Лавров і таліби. Гра з негативною сумою

Юрій Костюченко
9 листопада, 2018 п'ятниця
22:58

9 листопада в московському "Президент-готелі" в закритому форматі відбулося засідання "Московського формату консультацій щодо Афганістану на рівні заступників міністрів закордонних справ і профільних спецпредставників"

Зміст

Кілька років тому американське суспільство вразила інформація, яка просочилася в пресу, що в колах адміністрації обговорюється питання про переговори з врегулювання в Афганістані за участю талібів. Реакцію суспільства можна висловити відомою фразою генерала Меттіса: "Країна, яка озброїла Сталіна, щоб перемогти Гітлера, безумовно, може працювати разом з ворогами аль-Каїди, щоб перемогти аль-Каїду". Тому, через неготовність громадської думки сприйняти вчорашніх непримиренних ворогів в якості сторони переговорів, питання було відкладено. Навіть незважаючи на очевидну необхідність такого кроку заради припинення війни, яка стала нескінченною. Переломним став момент появи третьої сили - "Ісламської держави" - загрози, на тлі якої вчорашні розбіжності стали вже не настільки критичними. Тому в минулому році питання про залучення талібів до мирних переговорів в Афганістані знову було порушено адміністрацією США.

Таке рішення, в разі його впровадження, дозволило б, з одного боку, значно знизити напруженість в конфліктному регіоні і більш ефективно боротися з "ІД", а з іншого, звільнило б ресурси США і дозволило б сконцентруватися на вирішенні інших завдань у цьому регіоні.

Але, мабуть, саме така перспектива і не влаштовувала Кремль, який має на поточний середньосхідний конфлікт свої види і переслідує в цьому регіоні свої політичні та економічні інтереси. З досить очевидним наміром витіснити США і самому посісти позицію миротворця, Кремль спішно почав організовувати "міжнародні конференції" з питання афганського врегулювання.

На відміну від "заокеанських противників", російське суспільство і кремлівські лідери не задавалися етичними питаннями про допустимість переговорів з вчорашніми ворогами, а тому з радістю запросили і з ентузіазмом зустріли делегацію Талібану на чолі з Шер Мухаммедом Аббасом Станікзаї - колишнім командувачем південно-західним фронтом Північного альянсу, якій воював проти радянських окупантів під час радянсько-афганської війни 1979-1989 рр., а тепер - головою представництва Талібану в Катарі.

Зустріч була запланована з розмахом: крім забороненого на території РФ Талібану, для участі в переговорах були запрошені 12 країн. Офіційні Кабул і Вашингтон відкинули запрошення на тій підставі, що переговори про мир в Афганістані мають відбуватися під головуванням уряду Афганістану. Водночас Талібан завив, що переговори з Кабулом не мають сенсу, бо вони є "маріонетками США", і переговори можуть бути тільки безпосередньо з Вашингтоном і тільки про умови відходу американців з Афганістану. Незважаючи на те, що президент Афганістану Ашраф Гані відхилив запрошення, в конференції погодилася взяти участь делегація Вищої ради миру Афганістану - органу при уряді, який курує мирний процес. При цьому уряд офіційно заявив, що делегація не представляє інтересів офіційного Кабулу.

На конференцію до Москви також прибули представники Індії, Ірану, Китаю, Казахстану, Киргизстану, Узбекистану, Пакистану, Таджикистану та Туркменістану. Відверта другорядність чиновників іноземних делегацій ніби підкреслювала, що відбуваються переговори між РФ і Талібаном.

Зустріч завершилася очікувано безрезультатно. Таліби і далі наполягають на прямих переговорах з США, делегація Вищої ради миру Афганістану наполягає на проведенні будь-яких негайних переговорів і просить талібів призначити місце і час зустрічі.

Єдиною значущою подією став виступ головуючого на зустрічі міністра закордонних справ РФ Сергія Лаврова, в якому він виклав мотиви проведення зустрічі: "Передові загони терористів в особі "ІД" не без підтримки зовнішніх спонсорівроблять спроби перетворити Афганістан у плацдарм своєї експансії в Центральній Азії і в цілому в нашому великому регіоні. Ніхто не повинен мислити категоріямигеополітичних ігор, що можуть призвести до чергового перетворення Афганістану на поле суперництва між зовнішніми гравцямиз важкими наслідками для афганців та їхніх сусідів".

Мабуть, заради такого роду декларативних випадів і затівалася вся ця імітаційна діяльність з «афганського врегулювання» - фактично, без участі Афганістану. Як заявив колишній прем'єр-міністр індійського штату Джамму і Кашмір Омар Абдулла в коментарі журналісту Хайдеру: «важко зрозуміти, як "неофіційні переговори" 12 країн в Москві на запрошення російського уряду є «керованим Афганістаном афганський процесом»». Очевидно, що ці переговори не відображають інтересів афганського народу, не ведуть до миру, і можуть сприяти ескалації загроз.

Ризики такої поведінки Кремля вельми високі. Не варто навіть запитувати, навіщо при активних і безперспективних війнах в Україні та Сирії Кремль фактично лізе в нову воєнну авантюру в Афганістані. Відправка найманців в Судан, Лівію і ЦАР свідчить, що логіка рішень російського керівництва в області безпеки не піддається раціональному осмисленню, а скоріше відображає специфіку кремлівського режиму. Також незрозуміло, навіщо загравати з радикальними ісламістськими рухами, маючи серйозні невирішені протиріччя в мусульманських громадах у власній країні. Не варто навіть сподіватися, що тіньові доходи від торгівлі зброєю і сировиною з талібами компенсують витрати на безпеку в разі серйозних заворушень. Так чи інакше, такого роду спроби «геополітичного протистояння» з США безсумнівно ведуть до зменшення стійкості режиму і потенційної дестабілізації РФ.

У регіональному контексті важливіше інше. Сьогоднішня відносна ефективність стримування "ІД" в Афганістані спільними, хоча і не завжди скоординованими зусиллями афганського уряду і Талібану базується, перш за все, на потужному військовому ресурсі, який має західна коаліція на чолі з США. У разі їхнього виходу РФ не зможе запропонувати нічого порівнянного ні у військовому, ні в технологічному, ні в управлінському плані, а значить, експансія "ІД" в Афганістан і далі в Середню Азію може стати реальністю. Витісняючи США і західну коаліцію з Афганістану, Кремль прямо сприяє реалізації стратегії "ІД" в регіоні і одночасно ставить під істотну загрозу безпеку своїх новоявлених союзників.

Але кого це цікавить в добу гібридних геополітичних ігор…

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.7°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.72
    Купівля 41.72
    Продаж 42.24
  • EUR
    Купівля 43.49
    Продаж 44.18
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
27 грудня
17:57
Олександр Усик
Американський тренер порадив Усику завершити карʼєру
17:50
Ексклюзив
Карта грудень 26.12.24
Поновилися механізовані штурми ворога: у 60-й ОМБр розповіли про ситуацію на Лиманському напрямку
17:48
податки
У ДПС запланували провести 5 тис. перевірок платників податків: аналітики з YouControl пояснили, кого це стосуватиметься
17:43
Партнерський матеріал
Євгенія Кузнєцова: "Вівці цілі" – це, як і попередні мої дві книжки, іронічний текст, але з гірким присмаком
17:38
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ використовує ШІ, аби їхні "шахеди" розпізнавали цілі в автономному режимі, - посол України в ЄС Ченцов
17:36
Оновлено
Сергій Лавров
Лавров заявив, що Франція пропонувала РФ налагодити діалог щодо врегулювання в України без участі Києва. МЗС відреагувало
17:23
Естонія направила корабель ВМС для охорони ліній електропередач після інциденту в Балтійському морі
17:19
платформа "На зв'язку"
У Генштабі презентували інформаційну платформу "На зв'язку" для військовослужбовців та їхніх сімей
17:18
Саломе Зурабішвілі
Зурабішвілі в день інавгурації "президента" Грузії оголосить свій план подальших дій
17:16
на фото прем'єр-міністр України Денис Шмигаль
Фортифікації для Запорізької області готові на 100%, – Шмигаль
17:13
Анонс
Композитор Борис Лятошинський
Фестиваль музики Бориса Лятошинського: в Києві пройдуть концерти та інтелектуальні дискусії
17:10
PR
Здоров'я в балансі: чому вітаміни Protocol for Life Balance стають вибором тих, хто дбає про себе
17:00
психолог Валентин Кім
"Робити прості речі": психолог Валентин Кім про те, як українцям тримати у рівновазі ментальний стан під час війни
17:00
Через агресію РФ загинули понад 120 активістів і правозахисників, - центр прав людини ZMINA
16:59
Ексклюзив
Путін та Лукашенко
Маємо цікавий прецедент: Defense Express про готовність Лукашенка розмістити комплекси "Орешник" у Білорусі
16:59
діти Україна
З окупації повернули 8-річну доньку української військової
16:59
Будівництво Музею Революції Гідності зупинять до кінця дії воєнного стану
16:55
міст через річку Тетерів
На Київщині відбудували міст через річку Тетерів, зруйнований на початку повномасштабної війни
16:54
на фото мобільні вогневі групи у Києві
Понад 900 вогневих груп захищають критичну інфраструктуру України, - Нацгвардія
16:33
ЗСУ
На фронті від початку доби відбулося 100 боєзіткнень: ЗСУ відбили 25 атак на Покровському напрямку
16:32
Азов та полонені окупанти
На утримання російських військовополонених від початку великої війни витратили 294,2 млн грн
16:31
Українські підприємці з 1 січня знову матимуть обов'язок сплачувати ЄСВ
16:28
Саміт миру
Україна підготувала все необхідне для другого Саміту миру, - МЗС
16:24
Світовий банк
США та Світовий банк передали Україні $485 млн у межах проєкту PEACE
16:15
Оновлено
"Постраждалі чули вибухи": в Азербайджані назвали попередню причину катастрофи літака в Казахстані
16:05
гроші війна
Україна цьогоріч витратила на оборону 1,8 трлн грн, – Мінфін
16:03
OPINION
"Посли" без агреманів
16:02
Роберт Фіцо
Генпрокуратура Словаччини перевірить візит Фіцо до Путіна на відповідність законодавству
16:02
Співак TESLENKO зняв свою кандидатуру з Нацвідбору-2025: на його місце претендують 10 виконавців
15:54
НБУ
Наступного року НБУ проведе стрес-тестування 21 банку
15:53
військовий квиток, мобілізація
Уряд дозволив забронювати від мобілізації до 50% священнослужителів
15:44
Лідери Азербайджану та Казахстану обговорили перебіг розслідування авіакатастрофи в Актау
15:43
Україна встановила контакт із новим урядом Сирії
15:40
Уряд спрямував на посилення захисту енергосистеми понад 10 млрд грн, – Шмигаль
15:26
Підробив інвалідність й отримав майже 300 тис. грн: правоохоронці викрили очільника департаменту КМДА
15:17
Ексклюзив
військовий квиток, мобілізація
Зняття з обліку не дорівнює статусу "не військовозобовʼязаний": пояснює адвокатка Поліщук
15:07
Запорізький оперний співак і військовий Юрій Іваськевич випустив пісню "Птахи" про загиблих побратимів
15:00
Ексклюзив
Катастрофа літака в Казахстані може різко змінити відносини між Баку й Москвою, - колишній головний військовий прокурор Чумак
14:53
Аптеки та книгарні, які доєднались до "Зимової єПідтримки", тепер доступні на інтерактивній мапі
14:40
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
Більше новин