Як зекономити на комуналці з державною допомогою

5 квітня, 2018 четвер
16:52

Що варто зробити вже зараз, щоб восени в оселі було тепло, а за комуналку віддавати менше грошей. Яку допомогу пропонує держава

Зміст

Сучасна українська приказка каже: зима закінчилася, а отже саме час готуватися до нового опалювального сезону. Тим паче, що цілком можливе чергове підвищення цін на газ.

На яку державну підтримку в комунальній боротьбі зараз можуть розраховувати українці, а що можна зробити самотужки

Монетизація субсидій

Щоб допомогти незаможним громадянам платити за підвищеними тарифами на комунальні послуги, держава вже кілька років надає населенню субсидії. У 2018 році порядок їх надання дещо змінився, але на пільги та субсидії на комунальні послуги для населення планується витратити 71 млрд грн або 7,2% держбюджету.

За словами міністра фінансів України Олександра Данилюка, зараз субсидії отримує близько 60% українських домогосподарств. З жовтня ціна на газ для населення в Україні мала підвищитися ще на 19%, з квітня мало бути ще одне підвищення. Це було зобов’язання України в межах угоди з МВФ.

Однак уряд відмовився підвищувати ціну на газ, адже в такому випадку, за підрахунками Міненергетики, субсидіантами стануть аж 90% українських домогосподарств.

Через це Україна залишилася без траншу фонду й, чи буде наступний, поки невідомо.

Читайте також: В уряді говорять, що з МВФ вже можна попрощатись. Чи справді це так

Втім система субсидій, яка діяла в Україні донедавна, не раз зазнавала критики, адже по великому рахунку не сприяла економії енергоресурсів, а в доступі до субсидій громадяни мали змогу державу надурити.

Тож з 1 січня в Україні почався перший етап монетизації субсидій. Спочатку субсидії монетизують на рівні підприємств ЖКГ. Отримані кошти підприємства можуть витратити лише за цільовим призначенням, тобто на на оплату спожитих енергоносіїв. Вони мають право вільно обирати постачальника енергоносіїв. Але без приведення ціни на газ до ринкового рівня, з запровадженням цього етапу доведеться зачекати.

Наступний крок до монетизації субсидій передбачає передачу “живих" грошей населенню, якими люди розраховуватимуться за комунальні послуги.

За задумом, субсидія буде нараховуватися не за соціальними нормами, а за фактичним обсягом спожитих послуг. Однак коли ця норма запрацює, поки невідомо. В уряді обіцяють запровадити її до кінця року.

Вкладатися в енергоефективність

Але одна справа підштовхувати громадян до енергоефективності за допомогою субсидій, а інша - стимулювати енергоефективність компенсацією витрат на її досягнення та законодавчо. Для цього останнім часом зроблено чимало.

Влітку 2017 року ВРУ ухвалила так званий пакет енергоефективних законів. З їх допомогою депутати посилили контроль якості енергозбереження в новобудовах та відремонтованих будинках, а також зобов'язали до кінця 2017 року забезпечити 100% облік води та енергоресурсів.  

Та що держава пропонує власникам осель, які далекі від енергоефективних? Адже на їх ремонт потрібні колосальні кошти. Для цього в Україні діє кілька програм, які допомагають суттєво заощадити.

На сьогодні  діє 107 таких програм, що на 23% більше у порівнянні із аналогічним періодом 2017 року.

На їх реалізацію у 2018 році вже виділено майже 115 млн. грн. Це майже на 30% більше ніж у 2017 році.

Якщо взятися за досягнення енергоефективності вже зараз, на комунальних платежах в опалювальний сезон можна буде зекономити від 40% до 70%. То на що варто звернути увагу

“Теплі” кредити

Це програма, впроваджена урядом ще в 2014 році. Такі кредити дієві, якщо людина чи громада хоче утеплити оселю чи замінити енергообладнання, проте не має власних коштів.

Держава дає можливість взяти для цього кредит в одному з державних банків (Укргазбанку, Ощадбанку, Приватбанку та Укрексимбанку), частину якого компенсує. Для цього потрібно розписати проект того, що прагнете зробити та подати на розгляд. Для розрахунку можна скористатися калькулятором від Держенергоефективності.

Сума компенсація різниться залежно від потреб:

  • Якщо ви хочете замінити котел на негазовий, держава компенсує вам 20% від суми кредиту.

  • На придбання енергоефективних матеріалів та обладнання, різноманітних утеплювачів та екранів уряд повертає 35% від суми кредиту.

  • 40% від позики держава профінансує на загальнобудинкові заходи, якщо кредит братиме ОСББ чи кооперативи.

  • Для отримувачів субсидій держава відшкодує до 70% витрат.

“Ті квартири, які вже скористалися нашою програмою, скоротили рахунки в два рази”, - заявив в ефірі Еспресо голова Держагенства з енергоефективності Сергій Савчук.

На початок 2018 року, за словами Савчука, за програмами "теплих" кредит банки видали вже понад
5 млн грн.

Фонд енергоефективності

В лютому 2018 року уряд анонсував Фонд енергоефективності, підтриманий країнами ЄС.  То які можливості надаватиме він?

Фонд енергоефективності в першу чергу буде підтримувати ОСББ у впровадженні енергоефективних проектів шляхом надання грантів (безповоротної фінансової допомоги), розмір яких буде визначати відповідно до рівня досягнутої економії теплової енергії після впровадження проекту з підвищення рівня енергоефективності. В Мінрегіонрозвитку розраховують, що це буде приблизно 40% від вартості проекту.

Від програми “теплих” кредитів це відрізнятиметься спрямованістю коштів. Якщо за допомогою “теплих” кредитів держава компенсовує витрати лише на матеріали для енергоефективності, то для компенсації через Фонд враховується весь проект, включно з роботами.

В Мінрегіонрозвитку річну ємність нового ринку енергоефективності після запуску Фонду оцінюють в 1,5 млрд євро, щорічний ефект на платіжний баланс — до 1 млрд євро.

Також розраховують, що витрати на субсидії скоротяться  до 1 млрд євро на рік, а річне споживання та імпорт газу — до 5 млрд м3.

Для обох програм компенсації коштів з боку держави обов’язковою вимогою є встановлення лічильника.

Інші можливості

Окрім загальнонаціональних, в Україні також діють місцеві програми здешевлення “теплих кредитів” для ОСББ/ЖБК та індивідуальних домогосподарств.

Де діють місцеві програми, людям залишається сплатити ще 15-20% кредиту. Часто буває таке, що ОСББ отримує повне відшкодування за кредитами”, - запевняє Савчук.

У Києві, наприклад, для ОСББ та ЖБК діє програма "70/30", яка фінансує до 70% витрат на енергоефективні заходи в багатоповерхівках.

В Держенергоефективності створили інтерактивну карту, де можна подивитися детальніше, де ці програми працюють.

Також існують можливості залучати недержавні кошти. Наприклад через програму “Енергосервіс”.  Вона дозволяє залучити інвестора в особі ЕСКО-компаній, які не тільки профінансують комплексні енергоефективні заходи на рівні всього багатоквартирного будинку, а й виконають їх під ключ.

Одним з ключових інвесторів за такими програмами часто виступає Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР), який нещодавно розпочав кредитну програму на загальну суму 100 млн євро для фінансування проектів підвищення енергоефективності громадських будівель. До участі в програмі передбачається залучити 10 міст України.

Для громадян та ОСББ в ЄБРР є окрема програма - IQ energy. Нещодавно банк подвоїв компенсацію виплат за нею. Тепер компенсовуватиметься до 35% від витрат громадян на утеплення житла або встановлення енергоефективного обладнання, якщо під час такої модернізації вони використовували кредити банків-партнерів.

Для ОСББ компенсація зросла з 25-30% до 40%. Максимальний ліміт на один проект залишився колишнім – 3 тис. євро.

Заявку можна подати протягом чотирьох місяців після отримання кредиту, але до його погашення. Компенсацію можна отримати вже протягом 3-5 тижнівпісля подачі заявки.

Навіть, якщо не хочете залучати кошти ззовні та розбиратися в програмах, є чимало можливостей не відкладати питання енергоефективності оселі через брак коштів. Наприклад, можна скористатися послугами енергосервісної компанії. Такі підприємства роблять ремонт оселі, а розраховуватися за їхні послуги можна впродовж тривалого періоду після цього (своєрідний ремонт в кредит).

 

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.45
    Купівля 41.45
    Продаж 41.94
  • EUR
    Купівля 43.34
    Продаж 43.97
  • Актуальне
  • Важливе
2025, неділя
23 лютого
17:46
Оновлено
Динамо, Андрій Ярмоленко
"Ворскла" поступилася "Оболоні": результати матчів і розклад трансляцій 18-го туру УПЛ
17:30
Інтерв’ю
путін трамп
Трамп стає корисним ідіотом в руках Путіна, - американський дипломат Брайза
17:25
Володимир Зеленський в Давосі
В проєкті угоди зі США поки що нема гарантій безпеки, - Зеленський
17:25
Володимир Зеленський
Зеленський: ми не визнаємо гранти від Байдена як борги
17:06
Володимир Зеленський
Скільки Україна, Європа та США витратили на війну проти Росії. Пояснення від Зеленського
16:52
Володимир Зеленський
Я готовий залишити пост президента, якщо це принесе мир для України, - Зеленський
16:49
військові КНДР
Буданов: КНДР задовольняє 50% потреб Росії у боєприпасах
16:44
ЗСУ
З початку доби на фронті сталося 47 боєзіткнень: окупанти 11 разів намагалися витіснити позиції ЗСУ на Покровському напрямку
16:37
Олег Іващенко
Голова зовнішньої розвідки Іващенко: наприкінці 2025 року в економіці Росії почнуться незворотні зміни на гірше
16:31
Кирило Буданов
"У мене війна": Буданов відповів, чи планує йти в політику
16:12
Кирило Буданов
Повномасштабне вторгнення РФ ґрунтувалося на абсолютно недостовірних даних їхньої розвідки, - Буданов
16:09
Олег Іващенко
РФ планує виготовити 3000 ракет великої дальності у 2025 році, – голова СЗР Іващенко
16:03
OPINION
Зараз Україна субʼєктивізує Європу, даючи їй шанс себе знову проявити
16:00
Огляд
Двері у вирій, пристрасне кохання і жалюгідна слава – 5 книг, де борються за справедливість
15:58
Київ, Майдан Незалежності
У центрі Києва 24 лютого обмежать рух і паркування, а громадський транспорт курсуватиме за зміненими маршрутами
15:58
Головнокомандувач ЗС України Олександр Сирський
Командирами корпусів ЗСУ призначать найбільш підготовлених комбригів, - Сирський
15:38
Рустем Умєров
В Україні купують або виробляють 96% дронів, - Умєров
15:28
Андрій Єрмак
Єрмак: всередині країни ми можемо сперечатися, але зовні ми повинні бути єдиними
15:24
Василь Малюк, голова СБУ
За три роки в Україні викрили 102 російські агентурні мережі, деякі з яких планували замахи на Зеленського, Буданова та мене, - Малюк
15:15
На окупованих територіях України зберігаються рідкісноземельні копалини вартістю $350 млрд, - міністерка економіки Свириденко
15:09
Інтерв’ю
вибори, Німеччина
"Нічого не зміниться, поки перша ракета не поцілить у німецьке місто". Розмова з німецькими журналістами про політичні виклики перед ФРН
15:02
Оновлено
Україна США
Єрмак і Свириденко сьогодні продовжать перемовини зі США
14:48
Андрій Сибіга
Президент Зеленський ставить завдання завершити війну у 2025 році, - міністр МЗС Сибіга
14:48
Глава Офісу президента України Андрій Єрмак
Єрмак: "Для нас не може бути компромісів з нашою незалежністю, територіальною цілісністю і суверенітетом"
14:45
енергетики
Шмигаль: Через російські атаки Україна втратила вже 10 ГВт генеруючих потужностей
14:43
Кирило Буданов
Буданов про можливу атаку РФ 24 лютого: "Бомбардувальники завантажені"
14:21
Речниця Білого дому Керолайн Левітт
Речниця Білого дома: Трамп і його команда сподіваються зупинити війну "на цьому тижні"
14:18
Резерв+
Міноборони попередило про технічний збій в роботі Резерв+: може вплинути на оновлення документів
14:02
Ексклюзив
Андрій Юсов
"Намагаються максимально задіяти всі інструменти": Юсов про спроби РФ розхитати суспільно-політичну ситуацію в Україні
14:02
Інфографіка
Італійська броньована машина Puma
Універсальна і дуже маневрова: що відомо про італійську броньовану машину Puma, яка є на озброєнні ЗСУ
14:01
OPINION
Чи вистоїть Україна в разі припинення Трампом військової та фінансової допомоги Україні
13:58
прапори України та США
Україна відхилила вимогу США щодо створення фонду розміром $500 млрд у межах угоди про корисні копалини, - Bloomberg
13:36
зима, мороз
Найхолодніше на сході та півночі, найтепліше - на заході: прогноз погоди в Україні на 24 лютого від Наталки Діденко
13:30
У київському нічному клубі співали російських пісень: Нацполіція звертатиметься до уповноваженого з захисту державної мови
13:20
Інтерв’ю
Посол Швейцарії Фелікс Бауманн
Посол Фелікс Бауманн про те, чому Швейцарія не надає військову допомогу Україні та чи будуть українці зобов’язані повернутися по завершенню війни
13:15
безпілотник, дрон
На Херсонщині російський дрон влетів у вікно житлового будинку, постраждала жінка
13:14
Інфографіка
долар євро гривня валюта обмін
Курс валют на 23 лютого: скільки коштують долар та євро
13:05
У Києві з-під криги на Дніпрі дістали тіло чоловіка
12:56
армія Швейцарії
Швейцарія допускає відправку 200 військових для миротворчої місії в Україні
12:52
Оновлено
Ілон Маск
Маск вимагає від федеральних службовців США терміново відзвітувати про виконану роботу. ФБР відмовляється
Більше новин