Гроші зі сміття. Як Швеція навчилася отримувати користь з відходів

Дар'я Тарасова
18 листопада, 2018 неділя
07:39

Наразі Швеція переробляє або використовує як джерело енергії 99% свого сміття, що допомогло країні майже повністю позбутися сміттєзвалищ

Кількість сміттєзвалищ на планеті з року в рік стрімко зростає. Наслідки цього процесу для людства доволі плачевні: від потрапляння в атмосферу та воду шкідливих речовин до зменшення територій, придатних для життя. До речі, на сьогодні площа сміттєзвалищ в Україні дорівнює площі всієї Данії. 

Швеція – одна з найбільш екологічно дружніх країн. За даними шведської асоціації з управління відходами Avfall Sverige, наразі Швеція тим чи іншим чином утилізує понад 99% побутових відходів. Лише менше 1% всього сміття потрапляє на сміттєзвалища.

Утім так було не завжди. До 1975 року шведи утилізовували лише 38% сміття. Нові програми заходів допомогли Швеції досягнути значних успіхів в утилізації відходів. Утім і зараз шведи не задоволені результатами повністю. Деякі заходи залишають негативні наслідки для навколишнього середовища.

Користь від сміття

50% побутових відходів у Швеції спалюється для виробництва тепла і енергії. Так 20% електрики та тепла в країні забезпечують сміттєспалювальні заводи. 

Кількість шкідливих речовин у золі, що залишається від спалювання побутових відходів, зменшують на 50%. До того ж, золу просіюють для відділення від неї гравію, який використовують у дорожньому будівництві.

У диму сміттєспалювальних заводів міститься всього 1% шкідливих викидів. Увесь дим фільтрується через сухі фільтри та воду. Воду очищують до якості питної, а шламом від неї заповнюють покинуті шахти.  

99% відфільтрованого таким чином диму – це нетоксичний вуглекислий газ та водяна пара. Але навіть це не є для шведів ідеальним показником. Потрапляючи в атмосферу, вуглекислий газ утворює парниковий ефект, що спричиняє негативні зміни клімату.

Тому найкращий варіант утилізації сміття – це переробка та повторне використання. Як пояснюють у Avfall Sverige, утилізація має приносити максимальну економічну та екологічну користь, а спалювання та виробництво нового з нуля обходиться дорожче, ніж переробка.

Наразі у Швеції переробляється 48% побутових відходів. Наприклад, волокна, що містяться в папері, відновлюють до 7 разів. На виробництво паперу з вторинної сировини витрачається вдвічі менше енергії, аніж потрібно для виробництва паперу безпосередньо з деревини. До того ж, повторне використання паперу зберігає ліс на значних територіях. 

Пластик переробляється і використовується для виробництва нових речей також до 7 разів. Після цього його спалюють, і він знову приносить користь. 

Органічні відходи відправляють на компост. З них також отримують біогаз, який використовується як паливо для міського транспорту. 

Переробка сміття відкрила нові можливості для бізнесу. Зокрема, з'явилися підприємства з виробництва штучних футбольних газонів зі старих шин, екологічних лопаток для прибирання за домашніми тваринами – з газет, хтось продає свинець з акумуляторів тощо.

Налагоджена система утилізації сміття дозволила Швеції імпортувати відходи з сусідніх країн. За даними Svenska Dagbladet, за 1 тону сміття сміттєспалювальні заводи отримують $43. У 2014 році Швеція прийняла 2,3 млн тон сміття з Норвегії, Ірландії та Великої Британії. Отже, окрім сировини для тепла та енергії, Швеція отримала прибуток у майже $100 млн.

Утім, шведи і тут відмічають негативні наслідки для навколишнього середовища через викиди СО2 від спалювання та транспортування сміття. 

Що роблять виробники та пересічні громадяни

Сміттєспалювальні заводи та підприємства з переробки були б недієвими, якби громадяни не ставилися відповідально до сортування.

У дворах будинків стоять від 7 до 9 різних контейнерів для сортування сміття: паперу, паперових та картонних упаковок, пластику, металу, некольорового скла, кольорового скла, органічних відходів, поламаного приладдя, текстилю та іноді для відходів, що не підпадають під жодну з категорій. Тут також розміщують 2 маленькі скриньки для лампочок та батарейок. 

Утім ніхто не захаращує приміщення 9-ма відрами: зазвичай обходяться двома, а пляшки та картонні упаковки виносять окремо. До того ж, пластикові пляшки та алюмінієві бляшанки можна здати в автомати в супермаркетах та отримати 1 або 2 крони (3,12 / 6,24 грн) за маленьку або велику тару. 

Сортують сміття ґрунтовно. Якщо річ складається з різних матеріалів, їх викидають окремо. Так, від скляної пляшки треба відірвати паперову етикетку та викинути в різні контейнери.

Аптеки приймають ліки, у яких збіг термін придатності, та використані шприци, неробочі термометри тощо.

У деяких містах Швеції також встановлені підземні сортувальні станції. На поверхні – лише труба вентиляційної шахти та урни. Підземні труби йдуть до центральної камери. Коли урни заповнюються, сміття засмоктується в центральний контейнер під великим тиском повітря, одночасно спресовуючись. Коли ж заповнюється центральний контейнер, до диспетчерської надходить сигнал і приїжджає машина замінити контейнер.

Великогабаритні відходи – побутову техніку, меблі, будівельні матеріали – безкоштовно здають у спеціальні пункти прийому, розміщені у відносній доступності. Там їх розбирають на частини та продають виробникам. На багатьох заправках розташовані екостанції, що приймають у громадян лаки, фарби, аерозольні балончики, хімікати та лампи. Утилізацією небезпечних речовин займається завод з переробки побутової хімії.

 

Швеція продукує чи не найбільше електронного сміття з усіх країн ЄС. З 2014 року всіх роздрібних продавців техніки в країні зобов'язали приймати зламану і застарілу техніку на переробку. Ви можете придбати новий телефон або комп'ютер за меншу ціну, обмінявши старий. 

Привчити шведів до усвідомленого сортування допомогла система штрафів, роз'яснювальні роботи, активна соціальна реклама, уроки в дитсадках та школах.

Може здатися, що сортування – головний захід у процесі зменшення кількості сміття в Швеції. Але це не зовсім так. Не менше значення відіграє повторне використання речей, полагодження поламаної техніки, меблів або одягу та усвідомлене використання. 

Зокрема, шведів заохочують ремонтувати побутову техніку, взуття, велосипеди, зменшуючи податок на прибуток на суму в половину вартості послуг. Наприклад, якщо вартість ремонту пральної машини – 100 крон, цього місяця до податкової перераховуєте на 50 крон менше. 

Деякі шведські компанії приймають старі речі та поношений одяг в обмін на знижку на покупку в їхньому магазині (наприклад, H&M та IKEA).

Шведське агентство із захисту навколишнього середовища разом з державними та приватними корпораціями розробили систему фінансового заохочення виробників використовувати менш токсичну сировину та виробляти продукти та товари з довшим терміном експлуатації. Виробники самі відповідальні за утилізацію упаковки та товарів з вичерпаним терміном експлуатації. Тому вони зацікавлені розробляти продукти, які легше піддаються переробці і містять менше речовин, шкідливих для навколишнього середовища.

Теги:
Читайте також:
Київ
+12°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.93
  • EUR
    Купівля 42.14
    Продаж 42.9
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
2 травня
05:59
МВФ
МВФ прогнозує скорочення частки економіки РФ у світовому ВВП до історичного мінімуму
05:38
Вірменія НАТО
Вірменія та НАТО погодили співпрацю на 2024 рік
05:16
Tesla
Tesla на тлі оптимізації витрат відмовилася від розвитку технології гігакастингу, - ЗМІ
04:48
Рафаель Маріано Гроссі
Очільник МАГАТЕ їде до Ірану говорити про ядерну програму країни
04:20
Анджей Дуда
Дуда під час головування Польщі в ЄС хоче організувати два саміти на підтримку України
03:45
Киргизстан світ поліція
Киргизстан скасував ходу "Безсмертного полку" на 9 травня
03:17
Пентагон
Пентагон стурбований поглибленням відносин КНДР, Росії та Ірану
02:49
Оновлено
санкції проти Росії
США оголосили новий пакет санкцій проти РФ: які сфери він покриває
02:35
Оновлено
Одеса ракетний удар Нова пошта війна з Росією
Росіяни обстріляли Одесу: є попадання у депо Нової пошти постраждало 14 людей
01:51
на фото: Бріджит Брінк
Обстріл Одеси підкреслює важливість посилення ППО України, – посол США
01:32
Оновлено
дрон, БПЛА
У двох областях РФ проблеми зі світлом через нібито атаку БПЛА
00:56
Литва Латвія Естонія
Польща організує саміт з питань безпеки з Україною та країнами Балтії
00:35
Оновлено
протести в Тбілісі
Парламент Грузії підтримав закон про "іноагентів" у другому читанні: у Тбілісі розпочались сутички між активістами та МВС
2024, середа
1 травня
23:58
Борусія Дортмунд, Ліга чемпіонів
ПСЖ програв "Боруссії" у першому півфіналі Ліги чемпіонів
23:46
Держдепартамент США
РФ використала заборонену хімічну зброю на війні в Україні, - Держдеп США
23:23
Вадим Гутцайт
В Італії ввімкнули гімн РФ під час нагородження "нейтрального" велогонщика. Україна відреагувала
22:40
повістка
У Міноборони обіцяли запустити "електронну чергу" до ТЦК
22:37
Межигір'я
Стартував процес передачі майна "Межигір'я" у власність держави
22:06
фейк
"Бійців ЗСУ годують відходами в лікарні в Нових Санжарах": черговий вкид росіян
21:49
Фейк, Росія
"3-тя штурмова бригада відмовила Сирському зупинити прорив фронту під Очеретиним": росфейки за 1 травня
21:04
Ексклюзив
НАТО
Експерт Розумний вважає, що Україна не отримає запрошення для вступу до НАТО під час майбутнього саміту
20:56
Ілля Вітюк
Зеленський звільнив головного кіберрозвідника СБУ через скандал з медіа та провів інші перестановки в спецслужбі
20:55
Оновлено
на фото Золочів після обстрілу
РФ атакувала КАБами Золочів на Харківщині: є загиблі, серед поранених – дитина
20:42
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
На території РФ було уражено 13 НПЗ, що впливає на економічні та військові спроможності Росії. Колонка Сергія Згурця
20:27
На фото прапор ОАЕ
США, Британія та ЄС тиснуть на ОАЕ через співпрацю з Росією попри санкції, - Reuters
20:27
Ексклюзив
гроші
Конфіскація російських активів: економіст Пендзин про потенційну загрозу для стабільності євро
20:25
Володимир Зеленський
Україна готує ще 7 безпекових угод, зокрема зі США, - Зеленський
20:04
OPINION
Костянтин Корсун
Чи звільнять "Вікторію ШІ" з МЗС?
19:56
на фото: Майк Джонсон
Республіканці планують ініціювати відставку спікера Палати представників США Джонсона
19:24
ЗСУ
Українська авіація вдарила по пункту управління росіян, на фронті відбулося 100 боєзіткнень
19:22
Київ Цифровий
У "Києві Цифровому" з'явився учнівський проїзний
19:01
Вчені знайшли докази того, що континенти утворилися в результаті ударів гігантських метеоритів
Учені пояснили, що за яскраві спалахи могли бачити українці вночі
19:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 798-го дня війни: ГУР атакувало нафтопереробний завод в Рязані, а у Повітряних силах очікують перші F-16 після Великодня
18:56
алкоголь
Росіяни на ТОТ планують відкрити мережу алкомагазинів і втричі підвищують акциз на вино, - голова Бердянської МВА
18:54
Кіліан Мбаппе, Ліга чемпіонів, ПСЖ
"Боруссія Дортмунд" - ПСЖ: букмекери дали прогноз на півфінал Ліги чемпіонів
18:26
Віола фон Крамон
Євродепутатка закликала скасувати для Грузії статус кандидата на вступ до ЄС
18:19
руйнування
Від початку великої війни Україна повідомила про підозри 100 вищим офіцерам РФ
18:18
Маріуполь
У районі Маріуполя прогриміли вибухи: окупанти посилили перевірки автівок у місті
18:00
OPINION
Юрій Бутусов
Скільки триватиме війна і що таке перемога для України
18:00
нова книжка Сергія Руденка "Анатомія війни. Путін і Україна"
"Про те, як і чому сталася російсько-українська війна": у Сергія Руденка виходить нова книжка "Анатомія війни. Путін і Україна"
Більше новин