Як зекономити на комуналці з державною допомогою

5 квітня, 2018 четвер
16:52

Що варто зробити вже зараз, щоб восени в оселі було тепло, а за комуналку віддавати менше грошей. Яку допомогу пропонує держава

Зміст

Сучасна українська приказка каже: зима закінчилася, а отже саме час готуватися до нового опалювального сезону. Тим паче, що цілком можливе чергове підвищення цін на газ.

На яку державну підтримку в комунальній боротьбі зараз можуть розраховувати українці, а що можна зробити самотужки

Монетизація субсидій

Щоб допомогти незаможним громадянам платити за підвищеними тарифами на комунальні послуги, держава вже кілька років надає населенню субсидії. У 2018 році порядок їх надання дещо змінився, але на пільги та субсидії на комунальні послуги для населення планується витратити 71 млрд грн або 7,2% держбюджету.

За словами міністра фінансів України Олександра Данилюка, зараз субсидії отримує близько 60% українських домогосподарств. З жовтня ціна на газ для населення в Україні мала підвищитися ще на 19%, з квітня мало бути ще одне підвищення. Це було зобов’язання України в межах угоди з МВФ.

Однак уряд відмовився підвищувати ціну на газ, адже в такому випадку, за підрахунками Міненергетики, субсидіантами стануть аж 90% українських домогосподарств.

Через це Україна залишилася без траншу фонду й, чи буде наступний, поки невідомо.

Читайте також: В уряді говорять, що з МВФ вже можна попрощатись. Чи справді це так

Втім система субсидій, яка діяла в Україні донедавна, не раз зазнавала критики, адже по великому рахунку не сприяла економії енергоресурсів, а в доступі до субсидій громадяни мали змогу державу надурити.

Тож з 1 січня в Україні почався перший етап монетизації субсидій. Спочатку субсидії монетизують на рівні підприємств ЖКГ. Отримані кошти підприємства можуть витратити лише за цільовим призначенням, тобто на на оплату спожитих енергоносіїв. Вони мають право вільно обирати постачальника енергоносіїв. Але без приведення ціни на газ до ринкового рівня, з запровадженням цього етапу доведеться зачекати.

Наступний крок до монетизації субсидій передбачає передачу “живих" грошей населенню, якими люди розраховуватимуться за комунальні послуги.

За задумом, субсидія буде нараховуватися не за соціальними нормами, а за фактичним обсягом спожитих послуг. Однак коли ця норма запрацює, поки невідомо. В уряді обіцяють запровадити її до кінця року.

Вкладатися в енергоефективність

Але одна справа підштовхувати громадян до енергоефективності за допомогою субсидій, а інша - стимулювати енергоефективність компенсацією витрат на її досягнення та законодавчо. Для цього останнім часом зроблено чимало.

Влітку 2017 року ВРУ ухвалила так званий пакет енергоефективних законів. З їх допомогою депутати посилили контроль якості енергозбереження в новобудовах та відремонтованих будинках, а також зобов'язали до кінця 2017 року забезпечити 100% облік води та енергоресурсів.  

Та що держава пропонує власникам осель, які далекі від енергоефективних? Адже на їх ремонт потрібні колосальні кошти. Для цього в Україні діє кілька програм, які допомагають суттєво заощадити.

На сьогодні  діє 107 таких програм, що на 23% більше у порівнянні із аналогічним періодом 2017 року.

На їх реалізацію у 2018 році вже виділено майже 115 млн. грн. Це майже на 30% більше ніж у 2017 році.

Якщо взятися за досягнення енергоефективності вже зараз, на комунальних платежах в опалювальний сезон можна буде зекономити від 40% до 70%. То на що варто звернути увагу

“Теплі” кредити

Це програма, впроваджена урядом ще в 2014 році. Такі кредити дієві, якщо людина чи громада хоче утеплити оселю чи замінити енергообладнання, проте не має власних коштів.

Держава дає можливість взяти для цього кредит в одному з державних банків (Укргазбанку, Ощадбанку, Приватбанку та Укрексимбанку), частину якого компенсує. Для цього потрібно розписати проект того, що прагнете зробити та подати на розгляд. Для розрахунку можна скористатися калькулятором від Держенергоефективності.

Сума компенсація різниться залежно від потреб:

  • Якщо ви хочете замінити котел на негазовий, держава компенсує вам 20% від суми кредиту.

  • На придбання енергоефективних матеріалів та обладнання, різноманітних утеплювачів та екранів уряд повертає 35% від суми кредиту.

  • 40% від позики держава профінансує на загальнобудинкові заходи, якщо кредит братиме ОСББ чи кооперативи.

  • Для отримувачів субсидій держава відшкодує до 70% витрат.

“Ті квартири, які вже скористалися нашою програмою, скоротили рахунки в два рази”, - заявив в ефірі Еспресо голова Держагенства з енергоефективності Сергій Савчук.

На початок 2018 року, за словами Савчука, за програмами "теплих" кредит банки видали вже понад
5 млн грн.

Фонд енергоефективності

В лютому 2018 року уряд анонсував Фонд енергоефективності, підтриманий країнами ЄС.  То які можливості надаватиме він?

Фонд енергоефективності в першу чергу буде підтримувати ОСББ у впровадженні енергоефективних проектів шляхом надання грантів (безповоротної фінансової допомоги), розмір яких буде визначати відповідно до рівня досягнутої економії теплової енергії після впровадження проекту з підвищення рівня енергоефективності. В Мінрегіонрозвитку розраховують, що це буде приблизно 40% від вартості проекту.

Від програми “теплих” кредитів це відрізнятиметься спрямованістю коштів. Якщо за допомогою “теплих” кредитів держава компенсовує витрати лише на матеріали для енергоефективності, то для компенсації через Фонд враховується весь проект, включно з роботами.

В Мінрегіонрозвитку річну ємність нового ринку енергоефективності після запуску Фонду оцінюють в 1,5 млрд євро, щорічний ефект на платіжний баланс — до 1 млрд євро.

Також розраховують, що витрати на субсидії скоротяться  до 1 млрд євро на рік, а річне споживання та імпорт газу — до 5 млрд м3.

Для обох програм компенсації коштів з боку держави обов’язковою вимогою є встановлення лічильника.

Інші можливості

Окрім загальнонаціональних, в Україні також діють місцеві програми здешевлення “теплих кредитів” для ОСББ/ЖБК та індивідуальних домогосподарств.

Де діють місцеві програми, людям залишається сплатити ще 15-20% кредиту. Часто буває таке, що ОСББ отримує повне відшкодування за кредитами”, - запевняє Савчук.

У Києві, наприклад, для ОСББ та ЖБК діє програма "70/30", яка фінансує до 70% витрат на енергоефективні заходи в багатоповерхівках.

В Держенергоефективності створили інтерактивну карту, де можна подивитися детальніше, де ці програми працюють.

Також існують можливості залучати недержавні кошти. Наприклад через програму “Енергосервіс”.  Вона дозволяє залучити інвестора в особі ЕСКО-компаній, які не тільки профінансують комплексні енергоефективні заходи на рівні всього багатоквартирного будинку, а й виконають їх під ключ.

Одним з ключових інвесторів за такими програмами часто виступає Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР), який нещодавно розпочав кредитну програму на загальну суму 100 млн євро для фінансування проектів підвищення енергоефективності громадських будівель. До участі в програмі передбачається залучити 10 міст України.

Для громадян та ОСББ в ЄБРР є окрема програма - IQ energy. Нещодавно банк подвоїв компенсацію виплат за нею. Тепер компенсовуватиметься до 35% від витрат громадян на утеплення житла або встановлення енергоефективного обладнання, якщо під час такої модернізації вони використовували кредити банків-партнерів.

Для ОСББ компенсація зросла з 25-30% до 40%. Максимальний ліміт на один проект залишився колишнім – 3 тис. євро.

Заявку можна подати протягом чотирьох місяців після отримання кредиту, але до його погашення. Компенсацію можна отримати вже протягом 3-5 тижнівпісля подачі заявки.

Навіть, якщо не хочете залучати кошти ззовні та розбиратися в програмах, є чимало можливостей не відкладати питання енергоефективності оселі через брак коштів. Наприклад, можна скористатися послугами енергосервісної компанії. Такі підприємства роблять ремонт оселі, а розраховуватися за їхні послуги можна впродовж тривалого періоду після цього (своєрідний ремонт в кредит).

 

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
05:47
Оновлено
нічна атака "шахедів"
Росія запустила "шахеди": у Сумах є загиблі
05:30
Анонс
Збірна України, Грузія - Україна
Жеребкування Ліги націй: де та коли дивитись. З ким може зіграти Україна
05:26
Дональд Трамп
Трамп обрав нову претендентку на посаду генпрокурора США
04:43
Володимир Путін
"У продовженні цієї війни зацікавлена лише РФ": МЗС України відреагувало на заяву Путіна щодо використання "Орешніка"
03:34
вогонь, полум'я, пожежа
Партизани допомогли знищити російський підрозділ БПЛА на Донеччині
03:07
Кріштіану Роналду, збірна Португалії, Ліга націй
Знаменитий тренер запропонував Роналду повернутись до європейського футболу
02:39
Покровськ
З початку доби 21 листопада на фронті відбулось 174 бойових зіткнення. Найважча ситуація на Покровському напрямку
01:27
Роман Яремчук (ліворуч), Албанія - Україна
Українського футболіста можуть вигнати з грецької команди після вдалого матчу за збірну
01:04
МЗС
"Вважаємо вибір Бразилії неправильним": МЗС України про відсутність запрошення на саміт G20
00:47
на фото Верховна Рада України
Засідання Верховної Ради 22 листопада скасували через загрозу удару, - нардеп Батенко
00:19
війна з Росією
Росія захопила Дальнє на Курахівському напрямку, - DeepState
2024, четвер
21 листопада
23:04
Володимир Зеленський
Другий цьогоріч крок Путіна до ескалації війни, сильної реакції світу немає, - Зеленський про удар ракетою нового типу
23:03
Ексклюзив
Микола Княжицький
Ми не повинні дозволяти казати, що програємо війну без підтримки США, треба шукати варіанти, - Княжицький
22:48
Алроса
Російський виробник алмазів "Алроса" анонсував зупинку низки шахт і скорочення працівників
22:37
Робота з відновлення електропостачання Херсон
Ракетні атаки РФ на вихідних пошкодили три з пʼяти теплоелектростанцій ДТЕК, - Reuters
21:51
Білий Дім
Кремль заявив, що попередив США про удар ракетою нового типу, Білий дім - що повідомив Україні та союзникам
21:51
поїзд в Карпатах
У Харків і Карпати: Укрзалізниця запускає нові рейси внутрішньго сполучення
21:26
Метт Гейтц
Кандидат Трампа у генпрокурори Гетц відмовився від запропонованої посади
21:21
Ексклюзив
Володимир Путін та Дональд Трамп
Путін хоче вплинути на Трампа та виторгувати більше: військовий експерт про запуск ракети нового типу
21:17
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
РФ, ймовірно, попередила США про застосування міжконтинентальної ракети, інакше Америка та НАТО зреагували б у відповідь. Колонка Сергія Згурця
20:03
У музеях Ватикану запрацювали вісім україномовних аудіогідів
20:02
OPINION
Як я заробив на Помаранчевій революції
19:56
Оновлено
путін
Путін заявив, що РФ вдарила по Дніпру новою балістичною ракетою середньої дальності "Орешнік"
19:42
Оновлено
Беньямін Нетаньягу
МКС видав ордер на арешт Нетаньягу. В Єрусалимі назвали рішення "антисемітським", а в ЄС пообіцяли заарештувати прем'єра Ізраїлю
19:04
МЗС України
Україна задіяла механізми ООН і НАТО через запуск росіянами нового типу ракети, - МЗС
18:59
Александар Вучич
"Ніхто не блефує": президент Сербії Вучич прокоментував ймовірний удар РФ міжконтинентальною ракетою
18:46
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Одна та дві черги: Укренерго оприлюднило інформацію про відключення електроенергії на 22 листопада
18:43
МВФ
У МВФ пообіцяли ухвалити рішення щодо наступного траншу для України найближчими тижнями
18:38
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 31, серед них діти
18:28
Огляд
S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
S.T.A.L.K.E.R. 2. Гра, яку чекали 15 років. Усе, що треба знати про український феномен гейм-індустрії
18:26
Бронювання військовозобов'язаних працівників
За час аудиту 5% підприємств втратили статус критично важливих, - Мінекономіки
18:19
евакуація
У Краснопіллі на Сумщині оголосили обов'язкову евакуацію населення
18:05
OPINION
Удар по Дніпру МБР "Рубіж": паніка недоречна
17:59
санкції проти Росії
США запровадили нові санкції проти банківського сектору РФ
17:49
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
Міністр оборони Британії Гілі пообіцяв посилити підтримку України через "дуже явну ескалацію з боку Путіна"
17:42
держдума РФ
Держдума РФ ухвалила трирічний бюджет із рекордними видатками на війну в 2025 році
17:33
Ексклюзив
імпорт електроенергії
"Залишилось протриматися ще місяць, а далі буде все позитивно": енергетичний експерт про імпорт електроенергії
17:33
Ма Шенкунь
Новопризначений посол Китаю розпочав роботу в Україні
17:30
Ексклюзив
ядерна зброя
Використовувати без ядерного боєзаряду нема сенсу: Defense Express про міжконтинентальну ракету "Рубеж"
17:05
Ангела Меркель
"Готовий накинутися в будь-який момент": Меркель у мемуарах згадала про враження від Путіна
Більше новин