Гроші зі сміття. Як Швеція навчилася отримувати користь з відходів

Дар'я Тарасова
18 листопада, 2018 неділя
07:39

Наразі Швеція переробляє або використовує як джерело енергії 99% свого сміття, що допомогло країні майже повністю позбутися сміттєзвалищ

Зміст

Кількість сміттєзвалищ на планеті з року в рік стрімко зростає. Наслідки цього процесу для людства доволі плачевні: від потрапляння в атмосферу та воду шкідливих речовин до зменшення територій, придатних для життя. До речі, на сьогодні площа сміттєзвалищ в Україні дорівнює площі всієї Данії. 

Швеція – одна з найбільш екологічно дружніх країн. За даними шведської асоціації з управління відходами Avfall Sverige, наразі Швеція тим чи іншим чином утилізує понад 99% побутових відходів. Лише менше 1% всього сміття потрапляє на сміттєзвалища.

Утім так було не завжди. До 1975 року шведи утилізовували лише 38% сміття. Нові програми заходів допомогли Швеції досягнути значних успіхів в утилізації відходів. Утім і зараз шведи не задоволені результатами повністю. Деякі заходи залишають негативні наслідки для навколишнього середовища.

Користь від сміття

50% побутових відходів у Швеції спалюється для виробництва тепла і енергії. Так 20% електрики та тепла в країні забезпечують сміттєспалювальні заводи. 

Кількість шкідливих речовин у золі, що залишається від спалювання побутових відходів, зменшують на 50%. До того ж, золу просіюють для відділення від неї гравію, який використовують у дорожньому будівництві.

У диму сміттєспалювальних заводів міститься всього 1% шкідливих викидів. Увесь дим фільтрується через сухі фільтри та воду. Воду очищують до якості питної, а шламом від неї заповнюють покинуті шахти.  

99% відфільтрованого таким чином диму – це нетоксичний вуглекислий газ та водяна пара. Але навіть це не є для шведів ідеальним показником. Потрапляючи в атмосферу, вуглекислий газ утворює парниковий ефект, що спричиняє негативні зміни клімату.

Тому найкращий варіант утилізації сміття – це переробка та повторне використання. Як пояснюють у Avfall Sverige, утилізація має приносити максимальну економічну та екологічну користь, а спалювання та виробництво нового з нуля обходиться дорожче, ніж переробка.

Наразі у Швеції переробляється 48% побутових відходів. Наприклад, волокна, що містяться в папері, відновлюють до 7 разів. На виробництво паперу з вторинної сировини витрачається вдвічі менше енергії, аніж потрібно для виробництва паперу безпосередньо з деревини. До того ж, повторне використання паперу зберігає ліс на значних територіях. 

Пластик переробляється і використовується для виробництва нових речей також до 7 разів. Після цього його спалюють, і він знову приносить користь. 

Органічні відходи відправляють на компост. З них також отримують біогаз, який використовується як паливо для міського транспорту. 

Переробка сміття відкрила нові можливості для бізнесу. Зокрема, з'явилися підприємства з виробництва штучних футбольних газонів зі старих шин, екологічних лопаток для прибирання за домашніми тваринами – з газет, хтось продає свинець з акумуляторів тощо.

Налагоджена система утилізації сміття дозволила Швеції імпортувати відходи з сусідніх країн. За даними Svenska Dagbladet, за 1 тону сміття сміттєспалювальні заводи отримують $43. У 2014 році Швеція прийняла 2,3 млн тон сміття з Норвегії, Ірландії та Великої Британії. Отже, окрім сировини для тепла та енергії, Швеція отримала прибуток у майже $100 млн.

Утім, шведи і тут відмічають негативні наслідки для навколишнього середовища через викиди СО2 від спалювання та транспортування сміття. 

Що роблять виробники та пересічні громадяни

Сміттєспалювальні заводи та підприємства з переробки були б недієвими, якби громадяни не ставилися відповідально до сортування.

У дворах будинків стоять від 7 до 9 різних контейнерів для сортування сміття: паперу, паперових та картонних упаковок, пластику, металу, некольорового скла, кольорового скла, органічних відходів, поламаного приладдя, текстилю та іноді для відходів, що не підпадають під жодну з категорій. Тут також розміщують 2 маленькі скриньки для лампочок та батарейок. 

Утім ніхто не захаращує приміщення 9-ма відрами: зазвичай обходяться двома, а пляшки та картонні упаковки виносять окремо. До того ж, пластикові пляшки та алюмінієві бляшанки можна здати в автомати в супермаркетах та отримати 1 або 2 крони (3,12 / 6,24 грн) за маленьку або велику тару. 

Сортують сміття ґрунтовно. Якщо річ складається з різних матеріалів, їх викидають окремо. Так, від скляної пляшки треба відірвати паперову етикетку та викинути в різні контейнери.

Аптеки приймають ліки, у яких збіг термін придатності, та використані шприци, неробочі термометри тощо.

У деяких містах Швеції також встановлені підземні сортувальні станції. На поверхні – лише труба вентиляційної шахти та урни. Підземні труби йдуть до центральної камери. Коли урни заповнюються, сміття засмоктується в центральний контейнер під великим тиском повітря, одночасно спресовуючись. Коли ж заповнюється центральний контейнер, до диспетчерської надходить сигнал і приїжджає машина замінити контейнер.

Великогабаритні відходи – побутову техніку, меблі, будівельні матеріали – безкоштовно здають у спеціальні пункти прийому, розміщені у відносній доступності. Там їх розбирають на частини та продають виробникам. На багатьох заправках розташовані екостанції, що приймають у громадян лаки, фарби, аерозольні балончики, хімікати та лампи. Утилізацією небезпечних речовин займається завод з переробки побутової хімії.

 

Швеція продукує чи не найбільше електронного сміття з усіх країн ЄС. З 2014 року всіх роздрібних продавців техніки в країні зобов'язали приймати зламану і застарілу техніку на переробку. Ви можете придбати новий телефон або комп'ютер за меншу ціну, обмінявши старий. 

Привчити шведів до усвідомленого сортування допомогла система штрафів, роз'яснювальні роботи, активна соціальна реклама, уроки в дитсадках та школах.

Може здатися, що сортування – головний захід у процесі зменшення кількості сміття в Швеції. Але це не зовсім так. Не менше значення відіграє повторне використання речей, полагодження поламаної техніки, меблів або одягу та усвідомлене використання. 

Зокрема, шведів заохочують ремонтувати побутову техніку, взуття, велосипеди, зменшуючи податок на прибуток на суму в половину вартості послуг. Наприклад, якщо вартість ремонту пральної машини – 100 крон, цього місяця до податкової перераховуєте на 50 крон менше. 

Деякі шведські компанії приймають старі речі та поношений одяг в обмін на знижку на покупку в їхньому магазині (наприклад, H&M та IKEA).

Шведське агентство із захисту навколишнього середовища разом з державними та приватними корпораціями розробили систему фінансового заохочення виробників використовувати менш токсичну сировину та виробляти продукти та товари з довшим терміном експлуатації. Виробники самі відповідальні за утилізацію упаковки та товарів з вичерпаним терміном експлуатації. Тому вони зацікавлені розробляти продукти, які легше піддаються переробці і містять менше речовин, шкідливих для навколишнього середовища.

Теги:
Читайте також:
Київ
+21°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.03
    Купівля 41.03
    Продаж 41.51
  • EUR
    Купівля 44.47
    Продаж 45.19
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 липня
03:35
Дмитро Пєсков
Пєсков пригрозив, що рішення ЄС спрямувати Україні €1,5 млрд доходів від активів РФ, не залишиться без відповіді
03:08
школа в окупації
Росіяни склали список пропагандистської літератури, який буде обов’язковим для шкіл та бібліотек на ТОТ, - Нацспротив
02:31
На фото: Меланія та Дональд Трамп
Дружина Трампа Меланія заявила, що випустить мемуари
01:49
безпілотник, дрон
У РФ заявили про масовану атаку безпілотників на Брянську область
01:25
Румунія, прапор Румунії
Інциденти з російськими "шахедами" в Румунії: прем'єр Чолаку пояснив, чому їх не можуть збивати
00:45
Мін'юст провів перевірку законності нових правил вступу в аспірантуру
00:33
Олімпіада-2024, Париж, Ейфелева вежа
Олімпіада-2024: онлайн-трансляція церемонії відкриття Ігор у Парижі
00:22
фейк
"Україна не може перемогти, не спровокувавши ядерну війну": маніпуляції світових ЗМІ за 26 липня
2024, п'ятниця
26 липня
23:50
Збірна України, Олімпіада-2024, церемонія відкриття
У Парижі відкрилися XXXIII літні Олімпійські ігри
23:27
Оновлено
ЗСУ війна фронт
Від початку доби на фронті відбулося 107 боєзіткнень: ворог концентрується на Курахівському і Покровському напрямках
23:01
Зеленський зустрівся з прем’єр-міністром Індії Нарендрою Моді
Прем'єр Індії Нарендра Моді може здійснити візит до України в серпні, - ЗМІ
22:49
Міністр фінансів США Єллен
Міністерка фінансів США Єллен розповіла, коли G7 погодить умови кредиту Україні на $50 млрд
22:23
Леді Гага, Олімпіада-2024, церемонія відкриття
Леді Гага виступила на церемонії відкриття Олімпіади в Парижі та виконала пісню французькою мовою
21:58
Дональд Трамп
Деякі республіканці незадоволені вибором Венса кандидатом у віцепрезиденти від Трампа, - The Hill
21:53
Вільям Бернс
Шеф ЦРУ зустрінеться з представниками Ізраїлю, Катару та Єгипту для обговорення питань щодо Гази
21:35
Володимир Зеленський
Має бути зроблене все, щоб посилити наші позиції, - Зеленський про ситуацію на Покровському напрямку
21:28
Ексклюзив
Володимир Огризко
Китайці продовжують гратися з нами, - дипломат Огризко про невідповідність слів та дій Пекіну
21:23
Оленівка - наша Катинь
Військовополонені азовці вперше звернулись до президента України з полону, дружини вимагають їхнього звільнення
21:20
ЛУКОЙЛ
Російський "Лукойл" через зупинку нафтопроводу "Дружба" збільшив експорт нафти морем
21:11
US Department of Defense
Маркарова розповіла, коли F-16 будуть застосовані на полі бою
20:48
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Ситуація на фронті та як протидіяти розвідувальним безпілотникам ворога. Воєнні підсумки тижня
20:32
москва червона площа
На Красній площі в Москві хотів вчинити самопідпал співробітник НДІ, що працює на міноборони РФ
20:15
У матчі між "Епіцентром" і "Минаєм" визначили другого претендента на вихід в УПЛ
20:04
Оновлено
метро Харків
Деімперіалізація та деколонізація: у Харкові перейменували 3 станції метро та 48 вулиць
20:01
OPINION
Борислав Береза
Історія з Чирковим ганебна, але ілюстративна
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 884-го дня війни:  удари по аеродрому в окупованому Криму, ЄС виділив Україні 1,5 млрд євро із заморожених активів РФ
19:37
Міноборони, мобілізація, Резерв+, Оберіг
У Резерв+ можна підвантажувати актуальні дані про бронювання: кому доступна послуга
19:36
Лукойл
Припинення транзиту нафти "Лукойл": Словаччина заявила, що запропонувала Україні технічне рішення
19:10
Оновлено
дрон, БПЛА
Росіяни атакували з дронів Херсон і Кіндійку: поранено 6 людей
19:05
Податки нерухомість
У Мінфіні пояснили, чи можна підвищити в Україні ПДВ замість військового збору
18:59
Ексклюзив
Не схоже на робочий зразок морського дрона: Defense Express про гідроцикл з вибухівкою біля Стамбула, який нібито належить Україні
18:58
ракета "Довгий Нептун"
Російські ракети й дрони містять іноземні компоненти з понад 20 країн, - Інститут судекспертиз
18:55
санкції проти Ірану
Україна та Молдова приєдналися до рішення Ради ЄС продовжити санкції проти Ірану
18:52
безпілотник, дрон
Росія використовує дешеві дрони для виявлення української ППО, - Reuters
18:41
РФ здійснила майже два десятки атак на Нікопольський район за день: тяжко поранено людину
18:31
У 59-й ОМБр завершили службову перевірку після звернення парамедикині Пташки щодо діяльності командира. Що виявили
18:28
окупанти в Криму
У Росії навряд чи закінчиться військова техніка у 2025 році, – розвідка Естонії
18:21
Олександр Лукашенко
У КНДР повідомили, що Лукашенко пообіцяв працювати "над подальшим розширенням співпраці" держав
18:11
Фредерік Бегбедер
Суд відхилив позов проти Фредеріка Беґбедера, звинуваченого у зґвалтуванні
18:03
OPINION
Марина Данилюк-Ярмолаєва
Убивство Фаріон. Чому надмірний піар може зашкодити знайти реального замовника?
Більше новин