Перевибори турецького султана: чому поспішає Ердоган

21 квітня, 2018 субота
16:56

Турецький президент Реджеп Таїп Ердоган поспішає переобратися на наступний термін, поки народ перебуває в націоналістичному піднесенні через антикурдську кампанію в Сирії та поки погіршення економічних показників не обвалило рейтинги нинішнього уряду

Зміст

18 квітня президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган зустрівся з Девлетом Бахчелі - головою Партії націоналістичного руху, молодшого партнера ердоганівської Партії справедливості і розвитку. Останнім часом Бахчелі активно "топив" за проведення дострокових виборів орієнтовно на серпень цього року (за Конституцією свято народного волевиявлення мало відбутися у листопаді 2019 року). Після зустрічі Ердоган, який до цього активно заперечував ідею проведення дочасних виборів, повідомив: вибори відбудуться навіть раніше, ніж пропонували націоналісти – 24 червня 2018 року. Втім, такий поворот  зовсім не став несподіванкою для всіх, хто слідкує за турецькою внутрішньополітичною кухнею.

Султанат Ердогана

Прийшовши до влади у 2002 році як багатообіцяючий реформатор і ліберал, що зумів на початку забезпечити неабияке зростання економічних показників, Реджеп Ердоган досить швидко взявся за впровадження авторитарної моделі. Спочатку він спромігся завдати нищівної поразки військовим, які з часів Кемаля Ататюрка виступали гарантом світського прозахідного курсу країни. Сотні генералів та вищих офіцерів були звинувачені у спробі повалити владу і опинилися за гратами.

Невдала спроба путчу 2016 року запустила маховик репресій проти всіх незгодних. Близько 40 тисяч людей було заарештовано, сотні тисяч запідозрених у нелояльності – внесено у чорні списки, позбавлено роботи і можливості виїзду за кордон. Масштабні чистки відбулися в армії, правоохоронних органах і судах. Встановлено жорсткий контроль над школами, університетами та медіа. За найменшу спробу критики журналістам загрожу звільнення, а ЗМІ – закриття. Депутатів позбавили недоторканності, зробивши нечисленну парламентську опозицію ще безпораднішою. З липня 2016 року країна продовжує жити в умовах надзвичайного стану.

Закрутивши гайки, Ердоган в квітні минулого року провів референдум з приводу змін до Конституції країни. В результаті плебісциту, Туреччина офіційно стала суперпрезидентською республікою. Відтепер голова держави одноособово призначає всіх міністрів та інших керівників, має вирішальну роль у призначенні суддів. Виконавча влада виводиться з підзвітності законотворцям. Та й взагалі, роль парламенту стає чисто декоративною – зокрема, президент отримає право видавати декрети, що мають силу закону. А також блокувати будь-які незручні ініціативи парламентарів через застосування права вето.

Вступити в силу ухвалені на референдумі поправки мають з моменту проведення наступних виборів. Які, як ми вже знаємо, і мали відбутися восени наступного року.

То що ж пішло не так?

Втім, останніми місяцями ситуація почала розвиватися у не найсприятливішому для Ердогана ключі.

Постійні конфлікти Анкари з ключовими країнами ЄС, Сполученими Штатами та Ізраїлем; інтервенція в Сирії на боці коаліції ісламістських рухів; масштабна війна з сирійськими курдами за анклав Афрін та бажання наступати вглиб сирійського Курдистану; активна участь в іракських справах дозволили турецькому лідеру мобілізувати та згуртувати навколо себе ура-патріотичний електорат всередині країни. Але, з іншого боку, конфлікти з цивілізованим світом, безкінечні витрати на військові кампанії та репресії проти старих еліт сильно підкосили ще нещодавно квітучу економіку Туреччини.

Читайте також: Єврокомісія визнала Туреччину неготовою до вступу в ЄС

Падають фондові ринки в Анкарі. Стрімко впала турецька ліра, курс якої просів на 7% за останні два місяці, лише кілька днів тому оновивши історичний мінімум. У березні 2018 року міжнародне агентство "Moody’s" знизило кредитний рейтинг Туреччини до рівня "сміттєвого", що вдарило по потоках іноземних інвестицій в країну. Ердоган не знайшов нічого кращого, як звинуватити у цьому великі приватні корпорації, які працюють у Туреччині – крок, достойний Роберта Мугабе та Ніколаса Мадуро. Само собою, ця заява ще більше погіршила інвестиційний клімат.

Звичайно ж, у Ердогана були всі підстави побоюватися, що до осені наступного року економічна криза нанесе нищівного удару по його рейтингах. І, відповідно, поспішати з переобранням.

Наразі політичне поле Туреччини зачищене, і ніхто не може кинути серйозного виклика правлячій Партії справедливості та розвитку. Традиційна опозиція – ліві, кемалістські та світські сили – розпорошені, залякані і не мають значної суспільної підтримки. Проте агресивна риторика Реджепа Ердогана, постійна апеляція до "духовних скрєп" та руйнування світських устоїв поступово виводять на авансцену турецької політики нову опозицію – ультранаціоналістів, монархістів, теократів і радикальних ісламістів – значно радикальніших, ніж сам Ердоган.

Хоча, власне, формується також і поміркована опозиція нового типу. Найяскравіший приклад – Мераль Акшенер, колишній політик від націоналістичної партії, яка в минулому році заснувала власну політсилу під назвою "Хороша партія". "Хороша партія" та її лідер відмовилися від радикальної націоналістичної риторики і рухаються до політичного центру. Соціологи дають партії 10-15 відсотків підтримки, що виводить її на третє місце. Що характерно, "Хороша партія" не відбирає голоси у кемалістської опозиції, граючи на електоральному полі союзників Ердогана – націоналістів та почасти самої Партії справедливості та розвитку. Втім, партію можуть просто не допустити до виборів, адже за законом новостворена партія може приймати участь у перегонах через півроку після установчого з’їзду, а це буде лише у вересні.

Мераль Акшенер - нова зірка на турецькому політичному небосхилі

Що стосується самої Акшенер, то вона навіть може, за твердженням соціологів, перемогти у другому турі самого Ердогана. Втім, для цього їй треба до другого туру потрапити. А це вже важче – найбільші шанси вийти віч-на-віч з чинним президентом у представника кемалістів.

Всі ці фактори спонукають Реджепа Таїпа Ердогана поспішати і проводити вибори негайно – доки країна перебуває в ура-патріотичному піднесенні від перемог на сирійських фронтах, доки економічна криза остаточно не зруйнувала економіку країни, доки не зміцнилися радикали і доки помірковані праві позбавлені можливості повноцінно йти на вибори. Корону падишаха необхідно одягати прямо зараз – інакше момент може бути упущено назавжди.

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.1°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.81
    Купівля 41.81
    Продаж 42.38
  • EUR
    Купівля 43.54
    Продаж 44.26
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
25 грудня
08:47
Святкування Різдва
Різдво Христове 2024: чому відзначаємо 25 грудня та у чому різниця між двома датами свята
08:39
новини Львівщини
Через масовану атаку РФ серйозно пошкоджено обладнання теплоелектростанцій ДТЕК
08:34
безпілотник, дрон
У РФ заявили про атаку майже 60 дронів: вибухи лунали на Кавказі, у Казані обмежили роботу аеропорту
08:32
Оновлено
шахед
Масована атака РФ у Різдвяну ніч: у Харкові є постраждалі, у низці регіонів лунають вибухи
08:28
Оновлено
РФ вдарила ракетою по Кривому Рогу
Ракетний удар РФ по Кривому Рогу 24 грудня: кількість постраждалих зросла до 17, один чоловік загинув
08:25
У Владикавказі РФ пролунав вибух у ТЦ "Аланія Молл"
08:18
Оновлено
ЗСУ
На фронті за добу зафіксували 266 боєзіткнень: 60 з них - на Покровському напрямку
08:07
OPINION
Різдво на чужині: чому біженці повертаються додому?
08:06
з Ейфелевої вежі евакуювали людей
На Ейфелевій вежі в Парижі сталася пожежа: евакуювали 1200 людей
08:00
OPINION
блог Митрополит Єпифаній
Життєствердність та реальність Різдва
07:55
мобілізація в Україні
У Раді спростували інформацію про розгляд законопроєкту про зниження мобілізаційного віку
07:46
Оновлено
електроенергія, графіки відключень
РФ масовано атакує енергетичні об'єкти України: Укренерго застосовує обмеження
07:32
Сирія
Після повалення режиму Асада до Сирії повернулися понад 25 тис. біженців
07:24
втрати окупантів
За добу російська армія втратила 1600 військових
07:21
Тайвань зафіксував активність кораблів і літаків КНР навколо острова
07:17
Літак. авіація, Польща
Польща підняла військову авіацію на тлі ракетної атаки РФ на Україну
06:35
Оновлено
корабель рф
РФ вивела у Чорне море 4 ракетоносії: загальний залп - до 28 "калібрів"
02:40
Трамп пообіцяв повернути оригінальну назву найвищої гори Північної Америки Деналі, яку змінив Обама
02:07
В Амстердамі засудили до 6 місяців нападників на футбольних фанів "Маккабі" з Ізраїлю
01:48
Іран Росія
Іранський нафтовий магнат постачає зброю до Росії через Каспійське море для підтримки її війни в Україні
01:33
ЗСУ
В Україні зареєстрували нову професію "Інспектор з військового обліку"
01:02
окупанти крим
За час окупації Криму росіяни замістили понад 35% жителів, - постпред президента
00:42
Латвія
Латвія передала Україні конфісковані у п'яних водіїв авто на 2,25 млн євро
2024, вiвторок
24 грудня
23:53
У Сирії повстанські групи погодилися ввійти в структуру міноборони
23:52
Україна просить Червоний Хрест верифікувати перебування в полоні РФ 18 українців, із якими Кадиров зняв відео
23:12
ізраїльські солдати
Ізраїльський парламент продовжив надзвичайний стан в країні ще на рік
22:22
До студії каналу Еспресо принесли Вифлеємський вогонь миру
22:21
Рустем Умєров
Кабмін спростив закупівлі БПЛА та засобів РЕБ вітчизняного виробництва
22:13
Ексклюзив
Дональд Трамп
Найбільше, чим Трамп може заохотити Путіна до миру, - це скасування болючих для РФ санкцій, - дипломат Хара
22:08
Ексклюзив
ЗСУ
Нардеп Гончаренко: "У нас є серйозний шанс завершити бойові дії у 2025 році"
21:58
Олександр Якущенко
У РФ повідомили про самогубство підлітка, якого росіяни викрали з Херсонщини. Україна почала розслідування
21:01
Аналітика
Сергій Згурець
Що відбувається із законопроєктом про демобілізацію. Колонка Сергія Згурця
21:00
Інтерв’ю
Українська греко-католицька церква. Блаженнійший Святослав
"Тому що він хоче, щоб ми разом з Ним це зло зупинили": голова УКГЦ Блаженнійший Святослав про віру та чому Бог не зупинить війну
20:57
Олександр Хижняк, бокс
Олімпійський чемпіон Хижняк відмовив промоутеру Усика та не перейде у професіонали
20:55
міністр оборони Данії Троельс Лунд Поульсен
Після заяви Трампа про бажання взяти під контроль Гренландію Данія посилює оборону острова
20:31
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ запустила ударні БПЛА: ситуація на вечір 24 грудня
20:00
OPINION
Ангели, архангели, просимо до нас на вечерю
19:57
Війна з Росією, ЗСУ
Знижки, спецпропозиції: в "Армії+" запустили програму підтримки військових
19:53
Бронювання військовозобов'язаних працівників
Кібератака на реєстри та держресурси: уряд автоматично продовжив термін бронювань від мобілізації
19:43
Ексклюзив
польща україна , біженці
Німеччина, Польща, Чехія зацікавлені, щоб українці залишалися, - президент асоціації компаній з працевлаштування
Більше новин