Геній, який 50 років обдурював смерть. Що треба знати про Стівена Гокінга

Марія Гурська
14 березня, 2018 середа
15:10

Лікарі пророчили йому кілька років життя, а він прожив півсторіччя і встиг здійснити проривні дослідження в галузі фізики та космології, популяризувати науку та навіть знятися в кіно

Зміст

Гокінг - один з найвідоміших фізиків-теоретиків сучасності, активний популяризатор науки та людина, що 50 років обдурювала смерть.

Як жив і працював геній, який, не зважаючи на параліч, просунув науковий прогрес і змусив нас дивитися на космос під інакшим кутом.

Життя та хвороба

У 1963 році 22-річному Гокінгу поставили діагноз - бічний аміотрофічний склероз (БАС). Це хронічне захворювання центральної нервової системи, яке в подальшому призвело до практично повного паралічу вченого.

Лікарі вважали, що йому залишилося 2-3 роки, але фізик продовжував жити і займатися науковою діяльністю.

У 1985 році через запалення легенів вченому зробили трахеостомію – надріз на гортані, через що він втратив здатність говорити. Тоді ж Гокінг почав користуватися синтезатором мови, а з 1997 року - комп'ютером. Останній працював за допомогою датчика, закріпленого біля мімічного м'яза щоки: саме з урахуванням цього була побудована система його крісла.

Гокінг був одружений двічі. У 1965 році він одружився зі студенткою лінгвістичного факультету Кембриджського університету Джейн Вайлд. У подружжя народилося двоє синів - Роберт (в 1967) і Тімоті (в 1979), а також дочка Люсі (в 1970). Після понад 20 років спільного життя пара розпалася.

Другий раз Гокінг одружився в 1995 році. Його дружиною стала доглядальниця Елайн Мейсон, з якою вчений розлучився в 2006 році.


Гокінг та кіно

Незважаючи на інвалідність, учений вів активне життя. У 2007 році він опинився в невагомості за допомогою спеціального літака. Також Гокінг виступав на конференціях, з'являвся в різних шоу, відповідав на запитання користувачів Reddit .

Легендарна кар'єра Гокінга як фізика-теоретика зробила його маленькою знаменитістю навіть у Голлівуді. Так, він зіграв самого себе в серіалі "Теорія Великого вибуху". Вчений з'явився в семи епізодах, включно із 200-м, щоб заспівати "З Днем Народження" Шелдону через Skype.

Мультиплікаційний персонаж Гокінга також з'являвся у 4 епізодах "Сімпсонів" та у "Футурамі".

А у фіналі шостого сезону "Зоряний шлях: Наступне покоління" можна побачити Гокінга, Альберта Ейнштейна і Ісаака Ньютона у вигляді голограм, що грають в покер з лейтенантом Commander Data.

У 2014 році вийшов фільм "Всесвіт Стівена Гокінга" про ранні роки вченого. Роль фізика виконав актор Едді Редмейн, який отримав "Оскар" за кращу чоловічу роль.

Окрім цього компанія ВВС у 2004 році зняла стрічку "Гокінг". У ній фізика зіграв Бенедикт Камбербетч. Також за участі вченого у 1991 році зняли документальний фільм "Коротка історія часу".

У 2017 році Гокінг у вигляді голограми з'явився на форумі YES-2017 у Києві. Вчений розповів про те, чому варто заселяти інші планети, створювати колонії на Місяці, а також про штучний інтелект і його можливості.

"Дивіться на зорі, а не під ноги, будьте допитливими"

Саме з такими словами виступив науковець. Він також сказав, що бажає українцям більше свободи.


Наукова спадщина

Гокінг - один із засновників квантової космології, вивчав проблеми виникнення космологічної сингулярності - первинного стану Всесвіту, з якого він, відповідно до теорії Великого вибуху, безперервно розширюється.

Вчений зробив багато відкриттів в теорії чорних дір. Зокрема, він виявив, що маленькі чорні діри втрачають енергію, випускаючи "випромінювання Гокінга", і випаровуються. Також у 2016 році Гокінг назвав мікроскопічні чорні діри практично необмеженим джерелом енергії.

Цікаво, що погляди науковця допускають існування паралельних світів, в яких об'єктивна дійсність, яку може спостерігати людина, лише одна з безлічі можливих.

Стівен Гокінг має 12 почесних ступенів, є членом Британського наукового Королівського товариства та Академії наук США. Він посідає восьме місце у рейтингу "100 геніїв сучасності" та відзначений такими нагородами, як медаль Альберта Ейнштейна, премія Вольфа, премія принца Астурійського, медаль Коплі, Президентська медаль Свободи та премія з фундаментальної фізики.

Астрофізик приділяв увагу не лише науковій роботі, а й популяризації науки в цілому. У 1998 році вийшов його бестселер "Коротка історія часу". У книзі на доступній для масового читача мові пояснюється суть квантової механіки і теорії суперструн, розповідається про природу часу і простору, виникнення Всесвіту і чорних дір.

Пізніше Гокінг написав ще кілька науково-популярних книг: "Чорні діри і молоді Всесвіти" (1993), "Світ у горіховій шкаралупці" (2001). У 2006 році він випустив дитячу книгу "Джордж і таємниці Всесвіту" в співавторстві зі своєю донькою Люсі.


Страшні прогнози майбутнього

Гокінг не раз попереджав людство про небезпеку прогресу та прогнозував невтішне майбутнє.

Серед основних його попереджень фігурує вихід штучного інтелекту з-під контролю. У травні 2015 року Гокінг нагадав про повстання машин.

Вчений попереджає, що комп'ютери можуть імітувати роботу людського розуму і врешті працюватимуть краще за нього, а це може призвести до загибелі людства.

Серед інших попереджень Гокінга - незворотнє глобальне потепління, перенаселення Землі та фатальні для людей наслідки зв'язку з інопланетними цивілізаціями.

"Я думаю, що це буде катастрофою, інопланетяни, ймовірно, будуть набагато більше розвинуті за нас. Історія розвинених рас, що зустрічали більш примітивних людей на цій планеті, не дуже щаслива, а вони належали до одного виду істот. Я думаю, що ми не повинні гарячкувати" – заявляв Гокінг у програмі In Naked Science: Alien Contact, канал National Geographic, 2004 рік.


Гокінг у цитатах

ВВС зібрало добірку найвідоміших цитат науковця. Ми наведемо частину з них:

Чому існує Всесвіт: "Якщо ми знайдемо відповідь на це, то це буде остаточний тріумф людського розуму, бо тоді ми б пізнали розум Божий" - книга "Коротка історія часу", опублікована 1988 року.

Про релігію та науку: "Існує принципова різниця між релігією, яка ґрунтується на авторитеті, та наукою, яка базується на спостереженні та розумі. Наука переможе, бо вона працює" - інтерв'ю ABC News у 2010 році.

Про своє захворювання: "Мої очікування були зведені до нуля, коли мені був 21 рік. Відтоді все стало винагородою" - інтерв'ю The New York Times, грудень 2004 року.

Про славу: "Недоліком моєї популярності є те, що я не можу їхати в будь-яку точку світу так, щоб мене не впізнали. Мені недостатньо, щоб я носив темні сонцезахисні окуляри та перуку, а візок видає мене" - інтерв'ю ізраїльському телебаченню, грудень 2006 року.

Про смерть: "Я жив з перспективою передчасної смерті впродовж останніх 49 років. Я не боюся смерті, але я не поспішаю померти. Я маю так багато того, що хочу спочатку зробити. Я розглядаю мозок як комп'ютер, який перестане працювати, коли його компоненти зламаються. Для зламаних комп'ютерів немає раю або потойбічного життя; це казка для людей, які бояться темряви" - інтерв'ю в The Guardian, травень 2011 року.

Легендарний фізик помер 14 березня 2018 року, на 77 році життя в своєму будинку в Кембриджі. Згодом із заявою виступили його діти - Люсі, Роберт і Тім, процитувавши батька:

"Ми глибоко засмучені тим, що наш батько сьогодні помер. Він був великим ученим і незвичайною людиною, чиї роботи і спадщина будуть жити довгі роки. Він одного разу сказав: "Земля не була б великою частиною Всесвіту, якби не стала домом для людей, яких ви любите". Ми будемо сумувати за ним".

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.14
    Купівля 41.14
    Продаж 41.62
  • EUR
    Купівля 43.44
    Продаж 44.17
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
15 листопада
03:07
Оновлено
удар по Одесі ввечері 14 листопада 2024 р.
Росія запустила БПЛА по території України: в Одесі загинула жінка, серед поранених - 9-річний хлопчик
02:31
Севастополь
Росіяни збираються повернути Чорноморський флот у Севастополь, - "Атеш"
01:59
Артем Довбик, "Рома"
Українець Довбик побореться за приз найкращого футболіста світу
01:23
У Новій Зеландії парламент перервав роботу через маорійський ритуал хаку в залі
01:06
російська армія, мобілізація
Мета РФ - захопити Старі Терни у максимально короткі терміни: DeepState про ситуацію біля Курахового
00:30
Олександр Усик і Тайсон Фʼюрі
Фʼюрі розпочав підготовку до реваншу з Усиком
2024, четвер
14 листопада
23:47
Оновлено
Майк Меньян і Тео Ернандес, збірна Франції, Євро-2024
Ліга націй: Англія розгромила Грецію, а Норвегія - Словенію. Результати всіх матчів 14 листопада
23:38
Німеччина уряд
Уряд Німеччини має дані про 10 своїх громадян, які загинули на війні РФ проти України
23:06
Оновлено
Війна з Росією, ЗСУ
Від початку доби на фронті відбулося 138 боєзіткнень: найбільше ворожих атак на Курахівському напрямку
22:57
трамп путін
Посол РФ в ООН заявив, що Росія "відкрита для мирних переговорів", якщо їх ініціює Трамп
21:50
Україна прапор
Опитування IRI: в перемогу України над Росією вірять 88% респондентів
21:32
Ексклюзив
Саміт миру
"Проводити другий Саміт миру вже немає потреби": політолог Шлінчак назвав причину
21:22
Міністр оборони Норвегії Бйорн Арільд Грам та міністр оборони України Рустем Умєров
Умєров у Норвегії зустрівся з очільником міноборони Грамом: обговорили посилення ППО та підготовку військових
21:13
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Росіяни активізувались на ще одному напрямку фронту, українські радіостанції закуповують для потреб ВПС США та чому Україна повинна мати власний супутник. Колонка Сергія Згурця
21:09
Ексклюзив
Дональд Трамп
Після перемоги Трампа ситуація не виглядає позитивно для Путіна, - військовий експерт Самусь
20:59
Шуфрич суд
Суд продовжив запобіжний захід нардепу Шуфричу
20:43
Володимир Зеленський
Культура, безпека й енергетика: Зеленський розповів про роботу над внутрішнім Планом стійкості України
20:38
Марк Рютте
Серед пріоритетів – Україна. Рютте розповів, про які питання мають домовитися лідери НАТО до саміту в Гаазі
20:19
Пресреліз
Форум Віа Карпатія
Via Carpatia 2024: як пройшов міжнародний Форум
20:18
нафтовий танкер
ЄС до кінця року запровадить новий пакет санкцій проти "тіньового флоту" РФ, - Bloomberg
20:00
OPINION
Немає золота в Сірих Горах
19:59
Оновлено
Україна ЄС
Єврокомісія погодила виділення Україні 4,1 млрд євро
19:42
Окупанти, ЗАЕС
У МЗС Росії заявили, що місія спостерігачів МАГАТЕ на окупованій ЗАЕС може завершитись у будь-який момент
19:39
Херсонська область
Росіяни вдарили по Садовому на Херсонщині: троє поранених
19:31
Огляд
Дональд Трамп
Кадрові призначення Трампа: хто працюватиме в адміністрації нового президента США
19:24
Twitter, X, Ілон Маск
Одна з найпопулярніших газет Іспанії заявила про вихід з соцмережі X
19:23
військовий квиток, мобілізація
В оборонному комітеті ВР розповіли, чи можна відмовитися від мобілізації через ТЦК на користь рекрутингу
19:22
Ексклюзив
Дональд Трамп
Анонсовані Трампом призначення можуть виглядати скандально: політексперт про Тулсі Габбард, яка робила проросійські заяви
19:18
Анімація Міць
Нескорені українські міста: прем’єра анімаційних фільмів про Ізюм та Бахмут
18:55
Артем Довбик (праворуч), Україна - Грузія
Стало відомо, чи зіграє Довбик у вирішальних матчах Ліги націй
18:54
політв'язні поневолених народів РФ
"Політичні в'язні поневолених народів РФ": у Києві презентували правозахисний проєкт
18:41
Дональд Трамп та Ілон Маск
"Поводиться як співпрезидент": оточення Трампа незадоволене надмірною присутністю Маска, - NBC
18:39
Окупанти атакували два райони Дніпропетровщини: поранено жінку
18:32
МВФ
Україна розраховує отримати транш від МВФ у розмірі $1,1 млрд наприкінці грудня
18:19
Оновлено
музей історії
Мінкульт розкритикував плани Києва збудувати підземний паркінг на Старокиївській горі: у КМДА заявили, що будують протирадіаційне укриття
18:18
Ексклюзив
Радянські бронетранспортери БТР-152 і танк Т-55 на мосту Яна Сверми в Празі
У Defense Express пояснили, навіщо армія РФ взяла у "Мосфільму" 28 танків Т-55
18:04
OPINION
Доходи українців зростають. Та невже?
17:56
В Україні оголосили підозру пропагандистці, яка співпрацює з ворогом в окупованому Маріуполі
17:44
Оновлено
Андрій Одарченко
Нардепа Одарченка засудили до 8 років позбавлення волі. НАБУ просить Інтерпол оголосити його в розшук
17:25
Єврокомісія оштрафувала Meta на €797 млн за порушення антимонопольних правил
Більше новин