Олімпійська чемпіонка Джима йде з біатлону. Чому на збірну України чекають важкі часи

Дмитро Марценишин
20 березня, 2018 вiвторок
18:00

Найсильніша українська біатлоністка Юлія Джима заявила про завершення кар’єри, наша команда може надовго забути про перемоги

Гучна заява

Про те, що Юлія Джима може завершити кар'єру стало відомо ще у лютому, коли у Пхьонхчані у розпалі були Олімпійські ігри. Збірна України провалювала головний старт чотириріччя, на адресу команди лунала нищівна критика і на цьому тлі президент Федерації біатлону України Володимир Бринзак заявив, що Джима деморалізована та може піти з біатлону.

Тоді здавалося, що це емоції, викликані олімпійською невдачею і після Ігор їх вдасться приборкати. Зрештою, Джимі лише 27 років. Це вік, коли більшість біатлоністок лише виходять на пік своїх можливостей. Час, коли приходять головні перемоги.

Але сподівання вболівальників виявилися марними. 19 березня, після повернення до Києва з останнього для збірної України етапу Кубка світу у норвезькому Холменколлені, Юлія Джима підтвердила найгірші очікування та заявила, що завершує кар'єру.

"Я думаю, що швидше за все, це був останній для мене сезон. Я просто зрозуміла, що вже цей рівень переросла і треба йти далі", - сказала Джима.

Найскладніший сезон

Без сумніву, нинішній сезон виявився найскладнішим у кар'єрі Юлії Джими. Надто вже великими були сподівання на неї і цей психологічний вантаж потрібно було витримати.

Біатлоністка сама високо підняла планку у попередньому сезоні, коли перетворилася на лідера збірної України. Олена Підгрушна щойно повернулася у спорт після перерви, Валя Семеренко більше лікувалася, ніж виступала, Віта Семеренко лише готувалася відновити кар’єру, яку перервала після Олімпіади-2014.

Першим номером національної команди стала Джима. Вона не здобула жодної особистої кубкової нагороди за той сезон, але виступала надзвичайно стабільно, постійно опинялася десь поруч із п'єдесталом. Це дозволило піднятися у загальному заліку Кубка світу на восьме місце. А потрапляння до топ-10 за підсумками сезону, це неабияке досягнення, подекуди вагоміше окремих нагород. Це свідчення найвищого класу спортсменки.

Власне цей клас Юлія Джима почала доводити починаючи з першого етапу олімпійського сезону. Нарешті прийшли й особисті медалі. У грудні минулого року у шведському Естерсунді українка завоювала одразу дві бронзові нагороди - у спринті 7,5 км та індивідуальній гонці на 15 км. Незабаром у австрійському Хохфільцені Джима у складі естафетної команди виборола срібло. Збірна України їхала на Олімпіаду у статусі одного з фаворитів.

Олімпійські негаразди

Та на Іграх у Пхьончхані одразу почали відбуватися незрозумілі речі. Вболівальники були шоковані відсутністю Юлії Джими у заявці на стартову олімпійську спринтерську гонку. Це означало що лідер збірної автоматично пропустить й пасьют.

Тренер жіночої збірної України Урош Велепець тоді пояснив, що Джимі дали змогу сконцентруватися на дистанції 15 км, де у неї нібито більше шансів на успіх. Все це виглядало дивно, адже Олімпіада зовсім не ті змагання, де варто експериментувати та пропускати старти.

Найголовніше ж, що тренери продемонстрували вражаючу необізнаність з регламентом, за яким біатлоністки потрапляють до гонки з масовим стартом, де змагаються лише 30 найсильніших. З'ясувалося, що 16 позиція у загальному заліку Кубка світу, яку на той час займала Юлія Джима, не дозволяє їй потрапити у мас-старт.

Лише після цього Володимир Бринзак виступив із новою версією подій - Джима перед Олімпіадою перехворіла і не змогла перед спринтом набрати належну форму. Дива у Пхьончхані не сталося й у естафеті, яку олімпійські чемпіонки Сочі завершили лише 11-ми. Усі чекали на медалі, але найвищим особистим показником Джими у Південній Кореї, виявилося 20 місце у гонці на 15 км.

Друге дихання

Своїх справжніх можливостей українка так і не продемонструвала. Це стало зрозуміло, коли на першому ж після Олімпіади етапі Кубка світу у фінському Контіолахті Джима фінішувала четвертою у спринті. Більш, ніж переконливо, наша біатлоністка виглядала й минулого тижня у Холменколлені. У Норвегії вона завоювала у спринті третю особисту бронзу у сезоні, а у гонці переслідування фінішувала п'ятою.

Сама Юлія Джима запевнила, що й на післяолімпійських етапах не була у оптимальній формі.

"Після хвороби важко за тиждень набрати форму, це взагалі нереально. Я бігала на такому ж рівні, як і на початку сезону. Звичайно, мені шкода, що в цьому році вийти на пік форми у мене не вдалося. Я так і не відчула цієї легкості. Але на це була причина - хвороба, яка надовго затяглася. Вона взагалі несподівано прийшла, та й не вчасно. Найголовніший старт сезону для мене був провальним, тому що на той час я не змогла знайти потрібні кондиції", - пояснила Джима.

Може видатися дивним, але саме сезон, який українка вважає невдалим, виявився для неї найбільш медальним - одразу три особисті нагороди Джима ніколи раніше не завойовувала впродовж одного розіграшу Кубка світу.

Нерозкритий потенціал

Потенціал лідера збірної України залишився нереалізованим. Джима може завершити кар'єру так і не здобувши жодної олімпійської медалі, чи нагороди чемпіонату світу у індивідуальному заліку.

Так сталося, що головні досягнення цієї біатлоністки пов'язані саме з естафетою. У цій дисципліні вона здобула свою головну перемогу - золото на Олімпіаді-2014 у Сочі. Двічі у 2013 та 2017 роках, вигравала срібло чемпіонату світу та має три кубкових золота.

Юлія Джима була єдиною біатлоністкою із золотої олімпійської команди, яка не випадала зі складу впродовж усіх чотирьох років перед Пхьончханом. Її втрата означатиме й втрату боєздатності нашої збірної загалом. Особливо, зважаючи на туманні перспективи сестер Валі та Віти Семеренко, а також Олени Підгрушної.

Перша заявила, що з вірогідністю 99% нинішній сезон для неї останній. Друга - поки не визначилася, чи продовжувати кар'єру. Підгрушна хоче залишитися, але на заваді може стати позиція керівництва федерації.

Принаймні, Володимир Бринзак чітко заявив, про бажання будувати нову команду із прицілом на зимову Олімпіаду-2022 у Пекіні.

"Я вже сказав Олені та Валі, що їм варто перейти на індивідуальну підготовку, а не тренуватися в складі національної команди. Будемо відверті - я не вірю, що вони працюватимуть на повну силу чотири роки до наступної Олімпіади", - сказав Бринзак.

Великі зміни

На збірну України чекають великі зміни. Після олімпійського провалу мало шансів утриматися на посту тренера у словенця Уроша Велепця, тож влітку українки почнуть працювати під керівництвом нового фахівця.

Потенційними лідерами оновленої збірної мають стати Анастасія Меркушина та Ірина Варвинець, які минулого року вже вигравали срібло чемпіонату світу у естафеті. Проблема в тому, що них, спортсменок, які вже завтра готові показувати високі результати не видно.

Натуралізованим росіянкам Ользі Абрамовій та Марії Панфіловій вже по 30 і на топ-рівні вони не були навіть у свої кращі роки. Яна Бондар та Юлія Журавок отримували замало досвіду на етапах Кубка світу і кидати виклик світовим лідерам не готові. А талановита білоруска з українським паспортом Дар’я Блашко ще рік не зможе виступати за нашу збірну через карантин, пов'язаний зі зміною громадянства.

Через це - вболівальникам доведеться на певний час забути про медалі та перемоги. Зачекати, поки зміцніє та звикне вигравати без таких постатей, як Юлія Джима, нове покоління українських біатлоністок.

Теги:
Читайте також:
Київ
+23°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.4
    Купівля 39.4
    Продаж 39.9
  • EUR
    Купівля 42.18
    Продаж 42.9
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
2 травня
11:42
Електроенергія
Потреби споживачів покривають власна генерація та комерційний імпорт: ситуація в енергосистемі станом на 1 травня
11:32
Херсонська область
З тимчасово окупованої частини Херсонщини повернули підлітка з родиною
11:27
Оновлено
Знищене депо Нової пошти внаслідок російської атаки по Одесі 1 травня 2024 року
Росіяни обстріляли Одесу: постраждали 14 людей, у депо Нової пошти знищено відправлення на 3 млн грн
11:17
світ, міжнародний огляд
Чому Путін не боїться допомоги Україні від США та проблеми, з якими стикаються українські ветерани. Акценти світових ЗМІ 2 травня
11:08
СБУ затримала інформатора «вагнерівців», який шпигував за військовими аеродромами на Донеччині
Відстежував позиції ЗСУ у Краматорському районі: СБУ затримала інформатора вагнерівців
11:03
маршрутка
У Чернігові водії маршруток не вийшли на роботу, в. о. мера та МВА обмінялися звинуваченнями
11:03
Посол України в Польщі Василь Звари
Усі, хто подав заявки до консульських установ до 23 квітня, отримають паспорти, - Посол України у Польщі Василь Зварич
11:02
Ексклюзив
атака РФ, Одеса, 15.03.24
Експерт з військової контррозвідки Притула пояснив, для чого РФ знищує Одесу
11:02
військовий квиток, мобілізація
У Міноборони роз'яснили, як працюватиме кабінет військовозобов'язаного
10:44
На фото: Jerry Heil в номері на Євробаченні-2024
Євробачення-2024: зʼявилися кадри з репетиції виступу alyona alyona та Jerry Heil
10:36
Під виглядом волонтера ошукав одеситку на мільйон гривень: студенту загрожує 5 років ув'язнення за шахрайство
10:29
ДБР
ДБР направило до суду майже 800 обвинувальних актів щодо злочинів проти нацбезпеки від початку великої війни
10:17
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 2 травня: скільки коштує долар, євро та злотий
10:13
гранатомет
З початку великої війни на блокпостах вилучили майже 1,5 тис. гранатометів, - Нацполіція
10:08
OPINION
Орест Сохар
Майбутнє війни очима Заходу: від наступу до контрнаступу та перспективи 2025 року
10:03
"Русскій воєнний флот - до дна"
"Русскій воєнний флот - до дна": Укрпошта випустить марку, присвячену знищенню Чорноморського флоту РФ
10:02
Ексклюзив
Карта. Кримський міст. 14\07\23
Знищення Кримського мосту є цілком реальним, - капітан 1-го рангу запасу ВМС ЗСУ Риженко
10:01
Анна Нетребко
У Швейцарії скасували концерт пропутінської співачки Анни Нетребко
09:27
Ексклюзив
окупанти
Під Маріуполем на скупчення окупантів упали уламки російської ракети від ППО, загарбники вивезли звідти зброю, - Андрющенко
09:25
Кулеба
Російськими обстрілами пошкоджена половина енергосистеми України, - Кулеба
09:17
ЗАЕС
Дрони-камікадзе РФ літають над ядерними реакторами ЗАЕС, а на станції росіяни зробили пусковий майданчик, - ГУР
08:57
Окупанти, кримінал, росіяни
На ТОТ Луганщини росіяни планують завезти 10 мобільних кінотеатрів для погоджених ФСБ масових заходів, - ОВА
08:41
Звіринецька
У Києві на станції метро "Звіринецька" демонтували радянську назву "Дружби народів"
08:31
Поліція США - ілюстрація
У США поліція застрелила учня, який прийшов у школу зі зброєю
08:10
Оновлено
китай
У Китаї обвалилася частина автомагістралі: загинули 36 людей, десятки постраждалих
08:09
OPINION
Сергій Гузь
У МЗС не знали про Директиву Ради Європи про біженців?
08:04
Сербія
Прем'єр Сербії Вучевич заявив, що країна не підтримає санкції проти РФ за війну з Україною
07:31
Анонс
"Астон Вілла", Ліга конференцій
Ліга конференцій: де та коли дивитись матчі півфіналу
07:23
Інфографіка
втрати окупантів
Армія РФ за добу втратила 4 засоби ППО, 20 танків і понад 1000 військових, - Генштаб
07:01
Байєр, Ліга Європи, єврокубки
Ліга Європи: де та коли дивитись матчі півфіналу
06:58
Дональд Трамп
Трамп зізнався, що хотів приєднатися до натовпу в день штурму Капітолія
06:53
Азербайджан
У конференції з відновлення України візьме участь Азербайджан, країну також запросили на саміт миру
06:51
Прапор Словаччини
Словаччина надала захист ексгенпродюсеру каналу Медведчука Марчевському, якому Чехія закидає втручання у вибори, - ЗМІ
06:28
президент Колумбії Густаво Петро
Президент Колумбії заявив про розрив дипломатичних відносин з Ізраїлем. У Тель-Авіві відреагували
05:59
МВФ
МВФ прогнозує скорочення частки економіки РФ у світовому ВВП до історичного мінімуму
05:38
Вірменія НАТО
Вірменія та НАТО погодили співпрацю на 2024 рік
05:16
Tesla
Tesla на тлі оптимізації витрат відмовилася від розвитку технології гігакастингу, - ЗМІ
04:48
Рафаель Маріано Гроссі
Очільник МАГАТЕ їде до Ірану говорити про ядерну програму країни
04:20
Анджей Дуда
Дуда під час головування Польщі в ЄС хоче організувати два саміти на підтримку України
03:45
Киргизстан світ поліція
Киргизстан скасував ходу "Безсмертного полку" на 9 травня
Більше новин