Як зекономити на комуналці з державною допомогою

5 квітня, 2018 четвер
16:52

Що варто зробити вже зараз, щоб восени в оселі було тепло, а за комуналку віддавати менше грошей. Яку допомогу пропонує держава

Зміст

Сучасна українська приказка каже: зима закінчилася, а отже саме час готуватися до нового опалювального сезону. Тим паче, що цілком можливе чергове підвищення цін на газ.

На яку державну підтримку в комунальній боротьбі зараз можуть розраховувати українці, а що можна зробити самотужки

Монетизація субсидій

Щоб допомогти незаможним громадянам платити за підвищеними тарифами на комунальні послуги, держава вже кілька років надає населенню субсидії. У 2018 році порядок їх надання дещо змінився, але на пільги та субсидії на комунальні послуги для населення планується витратити 71 млрд грн або 7,2% держбюджету.

За словами міністра фінансів України Олександра Данилюка, зараз субсидії отримує близько 60% українських домогосподарств. З жовтня ціна на газ для населення в Україні мала підвищитися ще на 19%, з квітня мало бути ще одне підвищення. Це було зобов’язання України в межах угоди з МВФ.

Однак уряд відмовився підвищувати ціну на газ, адже в такому випадку, за підрахунками Міненергетики, субсидіантами стануть аж 90% українських домогосподарств.

Через це Україна залишилася без траншу фонду й, чи буде наступний, поки невідомо.

Читайте також: В уряді говорять, що з МВФ вже можна попрощатись. Чи справді це так

Втім система субсидій, яка діяла в Україні донедавна, не раз зазнавала критики, адже по великому рахунку не сприяла економії енергоресурсів, а в доступі до субсидій громадяни мали змогу державу надурити.

Тож з 1 січня в Україні почався перший етап монетизації субсидій. Спочатку субсидії монетизують на рівні підприємств ЖКГ. Отримані кошти підприємства можуть витратити лише за цільовим призначенням, тобто на на оплату спожитих енергоносіїв. Вони мають право вільно обирати постачальника енергоносіїв. Але без приведення ціни на газ до ринкового рівня, з запровадженням цього етапу доведеться зачекати.

Наступний крок до монетизації субсидій передбачає передачу “живих" грошей населенню, якими люди розраховуватимуться за комунальні послуги.

За задумом, субсидія буде нараховуватися не за соціальними нормами, а за фактичним обсягом спожитих послуг. Однак коли ця норма запрацює, поки невідомо. В уряді обіцяють запровадити її до кінця року.

Вкладатися в енергоефективність

Але одна справа підштовхувати громадян до енергоефективності за допомогою субсидій, а інша - стимулювати енергоефективність компенсацією витрат на її досягнення та законодавчо. Для цього останнім часом зроблено чимало.

Влітку 2017 року ВРУ ухвалила так званий пакет енергоефективних законів. З їх допомогою депутати посилили контроль якості енергозбереження в новобудовах та відремонтованих будинках, а також зобов'язали до кінця 2017 року забезпечити 100% облік води та енергоресурсів.  

Та що держава пропонує власникам осель, які далекі від енергоефективних? Адже на їх ремонт потрібні колосальні кошти. Для цього в Україні діє кілька програм, які допомагають суттєво заощадити.

На сьогодні  діє 107 таких програм, що на 23% більше у порівнянні із аналогічним періодом 2017 року.

На їх реалізацію у 2018 році вже виділено майже 115 млн. грн. Це майже на 30% більше ніж у 2017 році.

Якщо взятися за досягнення енергоефективності вже зараз, на комунальних платежах в опалювальний сезон можна буде зекономити від 40% до 70%. То на що варто звернути увагу

“Теплі” кредити

Це програма, впроваджена урядом ще в 2014 році. Такі кредити дієві, якщо людина чи громада хоче утеплити оселю чи замінити енергообладнання, проте не має власних коштів.

Держава дає можливість взяти для цього кредит в одному з державних банків (Укргазбанку, Ощадбанку, Приватбанку та Укрексимбанку), частину якого компенсує. Для цього потрібно розписати проект того, що прагнете зробити та подати на розгляд. Для розрахунку можна скористатися калькулятором від Держенергоефективності.

Сума компенсація різниться залежно від потреб:

  • Якщо ви хочете замінити котел на негазовий, держава компенсує вам 20% від суми кредиту.

  • На придбання енергоефективних матеріалів та обладнання, різноманітних утеплювачів та екранів уряд повертає 35% від суми кредиту.

  • 40% від позики держава профінансує на загальнобудинкові заходи, якщо кредит братиме ОСББ чи кооперативи.

  • Для отримувачів субсидій держава відшкодує до 70% витрат.

“Ті квартири, які вже скористалися нашою програмою, скоротили рахунки в два рази”, - заявив в ефірі Еспресо голова Держагенства з енергоефективності Сергій Савчук.

На початок 2018 року, за словами Савчука, за програмами "теплих" кредит банки видали вже понад
5 млн грн.

Фонд енергоефективності

В лютому 2018 року уряд анонсував Фонд енергоефективності, підтриманий країнами ЄС.  То які можливості надаватиме він?

Фонд енергоефективності в першу чергу буде підтримувати ОСББ у впровадженні енергоефективних проектів шляхом надання грантів (безповоротної фінансової допомоги), розмір яких буде визначати відповідно до рівня досягнутої економії теплової енергії після впровадження проекту з підвищення рівня енергоефективності. В Мінрегіонрозвитку розраховують, що це буде приблизно 40% від вартості проекту.

Від програми “теплих” кредитів це відрізнятиметься спрямованістю коштів. Якщо за допомогою “теплих” кредитів держава компенсовує витрати лише на матеріали для енергоефективності, то для компенсації через Фонд враховується весь проект, включно з роботами.

В Мінрегіонрозвитку річну ємність нового ринку енергоефективності після запуску Фонду оцінюють в 1,5 млрд євро, щорічний ефект на платіжний баланс — до 1 млрд євро.

Також розраховують, що витрати на субсидії скоротяться  до 1 млрд євро на рік, а річне споживання та імпорт газу — до 5 млрд м3.

Для обох програм компенсації коштів з боку держави обов’язковою вимогою є встановлення лічильника.

Інші можливості

Окрім загальнонаціональних, в Україні також діють місцеві програми здешевлення “теплих кредитів” для ОСББ/ЖБК та індивідуальних домогосподарств.

Де діють місцеві програми, людям залишається сплатити ще 15-20% кредиту. Часто буває таке, що ОСББ отримує повне відшкодування за кредитами”, - запевняє Савчук.

У Києві, наприклад, для ОСББ та ЖБК діє програма "70/30", яка фінансує до 70% витрат на енергоефективні заходи в багатоповерхівках.

В Держенергоефективності створили інтерактивну карту, де можна подивитися детальніше, де ці програми працюють.

Також існують можливості залучати недержавні кошти. Наприклад через програму “Енергосервіс”.  Вона дозволяє залучити інвестора в особі ЕСКО-компаній, які не тільки профінансують комплексні енергоефективні заходи на рівні всього багатоквартирного будинку, а й виконають їх під ключ.

Одним з ключових інвесторів за такими програмами часто виступає Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР), який нещодавно розпочав кредитну програму на загальну суму 100 млн євро для фінансування проектів підвищення енергоефективності громадських будівель. До участі в програмі передбачається залучити 10 міст України.

Для громадян та ОСББ в ЄБРР є окрема програма - IQ energy. Нещодавно банк подвоїв компенсацію виплат за нею. Тепер компенсовуватиметься до 35% від витрат громадян на утеплення житла або встановлення енергоефективного обладнання, якщо під час такої модернізації вони використовували кредити банків-партнерів.

Для ОСББ компенсація зросла з 25-30% до 40%. Максимальний ліміт на один проект залишився колишнім – 3 тис. євро.

Заявку можна подати протягом чотирьох місяців після отримання кредиту, але до його погашення. Компенсацію можна отримати вже протягом 3-5 тижнівпісля подачі заявки.

Навіть, якщо не хочете залучати кошти ззовні та розбиратися в програмах, є чимало можливостей не відкладати питання енергоефективності оселі через брак коштів. Наприклад, можна скористатися послугами енергосервісної компанії. Такі підприємства роблять ремонт оселі, а розраховуватися за їхні послуги можна впродовж тривалого періоду після цього (своєрідний ремонт в кредит).

 

Теги:
Читайте також:
Київ
-2.5°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.69
    Купівля 41.69
    Продаж 42.2
  • EUR
    Купівля 43.4
    Продаж 44.1
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
23 грудня
00:14
У Бразилії розбився літак із пасажирами: щонайменше 10 людей загинули
2024, неділя
22 грудня
23:39
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ запустила БПЛА по Україні: ситуація ввечері 22 грудня
23:36
Роберт Фіцо
"Була відповіддю на заяву Зеленського": Фіцо про зустріч із Путіним
22:36
Війна з Росією, ЗСУ
З початку доби на фронті відбулося 207 боєзіткнень: на Курахівському напрямку українські захисники відбили 26 атак
22:13
Дані про стан здоров’я пацієнтів автоматично передаватимуть до Реєстру військовозобов’язаних "Оберіг"
22:09
Ексклюзив
Вибори Україна
"Їхнє завдання посіяти хаос": нардеп Княжицький про можливість участі в наступних президентських виборах проросійських сил
21:53
Ексклюзив
У Німеччині автомобіль в'їхав у натовп
"Ситуація абсолютно ганебна, усі щось зробили не так" - політолог Сумленний про теракт у Магдебурзі
21:42
Ексклюзив
транзит газу, газ
Технічні можливості є, - експерт з енергетики Закревський про можливості постачання газу до Молдови
21:14
Дональд Трамп
Трамп вже чекає на зустріч з Путіним
20:56
Росіяни пригрозили вдарити по Києву новими балістичними ракетами з КНДР: в ЦПД закликали не піддаватися провокаціям ворога
20:20
Оновлено
Усик привіз на бій до Ер-Ріяду справжню шаблю Івана Мазепи XVII століття
20:17
Саломе Зурабішвілі
Зурабішвілі дала "Грузинській мрії" не більше тижня на призначення нових парламентських виборів
20:07
Огляд
атака багатоповерхівок у Казані
Атака на хімпідприємство в Ростовській області, вибух на базі Північного флоту РФ у Муранську і на ТОТ Донеччини: де в росіян вибухало та палало цього тижня
20:00
OPINION
Ми відновлювали українське занадто повільно
19:49
Володимир Путін та Дональд Трамп
"Усе змінюється". Путін вважає, що після війни з Україною країни Європи та США знову будуть союзниками РФ
19:44
Огляд
Зґвалтування дитини
Жизель Пеліко та її чоловік-ґвалтівник: історія зради, насильства та боротьби за справедливість. Пояснюємо
19:25
Ексклюзив
кібератака
"Не лише Мін'юст відповідає, а й Держспецзв’язку" - керівник "Центру безпекових досліджень "СЕНСС" Черниш про кібератаку на держреєстри
19:00
Інтерв’ю
путін
Путін боїться торпедувати мирний план, але все одно це робить, - Фейгін
18:45
Інтерв’ю
Михайло Костів
"Батько конвенції про геноцид" - Рафал Лемкін: як найвизначніший юрист XX століття пов'язаний з Україною
18:29
Оновлено
ЗСУ загиблі
На Донеччині росіяни розстріляли 4 українських полонених зі 110-ї бригади: що відомо
18:07
прем'єрка Італії Мелоні
"Загроза набагато ширша, ніж ми уявляємо": прем'єрка Італії Мелоні попередила, що РФ може використати мігрантів, аби дестабілізувати ситуацію в Європі
18:00
OPINION
Внутрішнє існування РФ — мракобісся
17:42
Саломе Зурабішвілі
Грузинський прем'єр Кобахідзе висунув ультиматум президентці Зурабішвілі. Перед її виступом на мітингу в Тбілісі поліція конфіскувала авто зі звукотехнікою
17:29
курсанти
Міноборони різко збільшить стипендії курсантів: про які суми йдеться
17:14
Олександр Усик
Хоче відпочити й побачити доньку: Усик поділився планами на майбутнє після перемоги над Ф'юрі
17:02
Ексклюзив
волонтерка
Як РФ вдається дискредитувати українські благодійні фонди: пояснив засновник OSINT-агенції Molfar Старосєк
17:00
За добу росіяни обстріляли 8 населених пунктів Донеччини: загинула людина, ще одна поранена
16:44
Комплекс балістичних ракет середньої дальності KN-15 (Pukguksong-2), КНДР
Північна Корея імовірно передала РФ балістичні ракети KN-15: що про них відомо
16:00
OPINION
Чому серед українців розвелося чимало корисних ідіотів?
15:54
МВФ
Коли закінчиться війна: МВФ не виключає бойових дій до середини 2026 року
15:42
Після катастрофи танкерів з мазутом на узбережжя Новоросійська винесло мертвих дельфінів
15:25
Зеленський, Трамп
Трамп запропонував Зеленському почати думати про припинення вогню та відмову від усіх окупованих територій, - El Pais
15:21
Дрони вночі атакували Орловську область РФ: загорілася нафтобаза
15:08
Інфографіка
AGM-88 HARM
Знищують радари й засліплюють ворожу ППО: що таке AGM-88 HARM – американські ракети, якими ЗСУ свого часу шокували росіян
15:07
Оновлено
Стінг
Стінг заспівав Shape of my Heart під бандуру: на інструменті зіграв український військовий бандурист Тарас Столяр
15:03
зарплати
Три місяці без зарплати: на ТОТ росіяни не виплачують кошти працівникам Бердянського порту
15:03
Ексклюзив
Насправді все населення України отримує субсидії на електроенергію, - експерт з питань енергоефективності Павлюк
14:35
Зеленський заявив, що 2025 рік має стати для України роком справедливого миру
14:32
Ексклюзив
Біля столичного ЦУМу зібралися на акцію з вимогою сприяти визволенню полонених (22.12.2024)
"У тебе є завтра, а в них немає сьогодні". Біля столичного ЦУМу зібралися на акцію з вимогою сприяти визволенню полонених
14:10
путін
Путін погрожує Україні "багатократно більшими руйнуваннями" у відповідь на удар по Казані
Більше новин