Македонський рецепт Євроатлантичної інтеграції – результат понад усе

Наталя Іщенко
23 жовтня, 2018 вiвторок
12:41

Сучасна реальна політика - не місце для "рожевих поні". Процес перейменування Македонії і уроки для України

Пізно ввечері, практично вже в ночі, в п’ятницю 19 жовтня македонський парламент дав старт процесу перейменування країни. Дебати в парламенті розпочалися ще за кілька днів до цього, але на голосування питання не виносилося – не вистачало голосів.

Лише напередодні вихідних провладна коаліція змогла заручитися ще і підтримкою окремих депутатів з опозиційних фракцій. Результат – рівно стільки голосів, скільки потрібно для ухвалення рішення - 80, дві третини складу парламенту, Конституційна більшість.

Голосували спочатку в електронному режимі, натискаючи кнопки. Але потім, на вимогу опозиції, зробили поіменне голосування в форматі переклички. Ведуча з трибуни зачитувала ім’я депутата, а політик з місця відповідав – "за" він, чи "проти". Парламентарі з опозиції при цьому демонстративно піднялися зі своїх місць і стали під стіночкою. Але і голосування в такий спосіб дало таки самі результати – 80 депутатів дали згоду на початок процедури імплементації договору із Грецією щодо зміни назви країни.

Македонсько-грецька угода з перейменування колишньої югославської республіки була підписана влітку цього року. Після 27 років суперечок, ігнорування вимог іншої сторони та просування "своєї правди", Скоп’є та Афіни домовилися – Македонія стане "Північною Македонією". Таким чином, буде, з одного боку, збережена македонська ідентичність македонців, з іншого – греки теж мають бути потішені - грецька провінція Македонія стане ніби головною Македонією світу (вибачте за цілу купу тавтологій, але по іншому ніяк цю ситуацію не пояснити).

null

Перейменування колишньої югославської республіки, якщо воно успішно завершиться, означає, що Македонія зможе стати членом НАТО та ЄС. Саме через назву Греція всі ці роки блокувала євроатлантичну інтеграцію сусідньої держави. Тепер ситуація має кардинально змінитися.

Прем'єр-міністр Греції Алексіс Ципрас вже заявив, що після голосування в парламенті шлях для втілення угоди між двома країнами відкрито, і тепер сусідня країна може приєднатися до міжнародних організацій.

Перемога? Нібито так.

Північноатлантичний Альянс, Європейський союз і США вже привітали рішення македонського парламенту.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг назвав позитивне голосування депутатів "історичною можливістю" для забезпечення членства країни в Альянсі.

Верховний представник Євросоюзу із зовнішньої політики та політики безпеки Федеріка Могеріні та єврокомісара з політики сусідства Йоганнеса Гана в спільній заяві зазначили, що чекають продовження подальшої реалізації угоди "без будь-яких затримок".

Речниця Державного департаменту США Хізер Науер наголосила на "історичній можливості" забезпечити "стабільність, безпеку і процвітання у всьому регіоні".

Все так, і Україна може тільки заздріти реальним євроатлантичним перспективам маленької балканської держави. Втім, українці мають слідкувати за подіями в Македонії не тільки через бажання порадіти за інших. Останні події тут мають багато чому нас навчити. Зокрема тому, що таке сучасна реальна політика.

Отже, урок перший, про провалений референдум.

Напередодні голосування в парламенті питання договору із Грецією було винесено на загальнонаціональний референдум. Македонці мали прийти до виборчих дільниць та відповісти, чи схвалюють вони членство в Європейському Союзі та НАТО, "прийнявши угоду між Республікою Македонія та Грецькою республікою".

Передбачалося, що переважна більшість виборців скажуть "так" - соціологічні опитування були одностайно оптимістичні. Після цього парламент, підкорившись волі народу, автоматично мав імплементувати всі необхідні для перейменування країни зміни Конституції. Але буквально напередодні голосування в онлайн-медіа та соціальних мережах Македонії розгорнулась потужна кампанія за бойкот референдуму.

Читайте також: Чому стався провал з референдумом в Македонії

Технологія пропаганди ігнорування виявилася настільки вдалою, що участь у референдумі взяли участь тільки 37% зареєстрованих виборців. Стверджують, що за цією діяльністю стояла Росія.

Тому суть уроку №1 – політичні технології працюють і розвиваються, а російські політтехнологи все ще здатні на ефективні дії.

null

Відповідно, урок №2 – референдум, який так чи інакше стосується вступу до НАТО, в умовах потужного гібридного впливу Росії може лише нашкодити справі. До речі, це прекрасно розуміла влада Чорногорії, і тому країна приєдналася до Альянсу не проводячи подібного опитування.

Звичайно, якщо спроектувати кількість тих, хто проголосував "за" - 94% - на загальну кількість виборців, стає зрозумілим, що більшість македонців насправді підтримали перейменування країни задля євроатлантичної інтеграції. Але все одно, через низку явку референдум не мав юридичної сили – для цього потрібно було 50%+1 голос.

Після провалу референдуму македонська опозиція, партія ВМРО-ДПМНЄ (Внутрішня македонська революційна організація — Демократична партія македонської національної єдності), заявила про своє абсолютне несприйняття компромісу із Грецією щодо перейменування країни. Лідер партії Христіян Міцкоскі не дослухався навіть до прямого звернення до нього помічника держсекретаря США у справах Європи і Євразії Весса Мітчелла, який у відкритому листі закликав  дати можливість депутатам ВМРО-ДПМНЄ самім вирішити, як голосувати за зміни до Конституції "без погроз насильством, помстою або інших форм примусу".

В результаті, голосування в парламенті, яке планувалося зробити суто символічним, набуло зовсім іншого змісту – воно стало головною перепоною на шляху до "Північної Македонії", ЄС та НАТО.

Те, що зробила потім македонська влада, яка є чітко і безкомпромісно націленою на євроатлантичну інтеграцію, має стати для нас ще одним важливим уроком. Якщо використати евфемізми, то урок №3 можна назвала так: "Політика - не місце для рожевих поні".

Прем'єр-міністр Зоран Заєв на початку парламентського обговорення конституційних змін заявив про намір влади помилувати опозиціонерів, що раніше були притягнути до кримінальної відповідальності.

27 квітня 2017 року члени опозиційної ВМРО-ДПМНЄ брали участь в силовому захопленні парламенту – вони протестували проти обрання спікера від албанської меншості. Тоді протестувальникам дійсно вдалося вдертися до сесійної зали і навіть побити кількох політиків з нинішньої правлячої коаліції, включно із нинішнім македонським прем’єром, лідером Соціал-демократичного союзу Македонії (СДСМ) Заєвим.

Справа "27 квітня" наразі розглядається в суді, десяткам людей, зокрема і депутатам, висунуті звинувачення. Але напередодні голосування щодо конституційних змін трьох парламентарів, що є фігурантами цих справ, випустили з-під домашнього арешту, і вони спочатку натиснули кнопки "за", а потім ще і голосом підтвердили свій вибір.

Ще дві людини, що також підтримали це рішення, за даними медіа, нібито отримали шанс позбавитися звинувачень в корупції.

І ще з кількома парламентарями домовилися іншим шляхом (кажуть різне).

В підсумку були зібрані голоси, яких не вистачало для початку процесу імплементації угоди із Грецією.

Росія, яка вже святкувала перемогу у збереженні блокади євроатлантичної інтеграції Македонії, була просто шокована. Достатньо сказати, що заяву щодо македонських подій МЗС РФ видав лише через  три доби після голосування в македонському парламенті, - в ввечері 22 жовтня. Звісно, були вихідні, але такий аж занадто великий часовий лаг каже про те, що в Кремлі явно не було "домашньої заголовки" на випадок, якщо "щось піде не так", і депутати проголосують "за".

В своїй заяві російське відомство "валить" все на американців. Залишимо це твердження без коментарів, але засвоїмо урок №4: США часів Трампа цільоспрямовано працюють на результат і вимагають того ж від своїх партнерів. Про це треба пам’ятати, в першу чергу, офіційному Києву, який, здається, іноді намагається то затягнути якесь рішення, то протрактувати його по-своєму… Все, тепер "не прокатить".

Щодо Македонії, то перемога, з якоюї вже встигли привітати, є тільки частковою – хоча й найважливішим етапом, але не єдиним, на ще доволі довгому та важкому шляху перейменування країни. Одним з наступних завдань є ще одне голосування конституційної більшості в парламенті. Нібито турбуватися нема про що, але ситуація залишається доволі непростою.

"Перебіжчиків" вже зі скандалом виключили із ВМРО-ДПМНЄ, а в суспільстві почалося цькування тих, хто проголосував "за" зміну назви країни. Македонські правоохоронні по окремих випадках навіть відкрили кримінальні справи щодо погрози на Фейсбуці, а місцеві журналісти вигадали новий вислів: "вербальний Лінч", тобто, суд Лінча.

Читайте також: У Македонії погрожують опозиційним депутатам, які підтримують перейменування країни

І це, як здається після заяви МЗС РФ, ще "ягідки". Росія явно не збирається віддавати Македонію "в лапи НАТО", а македонська влада и Захід не планують відступати від планів щодо євроатлантичної інтеграції. Маленьку балканську державу чекають нові потрясіння, а нас – нові уроки, які ми маємо вивчити, якщо дійсно хочемо всерйоз просуватися на шляху євроатлантичної інтеграції.

Читайте також:
Олександр Гвоздик
20 квітня, 2021 вiвторок
Брехун та інтриган: Ексчемпіон світу Гвоздик зневажливо висловився про українського боксера Редкача
полігон
19 квітня, 2021 понедiлок
Як нардеп-"слуга" прихватизував частину військового полігону
Олександр Усик
20 квітня, 2021 вiвторок
Ломаченко та Усик обурили підписників відео, на якому пливуть рибалити на Дунаї у нерест
Київ
+6
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.86
  Купівля 27.86
  Продаж 28.08
 • EUR
  Купівля 33.41
  Продаж 33.82
 • Актуальне
 • Важливе
2021, середа
21 квітня
07:30
Кулеба обговорив із головою Комітету закордонних справ Сенату США Менендесом збільшення військової допомоги Україні
07:15
Інфографіка
Кубок України: розклад матчів і трансляцій 1/2 фіналу
01:13
Протест фанів "Челсі" проти Суперліги
Розпуск Суперліги: всі англійські клуби оголосили, що покинули турнір

Опитування

Чи задоволені Ви роботою президента Зеленського?
00:05
Александер Чеферін
Я радий знову вітати вас у сім'ї, - президент УЄФА відреагував на вихід "Ман Сіті" з Суперліги
2021, вiвторок
20 квітня
23:39
Олександр Зінченко
Розпуск Суперліги: "Манчестер Сіті" став першим клубом, який офіційно заявив про вихід з турніру
23:22
Конор Макгрегор
Макгрегор заявив про бажання купити "Манчестер Юнайтед"
23:14
Сергій Ребров
"Ференцварош" Реброва втретє поспіль став чемпіоном Угорщини
23:01
Олександр Поворознюк
Президент клубу УПЛ постраждав від вибуху гранати
22:58
Адміністрація Байдена підтримала створення 51-го штату США
22:40
Ед Вудворд
Розпуск Суперліги: віцепрезидент "Манчестер Юнайтед" подав у відставку
22:36
Володимир Зеленський
Зеленський: Пане Путін, я готовий запропонувати вам зустрітися у будь-якій точці українського Донбасу, де йде війна
22:35
Україна готова до війни, - Зеленський
22:15
Готовий нести політичну відповідальність за свої дії, - Тищенко про скандальну вечірку
22:05
Британія розширює місію з навчання українських військових
22:05
Протест фанів "Челсі" проти Суперліги
Суперліга припинила своє існування, - talkSport
21:48
В Україні зареєстрували вакцину AstraZeneca корейського виробництва
21:28
Apple презентувала iPhone 12 в новому кольорі
Apple презентувала iPhone 12 в новому кольорі
21:27
Протест фанів "Челсі" проти Суперліги
Усі клуби Суперліги зустрінуться, щоб обговорити розпуск турніру, - ЗМІ
21:24
Кельн - Лейпциг
"Лейпциг" несподівано програв "Кельну" у Бундеслізі
21:16
Зеленський підписав указ про конкурсну комісію щодо відбору судді КСУ
20:59
Ексклюзив
Уряд саботує підтримку закону про українську мову, - Княжицький
20:54
Порошенко: Зеленський має щоденно займатися обороною, а не робити це в перервах між відосіками і дерибаном коштів
20:52
Петро Порошенко
"Два роки були змарновані": Порошенко про річницю обрання Зеленського
20:46
Олександр Ткаченко
РФ знову намагається привласнити український борщ через проєкт "Розкуси Росію", - Ткаченко
20:43
Роберто Де Дзербі
Протест проти Суперліги: Потенційний тренер "Шахтаря" відмовився виводити свою команду на футбольне поле
20:22
Моргенштерн
"Банально страшно": російський репер Моргенштерн відмінив концерти в Україні
20:13
Хосеп Гвардиола
Це не спорт: тренер "Манчестер Сіті" Гвардіола розкритикував новостворену Суперлігу
19:53
Олексій Данілов
РНБО розробляє різні сценарії реагування на стягування військ РФ до українських кордонів, - Данілов
19:45
Уряд пропонує механізм здешевлення квитків на внутрішні авіаперевезення
19:43
Без ПЛР-тестів: Чорногорія відкрила кордони для українських туристів
19:20
Військові ЗСУ облаштовують нові позиції та будують фортифікаційні споруди на півдні країни
19:16
"Слуги" розглянуть кандидатуру віцепрезидента "Енергоатому" Галущенка на посаду міністра енергетики
19:00
собака
Тоторо Борода та інші вірні приятелі
18:57
Johnson & Johnson вакцина
Регулятор ЄС заявив про можливий зв’язок вакцини Johnson&Johnson з випадками тромбозу
18:54
Віктор Постол
Український боксер Постол назвав свою головну проблему в спорті
18:50
22 квітня озвучимо позицію фракції щодо візиту Шевченка до Лукашенка, - Верещук
18:36
Дмитро Кулеба
Кулеба: Згода РФ на перемир’я буде сигналом до деескалації на Донбасі
18:36
Журналістам розповіли, чому досі не опубліковано указ про другий пакет санкцій проти контрабандистів
18:18
ООС
Окупанти обстріляли українські позиції поблизу Водяного та Золотого-4
18:15
Дмитро Чумак
Їхав не в Москву, а на чемпіонат Європи: український важкоатлет, який тріумфував у Росії
Більше новин