live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Заробити на календарі. Мобільні оператори вигадали, як змусити нас платити ще більше


фото: Geliyoo
Українські мобільні оператори перевели абонентів на “новий календар”, коли у місяці 28 днів, а не 30 чи 31

Три найбільші мобільні оператори в Україні вирішили трохи схитрувати та вигадали схему, як заробити на абонентах, не підвищуючи тарифів. Схемою вже зацікавилися в Антимонопольному комітеті.

Слідкуйте за календарем

Щоб безпосередньо не підвищувати ціни для абонентів, що завжди неприємно, компанії з великої трійки (Київстар, Vodafone і lifecell) вирішили схитрувати.

Донедавна тарифи кожного з цих мобільних операторів діяли 30 днів, тобто календарний місяць. Абонент здебільшого оплачував послугу на 30 днів та користувався нею упродовж цього часу. Після - знову поповнював мобільний рахунок та все повторювалося.

Втім, мобільні оператори вирішили вдатися до експеременту та перевели абонентів на “новий календар”, коли місяць для обліку в тарифних планах складається лише з 28 днів.

Першопрохідцем став оператор Vodafone, який почав переводити свої тарифні плани на чотиритижневу оплату ще в 2017 році.

Влітку цього року до нього долучилися Київстар та lifecell.

Скільки заробили

Здавалося б, що там ті два дні різниці? Однак за рік набігає на додатковий місяць у році.

Тож мобільні оператори отримали можливість отримувати плату від абонентів не 12, а 13 разів за рік.

За допомогою такої тарифікації оператори мобільного зв'язку стали заробляти значно більше, підрахували в Liga.tech.

Видання проаналізувало фінансові звіти мобільних операторів та з'ясувало, що після введення нового терміна дії тарифу доходи, наприклад, “Київстару” зросли на 14% (якщо порівнювати з попереднім кварталом).

Доходи зросли саме за період липня-вересня, коли запровадили “новий календар”.

Середній чек оператора за це час також виріс на 14,3% - до 57 гривень. Тобто в середньому чек у Київстарі за липень-вересень виріс на 5 грн.

Оператори пояснюють такі суми не новим тарифом, а популярністю послуги  3G і 4G інтернету серед користувачів.

Радниця з цифрової економіки першого віце-прем'єра Олена Мініч вважає, що основна причина зростання доходу та середнього чека у Київстарі й справді спричинене зростанням частки мобільного інтернету. Але і новий календар міг принести приємний бонус.

За її підрахунками, завдяки чотиритижневим тарифам середній чек міг збільшитися  на 8,6%, але “в ідеальних умовах вакууму”. Мініч припускає, що реально від цього вдалося заробити на 2-3% більше.

Якщо перерахувати доходи, то 2-3% в реальних грошах - це 92-139 млн грн.

Мобільному оператору lifecell  за третій квартал також вдалося заробити більше. У порівнянні з квітнем-червнем середній чек збільшився на 17,7% і склав 59 грн. У середньому чек збільшився на 4 гривні.

Мініч пов'язує це з “чисткою душ” (тобто видалення абонентів, які не користуються зв'язком) та передачею даних.

Втім орієнтація на 13 місяців могла принести lifecell додаткові 27-41 млн грн.

Дослідити, як впровадження такої системи вплинуло на доходи Vodafone поки не вдалося.

Джерело: Ліга

А це законно?

12 листопада Антимонопольний комітет відкрив справи проти трьох найбільших мобільних операторів “Київстар”, Vodafone і lifecell за підозрою у недобросовісній конкуренції.

Про це повідомила державна уповноважена АМКУ Марія Процишен.

АМКУ вважає, що перехід операторів на 4-тижневі тарифні плани був безпідставним.

Оператори намагалися пояснити АМКУ, що насправді змінили не абонплату, яка за законом — місяць, а “плату за пакет послуг”.

"Так, зокрема, було зазначено, що "поняття плати за послугу має іншу правову природу, ніж абонентна плата", - пише Процишен.

Однак АМКУ такі пояснення не переконали, адже в описах послуг оператори згадували саме "абонентну плату".

“Зважаючи на вищенаведене та спірність питання щодо відповідності принципам добросовісної конкуренції факту встановлення 4 –тижневого розрахункового періоду, а також комунікації окремих операторів щодо його запровадження було прийнято рішення про відкриття справ проти компаній Київстар, Водафон Україна та Лайфселл за ознаками порушення законодавства про захист від недобросовісної конкуренції", — йдеться у повідомленні АМКУ.

Чи буде повернення до “старого” календаря

Тепер мобільні оператори судитимуться з АМКУ, щоб оскаржити рішення. Цілком можливо, що поки триватиме розгляд справи, оператори повернуть абонентів до старого календаря. Однак може бути й навпаки - якщо мобільні оператори доведуть, що мають право на таке тарифоутворення. 

“Питання правомірності 28-денних тарифів буде лежати чисто в юридичних тонкощах”, - пояснює в коментарі Еспресо.TV Олена Мініч.

За словами Мініч, згідно з ухвалою від 11 квітня 2012 р. № 295, "Про затвердження Правил Надання та Отримання телекомунікаційніх послуг", оператор сам визначає обсяг і порядок визначення тарифів і пакетів послуг.

“Раніше оператори і провайдери мали одноденні тарифи та пакети послуг, 5-денні, 10-денні. Чомусь ніхто не заявляв, що це “недобросовісна конкуренція. Ці 5-10-денні тарифи чи пакети послуг нічим не відрізняються від 28-денних”, - вказує Мініч.

За її словами, питання виникне тільки, якщо ці пакети послуг використовують термін “абонплати” як атрибут контрактного абонента з місячної абонплатою. У такому випадку розрахунковим періодом є поточний календарний місяць.

новини партнерів

15 грудня, 2019 неділя

15 грудня, 2019 неділя

14 грудня, 2019 субота

Відео

Введіть слово, щоб почати