійського, медаль Коплі, Президентська медаль Свободи та премія з фундаментальної фізики.

Астрофізик приділяв увагу не лише науковій роботі, а й популяризації науки в цілому. У 1998 році вийшов його бестселер "Коротка історія часу". У книзі на доступній для масового читача мові пояснюється суть квантової механіки і теорії суперструн, розповідається про природу часу і простору, виникнення Всесвіту і чорних дір.

Пізніше Гокінг написав ще кілька науково-популярних книг: "Чорні діри і молоді Всесвіти" (1993), "Світ у горіховій шкаралупці" (2001). У 2006 році він випустив дитячу книгу "Джордж і таємниці Всесвіту" в співавторстві зі своєю донькою Люсі.


Страшні прогнози майбутнього

Гокінг не раз попереджав людство про небезпеку прогресу та прогнозував невтішне майбутнє.

Серед основних його попереджень фігурує вихід штучного інтелекту з-під контролю. У травні 2015 року Гокінг нагадав про повстання машин.

Вчений попереджає, що комп'ютери можуть імітувати роботу людського розуму і врешті працюватимуть краще за нього, а це може призвести до загибелі людства.

Серед інших попереджень Гокінга - незворотнє глобальне потепління, перенаселення Землі та фатальні для людей наслідки зв'язку з інопланетними цивілізаціями.

"Я думаю, що це буде катастрофою, інопланетяни, ймовірно, будуть набагато більше розвинуті за нас. Історія розвинених рас, що зустрічали більш примітивних людей на цій планеті, не дуже щаслива, а вони належали до одного виду істот. Я думаю, що ми не повинні гарячкувати" – заявляв Гокінг у програмі In Naked Science: Alien Contact, канал National Geographic, 2004 рік.


Гокінг у цитатах

ВВС зібрало добірку найвідоміших цитат науковця. Ми наведемо частину з них:

Чому існує Всесвіт: "Якщо ми знайдемо відповідь на це, то це буде остаточний тріумф людського розуму, бо тоді ми б пізнали розум Божий" - книга "Коротка історія часу", опублікована 1988 року.

Про релігію та науку: "Існує принципова різниця між релігією, яка ґрунтується на авторитеті, та наукою, яка базується на спостереженні та розумі. Наука переможе, бо вона працює" - інтерв'ю ABC News у 2010 році.

Про своє захворювання: "Мої очікування були зведені до нуля, коли мені був 21 рік. Відтоді все стало винагородою" - інтерв'ю The New York Times, грудень 2004 року.

Про славу: "Недоліком моєї популярності є те, що я не можу їхати в будь-яку точку світу так, щоб мене не впізнали. Мені недостатньо, щоб я носив темні сонцезахисні окуляри та перуку, а візок видає мене" - інтерв'ю ізраїльському телебаченню, грудень 2006 року.

Про смерть: "Я жив з перспективою передчасної смерті впродовж останніх 49 років. Я не боюся смерті, але я не поспішаю померти. Я маю так багато того, що хочу спочатку зробити. Я розглядаю мозок як комп'ютер, який перестане працювати, коли його компоненти зламаються. Для зламаних комп'ютерів немає раю або потойбічного життя; це казка для людей, які бояться темряви" - інтерв'ю в The Guardian, травень 2011 року.

Легендарний фізик помер 14 березня 2018 року, на 77 році життя в своєму будинку в Кембриджі. Згодом із заявою виступили його діти - Люсі, Роберт і Тім, процитувавши батька:

"Ми глибоко засмучені тим, що наш батько сьогодні помер. Він був великим ученим і незвичайною людиною, чиї роботи і спадщина будуть жити довгі роки. Він одного разу сказав: "Земля не була б великою частиною Всесвіту, якби не стала домом для людей, яких ви любите". Ми будемо сумувати за ним".

Введіть слово, щоб почати