Продавці хаосу

Лариса Волошина
22 травня, 2019 середа
19:01

Починаючи з інавгурації новообраного президента в Україні почався навколовиборчий марафон

Зміст

Чому саме "навколо", а не передвиборчий? Здогадатися нескладно. Політики впевнені, що український виборець бажає продовження бенкету. Що йому і далі хочеться промов, змов та підстав. Саме тому український політикум не сильно опирається розпуску парламенту. Це - шоу, спектакль в якому вони мають зробити нам "красіво". Правила тут задає виборець. Все, що ми спостерігали останні дні - є великим спектаклем.

Давайте почнемо спочатку. Через день після оприлюднення указу президента про розпуск парламенту починається передвиборчий процес. ЦВК має розпочати роботу, нарізати округи, зареєструвати мажоритарників та приступити до формування виборчих комісій. І мусить це робити за існуючим законодавством. Такий закон. Іншими словами, жодні протести та заперечення не можуть змінити того факту, що вибори відбудуться за існуючою змішаною системою. Оголосивши про розпуск Ради, Зеленський сам закрив дорогу до внесення змін у виборче законодавство. Зупинити ситуацію в змозі тільки Конституційний суд. А він - чом би й ні - може зібратися вже після приведення до присяги народних депутатів 9-го скликання. Це теж закон. Є повідомлення, що серед депутатів розпочато збір підписів під зверненням до суду. Але на якому етапі процес оскарження президентського рішення - не повідомляється. Уявіть ситуацію, в якій КС визнає указ Зеленського неконституційним, а вибори в Раду вже ідуть повним ходом. Відміняти їх вже ніхто не буде. Це створює правовий прецедент, позбавляє майбутній парламент легітимності, підвішує президента на узурпаторський гачок. Але новоутворена владна конструкція продовжить роботу.

Другий момент - невідповідність слів і дій. Під час інавгурації президент закликав парламентарів проголосувати за його закон про вибори. Ми ясно почули про відкриті партійні списки, нові правила та перезавантаження системи. І що? На скликане на вимогу Зеленського позачергове засідання Верховної Ради із великим запізненням було подано законопроект. Мало того, що голова ВР Андрій Парубій почав з прохання повідомити йому хоча б номери президентських законодавчих ініціатив. Так ще й поки відбувалися депутатські виступи "за" і "проти", лунали апеляції до очікувань народу,  законопроект швиденько приводили до стану пристойності. Як стало відомо потім, закон для прийняття якого зібралися парламентарі, містив в собі кілька дивних моментів. З ключового: скасування мажоритарки, зниження прохідного бар‘єру до 3% та закриті виборчі списки, де місце кандидатів визначається партійним з‘їздом. Про Верховну Раду, в яку за закритими списками проводили коханок та масажистів, сьогодні не говорив тільки лінивий. Але ж пан Зеленський ясно обіцяв відкриті списки. Вся країна чула. Можна скільки завгодно говорити про недосвідченість молодої команди президента, але навіть вони мають розуміти різницю між "відкрито" та "закрито".

Ще з цікавого. Документ містить 450 сторінок. Те, що його не представили вчасно на ознайомлення депутатом, пояснювалося поспіхом. Мовляв, робили швидко, на колінці, щоб встигнути до позачергового засідання Ради. 450 сторінок поспіхом? А лити менше води в законодавчому документі не пробували? Зрозуміло, що в словесній каламуті простіше сховати такі "новаторські" зміни, як пом’якшення цензу на проживання для майбутнього депутата в країні упродовж останніх 5 років перед виборами. Так ми бачимо, що досить багато "нових облич" будуть зацікавленні в такому нововведенні. І дехто з них вже поспішає повернутися в країну. Але ж 450 сторінок! Це ж не тільки стос, яким можна переконувати незгодних під час парламентської дискусії одним-двома вправними ударами по голові. Це ще й непрозорий натяк, що законопроект готували до звернення про позачергове засідання Верховної Ради. Може навіть до інавгураційної промови пана Зеленського. І тут виникає питання. Може зараз вийде хтось з команди і почне показувати народу України непроголосований "попередниками" чудовий законопроект, який прямо завтра мав перетворити Україну на Британію? - Так, я знаю, що таке Конституційна монархія. Але таких, як я, небагато. Слухайте! Це точно його законопроект? Може раптом хтось знайшов схованку Януковича, або капсулу часу, що залишилась від ПРиБЮТу?

"Тоді навіщо всі ці "фішечки?", - спитаєте ви. Навіщо подавати на розгляд парламентарям документ, який не має сенсу і який вони неодмінно відхилять на підставі наявності в ньому провокаційних норм? Може тому, що нічого і не треба було приймати? Потрібна була картинка, в якій одні старалися внести зміни, а інші пручалися і не давали "руйнувати злочинну систему". У Верховній Раді лежить проголосований у першому читанні законопроект, який містить в собі і відкриті списки, і прозорість і європейську традицію і 4000 поправок, на розгляд яких може знадобитися місяці три-чотири. Це ключовий момент. Адже затягуванню прийняття цього законопроекту сприяли як раз ті сили, які сьогодні підтримали законодавчі ініціативи президента Зеленського. Може весь цей цирк - це тільки димова завіса? Комусь дуже кортить не допустити в останні до виборів місяці прийняття законів: про вибори, про імпічмент, про тимчасові слідчі комісії, про опозицію, про реформу у секторі нацбезпеки. Замість того, щоб зменшувати невизначеність та вимагати запобіжників в держаному управлінні, ми всі погрузли в обговоренні штучно сконструйованих політичних галюцинацій.

Справа не в дочасних виборах і навіть не в законопроекті, який ввели в Раду, як того коня в Сенат виключно для того, щоб поглузувати з демократичних процедур. Все, що Україна отримала в результаті навколовиборної епопеї - це взаємний тролінг гілок влади. В передвиборчу парламентську кампанію країна входить ще більш істеризованою і дезорієнтованою, ніж це було перед президентськими виборами. Продавці хаосу готуються отримувати чергову перемогу. Справа в тому, що може статися потім, якщо творення інформприводів на порожньому місці продовжиться з такою ж швидкістю? Протистояти потрібно не ілюзіям, а ілюзіоністам. "А чом би й ні?", - зауважить прискіпливий читач. -  "Україна ж є країною законодавчих чудес та владних можливостей. Яке це має значення? Народу не потрібні закони, щоб зупинити беззаконня". Погоджуюся. В нашій історії і таке бувало. От тільки запас міцності країни не нескінченний.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.63
  • EUR
    Купівля 44.33
    Продаж 45.01
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
9 листопада
00:05
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія атакувала Україну "шахедами". Ситуація в ніч на 9 листопада
2024, п'ятниця
8 листопада
23:33
Суджа, РФ, Курська область
"Рухаються колонами з десантом": у DeepState розкрили деталі контрнаступу РФ на Курщині
23:28
Тайсон Ф'юрі - Деонтей Вайлдер
"Побачили тільки тінь": Ф'юрі дав пораду Вайлдеру щодо майбутнього в боксі
23:00
Кір Стармер і Володимир Зеленський
Відносини Києва та Лондона погіршилися після зміни британського уряду, - The Guardian
22:41
Дональд Трамп
Після перемоги Трампа темношкірі американці почали отримувати расистські повідомлення: справу розслідує ФБР
22:35
Кіліан Мбаппе, збірна Франції, Ліга націй
Зірка футболу Мбаппе відмовився грати за збірну Франції
22:16
Віктор Орбан
Орбан заявив, що лише Україна має вирішувати, чи продовжувати боротися у війні з РФ
22:07
Ексклюзив
Дональд Трамп Джозеф Байден
"Статус, коли у США два президенти, є імпотентним для обох": Безсмертний пояснив, чому Байден до інавгурації Трампа не дасть дозвіл бити по РФ
21:44
штурм капітолію
У США суд призупинив процес у справі Трампа про штурм Капітолія
21:16
Дональд Трамп
США звинуватили Іран у підготовці вбивства Трампа
20:54
Оновлено
Міністр освіти і науки України Оксен Лісовий
В Україні з 2025 року підвищать зарплату вчителів
20:53
Ілон Маск
Маск назвав Шольца дурнем після розпаду коаліції в Німеччині: у федеральному уряді відреагували
20:41
Пентагон
Пентагон дозволив підрядникам зі США обслуговувати та ремонтувати американське озброєння в Україні, - Reuters
20:38
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
"Завдати максимальної шкоди": наслідки атаки РФ, активізація на Курщині і наступ біля Часового Яру. Колонка Сергія Згурця
20:23
Російські військові
РФ намагається захопити якомога більше українських територій до настання морозів, - естонська розвідка
20:18
Оновлено
Ворскла, УПЛ, Олександр Скляр і Віктор Корнієнко
"Ворскла" перемогла "Чорноморець", а "Інгулець" і "Лівий Берег" зіграли внічию. Результати і розклад 13-го туру УПЛ
20:02
Оновлено
Вибух
Росіяни атакували балістикою критичну інфраструктуру в Сумах: є поранені
20:01
OPINION
блог Андрій Магера
Чому Путін на Валдаї знову заговорив про "нейтральну" Україну
19:51
Панама позбавить свого прапора чотири судна "тіньового флоту" РФ, які потрапили під санкції США
19:50
Нотр-Дам де Парі, Собор Паризької Богоматері
У Франції дзвони Собору Паризької Богоматері пролунали вперше після пожежі
19:33
Дмитро Кулеба
"Ледь не послав його вслід за російським кораблем": Кулеба згадав важку розмову з главою МЗС однієї з країн
19:28
На фото: Бейонсе в сукні від FROLOV
Бейонсе очолила список номінантів на "Ґреммі" завдяки своєму альбому Cowboy Carter
19:26
Канада
Поліція Канади готується до прибуття мігрантів із США на тлі перемоги Трампа
19:24
Дональд Трамп та Ілон Маск
Маск брав участь у розмові Трампа та Зеленського, - Axios
19:23
дрон, дрон камікадзе
Міноборони отримало перший патент на технологію виявлення ворожих FPV-дронів
19:22
Ексклюзив
Володимир Путін
Якщо США вирішать просто заморозити лінію фронту, це буде великою помилкою, - публіцист Саттер
19:16
Огляд
Емілія Перес
Сила "Бучі" і шарм "Емілії Перес": що подивитися на вихідних
19:16
Александер Стубб і Володимир Зеленський
Зеленський обговорив із президентом Фінляндії Стуббом оборонні потреби України й посилення ППО
19:03
лукашенко
Білорусь побудує на кордоні з Україною 2 нові застави, - "Гаюн"
18:55
РФ атакувала два райони Дніпропетровщини: поранено жінку
18:51
Шарль Мішель
ЄС із союзниками, зокрема США, обговорюватиме досягнення справедливого миру в Україні, - президент Євроради Мішель
18:50
катастрофа літака МАУ в Ірані
Україна розірвала угоду щодо повітряного сполучення з Іраном
18:47
кабмін
Кабмін схвалив проєкт Держбюджету-2025 до другого читання
18:41
Зак Бауманн
Футболіст "Манчестер Юнайтед" отримав український паспорт
18:29
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн
"Росія – це загроза не лише для Європи": фон дер Ляєн заявила, що ЄС говоритиме з США про підтримку України
18:23
грузія
"Ні російським виборам": опозиція у Грузії готує протестну ходу
18:09
Оновлено
У Херсоні та області внаслідок ворожих обстрілів загинули 3 людини
18:04
Сергій Стерненко
"Пряма вказівка Сирського": Стерненко прокоментував ситуацію з його розшуком від ТЦК
18:01
OPINION
блог Олександр Краєв
Трамп у Білому домі: не катастрофа і не перемога
17:59
Ізраїль відкриє додатковий пункт пропуску з сектором Гази для доставки гумдопомоги
Більше новин