live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Утилізація Донбасу


фото: tass
Щоб оцінити загрози останнього путінського указу щодо паспортизації ОРДЛО, треба зрозуміти, чому він вийшов і чому саме зараз

Указ про спрощення процедури надання російського громадянства зрушив питання розв’язання конфлікту на Донбасі з мертвої точки, на якій воно досить безнадійно стояло практично з 2015 року.

Немає сумніву в тому, що долю окупованої частини Донбасу сьогодні вирішує Путін. Або інакше сформулюємо: Путін сьогодні вирішує долю окупованої частини Донбасу. Суть у тому, що ініціатор конфлікту грає білими, і його час на прийняття рішення закінчується. Чорні уникнули швидкого мату і закріпилися на оборонних рубежах. Білі все ще у наступі, але хорошої комбінації вже не видно, а в тилах починає потроху підгорати.

Від самого початку у війні на Донбасі Кремль розглядав три сценарії, які вважав для себе виграшними.

Перший – це перетворення Донбасу на імперський плацдарм всередині України, який мав у підсумку привести нашу державу до боснійського варіанту втрати суб’єктності. У цього плану були прихильники і зовні, і всередині України (зв’язка Сурков-Медведчук), але найбільше Путін сподівався на підтримку Заходу, передовсім Німеччини і Франції. По-перше, до цього спонукав боснійський прецедент, а по-друге, досвід 2008 року показував, що європейці готові підіграти російському агресору в реалізації його намірів.

Цей сценарій називається "Мінський процес", і протягом останніх двох років він перебуває в стані глибокої заморозки (завдяки політиці Петра Порошенка і непоступливості Америки).

Другий сценарій – невизнані «республіки», тобто аналог Придністров’я, Абхазії, Південної Осетії. Протягом 2018 року в офіційній риториці російського МЗС і самого Путіна почали дедалі активніше вживатися терміни «невизнані республіки», а основною лінією російської дипломатії стало наполягання на суб’єктності ДНР-ЛНР. Перед тим своїм указом Путін визнав дійсними на території РФ транспортні номерні знаки та деякі інші документи, видані «республіками».

Цей варіант, який перейшов у практичну площину синхронно з відстороненням Суркова, є найбільш зрозумілий російському істеблішменту, особливо військовим, і неодноразово випробуваний на пострадянському просторі. Його реалізації нині перешкоджають суто внутрішньоросійські причини. Перше – це значні витрати з державного бюджету на утримання окупованих територій, які за обсягами неспівставні з абхазьким, південноосетинським та придністровським варіантами. Друге – проблеми з контролем маріонеткових режимів, які в чомусь ображені на російських кураторів (не пустили їх второваним кримським шляхом), але головним чином орієнтовані на кримінально-корупційне панування за рахунок Москви.

Путінський указ повертає нас до формулювання "окремі райони Донецької та Луганської областей", і це може свідчити про поворот до третього варіанту стратегії, який стихійним  чином і реалізовувався увесь цей час, поки йшли політичні торги та боролися між собою різні концепції. Недавні відставки відповідальних в апараті російського президента за «український напрямок» також підтверджують зміну пріоритетів.

Отже, третій варіант може бути означений як "утилізація Донбасу". Сутність його полягає в тому, щоб запобігти його силовій деокупації Києвом, але при цьому максимально зменшити відповідальність Москви і її витрати на утримання цієї території. Себто, фіксація окупованої частини Донбасу в статусі «сірої зони» безвідповідальності, з якої вилучаються більш-менш цінні ресурси та агрегати, а все інше приречене на остаточну деградацію і вимирання.

Стихійна утилізація почалася з мародерства місцевих бойовиків і російських найманців, потім була взята під контроль спецслужбами, російськими військовими та бізнес-акціонерами проекту «русская весна». На сьогодні найбільш дієздатні промислові потужності вивезено в Росію. Певний інтерес становлять лише залишки антрациту зі збиткових шахт і демографічний ресурс, який ще не повністю залишив окуповану територію.

Видачею російських паспортів Путін подає сигнал усім, хто хоче інтегруватися в РФ, що вони можуть це зробити в індивідуальному порядку і за тими правилами, які встановлює російська адміністрація. Таким чином імперія ніби виконує певний моральний обов’язок перед "своїми людьми", "забирає" їх до себе, а щодо території реалізовується принцип "так не достанься же ты никому".

Чому це сталося зараз, і як це пов’язано з українськими виборами?  

Ідея з паспортами не нова.  Її активно підтримували в російській Думі. Протягом 2017-2018 років були прийняті відповідні закони та нормативні акти, які дозволили лише у 2018 р. прийняти громадянство РФ більше 83 тис. вихідцям з України. Щоправда, раніше йшлося переважно про переселенців. Новий указ, як і закон від грудня 2018 року, запроваджує спрощену процедуру набуття російського громадянства вже безпосередньо для тих, хто залишається проживати в ОРДЛО. Підтвердженням того, що цей процес буде, за оцінками російської влади, масовим, є оперативне відкриття пунктів видачі паспортів у суміжних Воронезькій та Ростовській областях.

Результати українських виборів, очевидно, лише зміцнили намір Путіна зробити ставку на утилізацію Донбасу. Ніяких серйозних поступок нова влада в Києві робити йому не збирається, а навіть навпаки заявляє про намір розпочати "інформаційну війну" проти агресора. І в цій війні Путіну є чого остерігатися. Адже зробити з команди Зеленського пугало "фашистського режиму", образ "печерних націоналістів" вже дуже складно – як для внутрішньої російської аудиторії, так і для населення ОРДЛО. Тоді виникає питання: з ким воюємо? Наступне питання – за що? Для майбутніх російських громадян українського Донбасу таке питання буде вже ставити запізно.

Чи означає це, що війна ближчим часом закінчиться?

Ні. Путін свідомо залишає Донбас у стані нестабільності і конфліктності. Він не відмовився від основних своїх цілей в Україні. Боротьба триватиме і на лінії вогню і на дипломатичному та інформаційному фронтах. Але з деякими ілюзіями доведеться попрощатися багато кому.

новини партнерів

23 вересня, 2020 середа

22 вересня, 2020 вівторок

23 вересня, 2020 середа

22 вересня, 2020 вівторок

21 вересня, 2020 понеділок

Відео

Введіть слово, щоб почати