Їсти не можна голодувати. Що їсти і що пити, щоб стати модним довгожителем?

Тетяна Зінченко
16 жовтня, 2019 середа
08:47

16 жовтня світ відзначає День здорового харчування. Як жити довше і почуватися краще, вживаючи просту, корисну і смачну їжу, розповідає дієтологиня Оксана Скиталінська

Зміст

Ми – те, що ми їмо

Фразу Гіппократа: "Їжа має бути нашими ліками" не читав хіба що лінивий. Відтак хіба що лінивий не знає, що здорове, правильне харчування є одним з найважливіших аспектів способу життя людини і факторів його хорошого здоров’я. Як зробити так, щоб здорове харчування стало нормою життя, які проблеми харчування в сучасному світі, як залучити увагу громадськості до цього - вирішенню саме таких питань і присвячений Всесвітній день здорового харчування, який щорічно відзначається 16 жовтня.  

ВООЗ констатує, що 80 відсотків усіх захворювань так чи інакше пов’язані з харчуванням, а 40 відсотків з них пов’язані безпосередньо з фактором харчування людини.

У 70 ви ще дитина, у 80 - просто юнак

 

Оксана Скиталінська, лікарка-дієтологиня, засновниця Академії довголіття Dr. Skytalinska, віцепрезидентка Асоціації дієтологів України, не стомлюється наголошувати, що здоров'я і молодість людини - в наших руках.

"Хтось може зауважити, що 80 років - "уже ж пожила на світі", але що таке 80 років, коли життя так швидко минає? Як кажуть японські довгожителі з острова Окінава: "У 70 ви ще дитина, у 80 - просто юнак, а у 90, коли предки запрошують вас на небо, попросіть їх почекати, поки вам не виповниться 100 - тоді ви, можливо, подумаєте про це".

Ось таким має бути напрям думок, а не "я вже своє віджив" у 70 років, - каже лікарка. - Чому більшість проблем зі здоров'ям та самопочуттям, не кажучи про пам'ять, емоції, сексуальне життя, починаються після 60 років? Бо вони починаються набагато раніше, лише організм має багато ресурсів, які "латають" ушкодження. З часом ушкоджень стає більше, а ресурсів - менше, аж поки вони не виснажаться".

"Олії у вогонь додають традиційні сімейні трапези, вареннячка, тістечка, котлетки, відбивні, все ж "домашнє",  зайві кілограми і рух по траєкторії "ліжко-туалет-кухня-машина-офіс-машина-ліфт-кухня-ліжко". Але для себе ми можемо змінити хід подій", - додає Оксана Скиталінська.

Як їжу перетворити в смачний еліксир молодості

Дієтологиня радить, "поки нічого не болить, не турбує, поки всі наші близькі здорові, дотримуйтеся цих дуже простих життєвих алгоритмів, і ваш життєвий шлях може бути довгим, насиченим і корисним для тих, хто буде жити після вас". "Алгоритми" ці дуже прості:

  1.  Якщо у нас є хоч 2 метри вільної площі, ми можемо робити безліч корисних вправ з повторами, бо "кріпатура", якої так багато бояться, свідчить, що м'язи отримали навантаження і запустилися дуже важливі процеси оновлення в організмі.
  2. Сходи для сучасної людини - це як гори для наших предків. Ходимо сходами вгору-вниз - дуже хороший безкоштовний тренажер, який запобігає інсулінорезистентності.
  3.  Якщо ми здорові - голодуємо хоча б раз в тиждень. Не біймося голоду - біймося переїдання! Хто не може, той вживає овочі варені та свіжі. Голод робить ясними думки, прибирає "туман у голові", покращує роботу гормонів, сповільнює процеси старіння і дряхління.

Фото Оксани Скиталінської

У здоровому тілі - здорова їжа!

Лікарка Оксана Скиталінська радить дуже просту їжу: зелень найрізноманітнішу (не можете просто жувати, зробіть салат), всі кольорові овочі та ягоди, горіхи, насіння та бобові, яйця та кисломолочні продукти. Не смажити і не пекти ніяких тістечок -  замість них вживати фрукти та ягоди.

За її порадами, наша тарілка щодня мусить бути такою:

  • Збалансованою: мати білки, жири і вуглеводи. З тваринних білків - яйця, приготовані зі збереженням рідкого жовтка, морська риба, кисломолочні продукти, а з рослинних - всі сорти бобових і гриби. У віці 40-50 і більше кількість тваринного білка, особливо червоного м'яса в раціоні, треба скорочувати, віддаючи перевагу рослинному.
  • Містити вуглеводи. Вуглеводи вибираємо складні, які містять багато клітковини і не підвищують рівень цукру в крові - овочі, цільні крупи, гриби, водорості, висівки, ягоди і  фрукти (менше).
  • Містити жири. Жири - переважно омега-9 (оливкова олія), також в незначних кількостях корисні насичені (свіже свиняче сало, молочнокислі продукти) і омега-3 (несмажені горіхи, насіння льону, жирна морська риба, водорості).
  • Мати протизапальну дію. Сіль, цукор - мінімально, жири - високої якості.
  • Перекуси - лише для дітей, для дорослих оптимальне триразове харчування. Все більше і більше людей відходять від стереотипних порад "їсти часто і потрошки" (якщо у них немає проблем із органами травленням та здоров'ям загалом). І все більше приймають 3- або 2-разовий прийом їжі. Часті прийоми їжі стимулюють підшлункову залозу постійно синтезувати гормон інсулін, який, по-перше, у дорослих людей, тримаючись тривалий час "на висоті", сприяє формуванню інсулінорезистентності (нечутливості клітин до інсуліну, що є першим кроком до цукрового діабету 2 типу), запальних процесів та прискореного старіння. А по-друге, треба берегти свою підшлункову залозу.
  • Містити багато клітковини: овочі (багато), фрукти (менше), крупи.
  • Бути різнобарвною. Чим більше кольорів на вашій тарілці, тим більше організм отримає фітонутрієнтів, рослинних пігментів і тим більше буде захищений від хвороб.

Фото Оксани Скиталінської

Сніданище, обід і вечерочка

Дієтолог радить такий розподіл об'ємів їжі (каже, що така словесна "формула" легко запам'ятовується).

  • Сніданище - зі слова зрозуміло, що бажано зробити цей прийом їжі основним.
  • Обід - їжі трошки менше.
  • Вечерочка - взагалі мало.

Розподіл продуктів

1. Переважну частину мають становити страви рослинного походження, як у свіжому, так і в термічно обробленому вигляді (приварені/варені/печені/парові).
Зверніть увагу на овочі різнокольорові, каші не дроблені (якщо плющені пластівці, то додавайте висівки вівсяні), ягоди, гриби, бобові, горіхи, насіння, водорості.
Те, що можна з'їсти сирим, так і зробіть.
Кращий фрукт - це овоч.
Фрукти і ягоди - це десерт, тому і ставимося до них, як до десерту - вживаємо небагато.
2. Білкові продукти з кожним прийомом їжі. Білки всі різні за співвідношенням амінокислот, тому не зациклюємося лише на одних. До речі, горіхи - це також білки. І паштет із квасолі, сочевиці також білок. І гриби також білок. І навіть варена крупа, змішана з бобовими або з грибамии - також білок.
3. Вибирайте продукти з низьким ГІ (глікемичним індексом) - вони не містять багато "швидких" вуглеводів та не змушують підшлункову залозу виділяти відразу багато інсуліну.
Все легко вирішити з допомогою різних овочевих та бобових запіканок.
4. Вкладайтеся в 12-годинне вікно прийому їжі. Для просунутих може бути і 10, для мегапросунутих - і 8, але тоді треба постійно попивати теплу водичку, щоб не було застою жовчі.
5. Не вечеряйте за 3 години до сну. Це вбереже ваші мітохондрії від руйнування, а вони впливають на все, особливо на роботу таких важливих органів, як мозок та печінка, і дають силу м'язам.
6. Зелень - з кожним прийомом їжі.
 
P.S. Ці рекомендації стосуються дорослих. Для дітей і людей старшого віку потрібні інші правила (частіше - більше ніжної клітковини, середньо-складних вуглеводів тощо).

Фото Оксани Скиталінської

Кожен з нас - коваль свого здоров'я 
Наголошує лікарка і наголошує на своїх традиційних порадах, які не можна забувати і які не зайве нагадати.
1. Зранку - склянку теплої води.
2. Порухатися мінімум пів години.
3. Поснідати збалансовано, кольорово і фітонутрієнтно.
4. Протягом дня їсти овочі, фрукти, горіхи, пити чай, настій шипшини, обліпихи, какао на воді без цукру і теплу воду.
5. Постояти пару разів в планці, багато ходити.
6. Обніматися!
7. Раніше піти спати.
8. І любити життя в усіх його проявах, бути гуманними.

9 І 10 можете дописати самі.

"Я щоразу більше і більше стаю впевненішою в тому, що Україна буде однією з країн-довгожителів у світі, - резюмує Оксана Скиталінська - лікарка, яка багаторазово брала участь у міжнародних заходах, присвячених здоров'ю і довгожительству. - І нехай прибуде з нами Сила! May The Force be With Us!".

Осінь – прекрасна у всій гармонії. Дари її городів і садів - це цілі комори корисного і смачного. Не шкодуйте час для приготування їжі, бо від цього залежить наше здоров'я, наша сила, наше сприйняття світу. Харчуйтеся правильно - будьте довгожителем!  

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.21
    Купівля 42.21
    Продаж 42.87
  • EUR
    Купівля 43.41
    Продаж 44.22
  • Актуальне
  • Важливе
2025, четвер
16 січня
08:05
Оновлено
У РФ заявили про атаку дронів: у Воронезькій області горить нафтобаза, а в Тамбовській БПЛА вдарили по пороховому заводу
08:00
OPINION
Трамп навряд чи домовиться із Путіним. Зеленський наполягає на НАТО
07:55
Кір Стармер і Володимир Зеленський
До Києва прибув прем'єр Британії Стармер, - ЗМІ
07:46
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія атакувала Україну БПЛА: на Полтавщині пошкоджена енергетична інфраструктура
07:28
втрати окупантів
РФ втратила за добу війни в Україні 1480 окупантів, 11 танків і 120 БПЛА
07:16
Партизани розвідали місце дислокації російських катерів у Криму, які ворог планує перекинути на Херсонський напрямок
07:02
алкоголь, отруення
У Стамбулі через отруєння підробленим алкоголем померли 23 людини
06:49
Прем'єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен
Прем'єрка Данії Фредеріксен обговорила з Трампом питання Гренландії, безпеки в Арктиці й торгівлю
06:35
Вірменія
Вірменія зацікавлена ​​у збереженні "високого рівня" співпраці з РФ, проте необхідна дискусія, - глава міноборони Папікян
06:26
Оновлено
корабель рф
РФ завела ракетоносії з Чорного моря до пунктів базування
06:22
розбиті авто у Києві
З вулиць Києва приберуть понад тисячу покинутих автівок, пошкоджених через агресію РФ
06:02
Джо Байден
У прощальній промові Байден згадав про Україну й попередив про загрози впливу олігархів у США
05:54
Канада
Канада готова запровадити мита на американські товари на $105 млрд у відповідь на дії Трампа, - Bloomberg
04:18
У Миколаєві з Південного Бугу відкачали 195 тонн олійної суміші, яка витекла через обстріл РФ
03:26
Держдепартамент США
У Держдепі США пояснили, чому не визнають Росію державою-спонсором тероризму
02:44
Зеленський передав меру Варшави відзнаку "Місто-рятівник"
01:54
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
DeepState заявив, що росіяни окупували Нескучне на Донеччині
01:22
Оновлено
Тель-Авіві, Ізраїль
Ізраїль і ХАМАС домовились про припинення вогню
00:59
Росіяни обстріляли Нікополь з РСЗВ: загинула жінка, є поранений
00:17
Оновлено
ЗСУ
На фронті від початку доби 15 січня зафіксували 118 боєзіткнень: на Покровському напрямку 47 ворожих атак
2025, середа
15 січня
23:50
Володимир Зеленський у Брюсселі
Україна виробила третину зброї від всієї, якою воює, - Зеленський
23:23
декларація
Очільник НАЗК виключає витік даних з їхніх реєстрів
23:02
Володимир Зеленський
Зеленський відповів кандидату у президенти Польщі Навроцькому, який не бачить Україну ні в ЄС, ні в НАТО
22:34
Джон Реткліфф
Війна РФ в Україні підвищує ризик конфлікту США з ядерною країною, - кандидат на посаду очільника ЦРУ Реткліфф
22:08
Денис Прокопенко (Редіс)
Денис Прокопенко: Сьогодні повернули з полону одного важкохворого азовця - в російських застінках ще 849
21:31
Ексклюзив
Курахове
"Під час наступу на Курахове ворог задіяв стратегічні резерви, які планував задіяти вже після взяття міста": речник УДА Братчук
21:22
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Не виключені атаки найближчим часом: удар РФ по українській енергетиці, нові деталі історії із закупівлею мін часів Другої світової. Колонка Сергія Згурця
20:57
У Києві чоловік порізав 17-річного юнака бритвою, бо той гучно слухав музику в автобусі: нападнику оголосили підозру
20:56
Ексклюзив
Війна має перейти у 2026 рік, бо 2025-й може стати програшним для України, - екскомандир взводу батальйону "Айдар" Дикий
20:42
У Відні відкриють виставку росіянок, які отримали європейську стипендію для митців, постраждалих від агресії РФ проти України
20:40
Ексклюзив
"Сакральний світ України": у Києві відкрилася виставка українського скульптора Анатолія Куща
20:26
Анджей Дуда
Дуда попросив Зеленського про участь Польщі у потенційних переговорах з РФ
20:05
Володимир Путін
Путін на переговорах з Трампом вимагатиме розірвати звʼязки України з НАТО та визнати окуповані території російськими - Bloomberg
20:02
OPINION
Гасло "Україна — це Європа!» стає актуальнішим саме для європейців
19:58
На 101-му році життя померла зв’язкова УПА Ангелина Паламар
19:46
ЦПД спростував фейк про відпочинок Зеленської на гірськолижному курорті Санкт-Моріц
19:38
Ексклюзив
військові КНДР
Полонені окупанти розповідають, що військових КНДР готують для боїв на Курщині краще, ніж контрактників з РФ, - офіцер 80-ї ОДШБр Гайдащук
19:29
Марко Рубіо
"Необхідні поступки - і з боку РФ, і з боку України": кандидат у держсекретарі США Рубіо оцінив перспективи завершення війни
19:07
Данило Гетманцев
Гетманцев вніс до Ради законопроєкти про оподаткування посилок з-за кордону
18:44
Лариса Жалінська
В Україні знайшли покарання для веслувальниці та військовослужбовиці Жалінської, яка виїхала до РФ
Більше новин