Ексклюзив

Адмірал Кабаненко: Росія може перекрити Чорне море за "азовським сценарієм"

Антін Борковський
5 листопада, 2018 понедiлок
11:29

Адмірал ВМФ у відставці, колишній заступник міністра оборони Ігор Кабаненко в ефірі програми телеканалу Еспресо "Студія Захід з Антоном Борковським"

Про повзучу окупацію Азовського і Чорного морів, нагальну необхідність ухвалення закону про територіальні води і підозріле ігнорування газу з чорноморського шельфу, наскільки я розумію, ситуація в Азові легшою не стає. Там понад сотня військових російських кораблів, і наскільки я розумію, радше всього, Путін не просто так збирає їх задля, умовно кажучи, залякування України. Можливо, йдеться про "кримський сценарій" - поступове поглинання інституцій, територій і впливів?! 

Можна і так сказати. Хоча тут є і особливі риси. Але в принципі це таке покрокове просування у сірій зоні між війною і миром, але просування вже не на суходолі, а в морському середовищі. На жаль, за моєю оцінкою, відсутність реагування, хоча експерти про це говорили досить довго, призвело до того, що ми де-факто втратили панування на морі.
Ситуація зараз така, що нам треба відвойовувати це панування, принаймні в наших територіальних водах. Відвойовувати, знову ж таки, це не означає, що це в прямому зіткненні. Про це взагалі мова не йде. Але відвойовувати, знову ж таки, відповідними заходами – підтриманням, або відновленням сприятливого оперативного режиму, відповідною морською діяльністю. В Києві чомусь вважають, що ми всі питання нібито вирішимо з берега, тобто, використовуючи наш сухопутний компонент,

Ракетні і протиракетні системи.
Так, і авіацію. Але це не працює на морі, тому що така природа морської служби. Там, де корабель, там – територія держави, чий прапор несе цей військовий корабель. І саме тому склалась така ситуація, що були огляди суден, які йдуть в Маріуполь і в Бердянськ, фактично в наших територіальних водах, на відстані, що можна було побачити з Бердянська і коси.

Пане адмірале, але свого часу пролунало дуже багато бравурних заяв. Нам пообіцяли, що скличуть різні секретні засідання, розроблять швидко ту чи іншу стратегію і почнуть її впроваджувати.
Про те, шо такий розвиток ситуації можливий на Азові, говорилося і останнім часом. І я хочу сказати, що на Чорному морі динаміка розвитку ситуації також йде у цій же площині, і є індикатори, які свідчать, що багато з тих ризиків і загроз, які вже активовані на Азові, вони поки в такому прихованому стані, але вони в будь-який момент можуть бути активовані. І треба цьому також приділяти увагу.

Ну, а відсіч ми збираємося давати і вирішувати ситуацію на нашу користь? Чи ми тільки поговорили, всіх запевнили: "все добре, фахівці працюють", "ми думаємо"?
Відсіч, – це таке поняття. Відсіч – масштабна річ. До цього треба готуватися. Треба реагувати на ті загрози, які є зараз. Вони спрямовані на удушення нашої економіки, приморської економіки, бо море зараз випливає на берег, а не навпаки. Нам, по-перше, потрібна чітка морська політика. В основі всього є морська політика держави. Ну, а її поки нема.

Це не тільки морська політика. Нам взагалі треба вирішити якісь підставові речі, тому що, наприклад, засідання спільної україно-російської комісії стосовно вилову риби в Азові всіх повергло в шок.
Гібридне це засідання. Воно гібридне не з точки зору нашої відповіді, а з точки зору сприяння іншій стороні. Я не бачу, чому Україна не може політично визначити і прийняти Закон про визначення своїх територіальних вод і виключної морської економічної зони в Азовському морі. Тому що: а) навіть не виходячи з цієї угоди 2003 року, яка не виконується. Повністю  кожен пункт цієї угоди порушений Російською Федерацією. Кожен пункт!  По-друге, ми повинні захищати наші національні інтереси.  Ми не повинні думати про те, що, а от ми вийдемо з цієї угоди і це вплине на те, що ми спровокуємо якусь сторону. Є національний інтерес!

Пане адмірале, я хотів би, щоб ви трішечки деталізували цей процес, тобто Росія фактично вже розірвала ось цю угоду, яка змушує нас виконувати. А ми робимо вигляд, що так би воно і мало бути. 
Ніщо не заважає нам сьогодні визначити територіальне море і виключно морську економічну зону. Нічого. Є Конвенція ООН з морського права. Це невід’ємне суверенне право будь-якої, будь-якої прибережної держави, України в тому числі. І навіть тимчасово, на період окупації Криму, можна визначити, що на період окупації Криму: "ось такі розміри, ось червоні лінії". Але ж це будуть конкретні вказівки нашим силовим структурам для того, щоб вони захищали і діяли, бо сьогодні вони знаходяться у такому полі нерозуміння: а що вони повинні робити.

Але з іншого боку, є відчуття, що Росія в принципі завжди може спробувати використати ситуацію на свою користь, або зробити ту чи іншу морську провокацію в стилі якогось Гляйвіца, вони ж можуть самі себе, вже даруйте за такі страшні речі, але свій же ж катер своїми ж ефесбешними силами і розстріляти.
Знаєте, я би навіть переформулював ваше запитання, тому що не слід очікувати провокацій. Очікування провокацій само провокує іншу сторону до того, щоби робити щось. Хворобливе сприйняття цього, тобто боязнь цього, - це породжує активність противника. Треба чітко, знову ж таки, ідентифікувати наші інтереси. Чітко спираючись на міжнародно-визнані норми і правила, встановити розміри наших територіальних вод. Це первинно. Це один із найголовніших елементів політики - встановити розміри наших територіальних вод і виключної морської економічної зони і поставити завдання відповідальним структурам, щоб вони ефективно захищали. Цього ж сьогодні нема. Це поле невизначеності створює усі ці проблеми. Ми повинні ідентифікувати це не лише з точки зору людини, яка відпочиває на березі моря і бачить лише небокрай, красиве море, по якому красиві кораблики ходять. Це значно далі. Наші інтереси і наші суверенні права розповсюджуються значно далі, в тому числі і на континентальний шельф. Це величезні поклади корисних копалин під дном Чорного моря, Азовського моря, це морегосподарчі ресурси. Чому ми їх повинні дарувати комусь?

Чорноморський газ кудись якось так зник з політичного порядку денного в Україні, як не дивно.
Це, до речі, дуже серйозне питання, тому що це український Клондайк. Ми можемо закрити всі питання того гепу газового, який у нас існує в Україні, тільки за рахунок газу, який у нас знаходиться на нашому континентальному шельфі. До речі, я хотів би нагадати, що цей газ дешевий. Його собівартість з доставкою безпосередньо на узбережжя – це 50 доларів за тисячу кубічних метрів. Згадайте, скільки ми зараз платимо за газ. Континентальне мислення – це таке сприйняття моря з берега – воно не просто заважає, воно згубне для нашої держави. Згубне не лише для економіки, а взагалі для держави. Я хотів би також нагадати, що транспортування морем – найдешевше. Це в 22 рази дешевше, ніж авіація.

Ну, і плюс стратегічні міста – Бердянськ, Маріуполь. Росія займається тим, що вона намагається задушити їхню економіку. А це спричинить до соціального вибуху. І, відповідно, це може посилити ті чи інші сепаратистські настрої чи дасть ґрунт російським провокаціям.

Безумовно, це і є мета стратегії, тому що пряме вторгнення малоймовірне в цих умовах, які зараз склалися. Але ось таке розкачування ситуації, дестабілізація, а потім використання цієї ситуації відповідними силами і засобами з кінцевою постановкою крапки вже  бліц-крігами, мілітарними діями – ось це і є та стратегія, на яку ми повинні реагувати. Я не бачу іншого шляху, ніж посилення військово-морського угруповання.

А є чим, пане адмірале, посилювати? Тому що ми пам’ятаємо оцю сумну епопею з "Айлендами". Ми бачили епохальне впровадження двох не надто потужних українських кораблів в Азовське море.
Треба віддати належне, що операцію провели, але цього занадто мало. Я – прихильник москітних спроможностей, москітного флоту, як такого, знаєте, підхід "вартість-ефект", тобто того, що дає можливість ефективно вирішувати завдання. Це розумний підхід - меншими ресурсами вирішувати більше завдань.

Якщо вульгаризувати, йдеться про шаланди, на яких встановлені крупнокаліберні кулемети, якщо в нас немає грошей на есмінці?!
Це не так! Це - потужні сучасні, дуже маневрові швидкохідні катери, на які встановлено сучасне морське озброєння. Звісно, два "Айленди" – замало, потрібно більше. Потрібні "Марк-5", "Марк-6" і інші катери, які спроможні випереджати іншу сторону в швидкості, реалізовувати концепцію мобільних місій, реалізовувати концепцію групового впливу. Це також дає можливість патрулювати великі акваторії, швидко виявляти небезпеку, можна патрулювати систематично і так далі. На Азовському морі просто іншого шляху не має. На Чорному морі це також треба реалізовувати, адже небезпека дуже серйозна, між цими захопленими платформами і островом Зміїним, створився маленький коридор для всього цивільного судноплавства, який може бути перекритий в будь-який момент за тією ж калькою, яка розвивалася і розвивається на Азові. Тобто мають бути три таких ключових напрямки – звичайно, морська політика і стратегія, звісно поповнення і потужне поповнення швидкохідними малими платформами наших військово-морських сил, звичайно, це кадрова політика, це потрібно вирішувати соціальні питання наших військових моряків, тому що вони дуже загострені.

Ви згадали про можливість повторення азовського сценарію в Чорному морі. Якщо можна, трішки детальніше. 

Після захоплення платформ Російською Федерацію в Чорному морі, газових платформ, які належали "КримНафтогазу", вони створили там захищену зону. Це зона з використанням військових активів спеціального призначення, Чорноморського флоту Російської Федерації. На кожній платформі знаходяться відповідні підрозділи патрулювання катерів, кораблів, авіація в готовності, тобто створена ціла система заборони доступу в район цих платформ. Зокрема на цих платформах встановлене сучасне обладнання, яке дозволяє повністю контролювати надводну ситуацію і підводну у в цьому районі. Фактично для мореплавства залишилась така маленька смуга, такий вузенький коридор між островом Зміїний і крайньою платформою "Таврида". І небезпека існує, що цей коридор може бути також перекритий, тобто там потрібне патрулювання наших сил. Там потрібне відповідне панування наших військово-морських сил і це повинно було бути зроблено вчора.

 

Читайте також:
карантин
6 грудня, 2021 понедiлок
В Україні почали діяти нові правила карантину: список обмежень
путін
4 грудня, 2021 субота
Переможної війни для Путіна не буде, оскільки вантажі “200” знищать Росію, - Яковенко
Олексій Резніков
5 грудня, 2021 неділя
Резніков запропонував стримувати російську агресію за допомогою військових інструкторів з країн НАТО
Київ
+0
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.21
  Купівля 27.21
  Продаж 27.47
 • EUR
  Купівля 30.65
  Продаж 31.07
 • Актуальне
 • Важливе
2021, понедiлок
6 грудня
23:27
Володимир Зеленський та Ентоні Блінкен
"Узгодили позиції перед розмовою Байдена та Путіна": Зеленський провів перемовини з Блінкеном
23:03
Справа "вагнерівців"
Посли ЄС можуть погодити санкції проти ПВК Вагнера 8 грудня, - журналіст
23:01
Ексклюзив
Михайло Басараб
Україна буде готова до прямих перемовин з РФ, коли та капітулює, - політолог Басараб
23:01
Білий Дім
Росія може атакувати Україну з трьох сторін, - американські чиновники
22:36
ООС
Очільник Львівщини Козицький повідомив про загибель у зоні ООС українського військового
22:18
Ексклюзив
Віктор Ягун
Жорсткий шантаж для перемовин з Байденом, - генерал-майор СБУ Ягун про ескалацію РФ біля кордонів України
22:08
Танки, літаки, катери: у День ЗСУ військовим передали зброю і техніку та вручили бойові прапори і нагороди
22:04
Ексклюзив
Власники економічного паспорту отримають на додаток величезний державний борг, — Кушнірук
21:48
"Минай" - "Динамо"
УПЛ: Який вигляд має турнірна таблиця чемпіонату України після всіх матчів 17-го туру
21:39
Джейн Псакі
США оголосили про "дипломатичний бойкот" Олімпіади-2022
21:27
У Хмельницькому відкрили Дзвін пам'яті на честь загиблих на війні з РФ українських військових
21:23
Артем Довбик
Гол Довбика з пенальті приніс СК "Дніпро-1" перемогу над "Чорноморцем" в УПЛ
21:09
Ексклюзив
Роман Безсмертний
Путін каже про новий поділ світу, його умиротворення призведе до поширення війни на всю Європу, - Безсмертний
20:55
Очікуємо, що до кінця року в Україні буде зроблено 30 млн щеплень від COVID-19, - заступник Єрмака
20:49
Олександр Хижняк (ліворуч)
Суддя несправедливо зафіксував нокаут: український боксер Хижняк вважає, що рефері відібрав у нього золоту медаль Олімпіади-2020
20:47
ЦВК зареєструвала 4 ініціативні групи всеукраїнського референдуму
20:26
Роберто Де Дзербі
Оцінки не буде, бо у школі я дуже погано знав математику, - тренер "Шахтаря" розповів про висновки після провального сезону в ЛЧ
20:25
Байден Зеленський
Байден поговорить із Зеленським після розмови з Путіним
20:24
Перевірка школи на замінування
Усі школи Харкова перевіряють на замінування
19:55
Жажа
Ексфутболіста "Металіста" на 4 роки дискваліфікували через допінг
19:48
Майбутній канцлер Німеччини представив склад нового уряду
19:39
електроенергія
Україна надала аварійну допомогу енергосистемі Польщі
19:29
Оновлено
Зеленський
Зеленський вніс у Раду законопроєкт про економічний паспорт українця: як він працюватиме
19:22
Ексклюзив
Сергій Таран
Спроба Зеленського запровадити в Україні монархію, - депутат Київради Таран прокоментував закон про олігархів
19:19
Криптоферма на Дніпропетровщині
Обладнання на 4 млн грн: поліція Дніпропетровщини викрила "криптоферму"
19:16
Байден та Путін
Звернення української громадськості до Джо Байдена напередодні зустрічі президентів США та Росії
19:10
"Росія повинна відступити": прем'єр Британії Джонсон зажадав від РФ зниження напруги біля українських кордонів
19:05
Віктор Ляшко
Україна закупила 180 тис. доз вакцини проти грипу: Ляшко розповів, кого щепитимуть за державний кошт
19:00
У Швеції через морози нижче 30 °C зупинять рух поїздів
18:55
Інфографіка
"Інтер" - "Шахтар"
Ліга чемпіонів: який вигляд має таблиця групи "Шахтаря" перед заключним туром групового етапу
18:38
Застосунок WhatsApp
Зникаючі повідомлення у чатах: у WhatsApp з'явилася нова функція
18:34
Массімо Ферреро
В Італії заарештували президента відомого футбольного клубу
18:29
окупант
У зоні ООС окупанти п'ять разів порушили "режим тиші": били із заборонених мінометів і гранатометів різних систем
18:27
Ексклюзив
семен кабакаєв
Немає жодних заяв, що робити суспільству в разі бліцкрига Путіна, влада не готова до оборони від РФ, - активіст
18:22
У Пакистані натовп убив і спалив бізнесмена зі Шрі-Ланки, звинуваченого в богохульстві: в обох країнах спалахнули протести
17:57
експрезидент-втікач Віктор Янукович
Верховний суд залишив чинним вирок Януковичу у справі про державну зраду
17:45
Транспорт Києва в ніч на 8 грудня працюватиме на годину довше: список маршрутів
17:39
Джанкойський суд
Пішов служити окупантам і переслідував кримських татар: голову суду Джанкоя заочно судитимуть за держзраду
17:29
Томаш Кендзьора
"Динамо" втратило важливого футболіста перед матчем з "Бенфікою" у Лізі чемпіонів
17:20
Зеленський під час робочої поїздки на схід України
Зеленський побував на передовій під час робочої поїздки на схід України
Більше новин