Лавров і таліби. Гра з негативною сумою

Юрій Костюченко
9 листопада, 2018 п'ятниця
22:58

9 листопада в московському "Президент-готелі" в закритому форматі відбулося засідання "Московського формату консультацій щодо Афганістану на рівні заступників міністрів закордонних справ і профільних спецпредставників"

Зміст

Кілька років тому американське суспільство вразила інформація, яка просочилася в пресу, що в колах адміністрації обговорюється питання про переговори з врегулювання в Афганістані за участю талібів. Реакцію суспільства можна висловити відомою фразою генерала Меттіса: "Країна, яка озброїла Сталіна, щоб перемогти Гітлера, безумовно, може працювати разом з ворогами аль-Каїди, щоб перемогти аль-Каїду". Тому, через неготовність громадської думки сприйняти вчорашніх непримиренних ворогів в якості сторони переговорів, питання було відкладено. Навіть незважаючи на очевидну необхідність такого кроку заради припинення війни, яка стала нескінченною. Переломним став момент появи третьої сили - "Ісламської держави" - загрози, на тлі якої вчорашні розбіжності стали вже не настільки критичними. Тому в минулому році питання про залучення талібів до мирних переговорів в Афганістані знову було порушено адміністрацією США.

Таке рішення, в разі його впровадження, дозволило б, з одного боку, значно знизити напруженість в конфліктному регіоні і більш ефективно боротися з "ІД", а з іншого, звільнило б ресурси США і дозволило б сконцентруватися на вирішенні інших завдань у цьому регіоні.

Але, мабуть, саме така перспектива і не влаштовувала Кремль, який має на поточний середньосхідний конфлікт свої види і переслідує в цьому регіоні свої політичні та економічні інтереси. З досить очевидним наміром витіснити США і самому посісти позицію миротворця, Кремль спішно почав організовувати "міжнародні конференції" з питання афганського врегулювання.

На відміну від "заокеанських противників", російське суспільство і кремлівські лідери не задавалися етичними питаннями про допустимість переговорів з вчорашніми ворогами, а тому з радістю запросили і з ентузіазмом зустріли делегацію Талібану на чолі з Шер Мухаммедом Аббасом Станікзаї - колишнім командувачем південно-західним фронтом Північного альянсу, якій воював проти радянських окупантів під час радянсько-афганської війни 1979-1989 рр., а тепер - головою представництва Талібану в Катарі.

Зустріч була запланована з розмахом: крім забороненого на території РФ Талібану, для участі в переговорах були запрошені 12 країн. Офіційні Кабул і Вашингтон відкинули запрошення на тій підставі, що переговори про мир в Афганістані мають відбуватися під головуванням уряду Афганістану. Водночас Талібан завив, що переговори з Кабулом не мають сенсу, бо вони є "маріонетками США", і переговори можуть бути тільки безпосередньо з Вашингтоном і тільки про умови відходу американців з Афганістану. Незважаючи на те, що президент Афганістану Ашраф Гані відхилив запрошення, в конференції погодилася взяти участь делегація Вищої ради миру Афганістану - органу при уряді, який курує мирний процес. При цьому уряд офіційно заявив, що делегація не представляє інтересів офіційного Кабулу.

На конференцію до Москви також прибули представники Індії, Ірану, Китаю, Казахстану, Киргизстану, Узбекистану, Пакистану, Таджикистану та Туркменістану. Відверта другорядність чиновників іноземних делегацій ніби підкреслювала, що відбуваються переговори між РФ і Талібаном.

Зустріч завершилася очікувано безрезультатно. Таліби і далі наполягають на прямих переговорах з США, делегація Вищої ради миру Афганістану наполягає на проведенні будь-яких негайних переговорів і просить талібів призначити місце і час зустрічі.

Єдиною значущою подією став виступ головуючого на зустрічі міністра закордонних справ РФ Сергія Лаврова, в якому він виклав мотиви проведення зустрічі: "Передові загони терористів в особі "ІД" не без підтримки зовнішніх спонсорівроблять спроби перетворити Афганістан у плацдарм своєї експансії в Центральній Азії і в цілому в нашому великому регіоні. Ніхто не повинен мислити категоріямигеополітичних ігор, що можуть призвести до чергового перетворення Афганістану на поле суперництва між зовнішніми гравцямиз важкими наслідками для афганців та їхніх сусідів".

Мабуть, заради такого роду декларативних випадів і затівалася вся ця імітаційна діяльність з «афганського врегулювання» - фактично, без участі Афганістану. Як заявив колишній прем'єр-міністр індійського штату Джамму і Кашмір Омар Абдулла в коментарі журналісту Хайдеру: «важко зрозуміти, як "неофіційні переговори" 12 країн в Москві на запрошення російського уряду є «керованим Афганістаном афганський процесом»». Очевидно, що ці переговори не відображають інтересів афганського народу, не ведуть до миру, і можуть сприяти ескалації загроз.

Ризики такої поведінки Кремля вельми високі. Не варто навіть запитувати, навіщо при активних і безперспективних війнах в Україні та Сирії Кремль фактично лізе в нову воєнну авантюру в Афганістані. Відправка найманців в Судан, Лівію і ЦАР свідчить, що логіка рішень російського керівництва в області безпеки не піддається раціональному осмисленню, а скоріше відображає специфіку кремлівського режиму. Також незрозуміло, навіщо загравати з радикальними ісламістськими рухами, маючи серйозні невирішені протиріччя в мусульманських громадах у власній країні. Не варто навіть сподіватися, що тіньові доходи від торгівлі зброєю і сировиною з талібами компенсують витрати на безпеку в разі серйозних заворушень. Так чи інакше, такого роду спроби «геополітичного протистояння» з США безсумнівно ведуть до зменшення стійкості режиму і потенційної дестабілізації РФ.

У регіональному контексті важливіше інше. Сьогоднішня відносна ефективність стримування "ІД" в Афганістані спільними, хоча і не завжди скоординованими зусиллями афганського уряду і Талібану базується, перш за все, на потужному військовому ресурсі, який має західна коаліція на чолі з США. У разі їхнього виходу РФ не зможе запропонувати нічого порівнянного ні у військовому, ні в технологічному, ні в управлінському плані, а значить, експансія "ІД" в Афганістан і далі в Середню Азію може стати реальністю. Витісняючи США і західну коаліцію з Афганістану, Кремль прямо сприяє реалізації стратегії "ІД" в регіоні і одночасно ставить під істотну загрозу безпеку своїх новоявлених союзників.

Але кого це цікавить в добу гібридних геополітичних ігор…

Теги:
Читайте також:
Київ
-1.5°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.5
    Купівля 41.5
    Продаж 41.96
  • EUR
    Купівля 42.96
    Продаж 43.71
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
5 лютого
18:58
Ексклюзив
В України з'явилися інструменти стратегічного тиску на окупантів: Defense Express про далекобійні удари по РФ
18:58
До України прибула делегація Литви: рятувальникам передали спецавтомобілі та одяг
18:57
ліквідований окупант
ЗСУ ліквідували російського футболіста, який воював проти України
18:53
Володимир Путін
Путін вніс на ратифікацію до Держдуми договір із Білоруссю про "гарантії безпеки" із пунктом про умови застосування ядерної зброї
18:41
Ексклюзив
Війна з Росією, ЗСУ
Ми на порозі великої спроби зупинити бойові дії. Очікуємо 12 лютого, - нардеп Гончаренко
18:36
Оновлено
Ізюм
Удар РФ 4 лютого по Ізюму на Харківщині: кількість загиблих збільшилася до 6
18:16
Володимир Зеленський
"Ви ще побачите, які умови будуть у РФ": Зеленський вважає, що Курська операція стане важливою на перемовинах
18:04
Рятувальнии обстежують місце падіння літака в річці Потомак
Авіакатастрофа у Вашингтоні: з річки дістали тіла всіх 67 загиблих
18:03
Ексклюзив
оборонно-промислового комплекс
Підприємствам оборонної промисловості хочеться прогнозованості: виконавчий директор NAUDI Гончаров про конфлікт між Міноборони та АОЗ
18:03
OPINION
блог Денис Попович
Ми любимо ЗСУ. Але ТЦК — це частина ЗСУ
17:59
Арсеній Батагов, Трабзонспор
Врятували "Трабзонспор" від поразки: Зубков, Сікан і Батагов вперше зіграли разом
17:48
ЗСУ
Міноборони у 2024 році закупило для військових взуття на понад 3,1 млрд грн
17:43
Міноборони допустило до використання у ЗСУ дрони ZEUS і HADES українського виробництва
17:41
Ексклюзив
Дональд Трамп
Експерт з економіки пояснив, що мав на увазі Трамп, коли говорив про українські рідкісноземельні метали
17:40
Оновлено
Україна повернула з російського полону 150 захисників
17:35
Разом з Оззі Осборном: Black Sabbath зіграють фінальний концерт з Metallica, Slayer і Pantera
17:35
Азербайджан
Азербайджан виділив Україні $1 млн гуманітарної допомоги на закупівлю електрообладнання
17:20
Оновлено
пошта
Поштова служба США відновила прийом посилок із Китаю та Гонконгу
17:17
водопостачання вода
Японія передала Києву обладнання для очищення та знезараження води
17:15
Форум сімʼї та Демографії в межах Українського тижня, який відбувається у Вашингтоні
Необхідно створити державний фонд для інтеграції переселенців та повернення українців додому, – Княжицький
17:13
Денис Берінчик
Берінчик - Девіс: де та коли дивитись чемпіонський бій українського боксера
17:11
Netflix намагається дистанціюватися від зірки "Емілії Перес" Карли Гаскон після її ісламофобських висловлювань
17:10
ВООЗ
В Аргентині оголосили про вихід з ВООЗ слідом за США
16:53
Starlink
Через блокування Starlink російські війська залишаються без звʼязку, - "Атеш"
16:47
Тополі, Харківщина
РФ утворила новий плацдарм на правому березі річки Оскіл, неподалік держкордону, - DeepState
16:42
Рамштайн
Наступний "Рамштайн" відбудеться 12 лютого під головуванням Великої Британії, - Радіо Свобода
16:33
Ексклюзив
"Ворог копає багатоповерхові нори, звідки його непросто викурити": "Хартія" про оборону на північ від Харкова
16:27
Іван Вигівський
За підривами біля приміщень ТЦК стоять російські спецслужби, - голова Нацполіції Вигівський
16:27
на фото мобільна аптека
На прифронтовій Сумщині розпочав роботу мобільний аптечний пункт
16:24
Ігор Пластун
Ексфутболіст збірної України знайшов команду у нижчій лізі Бельгії
16:22
ЗСУ
З початку доби на фронті відбулося 50 боєзіткнень: на Покровському напрямку окупанти здійснили 12 атак
16:18
Оновлено
Сибіга обговорив з очільником МЗС Британії Леммі підготовку військових і розширення далекобійних спроможностей України
16:07
винищувач F-35
Норвезькі F-35 перехопили групу російських бомбардувальників на Крайній Півночі
16:02
Андрій Сибіга
Україна пропонує зберігати американський газ у своїх сховищах
16:02
OPINION
"ТЦК тут не місце". Чим небезпечна ненависть тилу до власної армії?
15:52
Володимир Зеленський
Зеленський підписав закони про продовження воєнного стану й мобілізації
15:45
Ексклюзив
На місці вибуху біля ТЦК у Павлограді (2 лютого 2025 року)
"Вбивство військовослужбовця ТЦК - це результат багатьох ігрищ": голова Ради резервістів Сухопутних військ ЗСУ Тимочко
15:43
Вбивство підлітка на станції фунікулера в Києві: Шевченківський райсуд почав засідання у справі
15:28
Новини компаній
"Аврора" та ГО "Землячки" зібрали 10 млн грн на зимову форму для захисниць у межах кампанії "Даруй тепло, даруючи свято"
15:15
В Ірландії показали українські документалки про Голодомор та сучасну війну
Більше новин