Їсти не можна голодувати. Що їсти і що пити, щоб стати модним довгожителем?

Тетяна Зінченко
16 жовтня, 2019 середа
08:47

16 жовтня світ відзначає День здорового харчування. Як жити довше і почуватися краще, вживаючи просту, корисну і смачну їжу, розповідає дієтологиня Оксана Скиталінська

Ми – те, що ми їмо

Фразу Гіппократа: "Їжа має бути нашими ліками" не читав хіба що лінивий. Відтак хіба що лінивий не знає, що здорове, правильне харчування є одним з найважливіших аспектів способу життя людини і факторів його хорошого здоров’я. Як зробити так, щоб здорове харчування стало нормою життя, які проблеми харчування в сучасному світі, як залучити увагу громадськості до цього - вирішенню саме таких питань і присвячений Всесвітній день здорового харчування, який щорічно відзначається 16 жовтня.  

ВООЗ констатує, що 80 відсотків усіх захворювань так чи інакше пов’язані з харчуванням, а 40 відсотків з них пов’язані безпосередньо з фактором харчування людини.

У 70 ви ще дитина, у 80 - просто юнак

 

Оксана Скиталінська, лікарка-дієтологиня, засновниця Академії довголіття Dr. Skytalinska, віцепрезидентка Асоціації дієтологів України, не стомлюється наголошувати, що здоров'я і молодість людини - в наших руках.

"Хтось може зауважити, що 80 років - "уже ж пожила на світі", але що таке 80 років, коли життя так швидко минає? Як кажуть японські довгожителі з острова Окінава: "У 70 ви ще дитина, у 80 - просто юнак, а у 90, коли предки запрошують вас на небо, попросіть їх почекати, поки вам не виповниться 100 - тоді ви, можливо, подумаєте про це".

Ось таким має бути напрям думок, а не "я вже своє віджив" у 70 років, - каже лікарка. - Чому більшість проблем зі здоров'ям та самопочуттям, не кажучи про пам'ять, емоції, сексуальне життя, починаються після 60 років? Бо вони починаються набагато раніше, лише організм має багато ресурсів, які "латають" ушкодження. З часом ушкоджень стає більше, а ресурсів - менше, аж поки вони не виснажаться".

"Олії у вогонь додають традиційні сімейні трапези, вареннячка, тістечка, котлетки, відбивні, все ж "домашнє",  зайві кілограми і рух по траєкторії "ліжко-туалет-кухня-машина-офіс-машина-ліфт-кухня-ліжко". Але для себе ми можемо змінити хід подій", - додає Оксана Скиталінська.

Як їжу перетворити в смачний еліксир молодості

Дієтологиня радить, "поки нічого не болить, не турбує, поки всі наші близькі здорові, дотримуйтеся цих дуже простих життєвих алгоритмів, і ваш життєвий шлях може бути довгим, насиченим і корисним для тих, хто буде жити після вас". "Алгоритми" ці дуже прості:

 1.  Якщо у нас є хоч 2 метри вільної площі, ми можемо робити безліч корисних вправ з повторами, бо "кріпатура", якої так багато бояться, свідчить, що м'язи отримали навантаження і запустилися дуже важливі процеси оновлення в організмі.
 2. Сходи для сучасної людини - це як гори для наших предків. Ходимо сходами вгору-вниз - дуже хороший безкоштовний тренажер, який запобігає інсулінорезистентності.
 3.  Якщо ми здорові - голодуємо хоча б раз в тиждень. Не біймося голоду - біймося переїдання! Хто не може, той вживає овочі варені та свіжі. Голод робить ясними думки, прибирає "туман у голові", покращує роботу гормонів, сповільнює процеси старіння і дряхління.

Фото Оксани Скиталінської

У здоровому тілі - здорова їжа!

Лікарка Оксана Скиталінська радить дуже просту їжу: зелень найрізноманітнішу (не можете просто жувати, зробіть салат), всі кольорові овочі та ягоди, горіхи, насіння та бобові, яйця та кисломолочні продукти. Не смажити і не пекти ніяких тістечок -  замість них вживати фрукти та ягоди.

За її порадами, наша тарілка щодня мусить бути такою:

 • Збалансованою: мати білки, жири і вуглеводи. З тваринних білків - яйця, приготовані зі збереженням рідкого жовтка, морська риба, кисломолочні продукти, а з рослинних - всі сорти бобових і гриби. У віці 40-50 і більше кількість тваринного білка, особливо червоного м'яса в раціоні, треба скорочувати, віддаючи перевагу рослинному.
 • Містити вуглеводи. Вуглеводи вибираємо складні, які містять багато клітковини і не підвищують рівень цукру в крові - овочі, цільні крупи, гриби, водорості, висівки, ягоди і  фрукти (менше).
 • Містити жири. Жири - переважно омега-9 (оливкова олія), також в незначних кількостях корисні насичені (свіже свиняче сало, молочнокислі продукти) і омега-3 (несмажені горіхи, насіння льону, жирна морська риба, водорості).
 • Мати протизапальну дію. Сіль, цукор - мінімально, жири - високої якості.
 • Перекуси - лише для дітей, для дорослих оптимальне триразове харчування. Все більше і більше людей відходять від стереотипних порад "їсти часто і потрошки" (якщо у них немає проблем із органами травленням та здоров'ям загалом). І все більше приймають 3- або 2-разовий прийом їжі. Часті прийоми їжі стимулюють підшлункову залозу постійно синтезувати гормон інсулін, який, по-перше, у дорослих людей, тримаючись тривалий час "на висоті", сприяє формуванню інсулінорезистентності (нечутливості клітин до інсуліну, що є першим кроком до цукрового діабету 2 типу), запальних процесів та прискореного старіння. А по-друге, треба берегти свою підшлункову залозу.
 • Містити багато клітковини: овочі (багато), фрукти (менше), крупи.
 • Бути різнобарвною. Чим більше кольорів на вашій тарілці, тим більше організм отримає фітонутрієнтів, рослинних пігментів і тим більше буде захищений від хвороб.

Фото Оксани Скиталінської

Сніданище, обід і вечерочка

Дієтолог радить такий розподіл об'ємів їжі (каже, що така словесна "формула" легко запам'ятовується).

 • Сніданище - зі слова зрозуміло, що бажано зробити цей прийом їжі основним.
 • Обід - їжі трошки менше.
 • Вечерочка - взагалі мало.

Розподіл продуктів

1. Переважну частину мають становити страви рослинного походження, як у свіжому, так і в термічно обробленому вигляді (приварені/варені/печені/парові).
Зверніть увагу на овочі різнокольорові, каші не дроблені (якщо плющені пластівці, то додавайте висівки вівсяні), ягоди, гриби, бобові, горіхи, насіння, водорості.
Те, що можна з'їсти сирим, так і зробіть.
Кращий фрукт - це овоч.
Фрукти і ягоди - це десерт, тому і ставимося до них, як до десерту - вживаємо небагато.
2. Білкові продукти з кожним прийомом їжі. Білки всі різні за співвідношенням амінокислот, тому не зациклюємося лише на одних. До речі, горіхи - це також білки. І паштет із квасолі, сочевиці також білок. І гриби також білок. І навіть варена крупа, змішана з бобовими або з грибамии - також білок.
3. Вибирайте продукти з низьким ГІ (глікемичним індексом) - вони не містять багато "швидких" вуглеводів та не змушують підшлункову залозу виділяти відразу багато інсуліну.
Все легко вирішити з допомогою різних овочевих та бобових запіканок.
4. Вкладайтеся в 12-годинне вікно прийому їжі. Для просунутих може бути і 10, для мегапросунутих - і 8, але тоді треба постійно попивати теплу водичку, щоб не було застою жовчі.
5. Не вечеряйте за 3 години до сну. Це вбереже ваші мітохондрії від руйнування, а вони впливають на все, особливо на роботу таких важливих органів, як мозок та печінка, і дають силу м'язам.
6. Зелень - з кожним прийомом їжі.
 
P.S. Ці рекомендації стосуються дорослих. Для дітей і людей старшого віку потрібні інші правила (частіше - більше ніжної клітковини, середньо-складних вуглеводів тощо).

Фото Оксани Скиталінської

Кожен з нас - коваль свого здоров'я 
Наголошує лікарка і наголошує на своїх традиційних порадах, які не можна забувати і які не зайве нагадати.
1. Зранку - склянку теплої води.
2. Порухатися мінімум пів години.
3. Поснідати збалансовано, кольорово і фітонутрієнтно.
4. Протягом дня їсти овочі, фрукти, горіхи, пити чай, настій шипшини, обліпихи, какао на воді без цукру і теплу воду.
5. Постояти пару разів в планці, багато ходити.
6. Обніматися!
7. Раніше піти спати.
8. І любити життя в усіх його проявах, бути гуманними.

9 І 10 можете дописати самі.

"Я щоразу більше і більше стаю впевненішою в тому, що Україна буде однією з країн-довгожителів у світі, - резюмує Оксана Скиталінська - лікарка, яка багаторазово брала участь у міжнародних заходах, присвячених здоров'ю і довгожительству. - І нехай прибуде з нами Сила! May The Force be With Us!".

Осінь – прекрасна у всій гармонії. Дари її городів і садів - це цілі комори корисного і смачного. Не шкодуйте час для приготування їжі, бо від цього залежить наше здоров'я, наша сила, наше сприйняття світу. Харчуйтеся правильно - будьте довгожителем!  

Теги:
Читайте також:
Київ
+5°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 38.2
  Купівля 38.2
  Продаж 38.74
 • EUR
  Купівля 41.29
  Продаж 42.09
 • Актуальне
 • Важливе
2024, неділя
25 лютого
08:12
ЗСУ. ППО
Сили ППО вночі знищили 16 з 18 ворожих "шахедів"
08:01
Інтерв’ю
Чому поляки насправді блокують кордон. Розмова з Денисом Марчуком із Всеукраїнської аграрної ради
08:01
OPINION
Олексій Голобуцький
Мобілізація: примус чи не примус?
07:55
Дональд Трамп
Трамп здобув перемогу на республіканських праймериз у Південній Кароліні
07:43
Оновлено
втрати окупантів
Сили оборони за добу ліквідували 8 танків, 29 артсистем і 810 військових армії РФ, - Генштаб
07:35
Оновлено
обстріл, ППО
Росія вночі і зранку атакувала Україну "шахедами": група БПЛА спостерігалася на Київщині
07:25
безпілотник, дрон
Росіяни звинуватили Україну в атаці 6 БПЛА: 4 з них начебто збили над Чорним морем
01:36
Росія продовжує продукувати фейки
"Британський букмекер приймає ставки, яке наступне місто захопить РФ": пропагандисти вигадали новий фейк
01:11
Василь Ломаченко та Анатолій Ломаченко (праворуч)
"Персона нон грата": український ексчемпіон світу засудив поведінку Ломаченка під час війни
2024, субота
24 лютого
23:57
Ласточкине
Росія окупувала Ласточкине неподалік Авдіївки, – DeepState
22:33
Володимир Зеленський і Пол Йонсон
Зеленський зустрівся з Борисом Джонсоном та міністром оборони Швеції
22:24
Тотальний спротив: вийшов календар, присвячений боротьбі українців проти російських окупантів
21:50
Ілля Забарний, АПЛ, Ерлінг Холанд, Борнмут - Манчестер Сіті
"Ман Сіті" переміг "Борнмут" Забарного та закріпив позиції у боротьбі за чемпіонство
21:47
Володимир Зеленський
Зеленський заявив, що Україна досягла політичного рішення про початок переговорів щодо вступу в ЄС
21:23
У Повітряних силах розповіли, скільки ракет та дронів збили за 730 днів повномасштабного вторгнення РФ
21:15
Роберт де Ніро
Роберт Де Ніро, Imagine Dragons та інші: понад 30 світових зірок звернулись до українців зі словами підтримки
20:59
Ексклюзив
Арсеній Яценюк
Станом на сьогодні американську допомогу європейці не здатні замінити, - Яценюк
20:46
Олешки
Елітний підрозділ темношкірих найманців прибув у Олешки Херсонської області, - "Атеш"
20:30
Оновлено
Гуляйполе
Росія обстріляла Гуляйполе Запорізької області: загинула літня жінка, є поранені
20:17
марш «Разом до Перемоги. Razem do Zwycięstwa»
"Разом до перемоги": у Кракові відбувся багатотисячний марш, присвячений другій річниці вторгнення РФ
20:03
OPINION
Ігор Луценко
Тепер нам загрожує смерть повільна
19:53
Ілюстративне фото
Окупанти вдарили по Білозерці на Херсонщині: загинула жінка, п'ятеро поранених
19:36
3 окрема штурмова бригада, ЗСУ
За добу на фронті відбулось 69 боєзіткнень, Сили оборони відбили 28 атак ворога на п'яти напрямках
19:29
Ексклюзив
Українці за кордоном
В акції Stand with Ukraine беруть участь майже 70 країн світу, - президент Світового Конгресу Українців Грод
19:29
Штучний інтелект, ШІ
Українські дрони працюватимуть на основі ШІ: Україна підписала меморандум з німецькою компанією
19:00
Володимир Зеленський
Зеленський заявив, що Україна не використовуватиме зброю, надану партнерами, проти інших країн
18:40
Ізраїль обстріл
Угода про тимчасове перемир'я між Ізраїлем та ХАМАС може бути досягнена до Рамадану, - Haaretz
18:38
Ексклюзив
Мирослав Чех
У ситуації величезна політична складова: польський політик Чех про блокування кордону
18:14
Олексій Навальний
Тіло Навального віддали матері, - речниця опозиціонера Кіра Ярмиш
18:05
OPINION
Андрій Кокотюха
Убивця має право на слово. Останнє, перед вироком
18:00
кіно, кінотеатр
Фільми про подорожі в часі. Ділимося підбіркою
17:56
Польща
У Польщі активісти висипали 2 тонни гною біля будинку посла РФ
17:26
акція на підтримку України в Лондоні
У центрі Лондона проходить акція на підтримку України з нагоди другої річниці російського вторгнення
17:18
Піксель. Вартовий свободи
"Піксель. Вартовий свободи": ЗСУ презентували перший в їхній історії мультфільм для дітей про 10 років війни
17:17
Ексклюзив
Зеленський Байден
Теорія успіху України багато в чому залежить від США, - американський політик Фрід
17:05
Джастін Трюдо та Володимир Зеленський
Україна підписала безпекові угоди з Італією та Канадою
17:02
ізраїльські солдати
В ООН закликали накласти ембарго на постачання зброї Ізраїлю
17:00
Інтерв’ю
Сергій Фурса
Інвестиційний банкір Сергій Фурса: Україна може бути містком бізнесу для компаній, які хочуть покривати як Східну Європу, так і країни СНД крім Росії
16:53
Огляд
"Шахтар" - "Марсель", Ліга Європи
Смерть другого баскетболіста в Німеччині та крах України в рейтингу УЄФА: головні новини українського спорту за тиждень
16:52
У Києві розпочалася зустріч міністрів закордонних справ країн ЄС
До кінця березня ЄС планує передати Україні майже 170 тис. боєприпасів, - Кулеба
Більше новин