10 фактів із життя секретаря РНБО Олександра Данилюка

Дмитро Добрий
27 вересня, 2019 п'ятниця
15:30

У п'ятницю, 27 вересня, секретар Ради національної безпеки і оборони України Олександр Данилюк підтвердив, що подав заяву про відставку з займаної посади

Еспресо.TV розповідає про ключові факти з життя Данилюка.

У нашому істеблішменті завжди є ті, хто вміє уживатися з цілком різними, інколи навіть ворогуючими партіями і середовищами. Ті, хто ніколи не пропаде. Кому добре і при одних, і при других, і при третіх. Водночас, їм вдається уникати ініційованої "згори" жорсткої розправи чи того, що називається народним осудом. Саме такими здібностями володіє Олександр Олександрович Данилюк.

Ми підібрали найголовніші подробиці з його біографії.

1. Три вищі освіти

З’явився на світ 1975 року в Молдові, звідки його батьки пізніше перебралися до української столиці. Тато політика очолював підприємство "Академпроект" при Національній академії наук.

Вчився на інженера-електрика у КПІ, де мати Данилюка викладала кібернетику, а також на менеджера - у Київському університеті інвестиційного менеджменту та в Університеті Індіани (США).

2. Потрібні зв’язки

До американської школи МВА потрапив після знайомства зі своєю майбутньою попередницею на посаді міністра фінансів Наталією Енн Яресько, під керівництвом якої він у 90-их опановував основи західного підходу до ринкової економіки в компанії Western NIS Enterprise Fund. До того ж у нього був період співпраці з холдингом ТЕКТ впливового бізнесмена Вадима Гриба. Запам’ятаймо це прізвище, воно ще не раз зустрічатиметься у нашій розповіді.

3. У Єханурова

До влади Данилюк потрапив після Помаранчевої революції. Й одразу на її найвищі щаблі.

Як перспективного спеціаліста із залучення інвестицій його запросив своїм радником прем’єр-міністр Юрій Єхануров. З Тимошенко справ не вів. Повернувся на Печерські пагорби з початком президентства Януковича.

4. Разом із Януковичем. І не тільки

2010 року для розробки планів й стратегій з проведення найважливіших для України перетворень було створено Координаційний центр з впровадження економічних реформ. Очолив організацію Олександр Данилюк, призначений позаштатним радником президента Віктора Януковича. Діяв Центр до 2013-го, доки не стало остаточно зрозуміло, що далі буде з курсом на євроінтеграцію та демократичні зміни.

До речі, у тому ж 2010 році пан Гриб теж став офіційним радником, ще й штатним, але у голови СБУ Валерія Хорошковського. А Зеленський в статусі нового генерального продюсера каналу отримав управління "Інтером" (власністю групи Фірташа-Льовочкіна-Хорошковського-Бойка та російського "Первого канала").

5. У Порошенка

Євромайдан не приніс Данилюку чогось на зразок люстрації, навпаки він пішов на підвищення, позаяк чудово вписався у команду Петра Олексійовича і притаманного йому бачення процесів у державі, а також свого місця у них. Про це свідчить динаміка та характер призначень Олександра Олександровича з початку 2014 року:

представник президента у Кабінеті Міністрів (2014-2015);

заступник голови адміністрації президента Бориса Ложкіна (2015-2016);

член Національної ради з питань антикорупційної політики (2015-2016);

міністр фінансів  (2016-2018).

Не зайвим буде зазначити, що 23 липня 2015 року 29-річний Роман Гриб, син згадуваного вище Вадима Гриба, працевлаштувався начальником управління з питань корпоративних відносин Департаменту договірного менеджменту, міждержавних майнових і контрактних відносин Фонду державного майна України.

Але повернімося до Данилюка. Мінфін дістався йому не в уряді Арсенія Яценюка, а в Кабміні Володимира Гройсмана, що свідчило про високу довіру до нього з боку президента Порошенка, котрий прагнув переформувати міністрів з метою розширення особистого впливу на головні відомства. Це вже потім учорашня креатура глави держави сперечатиметься з ним з приводу доцільності та законності націоналізації ПриватБанку, як то мало місце на ICTV у проміжку між першим і другим туром останніх виборів, а тоді голова Міністерства фінансів виступав з безумовною підтримкою політичного та економічного курсу господаря Банкової (деолігархізація, співробітництво з МВФ, податкова реформа, остаточна приватизація, відкритість ведення бізнесу тощо).

Піти з уряду його змусили, як він сам стверджував, непорозуміння з прем’єром з приводу підпорядкування ДФС, безпосередній контроль над якою - в умовах жорстокої економії бюджету й постійного вишукування додаткових джерел його наповнення - мав перейти до Гройсмана.

6. Не без Льовочкіна, - ЗМІ

Свій четвертий за ліком похід у владу Данилюк вирішив здійснити спільно із Зеленським. Його можна було зустріти в оточенні відомих облич з "95 кварталу" та інших радників даного кандидата щойно зайшла мова про кадровий резерв Володимира Олександровича.

Одначе, є ті, хто вважає подібний вибір не лише свідченням політичних симпатій екс-міністра.

LB.ua повідомляє, що Координаційний центр з впровадження економічних реформ (2010-2013) насправді підпорядковувся Сергію Льовочкіну, голові президентської адміністрації Януковича. Профіль "сірого кардинала" Фірташа помітили й у штабі Зеленського.

"Данилюк в політиці не дарма вважається людиною Льовочкіна. Поява Данилюка (у штабі Зеленського - Авт.) говорить не про економічну програму і так далі, а виключно про те, що Коломойський домовився з Льовочкіним",- розповів 24 каналу політолог Антон Швець.  

7. Офшорний "Рюрік"

До того, як стати держслужбовцем Данилюк мешкав то в Україні, то в Єропі. Розпоряджався різними бізнесами. Два з них були зареєстровані у Британії як "офшорки" -  Rurik Real Estate Investment Limited и CEE Investment & Advisory LLP. Й реєстрація на його ім’я зберігалася попри регалії міністра.

Окрім того, у декларації міністра за 2014 рік - грошові надходження від британських фірм не наводилися.

Радикальна партія Олега Ляшка через нардепа Олега Купрієнка звернулася до Національного антикорупційного бюро (яке, до слова, як і НАЗК, й допомагав запускати Данилюк) з проханням розібратися: а чи нема тут складу злочину у вигляді подачі неправдивих даних, відповідальність за який передбачена ст.366-1 КК (декларування недостовірної інформації).

Немає, все чисто. Оскільки "Данилюк подавав паперову декларацію… за таких обставин підстави для відкриття НАБУ кримінального провадження за вищевказаними фактами відсутні", - заявив перший заступник голови Бюро Гізо Углава.

Як пояснив Данилюк, він просто не встиг звільнитися зі своєї колишньої роботи у Британії:

"Фактично з 2010 року я не займаюся підприємницькою діяльністю. Я з бізнесу, для мене політика - тимчасова. Я думав, місяць-два, прийду, запущу і все, але якось затяглося все. Усі ці компанії - моє минуле, абсолютно прозорий бізнес в Лондоні… Я готовий до всіх перевірок. Якщо потрібно, щоб цим займалося НАБУ, я до цього відкритий, я готовий надати всю інформацію. Я з 2010 року не займаюся жодною підприємницькою діяльністю, я до цього керував групою компаній Rurik, відтоді я вийшов з цього бізнесу, я практично нічим не займався. З 2010 року я займаюся лише роботою над реформами в Україні".

У декларації за підсумками 2015 року міністр вже вніс 11 тис. фунтів стерлінгів.

Сама ж по собі приналежність до офшорів не є криміналом, уточнив голова НАБУ Артем Ситник.

"Офшор не є кримінальним правопорушенням і якщо згадувати про міністра фінансів новопризначеного, він був в Антикорупційному бюро, давав пояснення, надав всі документи з цього приводу. Звичайно, це порушення в частині антикорупційного законодавства, але в частині кримінального правопорушення, якщо ці офшори не використовуються з метою скоєння злочинів, це не є кримінальною діяльністю", - розтлумачив Ситник.

8. Майно

Остання декларація подавалася Данилюком у березні 2018-го. Документ містить дані за 2017 рік:

будинок на 290 кв. м та ділянка землі на 984 кв. м у Вишеньках під Києвом (як встановили журналісти, це в котеджному містечку "Золоче");

BMW X5;

швейцарский годинник Sector Watch;

ікона з гори Афон;

зарплатня:

дружини - 36 335 грн (від Мистецького Арсеналу);

його - 579 812 грн (від уряду);

готівка:

долари - 115 тис.;

фунти - 12 тис.;

на рахунку - 88 714 грн;

позичено третім особам - $53 тис.

9. Дружина й діти живуть у Британії

В минулому львів’янка Ольга Данилюк з Річардом та Володимиром Данилюками наразі переважно мешкає у Лондоні, всі троє мають підданство Її Величності. Мати займається театральними постановками, сини ж здобувають престижну європейську освіту. Зокрема, старший безкоштовно навчається у Winchester College. За рахунок високих балів він виборов персональну стипендію.

Коли Данилюк-старший був міністром він теж наголошував на тому, аби "платити академічні стипендії меншій кількості студентів" і щоб виплати були "вищими".

"Мова йде не про скасування стипендій. Є ресурс, який потрібно використовувати... Зараз 70% - це академічні стипендії, соціальних стипендій - 6%. Рівень доходів українців падає, а у нас соціальних стипендій 6%. Це справедливо? Потрібно відходити від зрівнялівки", - говорив керівник Мінфіну.

Що ж стосується британського громадянства, власне, для Данилюка, то він від нього відмовився.

"Я добре пам'ятаю цей момент, коли приймав рішення. Я не подав на громадянство, щоб залишити можливість для політичної кар'єри в Україні", - заявив в ефірі 112 каналу два роки тому, в травні 2016-го, тодішній міністр фінансів.

10. Розглядається як кандидат на посаду міністра закордонних справ

З такою заявою на початку квітня виступив інший радник Володимира Зеленського - народний депутат Сергій Лещенко.

"На зустрічі з Європейською Бізнес Асоціацією Зеленський тестував публіку, як вона сприйме призначення Данилюка міністром закордонних справ. Але рішення поки не фіналізували", - цитувало  його "Новое время".

При цьому Нацбанк йому, як екс-міністру фінансів,  не дадуть, адже "главу НБУ Зеленський обіцяв не чіпати, так як у нього семирічний контракт", - додав Лещенко.

Теги:
Читайте також:
Київ
+18°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.43
    Купівля 39.43
    Продаж 39.93
  • EUR
    Купівля 42.24
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 квітня
17:07
"Динамо" - "Дніпро-1" 2:1 (27 квітня 2024 року)
"Динамо" переграло "Дніпро-1", а "Минай" розбив "Чорноморця": розклад та результати усіх матчів 26-го туру УПЛ
17:00
Ексклюзив
переговори між Україною та РФ
Питання можна ставити людям, які вели переговори, - політолог Магда про саміт у Стамбулі та "мирну угоду" з РФ 
16:59
Іл-76
ПВК "Вагнер" скуповує в Узбекистані вантажні Іл-76 та переганяє до Африки, - ЗМІ
16:38
Австралія
Австралія передасть Україні безпілотники на $32,5 млн і партію ПЗРК на кілька десятків мільйонів доларів
16:36
повістка
Чи зможуть громадяни з повістками звертатися до рекрутингових центрів: відповідь Міноборони
16:12
Роуз Ґоттемюллер
Питання вступу України до НАТО порушуватимуть на липневому саміті у Вашингтоні, - ексзаступниця генсека НАТО
16:10
напад з ножем
Приїхали з'ясувати стосунки: на Житомирщині вчитель порізав ножем своїх колишніх учнів
16:05
OPINION
Богдан Данилишин
Валютні резерви НБУ витрачає на підтримку гривні
15:37
рф влучила FPV-дроном у вантажний автомобіль
РФ влучила FPV-дроном у вантажний автомобіль біля Вовчанська: важко поранено водія
15:29
обстріл Херсон
Російська армія вдарила ракетою по Херсону: частково зруйновано заклад освіти
15:16
Віола фон Крамон
Верховною Радою керує не Стефанчук, а призначений Офісом президента Штучний: заява депутатки Європарламенту фон Крамон
15:10
Оновлено
Голову Броварської РДА Майбоженка заарештували на 2 місяці
15:09
Boeing E-4B
США уклали контракт на суму $13 млрд на розробку наступника "літака Судного дня"
15:04
Москва, теракт у ТРЦ "Крокус"
Теракт у "Крокус Сіті холі": в Москві заарештували 12-го підозрюваного
15:03
Оновлено
танк Abrams M-1
У ЗСУ заперечують новину Associated Press про нібито відведення танків Abrams з поля бою
15:02
Ексклюзив
Карта бойових дій: Авдіївка
"Ті, хто зайшов у цей клин, - смертники": військовослужбовець ЗСУ Варченко про просування ворога біля Очеретиного
14:36
окупант рф
Британська розвідка назвала основні причини вбивств серед російських військових
14:35
Депутатка ЄП
Депутатка Європарламенту Віола фон Крамон порадила Україні включити представників опозиції до виконавчих органів влади
14:34
обстріл
На прикордонні Чернігівщини росіяни обстріляли пожежну частину
14:20
Ексклюзив
Роман Безсмертний
Треба формувати спільний бойовий кулак: Безсмертний про Глобальний саміт миру у Швейцарії
14:20
Ексклюзив
Мирослав Чех
Війна на виснаження не на користь Росії, - історик Чех
14:02
Віктор Орбан
Через це страждає європейський середній клас, - Орбан заявив, що Україні треба давати менше грошей
14:02
В Одесі відкрили тимчасову експозицію, створену з 33-х куль
Зроблена із 33 куль: в Одесі до Великодня відкрили експозицію італійських та місцевих митців
13:57
Вокзал в Очеретиному
DeepState каже про втрату двох сіл біля Очеретиного, Генштаб не підтверджує
13:51
міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський
Поразка України призведе до "спеціальних військових операцій" Путіна у Центральній та Східній Європі, - голова МЗС Чехії
13:41
Ексклюзив
Чорне море, Крим
В "Інформаційному спротиві" назвали умови звільнення Криму та інших тимчасово окупованих територій
13:29
Україна Японія
Японія приєдналася до Міжнародної коаліції з повернення українських дітей
13:26
Україна_Словаччина
"Якщо не уряд, то ми": у Словаччині за 12 днів зібрали понад €3,8 млн на снаряди для України
13:23
Дональд Туск
Одна з російських ракет впала за 15 км від польського кордону, - Туск
13:22
Євген Нищук
"Не обов’язково тільки актори": хто у Театрі Франка отримає бронь від мобілізації
13:11
Катаріна Матернова
"Україна на правильному шляху": посолка ЄС Матернова сподівається на старт переговорів із Києвом у червні
13:08
Кількість хворих на COVID-19 росте
За тиждень на ГРВІ, грип та COVID-19 захворіли понад 100 тис. українців
13:05
Ексклюзив
Мирослав Чех
Історик Чех: політична гра довкола мобілізації викликає подив та відчуття безвідповідальності
12:59
новини Львова
На Вербну неділю Епіфаній проведе богослужіння у Києво-Печерській лаврі
12:51
торнадо Омаха
У США проносяться руйнівні торнадо: сотні будинків зруйновано
12:42
Обстріл психлікарні у Харкові ракетами С-300: пошкоджено комунікації, пацієнтів не розподілятимуть до інших установ
12:35
Ексклюзив
Map. Крим_2404
Експерт Коваленко: для знищення усіх С-400 та С-300 в Криму потрібно 30 ракет ATACMS, наступною ціллю стане міст
12:31
Ілюстративне фото
Росіяни атакували інфраструктурний об'єкт на Дніпропетровщині
12:26
Путін і Навальний
Розвідка США вважає, що Путін не наказував вбити Навального, - WSJ
12:08
OPINION
Олег Манчура
"Україна не має ядерної зброї, але якщо на нас нападуть — ми її застосуємо"
Більше новин