10 фактів із життя секретаря РНБО Олександра Данилюка

27 вересня, 2019 п'ятниця
15:30

У п'ятницю, 27 вересня, секретар Ради національної безпеки і оборони України Олександр Данилюк підтвердив, що подав заяву про відставку з займаної посади

Зміст

Еспресо.TV розповідає про ключові факти з життя Данилюка.

У нашому істеблішменті завжди є ті, хто вміє уживатися з цілком різними, інколи навіть ворогуючими партіями і середовищами. Ті, хто ніколи не пропаде. Кому добре і при одних, і при других, і при третіх. Водночас, їм вдається уникати ініційованої "згори" жорсткої розправи чи того, що називається народним осудом. Саме такими здібностями володіє Олександр Олександрович Данилюк.

Ми підібрали найголовніші подробиці з його біографії.

1. Три вищі освіти

З’явився на світ 1975 року в Молдові, звідки його батьки пізніше перебралися до української столиці. Тато політика очолював підприємство "Академпроект" при Національній академії наук.

Вчився на інженера-електрика у КПІ, де мати Данилюка викладала кібернетику, а також на менеджера - у Київському університеті інвестиційного менеджменту та в Університеті Індіани (США).

2. Потрібні зв’язки

До американської школи МВА потрапив після знайомства зі своєю майбутньою попередницею на посаді міністра фінансів Наталією Енн Яресько, під керівництвом якої він у 90-их опановував основи західного підходу до ринкової економіки в компанії Western NIS Enterprise Fund. До того ж у нього був період співпраці з холдингом ТЕКТ впливового бізнесмена Вадима Гриба. Запам’ятаймо це прізвище, воно ще не раз зустрічатиметься у нашій розповіді.

3. У Єханурова

До влади Данилюк потрапив після Помаранчевої революції. Й одразу на її найвищі щаблі.

Як перспективного спеціаліста із залучення інвестицій його запросив своїм радником прем’єр-міністр Юрій Єхануров. З Тимошенко справ не вів. Повернувся на Печерські пагорби з початком президентства Януковича.

4. Разом із Януковичем. І не тільки

2010 року для розробки планів й стратегій з проведення найважливіших для України перетворень було створено Координаційний центр з впровадження економічних реформ. Очолив організацію Олександр Данилюк, призначений позаштатним радником президента Віктора Януковича. Діяв Центр до 2013-го, доки не стало остаточно зрозуміло, що далі буде з курсом на євроінтеграцію та демократичні зміни.

До речі, у тому ж 2010 році пан Гриб теж став офіційним радником, ще й штатним, але у голови СБУ Валерія Хорошковського. А Зеленський в статусі нового генерального продюсера каналу отримав управління "Інтером" (власністю групи Фірташа-Льовочкіна-Хорошковського-Бойка та російського "Первого канала").

5. У Порошенка

Євромайдан не приніс Данилюку чогось на зразок люстрації, навпаки він пішов на підвищення, позаяк чудово вписався у команду Петра Олексійовича і притаманного йому бачення процесів у державі, а також свого місця у них. Про це свідчить динаміка та характер призначень Олександра Олександровича з початку 2014 року:

представник президента у Кабінеті Міністрів (2014-2015);

заступник голови адміністрації президента Бориса Ложкіна (2015-2016);

член Національної ради з питань антикорупційної політики (2015-2016);

міністр фінансів  (2016-2018).

Не зайвим буде зазначити, що 23 липня 2015 року 29-річний Роман Гриб, син згадуваного вище Вадима Гриба, працевлаштувався начальником управління з питань корпоративних відносин Департаменту договірного менеджменту, міждержавних майнових і контрактних відносин Фонду державного майна України.

Але повернімося до Данилюка. Мінфін дістався йому не в уряді Арсенія Яценюка, а в Кабміні Володимира Гройсмана, що свідчило про високу довіру до нього з боку президента Порошенка, котрий прагнув переформувати міністрів з метою розширення особистого впливу на головні відомства. Це вже потім учорашня креатура глави держави сперечатиметься з ним з приводу доцільності та законності націоналізації ПриватБанку, як то мало місце на ICTV у проміжку між першим і другим туром останніх виборів, а тоді голова Міністерства фінансів виступав з безумовною підтримкою політичного та економічного курсу господаря Банкової (деолігархізація, співробітництво з МВФ, податкова реформа, остаточна приватизація, відкритість ведення бізнесу тощо).

Піти з уряду його змусили, як він сам стверджував, непорозуміння з прем’єром з приводу підпорядкування ДФС, безпосередній контроль над якою - в умовах жорстокої економії бюджету й постійного вишукування додаткових джерел його наповнення - мав перейти до Гройсмана.

6. Не без Льовочкіна, - ЗМІ

Свій четвертий за ліком похід у владу Данилюк вирішив здійснити спільно із Зеленським. Його можна було зустріти в оточенні відомих облич з "95 кварталу" та інших радників даного кандидата щойно зайшла мова про кадровий резерв Володимира Олександровича.

Одначе, є ті, хто вважає подібний вибір не лише свідченням політичних симпатій екс-міністра.

LB.ua повідомляє, що Координаційний центр з впровадження економічних реформ (2010-2013) насправді підпорядковувся Сергію Льовочкіну, голові президентської адміністрації Януковича. Профіль "сірого кардинала" Фірташа помітили й у штабі Зеленського.

"Данилюк в політиці не дарма вважається людиною Льовочкіна. Поява Данилюка (у штабі Зеленського - Авт.) говорить не про економічну програму і так далі, а виключно про те, що Коломойський домовився з Льовочкіним",- розповів 24 каналу політолог Антон Швець.  

7. Офшорний "Рюрік"

До того, як стати держслужбовцем Данилюк мешкав то в Україні, то в Єропі. Розпоряджався різними бізнесами. Два з них були зареєстровані у Британії як "офшорки" -  Rurik Real Estate Investment Limited и CEE Investment & Advisory LLP. Й реєстрація на його ім’я зберігалася попри регалії міністра.

Окрім того, у декларації міністра за 2014 рік - грошові надходження від британських фірм не наводилися.

Радикальна партія Олега Ляшка через нардепа Олега Купрієнка звернулася до Національного антикорупційного бюро (яке, до слова, як і НАЗК, й допомагав запускати Данилюк) з проханням розібратися: а чи нема тут складу злочину у вигляді подачі неправдивих даних, відповідальність за який передбачена ст.366-1 КК (декларування недостовірної інформації).

Немає, все чисто. Оскільки "Данилюк подавав паперову декларацію… за таких обставин підстави для відкриття НАБУ кримінального провадження за вищевказаними фактами відсутні", - заявив перший заступник голови Бюро Гізо Углава.

Як пояснив Данилюк, він просто не встиг звільнитися зі своєї колишньої роботи у Британії:

"Фактично з 2010 року я не займаюся підприємницькою діяльністю. Я з бізнесу, для мене політика - тимчасова. Я думав, місяць-два, прийду, запущу і все, але якось затяглося все. Усі ці компанії - моє минуле, абсолютно прозорий бізнес в Лондоні… Я готовий до всіх перевірок. Якщо потрібно, щоб цим займалося НАБУ, я до цього відкритий, я готовий надати всю інформацію. Я з 2010 року не займаюся жодною підприємницькою діяльністю, я до цього керував групою компаній Rurik, відтоді я вийшов з цього бізнесу, я практично нічим не займався. З 2010 року я займаюся лише роботою над реформами в Україні".

У декларації за підсумками 2015 року міністр вже вніс 11 тис. фунтів стерлінгів.

Сама ж по собі приналежність до офшорів не є криміналом, уточнив голова НАБУ Артем Ситник.

"Офшор не є кримінальним правопорушенням і якщо згадувати про міністра фінансів новопризначеного, він був в Антикорупційному бюро, давав пояснення, надав всі документи з цього приводу. Звичайно, це порушення в частині антикорупційного законодавства, але в частині кримінального правопорушення, якщо ці офшори не використовуються з метою скоєння злочинів, це не є кримінальною діяльністю", - розтлумачив Ситник.

8. Майно

Остання декларація подавалася Данилюком у березні 2018-го. Документ містить дані за 2017 рік:

будинок на 290 кв. м та ділянка землі на 984 кв. м у Вишеньках під Києвом (як встановили журналісти, це в котеджному містечку "Золоче");

BMW X5;

швейцарский годинник Sector Watch;

ікона з гори Афон;

зарплатня:

дружини - 36 335 грн (від Мистецького Арсеналу);

його - 579 812 грн (від уряду);

готівка:

долари - 115 тис.;

фунти - 12 тис.;

на рахунку - 88 714 грн;

позичено третім особам - $53 тис.

9. Дружина й діти живуть у Британії

В минулому львів’янка Ольга Данилюк з Річардом та Володимиром Данилюками наразі переважно мешкає у Лондоні, всі троє мають підданство Її Величності. Мати займається театральними постановками, сини ж здобувають престижну європейську освіту. Зокрема, старший безкоштовно навчається у Winchester College. За рахунок високих балів він виборов персональну стипендію.

Коли Данилюк-старший був міністром він теж наголошував на тому, аби "платити академічні стипендії меншій кількості студентів" і щоб виплати були "вищими".

"Мова йде не про скасування стипендій. Є ресурс, який потрібно використовувати... Зараз 70% - це академічні стипендії, соціальних стипендій - 6%. Рівень доходів українців падає, а у нас соціальних стипендій 6%. Це справедливо? Потрібно відходити від зрівнялівки", - говорив керівник Мінфіну.

Що ж стосується британського громадянства, власне, для Данилюка, то він від нього відмовився.

"Я добре пам'ятаю цей момент, коли приймав рішення. Я не подав на громадянство, щоб залишити можливість для політичної кар'єри в Україні", - заявив в ефірі 112 каналу два роки тому, в травні 2016-го, тодішній міністр фінансів.

10. Розглядається як кандидат на посаду міністра закордонних справ

З такою заявою на початку квітня виступив інший радник Володимира Зеленського - народний депутат Сергій Лещенко.

"На зустрічі з Європейською Бізнес Асоціацією Зеленський тестував публіку, як вона сприйме призначення Данилюка міністром закордонних справ. Але рішення поки не фіналізували", - цитувало  його "Новое время".

При цьому Нацбанк йому, як екс-міністру фінансів,  не дадуть, адже "главу НБУ Зеленський обіцяв не чіпати, так як у нього семирічний контракт", - додав Лещенко.

Теги:
Читайте також:
Київ
+23°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • Біла Церква
 • USD 41.27
  Купівля 41.27
  Продаж 41.82
 • EUR
  Купівля 44.94
  Продаж 45.72
 • Актуальне
 • Важливе
2024, понедiлок
22 липня
20:21
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Атаки українських дронів на РФ та ситуація на Покровському напрямку. Колонка Сергія Згурця
20:09
Ірина Фаріон
Буданов звинуватив Росію в причетності до вбивства Фаріон
20:08
OPINION
Геннадій Друзенко
Хворе суспільство
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 880-го дня війни:  новітня зброя відплати, якою знищили російський Су-57, 100 тис. боєприпасів від Чехії
19:55
фейк
"Провокації США призвели до початку війни в 2014 році": маніпуляції світових ЗМІ за 22 липня
19:55
Оновлено
Росія з ночі обстрілює Херсон та область: є загибла, поранено 4 людей
19:54
Володимир Зеленський
Україна готує ще чотири нові безпекові угоди, - Зеленський
19:46
Речниця МЗС Китаю Мао Нін
У Китаї відреагували на погрози США запровадити санкції через підтримку Росії у війні проти України
19:34
Крістен Міхал
В Естонії призначили новий уряд на чолі з Крістеном Міхалом
19:31
Ексклюзив
Вовчанськ
Окупанти не дозволяють евакуюватись цивільним із зони бойових дій на Харківщині, доходить навіть до розстрілів, - волонтер Бєлов
19:21
ВВП України
У Мінфіні розповіли, скільки працівників потрібно Україні для зростання ВВП
19:19
Євпаторія, демонтаж Хрестовоздвиженського храму Православної Церкви України
Окупанти демонтують храм ПЦУ в Євпаторії
19:19
Аналітика
Шмигаль
Зміни в Уряді. Як Трамп сплутав карти Зеленському
19:15
Оновлено
Окупанти обстріляли Нікополь, поранено 5 людей
18:53
школа, урок
Програму шкільного предмета "Захист України" планують оновити: акцент зроблять на практичних заняттях
18:53
Оновлено
Українські діти потрапили у табір в Іспанії без доступу до їжі та води. У МЗС заявили, що власник виправив умови проживання
18:43
Держсекретар Ватикану П'єтро Паролін (по центру)
Держсекретар Ватикану відвідав костел Святого Миколая у Києві
18:08
Огляд
Збірна Аргентини
Збірна Аргентини потрапила у расистський скандал, Англія погнала Саутгейта, а Гемілтон встановив рекорд у Формулі-1. Головні новини світового спорту за тиждень
18:05
OPINION
Юрій Богданов
Про статтю Джонсона і "мирний план"
18:04
Окупанти намагаються інтергувати захоплену частину Запорізької області у транспортну мережу Росії, - голова Бердянської МВА
17:53
електроенергія
Дві й три черги: в Укренерго повідомили, як вимикатимуть світло 23 липня
17:37
Петер Сіярто
Припинення Україною транзиту російської нафти: Сіярто каже, що Угорщина може подати до суду
17:27
зруйнована лікарня в ізюмі
За час повномасштабної війни РФ пошкодила 1642 медичних обʼєктів в Україні, 214 зруйнувала повністю
17:25
Святослав Вакарчук і YAKTAK разом заспівали на Atlas United 2024
17:25
Армія РФ обстріляла село на Куп'янщині: є поранена
17:18
Унаслідок авіаударів РФ по Донеччині з початку доби дістали поранення 9 цивільних
17:15
ЗСУ
Від початку доби на фронті відбулося 93 боєзіткнення. Росіяни намагалися прорвати оборону ЗСУ біля Роботиного
17:03
ДБР викрило посадовця, який присвоїв кошти на будівництво водогону для військових
16:57
Еммануель Макрон
Макрон закликав до "політичного перемирʼя" у Франції під час Олімпійських ігор у Парижі
16:51
Сергій Марченко
Міністр фінансів заявив про необхідність підвищення військового збору: "Країни, які ухвалюють складні рішення, виграють війни"
16:50
Партизани вислідкували на Донеччині останню модифікацію ЗРК "Тор-М2"
16:44
Ексклюзив
Boeing B-52
"Загроза для всієї території РФ": у Defense Express пояснили, для чого США перекинули в Румунію стратегічні бомбардувальники B-52
16:44
Німеччина, Франція та Фінляндія збільшили витрати на культуру, а Велика Британія - скоротила, - звіт
16:43
журналістка "Радіо Свобода" Алсу Курмашева
У РФ засудили до 6,5 років колонії журналістку "Радіо Свободи" Алсу Курмашеву
16:34
Закликав приєднати Херсонщину до Росії: СБУ оголосила підозру клірику УПЦ (МП) Шкілю
16:26
Безугла
Оборонний комітет ВР підтримав виключення зі свого складу Безуглої
16:25
Нацполіція ліквідувала масштабну мережу наркодилерів, яка щомісяця заробляла 10,5 млн грн
16:24
Викрадена росіянами робота Юрія Діденка
Херсонський музей виявив ще 5 картин, викрадених росіянами
16:04
OPINION
Костянтин Корсун
З технологічним популізмом слід закінчувати
15:58
застосунок Дія
Через Дію за тиждень забронювали понад 34 тис. працівників
Більше новин