​​​​​​​Земельні таємниці Артема Ситника

Ганна Гончаренко
16 листопада, 2018 п'ятниця
12:10

Буча, передмістя Києва, козирні місця. Колись тут було пасовище дослідницької ферми Національного університету біоресурсів та природокористування. Але тепер тут "пасуться" аж ніяк не корови. Під приватну забудову землі (не зовсім законно) отримують українські можновладці. Серед них – очільник НАБУ Артем Ситник

Місцевий житель Віктор Бархоленко показує "Грошам", як природа відступає під натиском забудов. Ось робітники вирубують дерева, аби звести черговий маєток. Заливати бетоном почнуть явно не тільки цю ділянку, а і все навколо.

"Земельні ділянки розпайовані та знаходяться у приватній власності", - розповідає він. Але цю землю роздали, м’яко кажучи, не зовсім законно, переконує активіст: "65 гектарів було незаконно вилучено із державної форми власності до комунальної. Надалі ці 65 гектарів було розподілено через підставних осіб". 

Віктор Бархоленко слідкує за земельними оборудками в Бучі уже понад 15 років. Протестує. За що і впав у немилість місцевих князьків. Пережив уже кілька нападів. "Я тільки приїхав до свого будинку, почали завдавати ударів… Моє лице розмальовано шрамами… Це не один такий випадок був", - розповідає він. 

Попри таку небезпеку, активіст зумів зібрати чималенький архів, в якому нещодавно знайшов справжню сенсацію. Це - журнал обліку державних актів на землю у межах Бучі. Тут вся історія видачі землі. Нерідко це протизаконні, корупційні оборудки. Тож, яким було його – і наше – здивування, коли серед тисяч записів бачимо прізвище: "Ділянка, 10 соток, отримана на Ситника Артема".

Артем Ситник – нинішній голова антикорупційного бюро. Документи свідчать, що 1 вересня 2009-го року він отримав ділянку за адресою вулиця Є. Маланюка, 1. Під приватну забудову. Отримав за правом на безкоштовну приватизацію. На перший погляд — нічого незаконного. Але є одне "але". Активісти переконують – роздавати цю землю міськрада Бучі не мала права. Цікаво і те, що цієї ж думки дотримуються правоохоронці. До нас потрапили документи прокуратури Київської області. У рамках кримінальної справи прокурори стверджують: знайшли цілу низку порушень. Мало того, що державні землі університету не можна було так просто роздавати, деякі документи про передачу земель просто підробляли. "Всі прокурори про це знали і мали вживати заходів. Але довгий час вони цього не робили", - говорить Бархоленко.

Формально обласна прокуратура подала позов до суду. Але Віктор Бархоленко переконує – справу спеціально злили: "Вони звернулися із позовом у інтересах держави в особі ірпіньського відділу земельних ресурсів. Це свідома маніпуляція, щоби програти цю справу в суді. Тому що позов має бути в особі Міністерства науки і освіти", - підкреслює він. Місцеві прокурори розбиралися у цій справі роками. В тому числі й тоді, коли Артем Ситник працював головою слідчого відділу прокуратури Київської області. Тобто, не знати про проблеми із бучанською землею, в тому числі – своєю, Ситник просто не міг. "Вона була оформлена у 2009 році. Якраз усі ці матеріали були на розгляді у тій же прокуратурі, де він працював", - розповідає Бархоленко. Втім, мер Бучі Анатолій Федорук підозри прокурорів стосовно дерибану землі відкидає.

"Якщо прокуратура до даного часу мала такий документ і не дослідила його, то це, фактично, ця посадова особа вчинила злочин. Нехай буде службове розслідування…", - говорить він.

"А не тому, що ця особа отримала земельну ділянку?", - питаємо. "Я не готовий говорити, яка посадова особа отримала у Бучі земельну ділянку", - відповідає нам мер. "Ви не вбачаєте у цьому певний конфлікт інтересів?", - допитуємось знову. "Напевно, скільки існують органи місцевого самоврядування, є і нагляд прокуратури. Кожен громадянин має право на отримання чи на звернення", - говорить мер. І цим правом родина тоді ще прокурора, а нині директора НАБУ Ситника скористалась сповна. Адже ще один земельний скандал пана Ситника ми знайшли у Криму.

Виявляється, там, у Севастополі, у 2013 році, дружина Артема Ситника Ганна отримала ділянку.  І не яку-небудь, а в елітному котеджному містечку. 4 сотки всього за 500 метрів від моря, із закритою територією та багатими сусідами. Про це у подробицях розповідає блогер та ведучий ток-шоу "Право на владу" Сергій Іванов: "Там поруч дача співачки Алсу і православна церква, і мечеть. Все дуже круто". Після анексії півострова подружжя вирішило не втрачати такий ласий шматок і виставило його на продаж. І Ганна Ситник землю таки продала. Сергій Іванов оприлюднив договір купівлі – продажу цієї ділянки. Дружина головного антикорупціонера продала землю громадянину Росії за 15 тисяч доларів. Операцію провів російський нотаріус за російськими законами. І Ганна Ситник навіть поповнила бюджет окупантів, сплативши мито у 6 тисяч 600 рублів. "Найцікавіше, що ця оборудка і кошти не відображені в декларації директора НАБУ", - констатує Іванов. А не показати у декларації прибуток у 15 тисяч доларів – це вже серйозне порушення, нагадують експерти.

"Передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. Залежно від ступеня тяжкості. Тому компетентні органи можуть притягнути його до відповідальності", - говорить юрист Ігор Кравцов.   Ба більше, продавати землю в Криму за російськими законами взагалі заборонено! "Угода має бути укладена за українським законодавством, має бути занесена до українських реєстрів. За українським законодавством має відбутися оплата", - нагадує юрист. До речі, так само Ситник продав землю і під Києвом, в Бучі. У 2014-ому, перед конкурсом на посаду голови НАБУ. Ціна ділянки - 216 тисяч гривень. За тогочасним курсом – це близько 17 тисяч доларів. 

Така ж сума від продажу вказана і в його декларації, яку він подав перед отриманням посади. Однак у декларації ми не бачимо ані слова про те, що за ділянку продав Ситник, ані про її кримінальну історію. Щоправда, законодавство цього розповідати на той час і не вимагало. Тож, формально, тут ніби все чисто.

Земля пішла по руках. Сьогодні новий власник ділянки Ситника перепродає її. Намагаємося  "придбати" – і у телефонній розмові він зізнається: купив землю саме у Ситника. "Купив у цього, як його, ну, хто у нас голова антикорупційного бюро? Ситник! Так що проблем там не буде", - вважає покупець.

Відтак всі ниточки ведуть саме до головного антикорупціонера. І ця його історія має неочікуване продовження. У 2016-ому Ситник у прокуратурі Київської області уже не працював. І там знову подали до суду на міськраду. А, заодно, і до всіх громадян, які отримали ділянки на спірних землях. Мовляв, нехай повернуть усе в державну власність. До нас потрапив перелік осіб, до яких позиваються. Тут 61 одна особа, але Артема Ситника серед них… немає. Серед адрес ділянок, до яких прокурори мають претензії, є вулиця Маланюка 2, 3 і 4. Але чомусь немає першого номеру.

Серед адрес ділянок, до яких прокурори мають претензії, немає ділянки Артема Ситника.

Чи не тому, що колишня земля Артема Ситника знаходиться саме за цією адресою?... Може, обласні прокурори "по старій пам’яті" не хочуть тривожити скелети у шафі колишнього колеги?... "Тут немає нічого дивного. Тому що тут, на мою думку, діє прокурорська солідарність. І своїх не здають", - говорить активіст Віктор Бархоленко. Ми кілька разів просили Київську обласну прокуратуру пояснити цю ситуацію.

Утім, коментувати будь-що з цього приводу вони відмовилися. Ще за тиждень до виходу цього матеріалу ми звернулися до НАБУ з офіційним запитом по коментар. Але пояснювати цю ситуацію відмовився і Артем Ситник. Тим не менш, "Гроші" чекають на відповідь головного антикорупціонера і про Бучу, і про Крим.

Андрій Засаднюк, Тетяна Стежар, "Гроші" 

Теги:
Читайте також:
Київ
+4°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.55
    Купівля 39.55
    Продаж 40.08
  • EUR
    Купівля 42.27
    Продаж 43.03
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
19 квітня
22:48
обстріл, ППО
Росія атакує Сумщину ввечері 19 квітня
22:41
Начо, Реал, Ла Ліга
Капітан "Реала" прийняв доленосне рішення стосовно свого майбутнього
22:40
Поліція США - ілюстрація
У Нью-Йорку чоловік підпалив себе біля будівлі суду, де проходив розгляд справи Трампа
22:31
Оновлено
РФ атакувала Україну: у Дніпрі й області є загиблі та поранені, в тому числі діти
22:09
Вірменія
Вірменія та Азербайджан почали демілітацію кордону: Єреван віддав кілька сел
22:06
Оновлено
РФ атакувала ракетами порт "Південний" на Одещині: знищено продукцію для країн Азії та Африки
21:56
Ексклюзив
Віктор Шлінчак
"Ми вже почали чути про перемогу України", - голова правління Інституту світової політики Шлінчак про переломний етап війни
21:50
Аналітика
Сергій Згурець, Василь Зима, телеведучі
Намагання ворога просунутися на Донеччині та в Запорізькій області. Воєнні підсумки тижня
21:49
Сенат США
Частина сенаторів закликає республіканців у Палаті представників відхилити стратегію Джонсона щодо України
21:26
Протест в Тбілісі
У Тбілісі поновились акції протестів проти закону про "іноагентів"
21:25
Еммануель Макрон
Ресурси Європи обмежені: Макрон заявив про неможливість побудувати в Україні систему ППО, як в Ізраїлі
21:03
Заблоковано дві сотні YouTube-каналів ворога: у ЦПД розповіли про боротьбу з пропагандою РФ у мережі
20:59
Ексклюзив
військовий квиток, мобілізація
Питання демобілізації потрібно вирішити терміново, - військовослужбовець ЗСУ Фірсов
20:56
Михайло Федоров
Мінцифра відзвітувала про роботу над еАкцизом. Деталі
20:18
зниклі безвісти
Україна розслідує 3,8 тис. злочинів російських військових проти дітей, - Лубінець
20:04
OPINION
Тетяна Вергелес
Карл Маркс підтримав би російський Telegram
20:04
Пресреліз
"Голка" та Еспресо розпочали партнерство заради боротьби з корупцією
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 786-го дня війни: Повітряні сили вперше збили носій крилатих ракет Ту-22М3, німецький виробник дронів відкрив завод в Україні
19:57
Іран
Країни G7 застерегли Іран від відправки балістичних ракет Росії
19:44
Чорнобильська зона
"Україна йде до нового Чорнобиля": росіяни запустили нову ІПСО
19:42
на фото: ЗСУ
Росіяни за добу 7 разів безуспішно атакували Сили оборони поблизу Кринків на Херсонщині, - Генштаб
19:37
Нідерланди
Нідерланди оголосили про виділення €200 млн на ППО і снаряди для України
19:15
Джамал Мусіала, Баварія, Бундесліга
"Ман Сіті" вирішив підірвати трансферний ринок і купити одного з найдорожчих футболістів світу
19:10
США Україна
Палата представників США підтримала винесення на розгляд законопроєкту про допомогу Україні
18:56
Ексклюзив
F-16
Експерт з авіації Романенко розповів, які параметри мають бути у F-16 для ефективної боротьби з ворогом
18:49
Ентоні Блінкен
Блінкен назвав Китай найбільшим постачальником компонентів для ОПК Росії
18:47
Огляд
"Земля короля"
Увійти в "Наш живий світ": що подивитися на вихідних
18:47
Оновлено
На фото: система ППО
Країни НАТО та Великої сімки пообіцяли посилити українську ППО
18:41
Ексклюзив
Костянтин Жеваго
Хтось отримав хабаря, і ракету "Нептун" перестали ставити на КрАЗ: Жеваго про закупівлі Міноборони
18:37
Україна - НАТО
"Путіна треба спустити на землю, а наше небо зробити безпечним": Зеленський звернувся до учасників термінового засідання Ради Україна - НАТО
18:24
Мі-8 ВКС РФ
У Росії затримали школярів, яких підозрюють у підпалі гелікоптера Мі-8
18:11
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн
У відповідь на підтримку України, - фон дер Ляєн заявила, що РФ провокує міграційну кризу у Фінляндії
18:10
Оновлено
Прапор Словаччини
Словаки зібрали на снаряди для України майже €2 млн після відмови уряду підтримати ініціативу Чехії
18:10
Ален Делон
Зеленський нагородив Алена Делона орденом "За заслуги перед Україною"
18:02
OPINION
Віктор Круглов
Підручники — у сміття?
17:55
На фото: Мальме - місто-господар Євробачення-2024
Готуються до застосування дронів: на період Євробачення Швеція закриє повітряний простір над Мальме
17:42
На фото: чин похорону Павла Петриченка у Михайлівському соборі
Світло пам’яті: Михайлівський собор об’єднав серця у прощанні з Павлом Петриченком. Фоторепортаж
17:40
на фото: Майк Джонсон
"Розраховуємо, що конгрес ухвалить правильне рішення": країни Балтії звернулися до Джонсона напередодні голосування щодо України
17:40
Оновлено
ЗСУ збили у РФ літак Ту-22М3, що запускав по Україні ракети Х-22/Х-32
17:38
скандальний мурал з дівчиною, на яку "падають ракети НАТО"
Росіяни в Маріуполі прибирають пропагандистський мурал із дівчиною, на яку падають "ракети НАТО"
Більше новин