Місія декларація. Як я в перший день підписної кампанії обирала сімейного лікаря

3 квітня, 2018 вiвторок
09:54

Черги та міфи. Журналістка Еспресо спробувала підписати електронну декларацію з лікарем. Чи вдалося це і до чого слід бути готовими

Зміст

1 квітня в Україні офіційно стартувала підписна кампанія з медиками. Громадяни повинні визначитися з сімейним лікарем (це також може бути терапевт для дорослих або педіатр для дітей) та підписати з ним декларацію. Та чи так просто це зробити вже в перший день та до чого слід бути готовими

Перевірка в системі та наліпка

Оскільки 1 квітня цьогоріч випало на вихідний, офіційний штурм медзакладів перенесено на понеділок, 2 квітня.

Для експерименту я обрала заклад в Дарницькому районі столиці. Це відносно недавно збудована районна поліклініка, до якої мені наразі зручно буде звертатися. Так само я могла обрати приватний медзаклад чи просто лікаря-підприємця в будь-якому районі чи навіть населенному пункті нашої країни.

Якщо у медзакладі кажуть, що підписують декларації лише з мешканцями, які проживають на їхній дільниці - не вірте, це порушення законодавства.

МОЗ просить повідомляти про такі порушення.

Держава перераховуватиме лікарю гроші за ваше обслуговування незалежно від його місця роботи чи вашої прописки. Тариф розрахований - 370 грн за дорослого пацієнта та вдвічі більше за літніх людей та дітей.

Попередньо переконавшись, що заклад є в системі e-Health, я пішла туди з самого ранку.

Відкривається медичний заклад о 8:00. На фасаді поліклініки красується табличка про те, що заклад комунальний, а не державний, а на дверях є наліпка, що ще раз підтвердила, що декларацію з лікарем тут підписати можна.

nullЗвертайте увагу на таку наліпку на медзакладі

Читайте також: Медична реформа: Відповіді на всі питання

Штурм пенсіонерів

Я прийшла близько 8:40 й біля віконця реєстратури вже було чимало людей, особливо літнього віку.  В МОЗ пояснили, що заповнювати декларацію може уповноважена особа, а саме лікар, медсестра чи працівники реєстратури. В цій поліклініці вирішили, що підпис декларацій відбуватиметься не у кабінетах медиків, а в реєстратурі. Причина цьому банальна - в кабінетах медиків є комп’ютери, але ще не підвели інтернет, пояснила мені працівниця реєстратури. Консультації для людей, які прийшли на прийом до лікаря здійснюють в окремому вікні.

Я була в черзі приблизно двадцятою, місць для сидіння не було, тож всі пильно стежили одне за одним. Впало у вічі, що люди мали з собою цілі пакети з документами, довідками тощо.

Для підписання декларації з лікарем достатньо лише паспорта та ідентифікаційного коду (для дітей - свідоцтва). Також знадобиться телефон.

Я про це знала, тож взяла лише їх. Коли запитала дідуся в черзі, навіщо він взяв з собою стільки паперів, той резонно вказав на роздруківку на стіні поліклініки з інструкцією для пацієнта. На аркуші було написано нейтральне “документи”, без вказівки, які саме.

Стіна біля реєстратури була завішена інформацією про лікарів. Там красувалися фото медиків, інформація про їхню освіту та медичний стаж, розклад прийому. Загалом в закладі можна було обрати з 16 медиків. Хоча, щоб скласти враження про медика, цієї інформації все ж замало.

Читайте також: Обрати сімейного лікаря: як жити в умовах медичної реформи

В цьому закладі я була вдруге, попередньо прочитала про лікарку, в якої була на прийомі та вирішила зупинити свій вибір на ній. Зрештою, якщо буду незадоволена її роботою чи просто стане незручно звертатися до цього закладу, в будь-який момент зможу підписати договір з іншим медиком. При цьому розривати договір з першою лікаркою непотрібно - він анулюється автоматично.

null

Однак в черзі все ж вирішила запитати в старших людей, кого вони радять обрати. Напевне, не варто було цього робити, бо цим питанням я спровокувала серед пенсіонерів справжній батл. Вони хвилин зо 20 сперечалися, чия лікарка краща.

Виявилося, що частина людей в черзі вже підписали зі своїми сімейними лікарями попередні договори, а сьогодні прийшли, щоб остаточно “узаконити” свої стосунки з медиком. Коли я сказала, що не домовлялася попередньо, одна бабуся зневажливо на мене поглянула й з ревністю сказала, що до її лікарки навіть не варто вже пробувати записуватися, бо точно вже місць немає. Хоча це був лише перший день підписання декларацій. В реєстратурі ж запевнили, що переживати не варто.

Планується, що 1 сімейний лікар може підписати декларацію з 1800 пацієнтами, 1 лікар-терапевт з 2000 пацієнтами, 1 лікар-педіатр - з 900 пацієнтами.

Неспокій та певна паніка в черзі відчувається. В реєстратурі працювало два вікна, кілька людей намагалися випередити загальну чергу. Не вийшло, адже черга ледь рухається через постійні збої системи, тож порушників чекає осуд, скандал та зневага.

Сімейний “несімейний” лікар

В черзі був дідусь, який хотів підписати декларацію й за свою дружину. Коли дійшла його черга, він обурювався, чому ж тоді лікар сімейний, якщо він не може підписати з ним декларацію для всієї сім’ї.

Однак насправді, хоча й медик називається сімейним, підписувати договір з ним повинен кожен член сім’ї окремо.

До того ж в кожного можуть бути різні медики. Вибір лікаря та укладання декларації для дітей до 14 років здійснюють батьки або опікуни.

До людей, у яких складнощі з пересуванням, лікар  або представник медзакладу може приїхати додому, підписати декларацію у паперовому вигляді, а потім в медзакладі зареєструвати дані пацієнта в системі і для підтвердження реєстрації зв'язатися з пацієнтом по телефону.

Згодом в МОЗ обіцяють, що для підписання договору з лікарем не потрібно буде їхати до медзакладу, це можна буле здійснювати онлайн. Для цього пацієнту знадобиться цифровий підпис.

Сама процедура підписання декларацій виглядала так. Людина підходить до віконця реєстратури, дає свій паспорт та ID-код, відповідає на питання про місце проживання, прописки тощо. Працівниця реєстратура вводить дані в електронну систему, після чого на мобільний телефон пацієнта приходить повідомлення з кодом, який потрібно продиктувати.

З електронної системи роздруковують з заповненими даними, людина перевіряє, чи все правильно, та підписує два примірники (один забирає собі, інший в залишає в закладі). Працівник медзакладу підтверджує декларацію електронним підписом і направляє її в е-систему. Ви можете звертатися до медика в зручний для вас час, комунікувати з ним телефоном чи електронною поштою, які вказані в декларації. Але попередньо це варто обговорити з ним чи нею.

nullМіфи, страшилки та реальність

За розрахунками міністерства для заповнення декларації одного пацієнта потрібно приблизно 10 хвилин. Однак в реальності все вийшло не настільки легко та швидко. По-перше, система постійно зависала, тож на заповнення однієї декларації йшло по півгодини.

По-друге, пацієнти називали некоректні дані, що затягувало процес. Наприклад, один чоловік сказав, що він з Дніпродзержинська. Але в системі такого міста не було, адже його перейменували на Кам’янське, але в реєстратурі про це забули, а чоловік замість того, щоб сказати, лише обурювався з незнання працівниць. Тож всі чекали, коли ця сцена закінчиться.

Загалом настрої громадян в цій черзі щодо реформи різняться. Було чимало бабусь, які відверто дратувалися через те, що щось змінюють, їм було зручно й так: “Тепер треба до телефонів звикати, записуватися до лікаря за тиждень до прийому, онлайни-інтернети, не дають дожити нормально”, - скаржиться бабуся в сірому береті.

Втім, було чимало пацієнтів літнього віку, які реформу вітають. “Міняти треба, скільки можна ходити по кабінетах всіляких неуків грошима “пічькати”, - вважає опонентка бабусі в береті.

Та найгірше те, що чимало людей в черзі так до кінця й не зрозуміли всіх моментів реформи, тож залюбки вірять та створюють десятки міфів. “Ну от домовився я зі своїм медиком, підписав договір. Й таких як я 5 тисяч. Тоді в МОЗ кажуть моєму лікарю, що йому забагато, 3 тисячі забирають. Й я навіть не знаю, що я вже без лікаря. То куди мені йти?”- питає в мене невгамовний дідусь-сусіда по черзі.

Коли я намагалася пояснити, що не варто панікувати, є обмеження для лікарів, він лише сказав, що я не знаю ще життя. Й заперечити щось тяжко.

Ось на годиннику вже й 12. Переді мною в черзі ще з десяток людей. Жіночка в зеленому пальті стоїть біля вікна реєстратури вже близько 40 хвилин. Чекає на смс, яке ніяк не приходить. Ми також чекаємо. Все частіше люди запитують, коли підписна кампанія закінчиться.

Працівниці реєстратури відповідали, що до 2020 року можна спокійно обирати свого медика. “Тьфу ти!” - обурюється чоловік, який в черзі від ранку та йде. Він думав, що підписати з медиком договір треба до липня, тож не міг дочекатися старту.

В МОЗ запевняють, що 2020 рік - це час, коли варто мати лікаря первинної медицини, щоб отримати доступ до безкоштовної вузькоспеціалізованої допомоги.

А загалом підписна кампанія необмежена в часі

Зрештою, на годиннику 12:14. В хол виходить працівниця реєстатури та повідомляє, що система зависла й коли розвисне невідомо. Радить не панікувати та якщо незручно чекати, прийти в інший день. Пенсіонери лютують, частина черги йде з поліклініки.

Працівниця реєстратури щиро перепрошує за незручності, каже, що вони намагаються з усіх сил. На моє питання, що вона думає про реформу, відповідає впевнено: “Реформа - добра. Так, зараз все працює не дуже гладко, але за місяць-два все буде, як треба. Зміни потрібні однозначно”.

Чекаю ще 15 хвилин та зрештою вирішую піти й сама. Підпишу декларацію наступного разу, це можна зробити за нагоди, коли навідаюся до поліклініки. Сподіваюся, медиків на мене ще залишиться. А люди перестануть панікувати та вірити у десятки міфів.

 
Теги:
Читайте також:
Київ
-1°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.74
    Купівля 41.74
    Продаж 42.28
  • EUR
    Купівля 43.55
    Продаж 44.24
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
23 грудня
19:40
новини Львівщини
Євросоюз виділив €65 млн на харчування школярів в Україні
19:29
комендантська година
Кабмін пропонує ВР посилити відповідальність за порушення комендантської години
19:27
армія КНДР
Спецслужби США вважають, що відправити війська в РФ було ідеєю КНДР, - NYT
19:10
Європейський інвестиційний банк
Укренерго отримало 86 млн євро кредиту на будівництво антидронового захисту на підстанціях
18:56
Оновлено
світло
Аварійні відключення світла скасували в усіх регіонах України
18:47
Оновлено
Молдова
РФ звинуватила Молдову в розробці плану операції в окупованому Придністров'ї. В адміністрації Санду відреагували
18:39
Британська система RFDEW
У Британії вперше успішно випробували радіочастотну зброю, яка здатна знищувати дрони
18:28
обстріл Білозерки, Херсонщина
Армія РФ атакувала Херсонщину: є загиблий, двоє поранених
18:19
Піарить TikTok Бойка: СБУ перевірить YouTube-канал "Лана ТУТ", ведуча якого працювала на проросійських медіа
18:17
Оновлено
Володимир Зеленський
"Хоче допомогти РФ витіснити газ від США та інших партнерів з Європи": Зеленський про зустріч Фіцо з Путіним
18:16
Ексклюзив
сховище газу
Припинення транзиту газу з РФ через Україну: експерт пояснив, чи можна його продовжити під виглядом палива з інших країн
18:02
OPINION
Заходу треба вкотре нагадати про Гітлера і Судети
17:59
Укрпошта
Укрпошта з 1 січня вводить нові тарифи на доставку посилок
17:46
Володимир Зеленський
Кількість убитих та поранених військових КНДР на Курщині перевищила 3 тис. осіб, - Зеленський
17:46
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія атакує Україну дронами: на Київщині спрацювала ППО
17:45
НБУ
НБУ бачить передумови для подальшого підвищення облікової ставки через інфляцію
17:39
Роберт Фіцо
Колишні прем'єри, міністри та лідери опозиції: у Братиславі відбувся протест "Досить Росії" через візит Фіцо до Путіна
17:24
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Партизани "Атеш" зафіксували в Криму переміщення росіянами техніки й боєприпасів
17:21
Ексклюзив
Запуск ворожого дрону "Орлан-10"
Планують створити до осені: Defense Express про формування у РФ військ безпілотних систем
17:21
ЗСУ, військові
"Виживання, стійкість у полоні і перепідготовка": бійців ЗСУ готуватимуть до дій в екстремальних умовах за новим стандартом
17:11
Володимир Зеленський
Зеленський обговорив із британським прем’єром Стармером підготовку сторічної двосторонньої угоди
17:03
ЗСУ
Від початку доби на фронті сталося 164 боєзіткнення: Сили оборони відбили 11 атак на Покровському напрямку
16:54
окупанти вивезли з України
"Обіцяють 2 млн рублів": окупанти завезуть на ТОТ України понад тисячу працівників культури з РФ
16:53
Україна Польща
До України прибули перші військові з базованого у Польщі добровольчого легіону
16:24
отруєння діти
В Одеському районі через отруєння невідомою речовиною померли три дитини
16:23
Швейцарія
Швейцарія приєдналася до нового пакета санкцій ЄС проти Росії і Білорусі
16:20
Олександр Усик
"Слава Богу за все. Слава Україні": Усик звернувся до фанів після перемоги над Ф'юрі в реванші
16:10
Передавав ФСБ локації артилерії ЗСУ та гаубиць М777: охоронця з Херсонщини засудили до 15 років тюрми
16:02
ЗСУ. Війна з Росією. Військові новини
В ОСУВ "Хортиця" спростували інформацію про оточення Сил оборони в Макарівці на Донеччині
16:00
OPINION
Трамп і Гренландія
15:59
Микола Тищенко
Інцидент з Тищенком та ексвійськовим у Дніпрі: нардеп не з'явився до суду
15:44
Росіянам фактично заблокували YouTube: трафік платформи впав до 20% від норми, - ЗМІ
15:42
Оновлено
Дональд Трамп
Прем'єр Гренландії відповів на заяву Трампа щодо намірів привласнити острів
15:22
Різдво
Наталка Діденко поділилася прогнозом погоди на Святвечір і Різдво
15:06
Володимир Зеленський
The Washington Post: Зеленський поступово змінює позицію щодо переговорів про майбутнє України
14:53
Дональд Трамп
Трамп вважає, що "деякий час" варто не забороняти роботу TikTok у США
14:46
танк Leopard 1
Дві системи Patriot, 15 танків Leopard, 30 бронеавтомобілів MRAP: Німеччина передала Україні новий пакет військової допомоги
14:29
Оновлено
Суд продовжив запобіжний захід у вигляді тримання під вартою підозрюваному у вбивстві підлітка на фунікулері
14:20
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:11
банк Intesa
Найбільший італійський банк Intesa Sanpaolo припиняє приймання платежів у євро від російських банків, - ЗМІ
Більше новин