Як зекономити на комуналці з державною допомогою

5 квітня, 2018 четвер
16:52

Що варто зробити вже зараз, щоб восени в оселі було тепло, а за комуналку віддавати менше грошей. Яку допомогу пропонує держава

Зміст

Сучасна українська приказка каже: зима закінчилася, а отже саме час готуватися до нового опалювального сезону. Тим паче, що цілком можливе чергове підвищення цін на газ.

На яку державну підтримку в комунальній боротьбі зараз можуть розраховувати українці, а що можна зробити самотужки

Монетизація субсидій

Щоб допомогти незаможним громадянам платити за підвищеними тарифами на комунальні послуги, держава вже кілька років надає населенню субсидії. У 2018 році порядок їх надання дещо змінився, але на пільги та субсидії на комунальні послуги для населення планується витратити 71 млрд грн або 7,2% держбюджету.

За словами міністра фінансів України Олександра Данилюка, зараз субсидії отримує близько 60% українських домогосподарств. З жовтня ціна на газ для населення в Україні мала підвищитися ще на 19%, з квітня мало бути ще одне підвищення. Це було зобов’язання України в межах угоди з МВФ.

Однак уряд відмовився підвищувати ціну на газ, адже в такому випадку, за підрахунками Міненергетики, субсидіантами стануть аж 90% українських домогосподарств.

Через це Україна залишилася без траншу фонду й, чи буде наступний, поки невідомо.

Читайте також: В уряді говорять, що з МВФ вже можна попрощатись. Чи справді це так

Втім система субсидій, яка діяла в Україні донедавна, не раз зазнавала критики, адже по великому рахунку не сприяла економії енергоресурсів, а в доступі до субсидій громадяни мали змогу державу надурити.

Тож з 1 січня в Україні почався перший етап монетизації субсидій. Спочатку субсидії монетизують на рівні підприємств ЖКГ. Отримані кошти підприємства можуть витратити лише за цільовим призначенням, тобто на на оплату спожитих енергоносіїв. Вони мають право вільно обирати постачальника енергоносіїв. Але без приведення ціни на газ до ринкового рівня, з запровадженням цього етапу доведеться зачекати.

Наступний крок до монетизації субсидій передбачає передачу “живих" грошей населенню, якими люди розраховуватимуться за комунальні послуги.

За задумом, субсидія буде нараховуватися не за соціальними нормами, а за фактичним обсягом спожитих послуг. Однак коли ця норма запрацює, поки невідомо. В уряді обіцяють запровадити її до кінця року.

Вкладатися в енергоефективність

Але одна справа підштовхувати громадян до енергоефективності за допомогою субсидій, а інша - стимулювати енергоефективність компенсацією витрат на її досягнення та законодавчо. Для цього останнім часом зроблено чимало.

Влітку 2017 року ВРУ ухвалила так званий пакет енергоефективних законів. З їх допомогою депутати посилили контроль якості енергозбереження в новобудовах та відремонтованих будинках, а також зобов'язали до кінця 2017 року забезпечити 100% облік води та енергоресурсів.  

Та що держава пропонує власникам осель, які далекі від енергоефективних? Адже на їх ремонт потрібні колосальні кошти. Для цього в Україні діє кілька програм, які допомагають суттєво заощадити.

На сьогодні  діє 107 таких програм, що на 23% більше у порівнянні із аналогічним періодом 2017 року.

На їх реалізацію у 2018 році вже виділено майже 115 млн. грн. Це майже на 30% більше ніж у 2017 році.

Якщо взятися за досягнення енергоефективності вже зараз, на комунальних платежах в опалювальний сезон можна буде зекономити від 40% до 70%. То на що варто звернути увагу

“Теплі” кредити

Це програма, впроваджена урядом ще в 2014 році. Такі кредити дієві, якщо людина чи громада хоче утеплити оселю чи замінити енергообладнання, проте не має власних коштів.

Держава дає можливість взяти для цього кредит в одному з державних банків (Укргазбанку, Ощадбанку, Приватбанку та Укрексимбанку), частину якого компенсує. Для цього потрібно розписати проект того, що прагнете зробити та подати на розгляд. Для розрахунку можна скористатися калькулятором від Держенергоефективності.

Сума компенсація різниться залежно від потреб:

  • Якщо ви хочете замінити котел на негазовий, держава компенсує вам 20% від суми кредиту.

  • На придбання енергоефективних матеріалів та обладнання, різноманітних утеплювачів та екранів уряд повертає 35% від суми кредиту.

  • 40% від позики держава профінансує на загальнобудинкові заходи, якщо кредит братиме ОСББ чи кооперативи.

  • Для отримувачів субсидій держава відшкодує до 70% витрат.

“Ті квартири, які вже скористалися нашою програмою, скоротили рахунки в два рази”, - заявив в ефірі Еспресо голова Держагенства з енергоефективності Сергій Савчук.

На початок 2018 року, за словами Савчука, за програмами "теплих" кредит банки видали вже понад
5 млн грн.

Фонд енергоефективності

В лютому 2018 року уряд анонсував Фонд енергоефективності, підтриманий країнами ЄС.  То які можливості надаватиме він?

Фонд енергоефективності в першу чергу буде підтримувати ОСББ у впровадженні енергоефективних проектів шляхом надання грантів (безповоротної фінансової допомоги), розмір яких буде визначати відповідно до рівня досягнутої економії теплової енергії після впровадження проекту з підвищення рівня енергоефективності. В Мінрегіонрозвитку розраховують, що це буде приблизно 40% від вартості проекту.

Від програми “теплих” кредитів це відрізнятиметься спрямованістю коштів. Якщо за допомогою “теплих” кредитів держава компенсовує витрати лише на матеріали для енергоефективності, то для компенсації через Фонд враховується весь проект, включно з роботами.

В Мінрегіонрозвитку річну ємність нового ринку енергоефективності після запуску Фонду оцінюють в 1,5 млрд євро, щорічний ефект на платіжний баланс — до 1 млрд євро.

Також розраховують, що витрати на субсидії скоротяться  до 1 млрд євро на рік, а річне споживання та імпорт газу — до 5 млрд м3.

Для обох програм компенсації коштів з боку держави обов’язковою вимогою є встановлення лічильника.

Інші можливості

Окрім загальнонаціональних, в Україні також діють місцеві програми здешевлення “теплих кредитів” для ОСББ/ЖБК та індивідуальних домогосподарств.

Де діють місцеві програми, людям залишається сплатити ще 15-20% кредиту. Часто буває таке, що ОСББ отримує повне відшкодування за кредитами”, - запевняє Савчук.

У Києві, наприклад, для ОСББ та ЖБК діє програма "70/30", яка фінансує до 70% витрат на енергоефективні заходи в багатоповерхівках.

В Держенергоефективності створили інтерактивну карту, де можна подивитися детальніше, де ці програми працюють.

Також існують можливості залучати недержавні кошти. Наприклад через програму “Енергосервіс”.  Вона дозволяє залучити інвестора в особі ЕСКО-компаній, які не тільки профінансують комплексні енергоефективні заходи на рівні всього багатоквартирного будинку, а й виконають їх під ключ.

Одним з ключових інвесторів за такими програмами часто виступає Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР), який нещодавно розпочав кредитну програму на загальну суму 100 млн євро для фінансування проектів підвищення енергоефективності громадських будівель. До участі в програмі передбачається залучити 10 міст України.

Для громадян та ОСББ в ЄБРР є окрема програма - IQ energy. Нещодавно банк подвоїв компенсацію виплат за нею. Тепер компенсовуватиметься до 35% від витрат громадян на утеплення житла або встановлення енергоефективного обладнання, якщо під час такої модернізації вони використовували кредити банків-партнерів.

Для ОСББ компенсація зросла з 25-30% до 40%. Максимальний ліміт на один проект залишився колишнім – 3 тис. євро.

Заявку можна подати протягом чотирьох місяців після отримання кредиту, але до його погашення. Компенсацію можна отримати вже протягом 3-5 тижнівпісля подачі заявки.

Навіть, якщо не хочете залучати кошти ззовні та розбиратися в програмах, є чимало можливостей не відкладати питання енергоефективності оселі через брак коштів. Наприклад, можна скористатися послугами енергосервісної компанії. Такі підприємства роблять ремонт оселі, а розраховуватися за їхні послуги можна впродовж тривалого періоду після цього (своєрідний ремонт в кредит).

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+19°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.04
    Купівля 41.04
    Продаж 41.51
  • EUR
    Купівля 44.49
    Продаж 45.18
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 липня
06:56
Дональд Трамп
Трамп заявив, що повернеться на місце замаху для вшанування убитого прихильника та поранених під час стрілянини
06:36
балтійський флот росії
"Розглядається як провокація": Ризька дума заборонила захід, присвячений російському флотові
06:20
окупанти
ISW: Росіяни намагаються тиснути по всьому фронту, щоб не дозволити Україні перехопити ініціативу на полі бою
05:34
15 пересувних автотранспортних майстерень
Підрозділи ДСНС отримали 15 пересувних автотранспортних майстерень
04:06
замах на Трампа
Замах на Трампа: у ФБР підтвердили, що колишнього президента США поранила куля
03:35
Дмитро Пєсков
Пєсков пригрозив, що рішення ЄС спрямувати Україні €1,5 млрд доходів від активів РФ, не залишиться без відповіді
03:08
школа в окупації
Росіяни склали список пропагандистської літератури, який буде обов’язковим для шкіл та бібліотек на ТОТ, - Нацспротив
02:31
На фото: Меланія та Дональд Трамп
Дружина Трампа Меланія заявила, що випустить мемуари
01:49
безпілотник, дрон
У РФ заявили про масовану атаку безпілотників на Брянську область
01:25
Румунія, прапор Румунії
Інциденти з російськими "шахедами" в Румунії: прем'єр Чолаку пояснив, чому їх не можуть збивати
00:45
Мін'юст провів перевірку законності нових правил вступу в аспірантуру
00:33
Олімпіада-2024, Париж, Ейфелева вежа
Олімпіада-2024: онлайн-трансляція церемонії відкриття Ігор у Парижі
00:22
фейк
"Україна не може перемогти, не спровокувавши ядерну війну": маніпуляції світових ЗМІ за 26 липня
2024, п'ятниця
26 липня
23:50
Збірна України, Олімпіада-2024, церемонія відкриття
У Парижі відкрилися XXXIII літні Олімпійські ігри
23:27
Оновлено
ЗСУ війна фронт
Від початку доби на фронті відбулося 107 боєзіткнень: ворог концентрується на Курахівському і Покровському напрямках
23:01
Зеленський зустрівся з прем’єр-міністром Індії Нарендрою Моді
Прем'єр Індії Нарендра Моді може здійснити візит до України в серпні, - ЗМІ
22:49
Міністр фінансів США Єллен
Міністерка фінансів США Єллен розповіла, коли G7 погодить умови кредиту Україні на $50 млрд
22:23
Леді Гага, Олімпіада-2024, церемонія відкриття
Леді Гага виступила на церемонії відкриття Олімпіади в Парижі та виконала пісню французькою мовою
21:58
Дональд Трамп
Деякі республіканці незадоволені вибором Венса кандидатом у віцепрезиденти від Трампа, - The Hill
21:53
Вільям Бернс
Шеф ЦРУ зустрінеться з представниками Ізраїлю, Катару та Єгипту для обговорення питань щодо Гази
21:35
Володимир Зеленський
Має бути зроблене все, щоб посилити наші позиції, - Зеленський про ситуацію на Покровському напрямку
21:28
Ексклюзив
Володимир Огризко
Китайці продовжують гратися з нами, - дипломат Огризко про невідповідність слів та дій Пекіну
21:23
Оленівка - наша Катинь
Військовополонені азовці вперше звернулись до президента України з полону, дружини вимагають їхнього звільнення
21:20
ЛУКОЙЛ
Російський "Лукойл" через зупинку нафтопроводу "Дружба" збільшив експорт нафти морем
21:11
US Department of Defense
Маркарова розповіла, коли F-16 будуть застосовані на полі бою
20:48
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Ситуація на фронті та як протидіяти розвідувальним безпілотникам ворога. Воєнні підсумки тижня
20:32
москва червона площа
На Красній площі в Москві хотів вчинити самопідпал співробітник НДІ, що працює на міноборони РФ
20:15
У матчі між "Епіцентром" і "Минаєм" визначили другого претендента на вихід в УПЛ
20:04
Оновлено
метро Харків
Деімперіалізація та деколонізація: у Харкові перейменували 3 станції метро та 48 вулиць
20:01
OPINION
Борислав Береза
Історія з Чирковим ганебна, але ілюстративна
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 884-го дня війни:  удари по аеродрому в окупованому Криму, ЄС виділив Україні 1,5 млрд євро із заморожених активів РФ
19:37
Міноборони, мобілізація, Резерв+, Оберіг
У Резерв+ можна підвантажувати актуальні дані про бронювання: кому доступна послуга
19:36
Лукойл
Припинення транзиту нафти "Лукойл": Словаччина заявила, що запропонувала Україні технічне рішення
19:10
Оновлено
дрон, БПЛА
Росіяни атакували з дронів Херсон і Кіндійку: поранено 6 людей
19:05
Податки нерухомість
У Мінфіні пояснили, чи можна підвищити в Україні ПДВ замість військового збору
18:59
Ексклюзив
Не схоже на робочий зразок морського дрона: Defense Express про гідроцикл з вибухівкою біля Стамбула, який нібито належить Україні
18:58
ракета "Довгий Нептун"
Російські ракети й дрони містять іноземні компоненти з понад 20 країн, - Інститут судекспертиз
18:55
санкції проти Ірану
Україна та Молдова приєдналися до рішення Ради ЄС продовжити санкції проти Ірану
18:52
безпілотник, дрон
Росія використовує дешеві дрони для виявлення української ППО, - Reuters
18:41
РФ здійснила майже два десятки атак на Нікопольський район за день: тяжко поранено людину
Більше новин