Чи справді “агрофітнес” це фітнес

Дар'я Прокопик
18 травня, 2018 п'ятниця
12:25
Зміст

Робота на городі зазнала ребрендінгу. Тепер кажуть, що сапання буряків та підгортання картоплі це агрофітнес. Наче і для тіла користь, і для діла

Чи справді агрофітнес незгірш за тренування в залі? Спробуймо розібратись, що хорошого, а що поганого є в роботі у саду та в городі, і як із цим бути.

Садівництво - корисне для душевного спокою

Здоров’я це не лише м’язи. Робота із рослинами знижує рівень гормону стресу кортизолу. Роботу в саду чи на городі наразі запроваджують в деяких клініках для людей із суїцидальними нахилами, депресивними станами та для людей похилого віку. Така діяльність відволікає від звичних думок, змушує перебувати “тут і зараз” і приносить радість.

В журналі Neuroscience опублікували дослідження, що контакт із ґрунтовим мікроорганізмом Mycobacterium vaccae викликає викид серотоніну в мозку. Серотонін впливає на наш настрій і здатність до навчання, а його брак пов’язаний і депресією чи занепадом сил.

Збирання врожаю дарує мозку викид допаміну - молекули що підкріплює певну поведінку і заохочує до неї. Завдяки допаміновим сплескам людство призвичаїлось до сільського господарства, запевняють дослідники.

Рух корисний для серця і судин

Для підтримки здоров’я серця нам радять активно рухатись - бігати, тренуватись в тренажерному залі - принаймні 75 хвилин на тиждень, і помірно рухатись - ходити, робити гімнастику - хоча би 150 хвилин на тиждень. Для зниження рівня холестерину і тиску слід активно рухатись впродовж хоча б 40 хвилин 3-4 рази на тиждень. За відсутності навантажень серце втрачає здатність пристосовуватись до раптових викликів.

Робота в городі та саду як раз підпадає під такі помірні та інтенсивні навантаження. Різні садові інструменти розвивають різні м’язи рук, ніг та спини. Тому їх можна вважати аеробними вправами на зміцнення м’язів.

Силові вправи для профілактики остеопорозу та саркопенії

З віком зростає ризик остеопорозу - поступової втрати кістками кальцію і зростання ризику переломів. Особливо це критично для жінок. Для профілактики остеопорозу радять споживати достатньо кальцію, перебувати на сонці заради утворення вітаміну D в шкірі, та робити силові вправи. Вони змушують кістки поглинати кальцій. Таким чином, городні роботи можуть стати на заваді розвитку остеопорозу.

Іншою загрозою для людей літнього віку є саркопенія - атрофія м’язів, коли вони стають дедалі меншими і слабшими. Саркопенії можна запобігти, якщо споживати достатньо білка і систематично навантажувати м’язи. Людям літнього віку радять споживати білок в кількості 1 - 1.2 г /1 кг ваги на день.

Перебування на сонці

Так, перебування на сонці нам потрібне для утворення в шкірі вітаміну D. Під дією ультрафіолету його синтезується рівно стільки, скільки нам потрібно, і нема загрози передозування, як в разі прийому вітаміну в пігулках. З віком вітамін D стає критично необхідним, адже його брак пов’язують із занепадом імунітету, розвитком деменції (старечої недоумкуватості) та остеопорозом. Робота на городі як привід побути на сонці - це корисно.

Але є і інший бік. Перебування на сонці шкідливе сонячними опіками, фотостарінням шкіри, тепловим ударом та загрозою розвитку меланоми - раку шкіри. Робота в полі рідко коли триває лише півгодини на день. Тому важливо обирати для роботи ранковий чи вечірній час, використовувати сонцезахисний крем, головний убор і закритий одяг для захисту від надлишкового ульрафіолету.

Агрофітнес не такий продуманий, як заняття в залі

Граблі, лопата, секатор, сапка, коса - всі ці інструменти справді тренують різні м’язи. Втім, в тренажерному залі заняття сплановані і циклічні. Певні групи м’язів змушують працювати, дають їм відновитись, а потім навантажують знову, але вже трохи більше. На противагу цьому, робота на дачі не має такої циклічності та продуманості. Коли настає час копати город чи сапати буряки, цілими днями роблять лише це. М’язи не встигають пристосуватись до навантаження і часто не мають змоги відновитись. А їх зміцнення і ріст відбуваються саме у період відновлення, і те за умов правильного харчування.

В полі при виконанні сезонної роботи працює часто лише одна група м’язів, а інші не задіяні. Положення тіла переважно зігнуте вперед, майже незмінне, а рухи повторювані і монотонні. Мовою безпеки праці, це є факторами ризику на робочому місці. В такому разі імовірність фізичної і моральної втоми, пошкодження, болю в м’язах і суглобах дуже висока. Тривалість такої роботи часто значно довша, ніж тренування в залі. Таким чином, агрофітнес значно поступається справжньому фітнесу, і може нашкодити.

Щоб дачний сезон був корисним, варто чергувати види діяльності, працювати нетривало і стежити за відчуттями - робити паузи, розминатись, випростовуватись, і відпочивати наступного дня.

Фітнес це спосіб життя

Люди, що тренуються в залі чи займаються спортом, свідомі важливості правильного харчування, споживання рідини і режиму сну. Вони знають, що після тренування в залі слід впродовж години з’їсти білкову їжу, і п’ють воду чи ізотонік за перших ознак спраги.

Дачні роботі не мають такого підґрунтя. Садівники-любителі не рахують калорії та поживні речовини, можуть ігнорувати спрагу та із задоволенням їдять після фізичної праці. Добре, якщо їдять при цьому вирощені власноруч овочі та фрукти. Але часто апетит, свіже повітря і гарна компанія змушують нас забути про баланс в харчуванні. А це вже ніяк не схоже не фітнес.

Для того, щоб робота на дачі була справді корисною, слід дбати про правильне харчування - їсти переважно городину, а не смажену картоплю, споживати білкову їжу впродовж всього дня і особливо після роботи, і не забувати пити. Білок це не лише м’ясо. Це і молочні продукти, горіхи, квасоля та горох, яйця і риба.

Слід пам’ятати про безпеку

Крім надмірного ультрафіолету і навантажень на опорно-руховий апарат, агрофітнес має й інші загрози здоров’ю.

З одного боку, контакт із землею та її мікроорганізмами корисний для тренування імунітету. Але не всі бактерії безпечні. Коли востаннє ви робили щеплення від правця?.. Збудник правця - хвороби, коли кам’яніють назавжди м’язи - живе в землі. Якщо вона потрапить у відкриту рану, то є високий ризик захворіти. Щоб цього не сталось, слід щодесять років робити щеплення АДП-М, і уникати пошкоджень садовими інструментами - працювати у закритому взутті та одязі і стійких до механічних ушкоджень рукавицях.

Засоби захисту рослин, або пестициди, шкідливі передусім тому, хто з ними працює. Споживачі вже стикаються із рештками пестицидів, що є менш токсичними. А пестициди, особливо куплені на чорному ринку, є дуже небезпечними для фізичного і психічного здоров’я. Із використанням заборонених пестицидів пов’язують депресії і суїциди фермерів. Тому, слід працювати лише із зареєстрованими в Україні засобами, і використовувати респіратор та рукавиці при розпиленні.

Оберігати слід і очі. Не лише від сонця, а й від ушкодження гілками чи листям.

Аеробні вправи - це ще не все

Ви все зробили правильно - плануєте навантаження та раціон, купили рукавиці, окуляри і навіть зробили щеплення. Це вже справжній фітнес? Так, але ще є простір для покращення.

Крім м’язів ще є мозок. Найкращими ліками для мозку, його кровообігу та молодості є ходьба та біг. Коли ми долаємо відстані, в нас виділяється так званий нейротрофний фактор мозку. Він оберігає нейрони від загибелі і допомагає їх поєднуватись, тим самим сприяючи пам’яті і ефективній розумовій діяльності. Ця речовина також запобігає розвитку хвороби Альцгеймера. Під час аеробних вправ та голодування він теж утворюється. Проте скандинавська ходьба, біг, складні вправи (акробатика, танці), навчання новим рухам викликають його значний викид. Ходити і танцювати можна цілий рік, а дачний сезон триває лише півроку.

Працювати в саду у власне задоволення, рухатись, спілкуватись, бути надворі - дуже корисно для доброго самопочуття. Але слід пам’ятати про безпеку, не надриватись і не виснажуватись, та дбати про здоров’я всі 12 місяців.

Теги:
Читайте також:
Київ
+20°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.22
    Купівля 39.22
    Продаж 39.74
  • EUR
    Купівля 42.14
    Продаж 42.84
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
7 травня
16:47
Росія Володимир Путін Чечня Рамзан Кадиров війна з Росією Одеса Харків
Кадиров після "інавгурації" Путіна заявив, що треба впродовж місяця "взяти Одесу і Харків"
16:47
Косово
Мінометні снаряди, військові вантажівки, бронемашини: Косово передасть Україні пакет військової допомоги
16:40
хімічна атака дим смог
Міжнародні експерти не знайшли доказів застосування в Україні хімічної зброї
16:40
Торнадо у США
Потужні торнадо пронеслися Оклахомою: щонайменше 1 людина загинула, 5 поранені
16:30
На фото: Jerry Heil в номері на Євробаченні-2024
У Польщі закликають не голосувати за Україну на Євробаченні-2024 через світшот Jerry Heil з написом Banderaciaga
16:29
Служба безпеки України
Воювали проти ЗСУ на Запоріжжі: СБУ оголосила підозру трьом мешканцям Криму
16:18
Оновлено
росія ядерна зброя
РФ готує ядерні навчання з підрозділами прикордонного з Україною військового округу. У НАТО відреагували
16:13
Ексклюзив
Кримський міст
Може не витримати навантаження після пошкодження: Плетенчук про ворожу логістику Кримським мостом
16:13
Оновлено
МКС
Запуск космічного корабля Starliner компанії Boeing перенесли через проблему з кисневим клапаном
16:07
OPINION
Вадим Денисенко
Інавгурація Путіна. Кілька важливих неприємних фактів
16:07
Олександр Лукашенко
У Білорусі вирішили перевірити носії тактичної ядерної зброї
15:57
Дональд Туск
Туск закликав країни ЄС створити спільну систему ППО
15:57
кавун
"Херсонських кавунів буде вп'ятеро більше, ніж торік": Прокудін про відновлення агросектору регіону
15:52
Дмитро Лубінець
"Настав час для вольового рішення": Лубінець розповів, чого очікує від Червоного Хреста
15:50
Оновлено
інавгурація путіна
Названо країни ЄС, окрім Франції, представники яких відвідали "інавгурацію" Путіна
15:36
поліція Литва
У Литві посилять патрулювання на так званий День перемоги, який святкують у РФ
15:19
Ексклюзив
Багаторівнева військова операція: полковник ЗСУ про замах на президента
15:18
На фото: український репер OTOY
"Варіантів нема": репер OTOY розповів, коли піде до ТЦК
15:05
Уряд продовжив на місяць відстрочки від призову працівників підприємств
14:49
Україна та Туреччина
Ратифікація угоди про вільну торгівлю між Україною і Туреччиною: уряд підтримав законопроєкт
14:40
Конкурс "Честь Професії - 2024" оголосив шортлист фіналістів
14:36
Грузія ЄС
Євродепутати закликали Борреля призупинити статус кандидата в ЄС для Грузії через закон про "іноагентів"
14:36
стартап
Інвестиційний саміт SelectUSA: обрано стартапи, які представлятимуть Україну у США
14:16
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:06
OPINION
Руслан Рохов
Індивідуальні альянси як раціональна альтернатива НАТО
13:58
Друга світова війна Росія технології
Георгіївська стрічка та п’ятикутна зірка: у РФ продають іPhone 15 зі спецдизайном до Дня перемоги
13:57
Володимир Зеленський
Готували вбивство президента України: СБУ викрила мережу агентів ФСБ РФ і затримала двох полковників УДО
13:37
"В'язниця, а не Кремль": в Гаазі перед Міжнародним судом ООН організували акцію до дня "інавгурації" Путіна
13:26
Анонс
Сила слова: фіналістки Премії Георгія Ґонґадзе проведуть відкриту зустріч
13:14
вівчарка
У Києві чоловік застрелив вівчарку сусідів, яку привезли з зони АТО: йому оголосили підозру
13:10
Anonymous
Anonymous пообіцяли "дикі кібератаки на урядові сайти" Грузії в разі придушення протестів проти закону про "іноагентів"
13:01
Ілюстративне фото
Окупанти перекидають нові підрозділи і техніку на Бердянський напрямок, - Андрющенко
12:58
У Києві на Центральному вокзалі відкрили інформаційний пункт рекрутингу до ЗСУ
У Києві на Центральному вокзалі відкрили інформаційний пункт рекрутингу до ЗСУ
12:55
санкції проти РФ
Bloomberg з'ясував, що увійде до нового пакета санкцій ЄС проти РФ
12:47
На фото: Jerry Heil і alyona alyona
"Подряпане коліно, трохи порваний костюм": alyona alyona впала під час генеральної репетиції Євробачення-2024
12:45
Оновлено
ізраїль танк
ЦАХАЛ увійшов у Рафах. В Ізраїлі заявили, що метою наступу є тиск на ХАМАС щодо мирної угоди
12:36
Митрополит УПЦ МП Лука та Василь Ломаченко (праворуч)
Суд відправив митрополита УПЦ МП Луку під нічний домашній арешт на два місяці
12:32
фейк
"Якщо Київ не проситиме про припинення вогню, може розпочатися війна між Європою та РФ": добірка фейків і маніпуляцій світових ЗМІ за 7 травня
12:25
відкриття рекрутингового центру у Львові
У Міноборони розповіли, яких спеціальностей в армії потребують найбільше
12:24
Оновлено
Володимир Зеленський
Профільний комітет Ради підтримав законопроєкти про продовження воєнного стану й мобілізації
Більше новин