Гроші зі сміття. Як Швеція навчилася отримувати користь з відходів

Дар'я Тарасова
18 листопада, 2018 неділя
07:39

Наразі Швеція переробляє або використовує як джерело енергії 99% свого сміття, що допомогло країні майже повністю позбутися сміттєзвалищ

Кількість сміттєзвалищ на планеті з року в рік стрімко зростає. Наслідки цього процесу для людства доволі плачевні: від потрапляння в атмосферу та воду шкідливих речовин до зменшення територій, придатних для життя. До речі, на сьогодні площа сміттєзвалищ в Україні дорівнює площі всієї Данії. 

Швеція – одна з найбільш екологічно дружніх країн. За даними шведської асоціації з управління відходами Avfall Sverige, наразі Швеція тим чи іншим чином утилізує понад 99% побутових відходів. Лише менше 1% всього сміття потрапляє на сміттєзвалища.

Утім так було не завжди. До 1975 року шведи утилізовували лише 38% сміття. Нові програми заходів допомогли Швеції досягнути значних успіхів в утилізації відходів. Утім і зараз шведи не задоволені результатами повністю. Деякі заходи залишають негативні наслідки для навколишнього середовища.

Користь від сміття

50% побутових відходів у Швеції спалюється для виробництва тепла і енергії. Так 20% електрики та тепла в країні забезпечують сміттєспалювальні заводи. 

Кількість шкідливих речовин у золі, що залишається від спалювання побутових відходів, зменшують на 50%. До того ж, золу просіюють для відділення від неї гравію, який використовують у дорожньому будівництві.

У диму сміттєспалювальних заводів міститься всього 1% шкідливих викидів. Увесь дим фільтрується через сухі фільтри та воду. Воду очищують до якості питної, а шламом від неї заповнюють покинуті шахти.  

99% відфільтрованого таким чином диму – це нетоксичний вуглекислий газ та водяна пара. Але навіть це не є для шведів ідеальним показником. Потрапляючи в атмосферу, вуглекислий газ утворює парниковий ефект, що спричиняє негативні зміни клімату.

Тому найкращий варіант утилізації сміття – це переробка та повторне використання. Як пояснюють у Avfall Sverige, утилізація має приносити максимальну економічну та екологічну користь, а спалювання та виробництво нового з нуля обходиться дорожче, ніж переробка.

Наразі у Швеції переробляється 48% побутових відходів. Наприклад, волокна, що містяться в папері, відновлюють до 7 разів. На виробництво паперу з вторинної сировини витрачається вдвічі менше енергії, аніж потрібно для виробництва паперу безпосередньо з деревини. До того ж, повторне використання паперу зберігає ліс на значних територіях. 

Пластик переробляється і використовується для виробництва нових речей також до 7 разів. Після цього його спалюють, і він знову приносить користь. 

Органічні відходи відправляють на компост. З них також отримують біогаз, який використовується як паливо для міського транспорту. 

Переробка сміття відкрила нові можливості для бізнесу. Зокрема, з'явилися підприємства з виробництва штучних футбольних газонів зі старих шин, екологічних лопаток для прибирання за домашніми тваринами – з газет, хтось продає свинець з акумуляторів тощо.

Налагоджена система утилізації сміття дозволила Швеції імпортувати відходи з сусідніх країн. За даними Svenska Dagbladet, за 1 тону сміття сміттєспалювальні заводи отримують $43. У 2014 році Швеція прийняла 2,3 млн тон сміття з Норвегії, Ірландії та Великої Британії. Отже, окрім сировини для тепла та енергії, Швеція отримала прибуток у майже $100 млн.

Утім, шведи і тут відмічають негативні наслідки для навколишнього середовища через викиди СО2 від спалювання та транспортування сміття. 

Що роблять виробники та пересічні громадяни

Сміттєспалювальні заводи та підприємства з переробки були б недієвими, якби громадяни не ставилися відповідально до сортування.

У дворах будинків стоять від 7 до 9 різних контейнерів для сортування сміття: паперу, паперових та картонних упаковок, пластику, металу, некольорового скла, кольорового скла, органічних відходів, поламаного приладдя, текстилю та іноді для відходів, що не підпадають під жодну з категорій. Тут також розміщують 2 маленькі скриньки для лампочок та батарейок. 

Утім ніхто не захаращує приміщення 9-ма відрами: зазвичай обходяться двома, а пляшки та картонні упаковки виносять окремо. До того ж, пластикові пляшки та алюмінієві бляшанки можна здати в автомати в супермаркетах та отримати 1 або 2 крони (3,12 / 6,24 грн) за маленьку або велику тару. 

Сортують сміття ґрунтовно. Якщо річ складається з різних матеріалів, їх викидають окремо. Так, від скляної пляшки треба відірвати паперову етикетку та викинути в різні контейнери.

Аптеки приймають ліки, у яких збіг термін придатності, та використані шприци, неробочі термометри тощо.

У деяких містах Швеції також встановлені підземні сортувальні станції. На поверхні – лише труба вентиляційної шахти та урни. Підземні труби йдуть до центральної камери. Коли урни заповнюються, сміття засмоктується в центральний контейнер під великим тиском повітря, одночасно спресовуючись. Коли ж заповнюється центральний контейнер, до диспетчерської надходить сигнал і приїжджає машина замінити контейнер.

Великогабаритні відходи – побутову техніку, меблі, будівельні матеріали – безкоштовно здають у спеціальні пункти прийому, розміщені у відносній доступності. Там їх розбирають на частини та продають виробникам. На багатьох заправках розташовані екостанції, що приймають у громадян лаки, фарби, аерозольні балончики, хімікати та лампи. Утилізацією небезпечних речовин займається завод з переробки побутової хімії.

 

Швеція продукує чи не найбільше електронного сміття з усіх країн ЄС. З 2014 року всіх роздрібних продавців техніки в країні зобов'язали приймати зламану і застарілу техніку на переробку. Ви можете придбати новий телефон або комп'ютер за меншу ціну, обмінявши старий. 

Привчити шведів до усвідомленого сортування допомогла система штрафів, роз'яснювальні роботи, активна соціальна реклама, уроки в дитсадках та школах.

Може здатися, що сортування – головний захід у процесі зменшення кількості сміття в Швеції. Але це не зовсім так. Не менше значення відіграє повторне використання речей, полагодження поламаної техніки, меблів або одягу та усвідомлене використання. 

Зокрема, шведів заохочують ремонтувати побутову техніку, взуття, велосипеди, зменшуючи податок на прибуток на суму в половину вартості послуг. Наприклад, якщо вартість ремонту пральної машини – 100 крон, цього місяця до податкової перераховуєте на 50 крон менше. 

Деякі шведські компанії приймають старі речі та поношений одяг в обмін на знижку на покупку в їхньому магазині (наприклад, H&M та IKEA).

Шведське агентство із захисту навколишнього середовища разом з державними та приватними корпораціями розробили систему фінансового заохочення виробників використовувати менш токсичну сировину та виробляти продукти та товари з довшим терміном експлуатації. Виробники самі відповідальні за утилізацію упаковки та товарів з вичерпаним терміном експлуатації. Тому вони зацікавлені розробляти продукти, які легше піддаються переробці і містять менше речовин, шкідливих для навколишнього середовища.

Читайте також:
Київ
+14°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 40.9
  Купівля 40.9
  Продаж 41.86
 • EUR
  Купівля 39.99
  Продаж 41.22
 • Актуальне
 • Важливе
2022, неділя
25 вересня
13:49
Іран
Президент Ірану Райсі погрожує учасникам заворушень "рішучою відповіддю"
13:43
Ексклюзив
обмін полоненими
Не розганяйте зраду. Боротьба за решту полонених азовців триває, - дружина захисника "Азовсталі" Дмитра Данилова
13:34
Ексклюзив
Рефат Чубаров
Фортифікаційно росіяни укріплюють Крим, а кримчани намагаються виїжджати до третіх країн, - Чубаров
13:21
погода осінь
Синоптик Наталка Діденко розповіла, коли в Україні потеплішає
13:09
Анатолій Солов’яненко
Сьогодні Україна відзначає 90 років з дня народження всесвітньо відомого співака Анатолія Солов’яненка
13:08
Микола Княжицький
Навіщо воюємо, якщо не фінансуємо культуру?
12:40
Оновлено
Рош га-Шана 2022
Моляться за мир в Україні: до Умані приїхали вже понад 23 тисячі хасидів-паломників
12:38
російські військові окупанти
В одному з сіл Сибіру на війну забрали усіх чоловіків, - ЗМІ
12:30
місце поховання Єлизавети ІІ
Королівська сім'я опублікувала перше фото з місця поховання Єлизавети ІІ
12:28
Російські полонені в Україні
В апараті Путіна пропонують підняти призовний вік до 50 років, - росЗМІ
12:15
Ексклюзив
путін путлер
Путін останніми рішеннями запускає розпад Росії, - Піонтковський
12:02
Ексклюзив
азовці у полоні
Після полону син втратив 30 кг ваги, - мама звільненого з полону бійця "Азов"
12:01
Михайло Подоляк
"Насмішка над глобальними інституціями": в Офісі президента відреагували на ядерні погрози РФ з трибуни ООН
11:44
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 25 вересня: скільки коштують долар та євро в обмінниках
11:11
Флойд Мейвезер та Мікуру Асакура (праворуч)
Мейвезер повернувся на ринг та нокаутував бійця MMA
11:07
Італія
В Італії стартувало голосування на дострокових виборах
10:50
Ексклюзив
Микола Маломуж
Путінська репресивна машина втратить контроль над мобілізацією, - генерал Маломуж
10:40
Олексій Журавко
У Херсоні внаслідок удару ЗСУ загинув колишній нардеп-регіонал Журавко, - росЗМІ
10:15
Інфографіка
техніка окупантів
За добу Росія втратила 400 військових та 10 БПЛА, – Генштаб
10:14
Оновлено
БПЛА, Іран
Росіяни атакували Одесу дронами-камікадзе, палає адмінбудівля у центрі міста
09:56
Джо Джойс та Джозеф Паркер (ліворуч)
Британець нокаутував ексчемпіона світу та став претендентом на титул Усика
09:45
Ніколольський район, обстріли
Ворог випустив по Дніпропетровщині понад 170 снарядів з "градів": пошкоджені електропідстанції
09:33
росгвардія омон
Частину мобілізованих у РФ кинуть на латання "дір" росгвардії, - британська розвідка
09:24
Ексклюзив
ЗСУ
За попередню добу та минулу ніч ЗСУ знищили 3 ворожі склади та 4 пункти управління, - керівниця пресцентру ОК "Південь" Гуменюк
09:20
Ексклюзив
Путін та Сі Цзіньпін
Чим більше Путін вдаватиметься до ескалації в Україні, тим активніше проти нього виступатиме Китай, - дипломат Метью Брайза
09:11
Миколаїв, ворожий удар 25 вересня
Окупанти вночі обстріляли Миколаїв, є руйнування
08:55
Лавров
Лавров заявив, що ядерна доктрина РФ поширюватиметься на загарбані українські території
08:45
Оновлено
Запоріжжя
Росія атакувала Запоріжжя ракетами. Зафіксовано 10 прильотів, є постраждалі
08:24
мобілізація РФ
РФ може примусово мобілізувати українських військовополонених, – ISW
07:55
Ексклюзив
путін, шойгу
Часткова мобілізація у РФ має тектонічний вплив, немов величезний землетрус у політиці Росії, - дипломат Метью Брайза
07:53
руйнації
За минулу добу ворог вдарив по 35 населених пунктах України, – Генштаб
07:34
окупанти
Через мобілізацію військові РФ на фронті не отримують відпусток та зарплат, - Генштаб
07:00
Кіліан Мбаппе, збірна Франції
Ліга націй: розклад матчів 25 вересня
06:59
затримані колаборанти, Харківщина
Полювали на проукраїнських громадян: на Харківщині затримали правоохоронців-зрадників
03:32
Олександр Зубков (в центрі праворуч) у матчі Україна - Вірменія
Ліга націй: результати усіх матчів 24 вересня
03:20
росгвардія
У Херсоні ЗСУ вдарили по місці розташування росгвардії
03:11
На фото Каховська ГЕС
ЗСУ посилили вогневий контроль в районі Каховської ГЕС 
02:58
російські війська окупанти
Озброєні росіяни "відвідують" українців на окупованих територіях через неявку на псевдореферендумі, - ОК "Південь"
01:49
ЗСУ
ЗСУ знищили штаб росіян у Миколаївській області
01:23
Інфографіка
Артем Довбик, збірна України
Ліга націй: який вигляд має таблиця групи збірної України перед вирішальним матчем турніру
Більше новин