Анонс

Україна-Росія: Хто кого колонізував?

Максим Розумний
7 травня, 2019 вiвторок
12:11

Період політичного міжсезоння – хороша нагода повернутися до базових питань ідентичності та стратегії національного самовизначення

Зміст

На них постійно якось не вистачає часу. За звичкою, наші люди чекають, що ключові питання національної самосвідомості будуть викладені в якомусь програмному документі, втілені в офіційній ідеології, з якої перейдуть в шкільні програми, урочисті збори і пам’ятні дошки. Насправді ж, у наш час пост-правди, кліп-культури, вірусних рекламних технологій, тотальної інформаційної прозорості та  ізольованих у віртуальному просторі спільнот колективна ідентичність формується за іншими алгоритмами.

Ключове значення мають значущі смисли суспільної свідомості, які впроваджуються зусиллями мережевих спільнот і здатні в різних комбінаціях формувати позицію індивіда з актуальних питань публічної політики. Ці смисли зовсім не обов’язково повинні складатися в певну цілісну несуперечливу концепцію, вони можуть бути позбавлені логіки та емпіричної основи. На їхню ефективність це не надто впливає. Головне – це емоційна переконливість, частота повторень і грамотні технології поширення.

Ось ці смисли і вимагають найпильнішої уваги, оскільки вони можуть рухати нас вперед, а можуть гальмувати наш рух, або й звести його на безкінечні кола ментальної зацикленості. Одне з таких понять, яке вимагає термінового уточнення і роз’яснення, є поняття "колоніального статусу" України в складі Російської імперії, а потім і СРСР.

Вже більше, як півроку, я живу в Південній Африці. Тож уявлення про колоніалізм і його цивілізаційні наслідки можу скласти не лише на підставі академічних праць. Цей досвід підтвердив мою підозру, що дискурс постколоніалізму абсолютно недоречний стосовно українських реалій.

Україна ніколи не була колонією. Вона була частиною державних утворень, що мали ознаки імперій - Київської Русі, Золотої Орди, Великого Князівства Литовського, Речі Посполитої, імперії Габсбургів, Російської імперії та СРСР. Але при цьому її статус можна означити як провінцію, і він кардинально відрізняється від статусу колонії.

Я розумію, що в умовах ідеологічного протистояння з російською пропагандою поняття "колонії" виглядає радикальніше і, нібито, дієвіше. Але це так здається лише на перший погляд. Тому що впроваджуючи в колективну свідомість це хибне поняття, ми лише поглиблюємо нашу традиційну меншовартість і культивуємо національне самоприниження.

Україна з часів Русі ніколи не була колонізована чужоземцями. Імперські утворення, до складу яких вона входила (найчастіше добровільно, за винятком підпорядкування руських князів ханові Золотої Орди), були на той час панівною формою державної організації, а національні держави з’явилися в Європі значно пізніше.

Найбільш дражливе питання – про перебування України у складі Російської імперії та СРСР. Нам немає чого соромитися того факту, що Богдан Хмельницький добровільно увійшов у союз із царем Московії і визнав його своїм сувереном, оскільки іншого православного суверена поруч не було (а в умовах війни з поляками православна ідентичність стала для козаків визначальною). Нам не слід приховувати того, що Україна стала цивілізаційним ядром Російської імперії, а українці з кінця XVII-го й до середини XVIII-го сторічь заклали фундамент російської церкви, російської мови, російської освіти і науки, російського малярства, музики та російської літератури. Ніде правди діти, сама ідеологія нової російської державності, її історична генеалогія і назва нової імперії (переінакшена на грецький манер назва Русі) були сформовані для Петра Першого вихованцями Києво-Могилянської Академії.

Так, ми були провінцією цієї імперії. Але привілейованою провінцією, що отримала назву Малої Росії, тобто Росії первісної, ядра всієї Росії.

Звісно, імперія – це, в першу чергу, армія і адміністрація. Й ця імперська сила майже одразу показала українцям свої зуби. Коли Петро Перший змусив вільних українських козаків будувати у фінських болотах нову столицю, гетьман Мазепа зрозумів, що цивілізувати варварів йому не вдалося, і ординське начало взяло в імперії гору. Розправа над Батурином розставила крапки над "і" у відносинах України з імперським центром. Цей шлюб вже ніколи надалі не був щасливим. Але Україна від цього не стала колонією. Вона зберігала свою самобутність і самоврядність, на українській землі не панували чужоземці, а українці не стали на ній людьми другого сорту.

Якщо й доречно говорити про колонізацію, то скоріше про колонізацію українцями Росії. Підкорення Сибіру, заселення Кубані, Сірого Клину, Зеленого Клину здійснювалися українцями з санкції імперського центру, але це була природня експансія нашого народу.

Натомість кожна спроба здійснити справжню колонізацію України, витіснити українців з їхньої землі, або перевести їх у статус унтерменшів завжди викликала відчайдушний спротив і ніколи не була цілком успішною. Це можна сказати і про часи польської експансії XVII  ст., і про спротив українського селянства радянській владі, і про нову спробу польської колонізації міжвоєнного періоду, і про вороже сприйняття німецької окупаційної влади, і про боротьбу ОУН-УПА проти всіх чужоземних адміністрацій та їхніх збройних формувань.

Наші рахунки до Російської імперії та СРСР полягають не стільки в тому, що вони нас підкорили і силою утримували в своєму складі, а в тому, що вони були побудовані на нелюдських засадах, керували нами за допомогою насильства і брехні, та, врешті-решт, програли в глобальному суперництві.

При цьому не треба вдаватися до самоїдства і віддавати власне минуле на глум і зневагу.

Українці не були асимільовані жодним іншим народом. Так, вони були у значній своїй частині інтегровані в загальноімперську соціальну і культурну систему, стали носіями імперської ідентичності та її культурних атрибутів, як це часто трапляється в умовах тривалого існування імперії. "Русскіє" - це таке ж збірне поняття, як колись було "римляни", "ромеї", "татари", "турки".

Сьогодні ця інерція перешкоджає формуванню національної самосвідомості та державницької психології в нашого народу. Але подолати цю інерцію ми можемо не «поверненням» до якогось міфічного стану «національної чистоти» під гаслами деколонізації, а реальними зусиллями щодо зміцнення державності та інтеграції українського соціуму на основі спільного бачення майбутнього і спільного розуміння національних цілей і завдань.

Імперія в минулому. А колонією ми не були, і, сподіваюся, не станемо.

Теги:
Читайте також:
Київ
+15°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.03
    Купівля 41.03
    Продаж 41.5
  • EUR
    Купівля 45.25
    Продаж 45.92
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
5 жовтня
19:09
Ексклюзив
переговори України з Росією
Насправді почати переговори з Росією неможливо, - Фейгін
19:05
Грета Тунберг
Екоактивістка Грета Тунберг заблокувала центральну вулицю Брюсселя на знак протесту проти викопного палива
19:00
Партнерський матеріал
Відбудова України: як відновлюють багатоповерхівку в Умані, де ракети РФ знищили цілий під’їзд
18:47
білорусь солдати лукашенко
Якщо зайти у Білорусь, армія Лукашенка складе зброю, - нардеп Дунда
18:38
Ізраїль обстріл
ЦАХАЛ готує "серйозну і значну" відповідь на ракетну атаку Ірану по Ізраїлю, - ЗМІ
18:36
Оновлено
дрон, БПЛА
У Херсоні та області через ворожі обстріли постраждали 6 людей
18:28
Осінь, дощ
У столиці та низці регіонів України 6 жовтня дощитиме: прогноз погоди від Наталки Діденко
18:26
Джастін Трюдо
Канада закликала своїх громадян евакуюватися з Лівану
18:08
Оновлено
Чорноморець - Оболонь
"Верес" переміг "Зорю", "Олександрія" зіграла внічию з "Рухом". Результати та розклад усіх матчів 9-го туру УПЛ
18:03
Лідер німецького ХДС Мерц пропонує створити чотиристоронню контактну групу по Україні
18:01
OPINION
Про Вугледар. Треба нарешті навчитись тримати фронт у тилу
17:56
Ексклюзив
Карта бойових дій за 25 вересня - 2 жовтня
До зими армія РФ може мати ще тактичні успіхи на фронті, - військовий експерт Мусієнко
17:32
Telegram
Telegram створює новий медіаплеєр аналогічний YouTube: компанія оголосила конкурс для розробників
17:28
Огляд
Сергій Ребров
Ультрас за Буданова та проблеми збірної України: огляд новин українського спорту за 29 вересня - 5 жовтня
17:16
Міноборони допустило до експлуатації понад 900 зразків озброєння і військової техніки з початку року
16:57
у Первомайську попрощалися з підполковником Ігорем Грибом
У 123-й бригаді ТрО проведуть службове розслідування через ймовірне самогубство комбата Гриба, чиї бійці пішли у СЗЧ з-під Вугледара
16:53
ЗСУ генштаб війна з Росією
З початку доби відбулося 67 боєзіткнень: найгарячіше на Покровському та Курахівському напрямках
16:36
Ізраїль, ЦАХАЛ
ЦАХАЛ готує розширення наземної операції у центральній частині Гази до роковин нападу ХАМАС: цивільних закликали евакуюватись з цього району
16:33
окупанти в Криму
Влітку окупанти стратили 4 українських військових на агрегатному заводі у Вовчанську
16:28
Ексклюзив
Українці
Наше демографічне майбутнє не виглядає оптимістичним, - Інститут демографії та соціальних досліджень НАН України
16:15
"Велика кількість боєприпасів з КНДР є поганої якості": у ЦПД пояснили присутність військових Північної Кореї на Донеччині
16:03
Енн Гетевей
Енн Гетевей оголосила про повернення до ролі Мії Термополіс у продовженні легендарного фільму "Щоденники принцести"
16:00
Ferrari 250 GT
Анджеліна Джолі виставила на аукціон свій вінтажний Ferrari
16:00
OPINION
Будапештський меморандум-2?
15:19
Джозеф Байден, саміт НАТО
"Я не знаю, чи буде це мирно": Байден попередив про можливі наміри Трампа, якщо йому не сподобається результат виборів у США
15:15
Ексклюзив
армія КНДР
Поява військових КНДР може свідчити про декілька моментів: військовослужбовець ЗСУ Тимочко про загибель північнокорейських військовослужбовців поблизу Донецька
15:07
Оновлено
Росіяни обстріляли КАБами промислову та цивільну інфраструктуру в Краматорську: у деяких районах зникло світло
14:37
Для запобігання загроз підривної діяльності: СБУ проводить безпекові заходи у Сумах
14:18
Хашим Сафі ад-Дін, Хезболла
ЦАХАЛ, імовірно, ліквідував наступного лідера "Хезболли" Сафі ад-Діна
14:15
терористи ХАМАС
ФБР попередило про загрозу терактів у США напередодні річниці нападу ХАМАС на Ізраїль 7 жовтня
14:15
Ексклюзив
Зеленський і Путін
Путін не звернув би увагу на План перемоги Зеленського, якби не одне "але", - Фейгін
14:05
OPINION
Не втратити стратегію перемоги
13:58
Оновлено
Сили оборони збили російський літак у Костянтинівці на Донеччині. Хоча, можливо, то був унікальний БПЛА "Мисливець"
13:54
Держдума РФ. Виступає Володін
"Назад до СРСР": у Кремлі хочуть запровадити податок на бездітність для мешканців ТОТ України
13:44
На фото людина, яка користується мобільним телефоном
Надихнув колишній: розробниця з Португалії створила застосунок, який аналізує, чи закоханий у вас партнер
13:34
білоруські прикордонники
Допомагали незаконно перетинати польсько-білоруський кордон: у Польщі затримали двох українців
13:25
ЗСУ
Українська армія уразила 3 командних пункти росіян
13:12
Саміт ЄС, Віктор Орбан
Орбан пригрозив перевезти нелегальних мігрантів з угорського кордону до головної площі Брюсселя
13:02
аварія
У Хорватії перекинувся фургон з мігрантами: двоє людей загинули, 25 постраждали
12:58
Вугледар
У розвідці Британії назвали ймовірні подальші кроки росіян після захоплення Вугледару
Більше новин