live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Не більше 200 га в одні руки та без росіян: що пропонує законопроєкт про ринок землі. Інфографіка


фото: sp.2x2
У разі ухвалення закону вже з жовтня 2020 року українську землю можна буде продавати, як будь-який товар чи послугу. Як це регулюватиметься, чи загрожують нам іноземці та як уряд збирається підтримувати фермерів

18 років заборони

Заборона на продаж земель сільськогосподарського призначення, так званий мораторій, була запроваджена в Україні ще у 2001 році. Відтоді її багаторазово продовжували.

Під поняття "сільськогосподарських" підпадає 71% усіх земель в Україні. Тож майже 7 млн. власників сільськогосподарських земель (або 16% населення України) не можуть вільно використовувати свою власність.

Пряма заборона на право розпоряджатися землею є ще в Конго, Таджикистані, Північній Кореї, Кубі, Венесуелі. Як бачимо, жодну з перелічених країн не назвеш економічно-розвинутою.

"Мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення не лише пригальмовує економіку (за оцінками Світового банку, скасування мораторію збільшить щорічні темпи росту українського ВВП на 0,5-1,5%), а й ще позбавляє пайовиків додаткових 86 млрд грн на рік за здачу землі в оренду", - йдеться у дослідженні директора проекту “Підтримка реформ в сільському господарстві та земельних відносинах в Україні” Київської школи економіки Дениса Нізалова.

Примітно, що попри 18 років заборони на продаж сільгосп-ділянок, їх все ж продають. На одному з найпопулярніших в Україні сервісів оголошень станом на кінець вересня 2019 року розміщено 8727 пропозицій про продаж землі саме сільськогосподарського призначення - найвищий показник у категорії.

У серпні 2018 року Європейський суд з прав людини визнав мораторій порушенням прав людини.

На початку листопада в Україні стався перший випадок, коли завдяки рішенню Європейського суду з прав людини вдалося обійти мораторій на продаж земель в Україні.

На скасуванні мораторію у 2017 році наполягав МВФ, оскільки, на думку фонду, відсутність прозорого ринку землі перешкоджає надходженню інвестицій в Україну.

Читайте також: Чи можна продавати українську землю. Все найважливіше про реформу

Міфи, недовіра та зрушення

За роки заборон у Раді назбиралося кількадесят законопроєктів, що покликані врегулювати земельне питання.

Уряд Гройсмана пропонував створити ринок сільськогосподарської землі з певними обмеженнями: продавати до 200 гектарів, при цьому не дозволяти купівлю земель іноземцям і агрохолдингам. Втім у зв’язку з виборами на відкриття ринку так і не зважились, оскільки відсоток недовіри населення до реформи - доволі високий.

Дані соціологічного опитування Фонду “Демократичні ініціативи” спільно з соціологічною службою Центру Разумкова свідчать, що 53% підтримують зняття мораторію та допускають продаж землі в Україні за тих чи інших умов. Ще третина громадян (33%) виступають категорично проти. 

При цьому кількість останніх помітно зменшується: у 2011 році противниками продажу землі була ще більшість громадян – 51%. 

Справа в тому, що впродовж років заборони питання ринку землі "обросло" численними міфами на кшталт тих, що всю землю одразу ж скуплять іноземці чи олігархи. 

Втім президент Зеленський пообіцяв, що у 2020 році в Україні запрацює ринок землі

А 20 вересня Міністерство розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства оприлюднило Проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення". 

Що пропонують в уряді

Законопроєкт на 3,5 сторінки містить цілу низку пропозицій, зокрема:

1) скасування мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення та запуск ринку землі з 1 жовтня 2020 року;

2) право власності на землю можуть отримувати тільки громадяни України, юридичні особи і територіальні громади;

3) один покупець може купити не більше 0,5% земель сільськогосподарського призначення, що є в Україні (це приблизно 200 тис. га); а в межах однієї області можна придбати не більше 15% сільськогосподарської землі;

4) пріоритетне право на придбання землі мають її орендарі, за умови виплати ними ціни, по якій вона продається;

5) громадяни, яким належить право постійного користування, право довічного успадкованого володіння земельними ділянками державної та комунальної власності, призначеними для ведення селянського (фермерського) господарства, можуть викупити їх у власність з розстрочкою платежу до 5 років за ціною, яка дорівнює нормативній грошовій оцінці таких земельних ділянок без проведення земельних торгів;

6) фінансова підтримка малим фермерам та фізичним особам, що купують малі обсяги до 500 га (компенсація відсотків, інша фінансова підтримка);

7) іноземці зможуть отримувати землі у власність в порядку спадкування за законом. При цьому вони зобов'язані будуть продати її протягом року з дня набрання права власності (громадянам РФ - повна заборона);

Як це працюватиме та чи є небезпеки

Законопроєкт розкритикували у Всеукраїнській аграрній раді (ВАР), яка послідовно виступає проти відкриття ринку землі: 

"Законопроєкт скасовує мораторій на купівлю-продаж с/г земель, але при цьому не встановлює ніяких обмежень на купівлю с/г земель юридичними особами, що зареєстровані в Україні, але належать іноземцям. Так, фактично іноземні компанії, отримують право вільно купувати українські с/г землі", - вважає заступник голови ВАР Михайло Соколов.

"Ми хочемо, щоб це були українські компанії і українські фізичні особи. Це стосується навіть випадку, коли компанія може бути українська, але вона офшоризована, чи то гроші виводяться. Українська компанія має бути тут і платити податки тут. Це для нас принципово", - наголосив міністр економіки Милованов в ефірі Еспресо.

Оскільки іноземні компанії мають значно ширші та дешевші ресурси, Україні за цей рік треба працювати над здешевленням кредитів, пояснив прем’єр-міністр України Олексій Гончарук:

"Я розраховую, що наступного літа відсоток кредитування буде 11-12%, - анонсував він. - Ми подивимося, наскільки великим є ресурс великої компанії, яка має можливість залучати кошти з-за кордону, оцінимо цей відсоток та надамо дрібному фермеру на тих самих умовах компенсацію, щоб він міг конкурувати за купівлю ділянки".

У держбюджеті-2020 на компенсацію кредитів закладено 4,4 млрд грн.

"За здешевлення кредитів є два варіанти - вони будуть прописані в постанові уряду пізніше. По-перше, мова йде про компенсацію ставки за кредитом, по-друге, держава може допомогти фермеру виплачувати тіло кредиту. Крім того, третій варіант фінпідтримки - Фонд часткового гарантування кредитів, створений за рахунок донорів і міжнародних фінансових інститутів. І четвертий інструмент - можливість для фермерів викуповувати землю, надану в постійне користування, без аукціону протягом п'яти років", - розповів у нещодавньому інтерв’ю Liga.net заступник Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тарас Висоцький.

Він також пояснив, як діятиме заборона для громадян РФ:

"У законопроєкті прописано, що компанія-покупець або громадянин повинні перевірятися при реєстрації на предмет походження бенефіціарів. Крім того, буде постійний моніторинг власників землі...Якщо в рамках моніторингу стане відомо, що якийсь росіянин або роскомпанія стала власником української землі, ділянку конфіскують”, - каже Висоцький.

новини партнерів

28 листопада, 2020 субота

28 листопада, 2020 субота

27 листопада, 2020 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати