Чому люди допомагають поширювати фейки і як виживають журналісти. Дослідження медіа

Марія Гурська
3 липня, 2018 вiвторок
14:48

Чи довіряє людство інформації в ЗМІ, кого можна назвати медіа-грамотною людиною та чи готове суспільство платити за якісну журналістику? Цифри, факти, дослідження, інфографіка

Нещодавно вийшов новий звіт Reuters щодо дослідження цифрових медіа на базі опитування 74 тисяч споживачів з 37 країн. України у звіті не зазначено, проте це не робить його менш цінним джерелом інформації, адже в ньому помітні загальносвітові тенденції.

Ми обрали найцікавіші цифри та факти. Більш детальну інформацію ви можете переглянути тут.

Медіа-грамотність

Дискусії з приводу дезінформації та "фейкових новин" відродили інтерес до інформаційної грамотності. Широкий спектр різних учасників - від викладачів провідних університетів до технологічних компаній вважає, що підвищення медіа-освіченості дозволить людям краще відокремлювати факти від вигадки, що потенційно обмежить поширення брехливого контенту.

Вперше за історію дослідження виміряли рівень media literacy, що якраз можна перекласти як медіа-грамотність. Медіа-грамотність, за визначенням авторів, - це обізнаність респондента про те, хто і як обирає та виробляє новини і фінансує медіа. Ще одне визначення: медіа-грамотна людина вміє скептично ставитися до новин і сумніватися в їх справжності чи об'єктивності.

Для розуміння загального рівня подібних знань населення було проведено опитування. Для цього респондентам запропонували відповісти на 3 запитання.

Спершу їх просили визначити, яка новинна стрічка з чотирьох запропонованих не фінансується головним чином грошима від реклами (це питання по суті просить визначити громадську новинну компанію зі списку телевізійних та друкованих видань, які фінансуються рекламодавцями).

Друге питання звучало як " Хто зазвичай, на вашу думку, відповідає за написання прес-релізу"? Тільки 31% змогли вірно відповісти (прес-секретар). Близько чверті людей у всіх країнах неправильно думали, що вони написані журналістами, які працюють в новинних організаціях або іншими представниками ЗМІ.

Довідка:

Прес-реліз - це документ, в якому організація чи публічна особа подає інформацію про певну подію або захід до ЗМІ. Метою написання прес-релізу є ознайомлення ЗМІ з подією, актуальним способом вирішення суспільної проблеми, новинкою і подальше висвітлення її у найвигіднішому або важливому для організації аспекті.

Третє питання стосувалося порядку відображення новин у соціальних мережах, зокрема у Facebook,  який багато хто використовує в якості їх джерела.

Лише 29% правильно заявили, що більшість індивідуальних рішень про відображення новин, які людина бачить у стрічці Facebook, зроблені комп'ютерним аналізом, що націлений виявити, які саме історії можуть зацікавити окремого користувача.

Більш ніж один з десяти опитаних (12%) заявив, що ці рішення приймають журналісти, що працюють в новинних організаціях. Майже аналогічна кількість (11%) вважала, що Facebook використовує журналістів для виконання цього завдання. 9% респондентів вважали, що процес відбору був випадковим.

Отримані дані було перетворено на "шкалу грамотності":

Людьми з високою і дуже високою медіа-грамотністю можна назвати близько 33% учасників опитування. І саме ця група вважає за краще дізнаватися новини з друкованих та онлайн-видань, тоді як сегмент із середньою і низькою медіа-грамотністю віддає перевагу телебаченню.

Дослідження також свідчить, що люди з вищою інформаційною грамотністю (навичками критичного мислення, які використовуються для оцінки достовірності новин) використовують соціальні мережі по-різному: хоча вони вважають за краще менше покладатися на них як на новинний ресурс, користуючись ними вони демонструють куди більшу вибірковість в заголовках, на які натискають.

У порівнянні з користувачами з більш низьким рівнем інформаційної грамотності, "підковані споживачі" новин схильні зважувати три фактори, вирішуючи, чи прочитати ту чи іншу історію: новинний бренд, заголовок і людина, яка поділилася цією історією.

Тим часом кількість коментарів, переглядів та вподобайок більш важливі для користувачів з нижчим рівнем грамотності. А люди з більш високим рівнем менш схильні власне поширювати та коментувати новини.

І це наштовхує на певні роздуми. Уявіть: якесь не надто добротне ЗМІ публікує фейкову або необ'єктивно подану новину. Не всі підписники побачать цей окремий пост у себе в стрічці, але все ж є певне охоплення - його називають органічним.

Користувачі Facebook починають взаємодіяти з постом (ставити лайки, додавати коментарі, робити повторні публікації), - інформація про ці дії з'являється в стрічках новин їхніх друзів, які теж можуть зацікавитися – це називається вірусне охоплення.

Що ми маємо: саме користувачі з нижчою медіа-грамотністю більше взаємодіють з різного роду новинним контентом, у тому числі неякісним, а отже і з більшою долею ймовірності сприяють його поширенню.

Платити за якісний контент

Хоча цифрова реклама залишається основним джерелом доходу, більшість видавців усвідомлюють, що лише цього не вистачає для підримки високої якості журналістики.

Наразі провідні видання все більше намагаються переконати споживачів платити безпосередньо за новини в інтернеті через підписку, членство, пожертвування або платежі за одну статтю.

Як свідчить звіт Reuters, ці зусилля мають змінний успіх в різних країнах. Значний прогрес спостерігається в країнах Північної Європи. Суттєве збільшення надійшло від лідерів ринку: Норвегії (+4) та Швеції (+6), а також Фінляндії (+4).

У всіх цих країнах є невелика кількість видавців, які неухильно впроваджують різноманітні стратегії виплат. Вони мають сильну традицію підписки, а мова та відносно малий розмір ринку захищають їх від іноземної конкуренції.

Багато норвезьких газет використовують гібридну модель paywall (комбінацію щомісячної межі перегляду сторінок та деякого преміум-контенту). Використовуючи ці методи, у грудні 2017 року компанія AftenPosten здобула 100 тисяч постійних читачів лише через два роки.

Норвезькі видавці навіть можуть стягувати плату за місцеві новини. Група компаній "Амідай", яка обслуговує близько 60 місцевих газет та веб-сайтів, має наразі 160 тисяч передплатників, що на 45% більше, ніж минулого року. 

Здається, не так і багато, але, враховуючи чисельність населення, цей показник був би еквівалентом видання Trinity Mirror у Великобританії, яке продає 2 мільйони підписок, або 10 мільйонам для Gannett у Сполучених Штатах.

У Швеції провідне видання Dagens Nyheter (DN) має понад 120 тисяч постійних передплатників, середній вік яких на 20 років молодший за аудиторію друкованого продукту. У Фінляндії високоякісний постачальник новин Helsingin Sanomat знову почав нарощувати аудиторію після 25 років її скорочення - завдяки цифровій версії. 

У них є 230 тисяч постійних читачів, які платять за контент, з яких 70 тисяч є цифровими абонентами (на 40% більше, ніж минулого року), а частка загальної абонентської бази - майже 400 тисяч. Як зазначили аналітики Reuters, незрозуміло, чи можуть умови успіху Північної Європи бути продубльовані в інших місцях, але наразі все більше видавців по всьому світу експериментують з даними підходами.

Новинна дискримінація

Зростання популярності платної підписки також викликало побоювання щодо дворівневої системи, де високоякісні новини зарезервовані для тих, хто може собі це дозволити. 

Саме тому деякі інформаційні організації вважають за краще зберігати доступ до вільної інформації, але приймають добровільні внески.

У Великій Британії Guardian схвалив таку стратегію у 2016 році, і з тих пір отримав 600 тисяч добровільних внесків, а це десятки мільйонів фунтів. Також видання почало збирати гроші за конкретні історії.

Згідно із дослідженням, відносно невелика кількість читачів справді пожертвувала гроші новинним організаціям - лише 1% у Британії та Німеччині, до 2% - в Іспанії та 3% - у Сполучених Штатах. 

Але масштаб такої можливості може бути набагато більшим. У середньому чверть респондентів (22%) кажуть, що вони можуть пожертвувати гроші інформаційній організації у майбутньому, якщо вони відчують, що вона не може покривати свої витрати іншими способами.

Ось ще трохи статистики:

  • Дві третини респондентів (68%) або не знають про проблеми медіа індустрії взагалі, або впевнені, що медіа організації чимало заробляють на виробництві цифрових новин. 

  • Ті, хто знають, що виробництво цифрових медіа часто збиткове (10% від опитаних), найбільш схильні до покупки підписки або одноразових виплат.

А ви готові платити за дійсно якісну журналістику? Напишіть у коментарях, що думаєте.

Теги:
Читайте також:
Київ
+10°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.39
    Купівля 39.39
    Продаж 39.86
  • EUR
    Купівля 42.1
    Продаж 42.86
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
25 квітня
02:48
TikTok
 Байден підписав закон, який може змусити материнську компанію продати TikTok у США
02:20
КПП "Рафах"
Ізраїль готовий почати штурм Рафаха. США стурбовані гуманітарними наслідками, — Reuters
01:52
куріння
У Турині ввели обмеження на куріння у людних місцях на вулиці
01:24
Придністров'я
Молдова зупинила експорт у РФ товарів на ВПК із заводів Придністров'я, - ЗМІ
01:04
Оновлено
ID-картка, паспорт
У МЗС прокоментували постанову уряду про те, що чоловіки призовного віку зможуть отримати паспорти лише в межах України
00:56
Еммануель Макрон
 Макрон не підтримує переобрання фон дер Ляєн на посаду голови Єврокомісії, - Bloomberg
00:28
польща україна , біженці
Польща готова сприяти поверненню в Україну військовозобов’язаних, - міністр Косіняк-Камиш
00:26
криптовалюта
Засновника криптовалютної біржі Binance Чжао можуть ув'язнити на три роки
2024, середа
24 квітня
23:48
Олег Верняєв
Олег Верняєв здобув срібло в багатоборстві чемпіонату Європи зі спортивної гімнастики
23:29
Оновлено
HIMARS з ATACMS
У Білому домі впевнені, що Україна виконуватиме зобов’язання щодо ATACMS
23:14
Євгенія Гуцул
У Молдові через російські гроші судитимуть очільницю Гагаузії
23:11
комендантська година, Великдень
Комендантську годину в Києві на Великдень не скасовуватимуть
22:44
Дмитро Пєсков
"У Херсоні ЗСУ поводяться, як загарбники, а не як захисники": російські фейки та маніпуляцій за 24 квітня
22:33
Ексклюзив
Паспортний сервіс
"Точно не змусить чоловіків повертатися": політолог Розумний про заборону видачі документів українцям за кордоном
22:28
зруйнована телевежа Харків
У Харкові відновили телемовлення після удару РФ по телевежі 22 квітня
22:26
Оновлено
Тимур Іванов, Володимир Путін та Сергій Шойгу (зліва - направо)
РосЗМІ повідомили, що Шойгу відсторонив з посади свого заступника, заарештованого начебто через хабарництво
21:57
У Миколаєві вибухнув невідомий пристрій: постраждали 5 рятувальників
21:40
книжка вогонь знищення
Окупанти почали нові зачистки бібліотек у Криму, - Спротив
21:33
Оновлено
США таємно передали Україні ракети ATACMS і ЗСУ застосували їх щонайменше двічі
21:24
Ексклюзив
росія - китай
Дипломат Хара пояснив, чому Китаю вигідна слабка Росія як партнерка
21:13
VivaTech 2024: 14 стартапів представлять Україну на технологічній конференції у Франції
20:22
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
США можуть відправляти допомогу Україні на $1 млрд щомісяця. Колонка Сергія Згурця
20:08
ЗСУ
Упродовж доби на фронті відбулось 84 боєзіткнення, Сили оборони відбили 65 атак і збили ракету Х-59
20:04
OPINION
Володимир Ар'єв
Консульства і ухилянти: чи має влада право на помилку?
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 791-го дня війни: запасний Patriot для України від армії США, Сили ППО збили новітню російську ракету Х-69
19:48
Міністр оборони Латвії Андріс Спрудс
Коаліція дронів для України зібрала майже €500 млн, - міноборони Латвії
19:45
світло
Міненерго пояснило українцям, як споживати електрику, щоб енергосистема залишалася стабільною
19:33
Ексклюзив
Микола Княжицький
Ми маємо бути демократичними не на словах, а на ділі, - нардеп Княжицький про "Єдині новини"
19:07
Ексклюзив
Львівські десантники під Бахмутом зупинили ворожий наступ і знищити бронетехніку РФ
ФАБи, FPV, нічні штурми: військовий ЗСУ Фірсов розповів про тактику ворога та особливості застосування ним дронів
19:04
Володимир Зеленський
Росія має план зі зриву Саміту миру, - Зеленський
19:04
Пентагон
США оголосили пакет військової допомоги Україні на $1 млрд: що в ньому
19:04
Катажина Котинська
Премія Drahomán Prize для перекладачів з української мови на мови світу: лауреатка переклала книгу Забужко
19:00
Огляд
крилата ракета Х-101
Подвійна загроза: що таке модернізовані ракети Х-101 і чим вони небезпечні
18:44
Верховна Рада
Заволодіння держземлею на 291 млн грн: до Ради внесли проєкт постанови про звільнення Сольського
18:38
Анонс
Виставка Ольги Погрібної-Кох
У Львові відкривається виставковий проєкт Ольги Погрібної-Кох “Пісня Пісень”
18:20
Євроcoюз ЄС
В ЄС відреагували на рішення України про припинення видачі документів українцям за кордоном
18:06
OPINION
Вадим Денисенко
Чому затримання заступника Шойгу невигідне Україні?
18:05
На фото: Ненсі Гонсалес
Дизайнерку люксового одягу Ненсі Гонсалес засудили до увʼязнення за контрабанду сумок з крокодила та пітона
18:00
Ексклюзив
Пограбоване РФ сховище Херсонського художнього музею
"Кидали картини, наче сміття". Як окупанти "подбали про збереження" Херсонської колекції та вивезли твори до Криму
18:00
Оновлено
Сенат США
Байден підписав пакет допомоги Україні, Ізраїлю та Тайваню на $95 млрд
Більше новин