Як зекономити на комуналці з державною допомогою

Уляна Букатюк
5 квітня, 2018 четвер
16:52

Що варто зробити вже зараз, щоб восени в оселі було тепло, а за комуналку віддавати менше грошей. Яку допомогу пропонує держава

Сучасна українська приказка каже: зима закінчилася, а отже саме час готуватися до нового опалювального сезону. Тим паче, що цілком можливе чергове підвищення цін на газ.

На яку державну підтримку в комунальній боротьбі зараз можуть розраховувати українці, а що можна зробити самотужки

Монетизація субсидій

Щоб допомогти незаможним громадянам платити за підвищеними тарифами на комунальні послуги, держава вже кілька років надає населенню субсидії. У 2018 році порядок їх надання дещо змінився, але на пільги та субсидії на комунальні послуги для населення планується витратити 71 млрд грн або 7,2% держбюджету.

За словами міністра фінансів України Олександра Данилюка, зараз субсидії отримує близько 60% українських домогосподарств. З жовтня ціна на газ для населення в Україні мала підвищитися ще на 19%, з квітня мало бути ще одне підвищення. Це було зобов’язання України в межах угоди з МВФ.

Однак уряд відмовився підвищувати ціну на газ, адже в такому випадку, за підрахунками Міненергетики, субсидіантами стануть аж 90% українських домогосподарств.

Через це Україна залишилася без траншу фонду й, чи буде наступний, поки невідомо.

Читайте також: В уряді говорять, що з МВФ вже можна попрощатись. Чи справді це так

Втім система субсидій, яка діяла в Україні донедавна, не раз зазнавала критики, адже по великому рахунку не сприяла економії енергоресурсів, а в доступі до субсидій громадяни мали змогу державу надурити.

Тож з 1 січня в Україні почався перший етап монетизації субсидій. Спочатку субсидії монетизують на рівні підприємств ЖКГ. Отримані кошти підприємства можуть витратити лише за цільовим призначенням, тобто на на оплату спожитих енергоносіїв. Вони мають право вільно обирати постачальника енергоносіїв. Але без приведення ціни на газ до ринкового рівня, з запровадженням цього етапу доведеться зачекати.

Наступний крок до монетизації субсидій передбачає передачу “живих" грошей населенню, якими люди розраховуватимуться за комунальні послуги.

За задумом, субсидія буде нараховуватися не за соціальними нормами, а за фактичним обсягом спожитих послуг. Однак коли ця норма запрацює, поки невідомо. В уряді обіцяють запровадити її до кінця року.

Вкладатися в енергоефективність

Але одна справа підштовхувати громадян до енергоефективності за допомогою субсидій, а інша - стимулювати енергоефективність компенсацією витрат на її досягнення та законодавчо. Для цього останнім часом зроблено чимало.

Влітку 2017 року ВРУ ухвалила так званий пакет енергоефективних законів. З їх допомогою депутати посилили контроль якості енергозбереження в новобудовах та відремонтованих будинках, а також зобов'язали до кінця 2017 року забезпечити 100% облік води та енергоресурсів.  

Та що держава пропонує власникам осель, які далекі від енергоефективних? Адже на їх ремонт потрібні колосальні кошти. Для цього в Україні діє кілька програм, які допомагають суттєво заощадити.

На сьогодні  діє 107 таких програм, що на 23% більше у порівнянні із аналогічним періодом 2017 року.

На їх реалізацію у 2018 році вже виділено майже 115 млн. грн. Це майже на 30% більше ніж у 2017 році.

Якщо взятися за досягнення енергоефективності вже зараз, на комунальних платежах в опалювальний сезон можна буде зекономити від 40% до 70%. То на що варто звернути увагу

“Теплі” кредити

Це програма, впроваджена урядом ще в 2014 році. Такі кредити дієві, якщо людина чи громада хоче утеплити оселю чи замінити енергообладнання, проте не має власних коштів.

Держава дає можливість взяти для цього кредит в одному з державних банків (Укргазбанку, Ощадбанку, Приватбанку та Укрексимбанку), частину якого компенсує. Для цього потрібно розписати проект того, що прагнете зробити та подати на розгляд. Для розрахунку можна скористатися калькулятором від Держенергоефективності.

Сума компенсація різниться залежно від потреб:

 • Якщо ви хочете замінити котел на негазовий, держава компенсує вам 20% від суми кредиту.

 • На придбання енергоефективних матеріалів та обладнання, різноманітних утеплювачів та екранів уряд повертає 35% від суми кредиту.

 • 40% від позики держава профінансує на загальнобудинкові заходи, якщо кредит братиме ОСББ чи кооперативи.

 • Для отримувачів субсидій держава відшкодує до 70% витрат.

“Ті квартири, які вже скористалися нашою програмою, скоротили рахунки в два рази”, - заявив в ефірі Еспресо голова Держагенства з енергоефективності Сергій Савчук.

На початок 2018 року, за словами Савчука, за програмами "теплих" кредит банки видали вже понад
5 млн грн.

Фонд енергоефективності

В лютому 2018 року уряд анонсував Фонд енергоефективності, підтриманий країнами ЄС.  То які можливості надаватиме він?

Фонд енергоефективності в першу чергу буде підтримувати ОСББ у впровадженні енергоефективних проектів шляхом надання грантів (безповоротної фінансової допомоги), розмір яких буде визначати відповідно до рівня досягнутої економії теплової енергії після впровадження проекту з підвищення рівня енергоефективності. В Мінрегіонрозвитку розраховують, що це буде приблизно 40% від вартості проекту.

Від програми “теплих” кредитів це відрізнятиметься спрямованістю коштів. Якщо за допомогою “теплих” кредитів держава компенсовує витрати лише на матеріали для енергоефективності, то для компенсації через Фонд враховується весь проект, включно з роботами.

В Мінрегіонрозвитку річну ємність нового ринку енергоефективності після запуску Фонду оцінюють в 1,5 млрд євро, щорічний ефект на платіжний баланс — до 1 млрд євро.

Також розраховують, що витрати на субсидії скоротяться  до 1 млрд євро на рік, а річне споживання та імпорт газу — до 5 млрд м3.

Для обох програм компенсації коштів з боку держави обов’язковою вимогою є встановлення лічильника.

Інші можливості

Окрім загальнонаціональних, в Україні також діють місцеві програми здешевлення “теплих кредитів” для ОСББ/ЖБК та індивідуальних домогосподарств.

Де діють місцеві програми, людям залишається сплатити ще 15-20% кредиту. Часто буває таке, що ОСББ отримує повне відшкодування за кредитами”, - запевняє Савчук.

У Києві, наприклад, для ОСББ та ЖБК діє програма "70/30", яка фінансує до 70% витрат на енергоефективні заходи в багатоповерхівках.

В Держенергоефективності створили інтерактивну карту, де можна подивитися детальніше, де ці програми працюють.

Також існують можливості залучати недержавні кошти. Наприклад через програму “Енергосервіс”.  Вона дозволяє залучити інвестора в особі ЕСКО-компаній, які не тільки профінансують комплексні енергоефективні заходи на рівні всього багатоквартирного будинку, а й виконають їх під ключ.

Одним з ключових інвесторів за такими програмами часто виступає Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР), який нещодавно розпочав кредитну програму на загальну суму 100 млн євро для фінансування проектів підвищення енергоефективності громадських будівель. До участі в програмі передбачається залучити 10 міст України.

Для громадян та ОСББ в ЄБРР є окрема програма - IQ energy. Нещодавно банк подвоїв компенсацію виплат за нею. Тепер компенсовуватиметься до 35% від витрат громадян на утеплення житла або встановлення енергоефективного обладнання, якщо під час такої модернізації вони використовували кредити банків-партнерів.

Для ОСББ компенсація зросла з 25-30% до 40%. Максимальний ліміт на один проект залишився колишнім – 3 тис. євро.

Заявку можна подати протягом чотирьох місяців після отримання кредиту, але до його погашення. Компенсацію можна отримати вже протягом 3-5 тижнівпісля подачі заявки.

Навіть, якщо не хочете залучати кошти ззовні та розбиратися в програмах, є чимало можливостей не відкладати питання енергоефективності оселі через брак коштів. Наприклад, можна скористатися послугами енергосервісної компанії. Такі підприємства роблять ремонт оселі, а розраховуватися за їхні послуги можна впродовж тривалого періоду після цього (своєрідний ремонт в кредит).

 

Читайте також:
Київ
-4°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.6
  Купівля 39.6
  Продаж 40.28
 • EUR
  Купівля 42.01
  Продаж 42.96
 • Актуальне
 • Важливе
2023, середа
8 лютого
18:10
Оновлено
Зеленський зустрівся з королем Великої Британії Чарльзом III
18:06
OPINION
Сергій Громенко
Про сувору правду глобального буття
18:00
Ріші Сунак
Ріші Сунак доручив міністру оборони Бену Воллесу дослідити, які літаки Велика Британія може передати Україні
17:59
Олександр Усик
"Цікаво, що відчувають Гітлер і Путін, коли знищують цілі міста", - Усик зізнався, кому хотів би залізти в голову
17:33
землетрус
ДСНС: повідомлення про ризик потужного землетрусу в Києві поширюють, щоб викликати паніку в населення
17:30
Юнацька Ліга УЄФА: "Рух" U-19 – "Інтер" U-19
"Рух" переміг міланський "Інтер" у юнацькій Лізі УЄФА
17:26
Ексклюзив
Енергоатом
Перетворення Енергоатому на АТ під час війни викликає багато питань, - ексочільник Держінспекції ядерного регулювання Плачков
17:20
Оновлено
обстріл ракета
Росія вдарила 2 ракетами по Чернігівщині. Під завалами будівлі є люди
17:18
Дмитро Кулеба
"Незабаром": Кулеба анонсував відправку Україні Великою Британією танків Challenger та іншої допомоги
16:59
У Києві демонтували радянський пам'ятник льотчику Чкалову
У Києві демонтували радянський пам'ятник льотчику Чкалову
16:56
Ексклюзив
В Україну з першим візитом прибув новий міністр оборони ФРН
Ротації в Міністерстві оборони ніяк не вплинуть на постачання зброї Україні, - військовий експерт Світан
16:50
Олаф Шольц
Шольц заявив, що "публічні змагання" у постачанні зброї Україні шкодять єдності партнерів
16:23
економіка росия рубль
Окупанти пропонують щомісячні виплати по 4 тис. рублів за навчання українських дітей у фейкових університетах
16:05
Президент України Володимир Зеленський виступає перед парламентарями Великої Британії
"Це крила для нашої свободи": Зеленський у парламенті Великої Британії закликав надати Україні бойові літаки і назвав пілотів ЗСУ королями
16:00
OPINION
Валерій Пекар
Автоімунне захворювання сильно знижує наші шанси на перемогу
15:42
на фото карта РФ з окупованими територіями
У книжкових крамницях Москви почали продавати нові карти РФ з чотирма окупованими областями України
15:25
Справа МН17: прокурори знайшли докази того, що Путін узгодив постачання ракети терористам "ДНР"
15:20
Ексклюзив
окупанти
Росіяни ніколи не вийдуть на адміністративні кордони Донецької області, - військовий експерт Світан
15:07
Ексклюзив
путін путлер
Путін втягнув себе у війну на виснаження, - військовий експерт Самусь
15:01
Олексій Резніков
Скандал у Міноборони: Резніков анонсував перезапуск антикорупційного управління
14:58
Енергоатом
Відлуння землетрусу в Туреччині зафіксували системи сейсмічного моніторингу двох українських АЕС, - Енергоатом
14:31
Оновлено
на фото наслідки обстрілу Нікопольщини
Ворог уночі атакував важкою артилерією Нікопольщину
14:21
Окупанти обстріляли Нью-Йорк на Донеччині, пошкоджено багатоповерхівку
14:16
Ексклюзив
Окупанти
Путін готовий кидати на убій 100 тис. росіян щомісяця, - військовий експерт Світан
14:15
Тюрма на Лонцького
Суд дав 15 років тюрми киянину, який здавав росіянам позиції ЗСУ
14:07
санкції проти Росії
Британія запровадила нові санкції проти військових підприємств РФ та наближених до Путіна посадовців
14:06
Ексклюзив
Олексій Резніков
Резніков лишається? Як Міноборони знову просить допомоги волонтерів
14:03
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець
Дмитро Лубінець вийде з Європейського інституту омбудсмана через незаконне вивезення українських дітей з Австрії до РФ
14:01
OPINION
Олександр Антонюк
Не повторюймо помилок національно-визвольних змагань минулого
13:50
хакери
Член парламенту Британії заявив про злам своєї електронної пошти, імовірно, росіянами
13:50
"Шпигунська куля" над США
Китайська "куля-шпигун" є частиною великої програми повітряного спостереження КНР, - The Washington Post
13:36
Ексклюзив
російська армія, мобілізація
В напрямку Кремінної росіяни посилюють свої підрозділи особовим складом, - офіцер Нацгвардії Дорошенко
13:27
путін
Путін вважає, що у війні час на його боці, - розвідка Естонії
13:25
окупанти Маріуполь
Окупанти скасували безкоштовне харчування у школах і дитсадках Маріуполя, - Андрющенко
13:13
обстріл
Росіяни опівдні здійснили черговий обстріл Вовчанська на Харківщині: серед поранених - дитина
13:09
Розкрадання на будівництві Подільського мосту: слідству вдалося відшкодувати державі 1,5 млн грн
13:06
Ексклюзив
карта бойових дій 0702
Карта бойових дій за період 1-7 лютого. Бій за Часів Яр визначить долю Бахмута
12:47
фейк, фейки
РФ планує підірвати підтримку України в Європі через фейкові ЗМІ, - Bloomberg
12:33
Чеський виробник військової техніки VOP CZ став новим партнером Укроборонпрому
12:15
Ексклюзив
танк ЗСУ
Мир не означає, що бойові дії будуть зупинені, - політолог Сумленний
Більше новин